Tatlı Elma Yağının Faydaları ve Zararları

Tatlı Elma Yağının Faydaları ve Zararları

Tatlı elma yağının faydaları arasında gaz gidermesi, sindirimi düzenlemesi, metabolizmayı hızlandırması, sivilce ile akneyi tedavi etmesi, cildi onarması ve doğal bir şekilde saçı beslemesi bulunur.

Tatlı Elma Yağı Nedir?

İki farklı çeşit elma yağı vardır. Bunlar, tatlı ve acı elma yağlarıdır. Tatlı elma yağı, genel olarak kırmızı elmadan soğuk sıkım yöntemiyle elde edilir. Acı elma yağı ise elma ağacının yapraklarından elde edilir. Soğuk preslenmiş tatlı elma yağı,  hafif bir elma bahçesi aromasına sahiptir. Aromaterapide, yatıştırıcı etki için bazen taşıyıcı yağ olarak kullanılır. Rengi yeşili andıran donuk sarıdır.  Tatlı elma yağı, mükemmel özellikler taşır. Bu özellikler genel olarak şunlardan oluşur;

  • Antioksidan: Elma yağı, cilt hücrelerini oksidatif hasardan (serbest radikallerin neden olduğu) korur, çünkü iyi miktarda E vitamini ve fosfolipitler ve fitosteroller gibi bazı yağda çözünür bitki besleyicileri içerir.
  • Besin: Linoleik asit, tatlı elma yağının yaklaşık %45’ini oluşturabilir. Linoleik asit, cildin sağlıklı bir şekilde olmasını sağlamak için gerekli olan temel bir besindir.
  • Detangler: E vitamini bakımından zengin olan bu yağ, saç için de oldukça etkilidir.
  • Güneş Koruyucu: Tatlı elma yağındaki E vitamini, cildin UV ışınlarına bağlı hasar görmesini önler, bu da yaşlanmaya neden olan etkenlerin varlığını azaltır.
  • Anti-kanser (Sitotoksik): Tatlı elma yağının tıbbi araştırmalarda kanseri önleyici faaliyet gösterdiği kanıtlamıştır.
  • Antibakteriyel ve Antifungal: Bu yağ, bir dizi bakteri ve mantarın öldürülmesinde etkilidir.
  • Temizleme ve Sürfaktan: Linoleik bulunduran bu yağ, cildi temizlemede etkilidir.
  • Anti-kaşıntı: Bu yağ, kuru bir cilde neden olan kaşıntıyı yatıştırır.

Tatlı Elma Yağının Faydaları Nelerdir?

Tatlı elma yağı adeta elmanın faydalarını takip eder. Çünkü tatlı elmada bulunan bileşenler genel olarak elmanın kendisinden gelir. Şimdi tatlı elma yağının faydaları neler daha yakından inceleyelim;

Tatlı Elma Yağı Solunum Sağlığını Geliştirir

Tatlı elma yağı daha fazla vitaminleri almanın kolay bir yoludur ve günlük olarak birkaç damla tatlı elma yağı su ile seyreltilerek tüketilebilir. Tatlı elma yağı özellikle de astım hastaları, amfizem veya KOAH gibi kronik rahatsızlıklar için de oldukça etkili olabilir.

Tatlı Elma Yağı Kan Basıncını Düşürür

Tatlı elma yağı, kan basıncının düzenlenmesinde ve kontrolünde önemli bir rol oynayan elektrolit mineral potasyumun iyi bir kaynağıdır. Bu mineral, hipertansiyon gelişiminde önemli bir rol oynar. Potasyum ayrıca, toplam kan hacmini ve meydana gelen yüksek tansiyon olasılığını etkileyen elektrolit ve sıvı dengesinin düzenlenmesine de yardımcı olur. Tatlı elma yağı, doğal bir tansiyon ilacı olarak bilinir.

Tatlı Elma Yağı Bilişsel İşlevi Desteklemeye Yardımcı Olur

Bilişsel işlev kaybı, yaş ilerlemesiyle beraber çok daha etkili olmaya başlar. Yaş ilerlemesi bununla birlikte her zaman hoş olmayan bir dizi komplikasyonu da beraberinde getirir. Tatlı elma yağı, hücrelerin zarar görmesini önleyen çok sayıda antioksidan ve polifenolik bileşik varlığından dolayı bu beyin gücü kaybını hafifletmeye yardımcı olabilir. Önceden var olabilecek nörodejeneratif bozuklukları olan insanlarda da bu yağ, semptomlarda bir iyileşme sağlayabilir.

Tatlı Elma Yağı Kabızlığı Önler

Tatlı elma yağı, kullanma yöntemine bağlı olarak lif içeriğini koruyabilir ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir. Dehidrasyon ve yeterli su tüketiminin olmaması kabızlığa neden olan en önemli faktörlerden biridir. Buna ek olarak bu yağ, suyu kolona çeken ve suyun dışkıdan aşırı şekilde alınmasını önleyen sorbitol adında doğal şeker bazlı bir müshil içerir. Bu yağ, kabızlığın mevcut olduğu durumların tedavisine bile yardımcı olabilir.

Tatlı Elma Yağı Böbrek Fonksiyonlarının Sağlıklı Çalışmasını Sağlar

Böbrekler, kanı filtrelemekten, su bazlı atık maddeleri ve mevcut olabilecek aşırı mineralleri uzaklaştırmaktan sorumludur. Bazı minerallerin, özellikle de sodyumun bolluğu, böbrek sağlığını azaltma eğilimindedir ve sonuç olarak bu durum, böbrek taşı olasılığını arttırabilir. Tatlı elma yağı, böbrek taşlarının birikme olasılığını azaltmak için böbreklerin onarılmasını kolaylaştırabilen hafif diüretik özelliklere sahiptir. Bu yağ ayrıca, idrar pH’ını alkalileştirmeye yardımcı olur ve bakteriyel üremeye izin vermeyerek idrar yolu ile böbrek enfeksiyonlarıyla başa çıkmada etkili bir geleneksel ilaç olarak kullanılır.

Tatlı Elma Yağı Metabolizmayı Desteklemeye Yardımcı Olabilir

Tam olarak tatlı elma yağının metabolizmayı güçlendirmeye nasıl yardımcı olduğu henüz belli değildir, ancak yapılan küçük bir araştırmada, bu yağın kullanılmasıyla beraber kan kolesterolü ve glikozun daha iyi yönetiminin sağlandığı görüldü. Tatlı elma yağının, dolaylı olarak sağlıklı bir metabolizmanın sürdürülmesine yardımcı olarak metabolik hastalık belirtilerinin ve bununla ilişkili metabolik bozuklukların önlenmesine yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca bu yağın iştah kapatma özelliği vardır.

Tatlı Elma Yağı Kalp Sağlığını Korur

Tatlı elma yağı, kan basıncını düşürmek, enflamatuar (iltihap) süreçleri kontrol altına almak ve ayrıca kolesterol seviyelerini olumlu şekilde değerlendirmek gibi çeşitli şekillerde kalp sağlığına fayda sağlar. Tıpkı elmanın kendisinde olduğu gibi tatlı elma yağında da bulunan pektin, kolesterolün safra yoluyla atıldığı dolaşımdan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Döngü yeterince tekrar edildiğinden kolesterolde belirgin bir iyileşme gözlenir. Bu da kan damarlarını kaplayan ve kalp krizine katkıda bulunan yağ birikintileri olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Tatlı Elma Yağı Anti-kanser Etkiler Sunar

Kanserin önlenmesi sadece kimyasal ilaçlarla olmaz. Çoğu zaman, antioksidan destekler de dâhil olmak üzere birçok cephede ortak bir çaba gerektirir. Tatlı elma yağı, antioksidanlar ile hücrelerdeki enflamatuar ve oksidatif hasarı azaltmaya yardımcı olan çeşitli fito-bileşikler bakımından zengindir. Buna ek olarak, atıkların vücuttan hızlı bir şekilde çıkmasına yardımcı olur ve sağlıklı hücrelerle temasta geçirdiği zamanı azaltır.

Tatlı Elma Yağı Menopoz Semptomlarını Azaltır

Elmalarda bulunan birçok bitki besin maddesi arasında doğal hormon östrojenine benzer bitki bazlı bileşikler olan fitoöstrojenler bulunur. Tatlı elma yağında da bulunan fitoöstrojenler, kadınlarda doğal östrojen üretimi seviyesindeki keskin bir düşüşün neden olduğu menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu yağ ayrıca, istenmeyen bazı yan etkilerle ortaya çıkabilen hormon replasman tedavisine de çok daha güvenli bir alternatif olarak kabul edilir.

Tatlı Elma Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Elmalar, cildin beslenmesi ve onarılması için temel bileşen olarak kabul edilir. Elmada bulunan bileşenler tatlı elma yağında da bulunur. Şimdi tatlı elma yağının cilde faydaları neler detaylı olarak bakalım;

Tatlı Elma Yağı Cilde Asit Avantajı Sağlar

Tatlı elma yağı, cildin genel taslağını onaran yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bu bitkisel yağ asitleri, vücudun genel işleyişinde çok etkili bir rol oynar ve cildin, derin katmalarından itibaren yumuşaklık ve canlılık sağlar.

Tatlı Elma Yağı Kollajen Üretimini Arttırır

Tatlı elma yağı, ciltte kollajen sentezini uyaran bileşikler içerir. Kollajen maddesi, cilt hücrelerini ciddi oranda güçlendiren ve cildin, genç görünmesini sağlayan çok önemli bir proteindir. Fakat insanlar yaşlandıkça kollajen üretimi de büyük ölçüde azalacaktır. Bu durum hücreleri zayıflatır, cildin, donuk ve cansız görünmesini sağlar. Tatlı elma yağı, cilde mükemmel bir esneklik ve yumuşaklık kazandıracaktır.

Tatlı Elma Yağı Yaşlanma Karşıtı Özellikler Sunar

Tatlı elma yağı, vücuttaki kollajen üretimine yardımcı olduğundan dolayı cildin canlı ve genç görünmesini sağlar. Bu esneklik, cildin parlak olmasına yol açar ve yaşlanma belirtileri olan ince çizgiler ile kırışıklıkların görünümünü de en aza indirir. Bu yağ ayrıca, serbest radikalleri tamamen yok eden ve bu sayede yaşlanmayı ciddi oranda geciktiren antioksidanlar bakımından zengindir.

Tatlı Elma Yağı Sivilce Ve Akneyi Önler

Tatlı elma yağı, sivilce de dâhil olmak üzere çeşitli cilt durumlarının tedavisinde de kullanılır. Bu yağda bulunan antioksidanlar, cilde derinlemesine nüfuz ederek tam manasıyla temizler ve sivilceli cildi yatıştırır.

Tatlı Elma Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Kuru, donuk ve cansız saçlara tatlı elma yağı rahatlıkla uygulanabilir. Tatlı elma yağı içerdiği bileşenler sayesinde saçları mükemmel bir düzeyde güçlendirir ve saçlara inanılmaz bir parlaklık kazandırır.

Tatlı Elma Yağı Nasıl Kullanılır

Tatlı elma yağının harici olarak direk cilde cildinize sürebilirsiniz  Tatlı elma yağı yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse yağı pamuğa damlatıp cildinizi silebilirsiniz. Ayrıca bu yağı saçlarınıza damlatıp saç diplerine masaj yapmanız mümkün. Saç bakım maskesi tariflerine bu doğal ekleyebilirsiniz. Sancıları özellikle gaz sancısını gidermek için ve sindirim sistemi sorunları için göbek bölgesi bu yağ ile masaj yapabilirsiniz.

Tatlı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır

Tatlı badem yağı en faydalı olanlardan biri ise gaz giderici ve sindirim sistemini düzenleyeci etkisidir. Özellikle bebeklerde görülen gaz sancını gidermek için avucunuza az miktara yağ döküp ayaklarının altına masaj yapmanız yeterlidir. Etkisini hemen gösteren tatlı elma yağı bebeklerde gaz sancısını hızlı şekilde geçirir.

Tatlı Elma Yağı İçilir Mi

Çok sık sorulan sorulardan biri ise tatlı elma yağı içilir mi sorusudur. 1 Bardak suyun içerisine 1 yada 2 damla damlatarak tüketilmesi önerilir. Aşırı tüketildiğinde zehirlenmelere neden olacağı unutulmamalıdır.

Tatlı Elma Yağının Zararları

Ttalı elma yağı doğru bilinçli bir şekilde kullandığınızda her hangi bir zararı yada yan etkisi bulunmamaktadır. Aşırı kullanılması ya alerjik ciltler tahriş ve kızarıklık nadiren görülebilir. İlaç kullananlar yada hasta olanlar doktora danışmadan asla kullanmamalıdırlar.

Tatlı Elma Yağı Nerede Satılır

Tatlı elma yağını aktarlardan satın almanız mümkün. Tatlı elma yağı ayrıca internet üzerinden satın alabilirsiniz. Fiyatı ise 15 ile 25 TL arasında değişmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.