Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Kil Maskesi Tarifleri

Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Kil Maskesi Tarifleri

Kil maskesi; Bayanların en çok kullandığı cilt bakım maskesi sıralamasında kuşkusuz birinci sıradadır. Güzellik ve cilt bakımında bayanların çok eski zamanlardan beri kullandıkları bilinmektedir. Kil maskesi tercih edilmesinde kuşkusuz ucuz olması, kolay bulunabilse ve en önemlisi ise cildi güzelleştirmesidir.

Cilt ve deri hastalıklarında uygulandığı bölgeye iyi geldiği bilinen kilin cilt bakımı ve güzellik alanında da harikalar yarattığına şüphe yoktur. Satın aldığınız çoğu kimyasal, kremler, losyonların ürünlerin içerisinde kil özü bulunmaktadır. İşte bu yazımızda evde kil maskesi tarifi vererek sizlere hem sağlıklı hemde maliyeti daha düşük kil maskesi yapılışı anlatarak yardımcı olmaya çalışacağım.

Kil maskesi her cilde uygulanabilir, yağlı bir cildiniz varsa buna bağlı olarak gözenekleriniz sık sık tıkanır, siyah noktalar ve sivilceler oluşmaya başlar. Bu cilt tipine uygun olan kil maskesi Yeşil kildir. Yeşil kil cildi kurutma etkisi vardır.

Normal yada karma bir cildiniz varsa beyaz kil ile daha gergin, daha sıkı, canlı ve yenilenmiş  bir cilde sahip olmanız mümkün. Cildinize uygun olan kili aldıktan sonra mutlaka yüzünüzde uygulamadan önce az miktarda denemeyi unutmayın. Ayrıca kil seçiminde mutlaka Sağlık Bakanlığından onaylanmış kil almaya dikkat edin, bilmediğiniz yerden alacağın Killer yarardan çok zarar vermektedir.

Cilt Maskesi Olarak Kullanılan Kil Çeşitleri

Bentonit Kil: Alüminyum ve magnezyum bakımından zengin olan volkandan püsküren küllerin, tüfün ve lavın ayrışması ile oluşan Bentonit kil‘in diğer adı Beyaz kil olarak bilinir. Emme ve şişme özelliği vardır, kendi hacminin 20 katı kadar su emme ve şişme hacmi sayesinde özellikle yağlı cilde sahip olanlar tarafından tercih edilir.

Kuru cilt yapısana sahip bireylerin kullanması tavsiye edilmez, Gözenekleri temizleyen, içeriğinde bulunan yaralı minareller sayesinde cildi besleyen , sivilce oluşumunu önleyen, ciltte bulunan sivilceleri kurutan Beyaz kil cilde sürüldüğünde zararlı iyonları kendine çeker.

Pembe Kil : Tahriş edici özelliği bulunduğundan hassas ciltlerin ve alerjik tepkiler sahip ciltlerin kullanması tavsiye edilmez. Beyaz ve Kırmızı kilin karışım ile elde edilen Pembe kil elemrntler bakımından zengindir. Onarıcı ve kapatıcı etkisi bulunmaktadır. Kullanıldıktan sonra cilde hafif şekilde pembe renk verebilir bu yüzden akşam kullanılması tavsiye edilir.

Kırmızı Kil: Normal ve Kuru ciltler için etkili sonuçlar almanızı sağlayan Kırmızı kil demir bakımından zengindir. Zaten kile rengini veren element demiroksidir. Cildin yağ dengesini sağlayarak daha canlı ve yenilenmiş bir cilt görüntüsüne sahip olmanızı sağlar. Düzenli kullanıldığında kan dolaşımı hızlandırdığı için kırışıklıkları yok ederek daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Yeşil Kil: En çok kullanılan killer arasında Yeşil kil yağlı cilt tipine sahip olan bireyler tarafında tercih edilir. Fazla yağlı cilde sahipseniz bu kil sayesinde cildinizde yağ dengesi oluşacak, tıkalı olan gözenekler açılacak ve siyah noktalar ile sivilceler yok olacaktır.

Yağlı ciltleri kurutucu etkisi olduğundan  diğer cilt tiplerine uygun değildir. İlk kullanımda etkisini göstermeye başlar.

Evde Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Cilt tipine göre kil seçimini yaptıktan sonra evde kil maskesi yapmak için ihtiyacınız olan malzeme su olacaktır. Kil maskesi hazırlamak için su ile karıştırıp maskenizi hazır hale getirebilirsiniz. Kil maskesi nasıl uygulanır, kil maskesi nasıl yapılır hakkında merak ettikleriniz makalemizin devamında…

Kil Maskesi Nasıl Hazırlanır?

