Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığının Tedavisi?

  Sedef Hastalığı Nedir? Sedef Hastalığının Tedavisi?

  Bu hastalık genelde insanlara kalıtımsal olarak geçmektedir. Ancak ortaya çıkması için bazı şartların gelişmesi gerekmektedir. Vücudumuzun her hangi bir yerinin darbeye maruz kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sedef hastalığı özellikle kuyruk sokumu, kafamızın etrafında, vücudun katlanan bölgelerinde, el tırnaklarımızın etrafında, diz ve dirsek bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Dünya genelinde görülme oranı ise %3 olan sedef hastalığı cilt sorunudur. Farklı alanlarda ortaya çıkabilir. Biz sizlere genel olarak ortaya çıkan bölgeleri yazmaya çalıştık.

  Yazımızın devamında Sedef hastalığının belirtileri, tedavisi gibi detayları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Bu konuların detaylarını ortaya çıkarmak için yapılacak olan işlemleri sıra ile y azmaya başlayalım. Bilmeniz gereken ilk bilgi bu hastalığın birden çok tipi bulunduğudur. Tipleri farklı oldukları için tedavileri de farklılık gösterebilir. Hastalıklarda farklılık olsa da hepsinin ortak belirtisi kepeklenmedir. Bu hastalığın tedavi süreci 1 ay sürmektedir. Gerekli teşhis konulduktan sonra tedavi süreci bu süre içerisinde tedavi edilmektedir.

  sedef hastalığı,sedef hastalığı belirtisi

  Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  Hastalık tam olarak ortaya çıkmadan önce dikkat edilmesi gereken belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler arasında halsizlik, aniden oluşan hastalık hissi, yüksek ateş ve titreme gibi şikayetler baş göstermektedir. Sedef hastalığı belirtilerinin yüzde 25’inde eklem bölgelerinde beklenmeyen tutulmalar ve ağrılar görülmektedir. Hastalığın ortaya çıkacağı bölgede kepeklenmeler baş gösterir. Bu kepeği temizlemek için koparmalar olursa alt kısmında nokta büyüklüğünde kanamalar dikkat çekecektir. Eğer hastalık ağır olursa vücudun birçok bölgesinde ince boyutlarda kepekli olan kızarıklıklar baş gösterir. Bu belirtilerin erken fark edilmesi erken teşhis için çok önemlidir. Sedef hastalığının başlıca nedenleri ise

  • Genetik yatkınlık aileden gelen genlerin sedefe yol açtığı bilinmektedir.
  • Aşırı Alkol ve sigara tüketimi bu hastalığa sebep olmaktadır.
  • Stres ve depresyon olan kişilerde sedef hastalığı ortaya çıkmaktadır
  • Faranjit ve boğaz enfeksiyonu geçiren hastaların sedef hastalığana daha sık yakalandığı görülmüştür.
  • Kuru ve soğuk havaların sedef hastalığını tetiklediği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca direk güneş ışığınında cilde zararı vardır.
  • Kullandığınız ilaçların sedef hastalığı oluşmasına sebep olabilir.

  sedef hastalığı,sedef hastalığı tedavisi

  Sedef Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Hastalık ortaya çıktıktan sonra tedavisi için dikkat edilmesi gerekenler var. Bunların başında sedefin ortaya çıkmasının belirtisi olan kepeklenmelerin ortadan kalkması için vücudun yağlı tutulması çok önemlidir. Normalde banyoda kullandığımız sabunların yerine günlük olarak yağ banyosu yapılmalıdır. Ayrıca ekstra destek olması amacıyla yağlı kremler ve kleresinli sabunların kullanımı tercih edilmelidir. Günlük olarak banyo yapılarak bir gün önceden kalan artıklar temizlenmelidir. Ardından hastalığın görüldüğü bölge gerekli şekilde sarılmalıdır. Hastalığın tedavisinde ultraviyole ve kematerapi tedavileri de uygulanabilir. Kesinlikle kimyasal kozmetikler ve vücudu tahriş edici maddelerden uzak durulmalıdır. Sedef hastalığı bu şekilde tedavi edilir.

  Normalde insan derisi 3-4 haftada bir kendini yenilerken sedef olmuş kişilerde bu durum 1-2 düşmektedir. Cildin kendini yenilemesinin sebebi halen bilinmemektedir. Hızla yenilenen deri sağlıklı şekilde oluşamamaktadır tıp dünyasının halen sırrını açkılayamadığı hastalıklardan biridir. Şimdi sizlere sedef hastalığı ile ilgili merak edilen soruların cevaplarını vereceğim.

  Sedef hastalığı kaşıntı yaparmı

  Sedef hastalığında kaşıntı görülmektedir, kaşıntıyı gidermek için nemlendirici krem kullanmak gerekir. Sedefli olan bölgenin kaşınması hastalığın ilerlemesine ve kanamalara sebep olmaktadır

  Sedef hastalığı bulaşıcımı

  Sedef hastalığına cevremizde yada ailenizde yakalanmış kişiler olabilir bu kişilerle tokalaşmak aynı ortamda bulunmaktan çekinmeyim çünkü sedef hastalığı asla bulaşıcı değildir. Sedef hastalığı asla temasla bulaşmaz.

  Sedef hastalığı kalıcımıdır

  Bir cilt hastalığı olan sedef çeşitli yapılan tedavi ile büyük oranda yok edilmektedir. Sedef hastalığı büyük oranla iyleşmekte olsada ilerde yeniden çıkma durumu vardır. Sedef hastalığına yakalanan insanların tedaviden sonra kendine iyi bakmaları durumunda bu cilt proplemi asla tekrarlamaz.

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.