Papatya Yağının Cilde ve Saça Faydaları Zararları

Papatya Yağının Cilde ve Saça Faydaları Zararları

Papatya yağı faydaları arasında, stresi azaltmak, siyatik ağrıları gidermek, cilt sağlığını desteklemek, saçı beslemek ve kardiyovasküler sorunları tedavi etmek bulunur. Bununla beraber papatya yağı, mide rahatsızlıklarına ve diş sorunlarına da iyi gelmektedir.

Papatya Yağı Nedir?

Papatya yağı, papatya bitkisinin çiçeklerinden, soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bitkisel bir yağdır. Papatya yağı, gaz giderici, antiseptik, analjezik, febrifüj, sindirim, emmenagogue ve vermifuge özellikleri bakımından da zengindir. Aynı zaman bu yağ doğal ve çok zengin bir antienflamatuar maddedir.

Papatya Yağının Faydaları Nelerdir?

Papatya yağı da tıpkı papatya bitkisi gibi insan sağlığına ciddi faydalar sağlar. Bunlar arasında en çok bilinen faydası doğal bir antidepresan olmasıdır. Şimdi papatya yağının faydaları neler daha yakından bakalım;

Papatya Yağı Doğal Bir Antidepresandır

Bu yağın büyüleyici tatlı aroması, sizi son derece sakinleştirir ve rahatlamanıza yardımcı olur. Ruh halinizi yükseltir ve gençleşmenizi sağlar. Sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri ile bilinen bu yağ, doğum öncesi masajla hamilelerin sancısını gidermek için kullanılmıştır. Limon otu yağıyla karıştırılıp kullanıldığında sinir yatıştırıcı özellikleri sayesinde, hiperaktif çocukların sakinleşmesine de yardımcı olur.

Papatya Yağı Mide Bozuklukları İçin Mükemmel Bir Panzehirdir

Bu yağın, gastrointestinal sorunlar, diyare (ishal), kabızlık ve hatta safra kesesi taşları de dâhil olmak üzere farklı mide problemleri üzerinde çok ciddi faydaları olduğu bilinmektedir. Bu yağ, sindirim gücünü artırır ve midedeki gazı da anında rahatlatır. Şişkinlik için iyi bir tedavi yöntemidir. Antiseptik özellikleri sayesinde bu yağ, bağırsaktaki zararlı mikroorganizmaların büyümesini engelleyerek sizi çeşitli gastrointestinal hastalıklardan korur.

Papatya Yağı Merkezi Sinir Sistemi İçin Oldukça İyidir

Papatya yağı, merkezi sinir sistemini düzenleyerek genel sağlığı korur. Merkezi sinir sisteminin verimli çalışmasına ve çeşitli sağlık sorunlarının da önlemesine yardımcı olur.

Papatya Yağı Siyatik Ve Ağrılı Durumları Tedavi Eder

Siyatik kaynaklı olan sırt ağrınız sizi rahatsız ediyor mu? Sadece bir miktar papatya yağını ısıtın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Bu yağı içeren bir masaj, siyatik siniri inanılmaz bir şekilde rahatlatır. Bu yağın etkisini gösterebilmesi için 1 hafta boyunca her gün en az 15 dakika masaj yapmanız gerekir.

Papatya Yağı Bebeklerin Uyku Sorunlarına İyi Gelir

Bebekler uyku konusunda bazen zor zamanlar yaşarlar. Bu yağ ile yapılan bir masajın, bebeklerde uykuyu tetiklediği kanıtlanmıştır. Bu yağın 3 ile 4 damlasını bebek yağına ekleyebilir ve bu karışımla bebeğinize masaj yaparak ılık su banyosu uygulayabilirsiniz. Bu durum duyuları rahatlatır, bebeği son derece sakinleştirir ve uyku hormonları tetiklenmiş olur.

Papatya Yağı Kadınlar İçin Oldukça Faydalıdır

Papatya yağı etkili bir emmenagogdur. Adet öncesi ve menopoz sorunları olan kadınlar, bu yağdan yardım alabilir. Papatya yağı, meme hassasiyetini de tedavi eder.  Bu yağın depresan karşıtı doğası, ruh hali değişimleriyle de inanılmaz bir şekilde mücadele eder. Tüm bunlar için bu yağ kullanılarak masaj yapılabilir veya papatya yağını 5-6 damla ılık bir küvete ya da leğene damlatarak 15-20 dakika oturma banyosu yapılabilir.

Papatya Yağı Böbrekleri Ve İdrar Yollarını Temizler

Bu yağdaki zengin diüretikler dolaşım bozukluklarını tedavi ederek idrar yollarını ve böbrekleri temizler. Böbrek ve kan, detoksifiye edildiklerinde, istenmeyen tıbbi durumları engelleyerek daha iyi çalışırlar.

