Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır? Online Kimlik Randevu Oluştur

Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır? Online Kimlik Randevu Oluştur

Yeni kimlik çıkarma işlemi için randevu almak isteyenler genelde yeni kimlik için randevu alındığını bilmediklerinden Nüfus Müdürlüklerinde sıkıntı yaşamaktadırlar. Yeni kimlik çıkarmak için randevu nereden alınır? Randevusuz kimlik çıkarılır sorularını sıklıkla internet üzerinden aramaktadırlar.

Yeni kimlik çıkarmak için aslında randevu almadan Nüfus Müdürlüklerine giderek çipli kimlik kartı çıkarmak mümkün olmasına karşın yaşayan yoğunluktan dolayı uzun süre beklemek ve gecikmelerden kurtulmak için randevu alarak işleminizi kısa zamanda bitirebilirsiniz.

Yeni Kimlik İçin Randevu Nasıl Alınır

Kimlik değişme işleminde randevu almak için 2 yöntem bulunmaktadır. Oldukça basit olan yeni kimlik randevu alma işlemi için ister telefon ederek randevu alabileceğiniz gibi isterseniz İnternet üzerinden online olarak anında randevu alabilirsiniz.

Yeni ciplik kimlik kartı almak için randevu yöntemleri;

 • İnternet üzerinden Nüfus ve Vatandaşlık Genelde Müdürlüğü resmi sayfasından randevu almak
 • Alo 199 arayarak randevu almak

Yapılan değişiklik ile beraber artık yeni kimlik kartı işlemleri için randevu almanıza gerek olmamasına karşın Nüfus Müdürlüklerinde ilk olarak randevu kişilerin işlemleri yapılmaktadır. Randevu almadan kimlik değiştirmek mümkündür ama uzun süre beklemek istemiyorsanız randevu almanız gerekmektedir.

İnternetten Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır

Hızlı şekilde kimlik almak ve yoğunluğa takılmak istemiyorsanız sizlere yeni kimlik randevu nasıl alınır hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Oldukça basit olan yeni kimlik randevusu için izlemeniz gereken yol ise;

Yeni kimlik randevusu almak için ilk olarak Yeni Kimlik Online Randevu sayfasına tıklıyorsunuz.

Sayfaya girdikten sonra randevu almak için karşını şu işlemler çıkacaktır.

 • T.C. Kimlik Kartı Randevu Al
 • Sürücü Belgesi Randevu Al
 • Pasaport Randevu Al

3 farklı randevu alma işlemi olan bu sayfadan T.C. Kimlik Kartı Randevusu Al linkine tıklayarak çıkan metni okuyup kabul ediyoruz ve sonraki adıma geçiyoruz.

Karşınıza çıkan formda istenen bütün bilgileri eksiksiz ve doğru biçimde girin ve devam et düğmesine tıklayın. Bu bilgi formunda sizden Adını, Soyadınız, Kimlik Numarası, Telefon Numarası, Doğrum Tarihi, E-Posta Adresi ve doğrulama kodu istenecektir.

Formu doldurup devam et dediğinizde karşınıza randevu almak için İl ve İlçe seçimi için ekran çıkacaktır. İlk olarak il seçilecek sonra ise ilçe seçimi yapılacaktır.

Bir sonraki adımda bütün aile bireylerinizin listesi karşınıza çıkacaktır. Bu listeden ( Anne- Baba- Eş- Çocuklar) ister aile bireyleriniz için isterseniz kendiniz için randevu alabilirsiniz.

Kendiniz yada aile bireylerinden biri seçtiğinizde hangi tarihte ve saat kaçta randevu almak istediğini seçmeniz gerekmektedir.

Yeni kimlik randevu işlemlerinde eğer bütün aile bireylerine randevu alacaksanız herkes için tekrara tekrar en başından randevu almanız gerekmektedir. Toplu randevu alma işlemi yoktur. Her aile bireyi için tarih ve saat seçimi yapılacaktır.

Tarih ve saat seçtikten sonra sizden işlemi onaylamanız istenecektir. Onaylama işlemi sonrası hem cep telefonunuza hemde e-posta adresine kimlik randevu onay mesajı gelecektir.

Artık randevu aldığınız tarih ve saate giderek kimliklerini beklemeden değiştirebilirsiniz.

Online Kimlik Randevu Alma için dilerseniz internet üzerinden bu işlemi yapabilir isterseniz alo 199 hattını arayarak hem kendinize hemde aile bireylerine randevu alabilirsiniz.

Yeni Kimlik Randevu Alamıyorum Ne Yapmam Lazım

Çok sık karşılan sorunların başında gelen kimlik randevu alamıyorum sorunu çok sık yaşanan sorunlardan biridir. En sık karşılaşın sorunların başında cep telefonunda yapılan işlemlerde internet zayıf çekmesi randevu alamamanıza sebep olabilir.

Bir diğer yaşanan randevu alamam nedenlerinden biri ise sistemde yaşanan yoğunluk. Gün içerisinde bazen yoğunluktan dolayı sistem çökmesi çok sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Genelde bu sorunu aşmak için gece randevu almak daha mantıklıdır.

Kimlik randevu alamıyorum ne yapmam lazım sorusuna yukarıdaki yöntemleri deneyerek çözüm bulabilirsiniz. Eğer sorun devam ederse Alo 199 hattını arayacak randevu alabilirsiniz.

Kimlik Randevusu İçin Hangi Numarayı Arıyorduk

Yeni cipli kimlik almak için İnternet üzerinden randevu almak çok kolay olmasına rağmen bazı kişiler kaşık geldiği için telefon ederek randevu almak isteyebilir. Kimlik randevu almak için ALO 199 hattını arayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon ederek yeni kimlik randevusu nasıl alınır sorusuna ayrıntılı bilgi veren yazımız olan Alo 199 Hattını Arayarak Randevu Nasıl Alınır makalemizi okuyabilirsiniz.

Kimlik Randevusu Aldıktan Sonra Para Yatırma

En sık yapılan hatalardan biri ise kimlik çıkarma işlemine giderken para yatırmadan Nüfus Müdürlüğüne gidilmesidir. Nüfus müdürlüklerinden kimlik işlemleri için para yatırılacak bir bölüm yoktur. Özellikle randevu alanların parayı yatırmadan Nüfus Müdürlüklerine girmesi hem sıralarının geçmesine hemde ciddi anlamada zaman kaybına neden olmaktadır.

Kimlik randevusu aldıktan sonra anlaşmaları bankalar yada PTT giderek tc kimlik bilgilerinizi vererek para yatırmanız ve dekontunu almanız gerekmektedir.

Yani Kimlik Randevusuna Giderken Gerekli Belgeler

Kimlik randevu aldıktan sonra mutlaka yanınızda götürmeniz gereken bazı resmi evraklar vardır. İşte yeni kimlik için gerekli evraklar;

 • Nüfus cüzdanınızı yeni kimlik değiştirmek için eski nüfus cüzdanınızı yanınıza almalısınız.
 • Eğer nüfus cüzdanınızı kaybetmiş iseniz uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı yada muhtardan aldığınız fotoğraflı kimlik belgesini almanız gerekli.
 • Anlaşmalı bankalardan yada PTT ücreti yatırdığınıza dair dekont
 • 1 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf

Kimlik Randevu Alıp Gitmemek Sorun Olur Mu

Yeni kimlik kartı için internet üzerinde randevu alırken ekran çıkan uyarı metninde zaten ayrıntılı olarak sizlere bu konuda bilgi verilmiştir. Eğer yeni kimlik kartı için randevu alıp gitmezseniz 1 ay boyunca randevu almanız önlenecektir. Mağdur olmamak için sadık kalmalı yada internet üzerinden randevunuzu iptal etmeniz gerekmektedir.

Kimlik Randevu İptal Etme

Cipli yeni kinlik kartları için online olarak internet üzerinden aldığınız randevuları anlık olarak kontrol edebilirsiniz. Randevu alanın resmi siteden “Randevu Durumu” kısmına tıkladığınızda karşına doğru biçimde doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra daha önce aldığınız randevular sorgulanır.

Sorgulama işlemi sonrası isterseniz randevunuzu iptal edebilir yada randevu tarihini değiştirebilirsiniz. Randevu tarihini değiştirmek için ise;

Cipli Kimlik Randevu Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır

Kimlik randevusu tarihi değişmek mümkündür. Randevu tarihinizi iptal etmek yerine dilerseniz randevu tarihi değiştirebilirsiniz.

Resmi siteden ilk olarak “Randevu Durumu” linkine tıklayarak formu dolduruyorsunuz ve karşına çıkan sayfaden randevu tarihini dileğiniz ileri bir tarihi atayabilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartı Randevu Aldıktan Sonra Yatırmama Gereke Ücret

Yeni kimlik kartı aldıktan sonra anlaşmaları banka yada PTT yatırılması gereken ise;

 • Yeni kimlik kartı çıkarma ücreti : 75 TL
 • Yırtık ve yıpranan kimlik kartı ücreti: 75 TL
 • Kayıp çalıntı kimlik ücreti: 75 TL
 • Yeni doğan bebek kimlik çıkarma ücreti : İlk kimlik çıkarma ücretsiz
 • Yeni doğan bebek kimlik değişimi ücreti: 75 TL
 • Soyadı değişikliği (Evlilik – Boşanma gibi) : 75 TL

Sizlere bu yazımızda yeni kimlik değiştirmek için randevu nasıl alınır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.