Kil maskesi yapmak çok kolay olsa da bazı ince noktaları bulunmaktadır bunları bilmek daha iyi etki almanızı sağlayacaktı.

 • Kil maskesini sadece yüzünüze sürecekseniz 1 yemek kaşığı yeterlidir.
 • Karışı hazırlarken suyu azar azar eklemeniz gerekmektedir.Suyu birden eklerseniz karışım tam kıvamına gelmez kil parçacıkları kalabilir. Kil krem kıvamına gelene kadar bu işleme devam etmelisiniz. Fazla su eklemek kilin kıvamının kaçmasına neden olabilir
 • Evde kil maskesi yaparken kireçli olan şebeke suyu yerine hazır su kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Bütün kil maskelerinde ortak kural kurumaya yakın bir sürede maskeyi cildinizden sökmenizdir. Kurumasını beklemeyin cildinde tahriş olabilir. Ortalama bekleme süresi 10 dakikadır.
 • Kil maskesini mümkünse sorunlu olan bölgeye kullanmaya özen gösterin Mesala T bölgesi olarak tabir edilen alın ve burun bölgenize uygulayabilirsiniz.
 • Kil maskesini haftada 1 defa yapmak uygundur. Aşırıya kaçmak yaradan çok zarar verebilir.
 • Kil maskesini cildinizden temizlemek için asla sıcak su kullanmayın. Ilık su yada soğuk su ile kil maskesini temizlemek
 • Kil maskesi uyguladıktan sonra cilt bakımını tamamlamak için mutlaka nemlendirici krem kullanın

Kil Maskesi Yapımı

Sizlere kil maskesi yapımı için en çok kullanılan kil maskesi tarifleri vermek istiyorum. Her biri denemiş ve çok kullanılan kil maskesi tarifleridir.

Cildi Temizleyen Kil Maskesi

Malzemeler

 • 3 Kaşık beyaz kil
 • Yarım çay kaşığı gliserin
 • 2 – 3 Damla Gül Suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız büyün malzemeleri bir kase içerisinde gün suyu hariç karıştırıyoruz. Daha sonra bu karışıma yavaş yavaş gün suyunu ekleyip hazır hale getirdiğimiz karışımı yüzümüze uyguluyoruz ve ortalama 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayıp işlemi bitiriyoruz.

Cildi Genleştiren Kil Maskesi

Güneş yanıkları, sivilceler, tahriş olmuş ciltlere uygun bir maskedir.

Malzemeler

 • 1 Yemek kaşığı beyaz kil
 • Yarım yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • Yarım çay bardağı Papatya Çayı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

İlk olarak papatya çayını demleyerek işleme başlıyoruz. Yulaf ve kili bir kase içerisinde karıştırıyoruz ve soğumuş olan papatya çayını yavaş yavaş karışıma ekleyerek kil maskesini hazır hale getiriyoruz. Krem kıvamına gelen Kil maskesini yüzünüze uygulayın ve ortalama 10 dakika kadar bekleyin. İşlemi bitirmek için ılık su ile yıkayın ve nemlendirici krem sürün. Haftada 1 kere uygulamanız yeterlidir.

Sivilceleri Yok Eden Kil Maskesi

Yağlı cilt tiplerine uygun olan bu maske ile tıkanan gözenekler açılır sivilceler ise kaybolur.

Malzemeler

 •  İstediğiniz kili çeşidini kullanabilirsiniz.
 •  4- 5 Damla Çay Ağacı Yağı
 •  4 – 5 Damla taze sıkılmış limon suyu
 • 3 Çay kaşığı sade yoğurt

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırıyoruz ve kil maskesini hazır hale geldikten sonra yüzümüze uyguluyoruz. 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Haftada 1 kere uygulamanız yeterlidir. Düzenli kullanıldığında sivilcelerin yok olduğunu görecekseniz.

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi

Yağlı bir cilde sahipseniz bu kil maskesi sayesinde cildinizin yağ dengesi sağlayarak sivilce ve siyah noktaların yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı kil
 • 2 yemek kaşığı limon yağı
 • 2 yemek kaşığı lavanta yağı
 • 2 yemek kaşığı maden suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırıyoruz. Temizlenmiş cildimize uyguladıktan sonra ortalama 15- 20 dakika kadar bekleyip ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Gözenekleri açan bu maskeyi uyguladıktan sonra mutlaka cildinizi iyice temizleyin. Açılan gözeneklerin kapanması için soğuk su kullanmanız tavsiye edilir. Haftada 1 kere uygulamanız yeterlidir.