Papatya Yağı Kardiyovasküler Sorunlarla Mücadele Eder

Papatya yağı takdire şayan bir vazokonstriktördür. Yani bu yağ, kan basıncı seviyelerinin düşürülmesine ve korunmasına yardımcı olur. Bu durum da, miyokard enfarktüsü, ateroskleroz ve felç de dâhil olmak üzere çeşitli kardiyovasküler durum riskini azaltarak kan damarlarının daralmasını önler.

Papatya Yağı Sinüzite İyi Gelir Mi

Papatya yağı sinüzit tedavisinde sıklıkla kullanılan etkili yağlardan biridir. Sıcak suyun içerisine eklenen papatya yağının buharını solum yani buhar banyosu sinüzitin yok olmasında çok etkilidir.

Papatya Yağı Mükemmel Bir Analjeziktir (Ağrı Kesici)

Bu yağ ile hayatınızı zorlaştıran artrit ağrılarınıza son verebilirsiniz. Hasarlı ve etkilenen bölgeye bu yağı hafif bir şekilde ılıtarak sürebilirsiniz. Ayrıca, dolaşımı iyileştirmek, artritle ilişkili iltihap ve ağrıyı hafifletmek için de yavaş bir şekilde bu yağla masaj yapabilirsiniz. Soğuk algınlığı, sinüzit ve migren nedeniyle baş ağrısı çekenler de daha hızlı bir rahatlama için bu yağı kullanabilirler. Bu yağın buharının solunması, göğsü temizler ve tıkalı burnun açılmasına sebep olur. Aynı zamanda bu yağ mükemmel bir febrifüj görevi görür ve yüksek ateşi çok hızlı bir şekilde tedavi eder.

Papatya Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Papatya yağı sadece genel sağlık için avantaj sağlamaz aynı zamanda cilde ve saçlara da inanılmaz faydalar sunar. Şimdi papatya yağının cilde faydalarına bakalım;

Papatya Yağı Akne, Sivilce ve Egzamayı Tedavi Eder

Bu yağı kullanarak sivilce ve akne sorunlarına son verebilirsiniz. Yağın kullanımı enflamasyonu ve kızarıklıkları giderir ve ayrıca, pürüzsüz bir cilt sunar. İltihapları gidermek için papatya yağını, hindistancevizi yağı ile karıştırın ve sorunlu bölgelere doğrudan uygulayın. Aynı zamanda bu yağ, egzama benzeri cilt rahatsızlıkları için de doğal bir panzehir görevi görür.

Papatya Yağı Cilt Döküntülerini ve Yara İzlerini Giderir

Hindistancevizi yağı ile 3-4 damla papatya yağını karıştırın ve karışımı, cildinize doğrudan uygulayın. Bu uygulama, cildinizin maruz kalabileceği her türlü tahrişi de yatıştırır, cildinizi nemlendirir ve nemlendirmekle birlikte parlaklık da verir. Ayrıca bu yağın, güneş yanıklarının iyileşmesinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Papatya Yağı Cildi Gençleştirir, Nemlendirir ve Lekesiz Hale Getirir

Bu bitkisel yağı düzenli olarak uygulayarak gözlerin güzelliğini engelleyen göz torbacıklarından ve koyu halkalardan da kurtulabilirsiniz. Bu yağ, lekelerin kaybolmasını kolaylaştırır ve cilt tonunu dengeler. Cildinizi genç ve canlandırıcı tutan cilt onarımı, yenileyici ve güçlendirici özelliklere sahiptir. Papatya yağının etkisini gösterebilmesi için her hafta en az 2 defa 1-2 damla papatya yağını bir pamuğa damlatarak yüzünüze uygulayın, 15 dakika yüzünüzde kaldıktan sonra soğuk suyla durulayın.

papatya yağı

Papatya Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Papatya yağının saçlara faydaları arasında, saçları onarması, kepekleri gidermesi ve parlaklık kazandırması bulunur. Papatya yağının saça faydalarına yakından bakalım;

Papatya Yağı Saç Renginizin Tonunu Ve Parlaklığını Zenginleştirir

Saçlarınızın anında açık bir tona kavuşması için saçlarınızı nazikçe papatya yağı ile durulayın. Ayrıca, kınaya birkaç damla papatya yağı ekleyin ve bu doğal tonu vurgulamak için saçlarınıza uygulayın. Saçınıza güzel bir parlaklık vermek için ise havluyla kurutulmuş saça birkaç damla bu yağdan uygulayabilirsiniz.

Not: Papatya yağı saçınızın rengini birkaç ton açabilir. Uygulamadan önce bunu göz önünde bulundurun.

Papatya Yağı Doğal Bir Kepek Önleyici Ajandır

Papatya yağı, kepek için etkili bir doğal çözümdür. Ek olarak, tahriş olmuş saç derisini yatıştırır ve kaşıntıyı da önler.

Papatya Yağı Saçı Nemlendirir Ve Yumuşatır

Sinir yatıştırıcı özellikleri ile bilinen papatya yağı, saçları ve saç derisini besleyen harika bir yağ olarak nitelendirilebilir. Bu yağ, kuru ve kırılgan saçlarda oldukça etkilidir. Saçın nem seviyesini korur ve saçları içeriden kuvvetlendirerek yumuşak ve güçlü olmasını sağlar.

Şaşırtıcı değil mi? Basit bir doğal bileşen olan bu yağ, genel sağlığımız üzerinde nasıl bu kadar derin bir etkiye sahip olabilir? Papatya yağı kullanmaya başlayın ve mutlu, sağlıklı ve güzel bir yaşam sürün!

Papatya Yağı Nasıl Yapılır

Papatya yağını hazır olarak aktarlardan satın alabileceğiniz gibi evde kendi doğal yağınızı yapabilirsiniz.

Malzemler

  • 1 poşet papatya
  • 250 ml zeytinyağı

Hazırlanışı

Papatya yapraklarını saplarında iyice ayırın ve kıyarak küçük parçalar haline getirin. Bir kavanozun içerisine yarısı kadar su kalan kızma zeytinyağı ekleyin üzerine papatya yapraklarını dökün. 15 gün boyunca güneş görmeyen yerde saklayın. 15 gün sonunda bir tencere suyun içerisine kavanozu koyun ve ısıtın. Son olarak soğuduktan sonra tülbent ile süzün.

Papatya Yağı İçilir Mi

Papatya yağı harici olarak sadece cilt yüzeyine sürülür ve asla içilmez. Sadece bir bardak suyun içerisine 3 yada 4 damla damlatarak gargara yapabilirsiniz . Asla ağız yolu ile tüketmeyin.

Papatya Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Papatya yağı oldukça yoğun yağlardan biridir. 1 yada 2 damla olacak şekilde cildinize yada yüzünüze sürüp masaj yaparak yedirmeniz yeterlidir. Diğer yağlar ile karıştırılıp kullanabilirsiniz. Pamuğa damlatıp yüzünüzü bu yağ ile silebilirsiniz.

Ellerinize damlatıp elleriniz ovaladığınızda elleriniz yumuşacık olacaktır. Papatya yağı saç rengini açmak için kullanacaksanız saçlara sürdükten sonra 1 yada 2 dakikadan fazla bekletmeyin uzun süre beklemek saçlarınızı saçların aşırı açılmasına neden olabilir.

Papatya yağını kullandığınız krem yada şampuana ekleyerek kullanabilirsiniz.

papatya yağının faydaları

Papatya Yağının Zararları

Yan etkileri ve zararları yok denecek kadar az olan papatya yağı özellikle hamilelerin ve çocukların kullanımına uygun değildir. Genelde hassas ve alerjiye yatkın cilt tiplerinde tahriş ve kızarıklığa neden olabilir.

Papatya Yağı Hakkında Tüm Sorular

Papatya yağı adet söktürür mü

Papatya yağı adet adet döktürücü, adet geciktirici etkisi olmadığı gibi adet sancısına iyi gelmemektedir. Adet söktürücü etkisi olan ise papatya çayı olarak bilinmektedir.

Papatya yağı göz altı morluklarına iyi gelir mi

İnce ve hassas cilt yapısına sahip olan göz altına ve göz çevresine bu yağı direk sürmek yerine diğer yağlar ile karıştırıp çok az miktarda sürmeniz önerilir. Ayrıca bu şekilde bile tahrişe neden ola bileceği asla unutulmamalıdır.

Papatya yağı bebeklerde kullanılır mı

Sakinleştirici ve uyku getirici etkisi olan papatya yağı 6 aydan küçük bebeklerde asla kullanılmamalıdır. 6 aydan büyük bebeklerde ise sadece koklatılması yeterlidir.

Papatya yağı saç rengini açar mı

Papatya yağının saç rengini açma özelliği vardır. Sadece saç sürüldüğünde asla uzun süre bekletilmelidir. Saç rengini açmak için Papatya suyu ile saç rengi nasıl açılır yazımızı okuyabilirsiniz.

Papatya yağı boyalı saçı açar mı

Boyalı saçlara papatya yağını direk sürmek yerine kullanıldığınız şampuana damlatarak boyalı saçlara kullanabilirsiniz.

Papatya yağı egzamaya iyi gelir mi

Egzamaya iyi gelen yağlardan biride papatya yağı olmasına karşın sadece alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Papatya yağı kulağa damlatılır mı

Kulak ağrısı ve kulak iltihabını geçirmek için papatya yağı ılıtarak kulaklarınıza 1 yada 2 damla damlatmanız yeterlidir.

Papatya yağı tüylenme yapar mı

Papatya yağı düzenli olarak kullanıldığında yada bu yağı içeren krem yada ürünleri kullanmak tüylenmeye neden olmaz.

Papatya yağı yüze sürülür mü

Papatya yağı direk yüzünüze sürmek yerine zeytinyağı, badem yağı yada hint yağı karıştırarak kullanılması önerilir. Ayrıca kullandığınız kremin içerisine ekleyerek yüzünüze sürebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.