Kuru Ciltler İçin Kil Maskesi

Kuru cilde sahipseniz tam size göre bir kil maskesi, kuruyan cildi nemlendirir, kırışıklıkları yok eder. Beyaz kilin etkisi ile cildiniz tekrardan canlanacaktır.

Malzemeler

 • Beyaz kil
 • 1 yemek kaşığı süsme peynir
 • 1 yemek kaşığı ekşi krema
 • 3- 4 yemek kaşığı süt

Hazırlanışı ve Uygulanışı

İlk olarak süzme peynir ve Beyaz kil bir kabın içerisinde karıştırılır. Diğer kapta ise krema ve süt belirtilen miktarda karıştırılır ve son olarak iki karışım birleştirilerek beyaz kil maskesi hazır hale getirilir. Temizlenmiş cilde uygulanan beyaz ki maskesi 10 – 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkanarak çıkarılır. Haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir.

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

Siyah noktalar görüntü olarak sizi rahatsız ediyorsa bu kil maskesi ile kısa sürede siyah noktalardan kurtulmanız mümkün.

Malzemeler

 • 1 Tatlı kaşığı badem yağı
 • 2 Tatlı kaşığı kil
 • 1 Tatlı kaşığı bal
 • 1 Tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. Kil maskesini yüzünüze sürmeden yüzünüze buhar banyosu yaparak siyah noktaların yumuşamasını sağlayarak etkili sonuç almanız mümkün. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve 45 dakika kadar bekleyin. Normalde diğer maskelerin aksine siyah noktaların yok olması için bekleme süresi bunda daha uzundur. Haftada 1 defa yaparak kısa sürede siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

Kil Maskesi Nasıl Temizlenir?

Kil maskesi uygulaması yapılırken gereken özen kil maskesi temizliği yapılırken dikkat edilmelidir. Kil maskesini sürdükten sonra ki süreç ve temizliğinde dikkat edilmesi gereken konular ise;

 • Kil maskesini sürdükten sonra asla konuşmayın
 • Kil maskesini sürdükten sonra mimik hareketleri yapmayın
 • Maske kurumadan ve etkisi göstermeden sökmeyin
 • Kil maskesini çıkarmak için asla sıcak su kullanmayın, ılık yada soğuk su tercih edilmelidir.
 • Kil maskesi temizliği gül suyu yada kireç bulunmayan doğal su ile yapabilirsiniz.

Doğal Kil Maskesi Neye İyi Gelir?

Ciltte harikalar yaratan kil sadece güzellik için değilde sayısız alanda da sıklıkla kullanılmaktadır. Arındırıcı etkisi bulunan pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan kil Çernobil faciasından sonra halkın radyasyondan daha az etkilenmesi ve arınması için killi gıdalar verilmiştir ve tesis beyaz kil ile kapatılmıştır. Kısaca kil temizlikten, gıdaya, ilaçtan, tutunda pek çok alanda sıklıkla kullanılmak ve cilde faydalı olduğu kadar diğer alanlarda kullanılmaktadır. Peki kilin faydaları nelerdir evde kil ile yapılacak pratik bilgiler kısaca;

Sinek sokması: Özellikle yaz ayarında sıklıkla yaşadığımız sinek, arı ve böcek sokmasına karşı etkilidir. Kaşıntıyı, acıyı, yanmayı azaltmak yada yok etmek için su ile hazırladığınız kili sorunlu olan yere sürün ve 10 – 15 dakika kadar bekleyin.

Banyo Keyfi: Bir küvet suya 3 yemek kaşığı kil dökün kilin yüzünüze olan etkisini cildinizin yer yerinde uygulayarak faydalanın.

Bebeklerde Pişik : Bebeğiniz altı tahriş olmuş yada pişik olmuş ise bazen pudra yetersiz kalır işte bunun yerine az miktarda beyaz kil uygulayarak bu sorunun ortadan kaldırabilirsiniz.

Yağlı Saç : Yıpranan ve yağlı saçları onaran kil bu sorundan kurtulmak için saç diplerini az miktarda beyaz kil dökün belli bir süre ovalayın kısa sürede yağların gittiğini göreceksiniz.

Kil Maskesi Fiyatı

Etkisi büyük fiyatı ucuz olan kil maskesi fiyatı 5 TL ile 10 TL arasında satılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda kilin faydaları ve kil maskesi tariflerinden bahsetmeye çalıştım.  Sizlerde kafanıza takılan soruları yada kullanıldığınız kil maskelerini yorum kısmına yazarak diğer kullanıcılara fikir verebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları