Ejder Meyvesi Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Ejder Meyvesi Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Ejder Meyvesi Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir? Harika görseli ve muhteşem lezzeti ile gündemden hiç düşmek bilmeyen ejder meyvesi tropikal bir bitki olmasına rağmen ülkemizde sıklıkla kullanımı yapılmaktadır. Başta diyet listelerine eklenen ve zayıflamaya yardımcı olan ejder meyvesi, aynı zamanda daha pek çok hastalığın tedavisinde de kullanılmaktadır.

Şekeri düzenleme özelliğinden cilt hastalıklarına kadar bir insanın ihtiyacı olan  nerede ise her vitamini ve minerali bünyesinde taşıyan bu meyvenin mutlaka düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Üstelik farklı lezzetleri denemeye açık olan kişiler tarafından da asla ihmal edilmemesi gereken besin kaynaklarından biridir. Eğer ejder meyvesi hakkında daha detaylı bilgelere sahip olmak isterseniz mutlaka yazımızı sonuna kadar okumanız  tavsiye edilir.

Ejder Meyvesi Nedir?

Daha çok piytaya, dragon ve çilek armudu olarak adlandırılan ejder meyvesi, tropikal bir ikim meyvesidir. Ana vatanı Meksika ve güney Amerika olara bilinmektedir. Günümüzde ise hala Kamboçya ve Filipinler gibi sıcak iklim bölgesine ait olan ülkelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. İçerdiği b gurubu vitaminlerin yoğunluğu ile dikkat çeken ejder meyvesi, dış kabuğu pembe içi ise beyaz ve açık pembe tonlarından oluşur. Ayrıca bitkinin içinde haşhaşa  benzer küçük ve siyah tohumları da mevcuttur. Meyve tüketileceği zaman tohumları ile beraber tüketilmelidir.

Ejder Meyvesinin Besin Değeri Nedir?

Ejder meyvesi, bünyesinde barındırdığı çeşitli vitaminleri ile tüm dünyanın adeta ilgi odağı olmayı başarmıştır. Ejder meyvesinin besin değeri ise;

 • C vitamini,
 • B1 vitamini,
 • B2 vitamini,
 • B3 vitamini,
 • Kalsiyum açısından zengindir,
 • Fosfor,
 • Diyet lifi,
 • Kalsiyum,
 • Demir, gibi besinlere sahiptir.

Ejder Meyvesi Neye İyi Gelir?

Ejder meyvesi hakkında en çok merak edilen konuların başında, ejder meyvesi neye iyi gelir sorusu gelir. Dünya üzerinde süper yiyecek olarak adlandırılan ejder meyvesi, cilt hastalıklarından kanser gibi tedavisi zor ve zaman alıcı hastalıklara karşı adeta bir şifa kaynağıdır. Bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarına karşı da üstün bir koruma sağlar. Bu nedenle deri hastalıklarından iç organ hastalıklarına kadar her alanda sıklıkla kullanımı yapılması tavsiye edilir.

 • Ejder meyvesi içerdiği hidroksisinamatlar sayesinde kanserle mücadele eden harika bir meyvedir.

İçerdiği hidroksisinamatlar sayesinde iyi bir anti oksidan olma özeliği taşır. Dolayısı ile vücutta biriken toksinlerin daha kısa sürede dışarıya atılmasını sağlar. Ayıca hasta hücrelerin yayılmasını önler. Kanser tedavisi gören herkese ejder meyvesi tüketmesi önerilir.  Özellikle kan kanseri gibi durumlar karşısında bolca ejder meyvesi, kullanmak gerekir.

 • Ejder meyvesi bağırsak bakterilerinin büyüyerek çoğalmasını engeller.

Herkesin bağırsaklarında hem kötü bakteriler hem de iyi bakteriler bulunur. Ancak kötü bakteriler büyüyüp, iyi bakterilerin sayısını geçerse çeşitli hastalıkların da ortaya çıkmasına neden olur. Özellikle bağırsak florası bozulduğu takdirde, kabızlık, ishal ve çeşitli sindirim sorunları hızlıca kendini gösterir. Bu gibi durumların önüne geçmek için ejder meyvesi tüketimine özen göstermeniz tavsiye edilir. Özellikle hassas bağırsak yapısına sahip olan kişilerin daha sık bir şekilde ejder meyvesi tüketmesi önerilmektedir.

 • Ejder meyvesinde lif oranı yüksektir.

Yüksek lif oranına sahip olan meyvelerden biri de ejder meyvesidir. Lifli yapısı ile mide sağlığını ve diğer iç organ sağlığını korurken zayıflamanıza da yardımcı olur. Ayrıca gün boyu tokluk hissi verdiği için iyi bir iştah düzenleyici olarak bilinir. Dünyaca ünlü diyetisyenlerin diyet listelerinde ejder meyvesine daha sık bir şekilde yer verilmektedir.

 • Ejder meyvesi kan şekerini dengeler.

Eğer gün içinde çok fazla çikolata ve glikoz içerikli yiyecekler tükettirseniz, arkasından ejder meyvesi yemeniz önerilir. Çünkü kan şekerini dengeleme özelliği mevcuttur. Yani tatlı gıda tüketen kişiler arkasından pişmanlık yaşayabilir. Bu pişmanlığınızı ejder meyvesi ile giderebilirsiniz.

 • Ejder meyvesi iyi bir c vitamini kaynağıdır.

C vitaminin yüksek olduğu besinlerden biri de ejder meyvesidir. Bu meyvede bulunan yüksek orandaki c vitamini vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar. Özelikle mevsim geçişlerinde yaşanabilecek bağışıklık sorunları için mutlaka bu meyveden tüketilmesi önerilir.

 • Ejder meyvesi içerdiği demir vitamini sayesinde kansızlık sorununun ortanda kalkmasına yardımcı olur.

Demir eksikliği yaşayan kişilerde sürekli uyku hali, saç dökülmesi ve stres gibi durumlar sıklıkla görülür. Eğer bu belirtilerden bir kaçı sizde varsa ejder meyvesi tüketmeniz gerekmektedir. Kansızlık tedavisinde en etkili yere sahip olan ejder meyvesi ile kısa sürede vücudun demir ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı kan kaybı yaşayan kişilerin mutlaka ejder meyvesi tüketimine özen göstermesi gerekmektedir.

 • Ejder meyvesi kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Kemik sağlığında gerekli olan kalsiyum yoğun miktarda ejder meyvesinin içinde mevcuttur. Dolayısı ile kas ve kemik sorunu ve kemik hastalıkları  yaşayan herkese mutlaka bol miktarda ejder meyvesi tüketmesi önerilir. Özellikle 50li yaşlardan sonra herkesin düzenli bir şekilde ejder meyvesi yemesi uzmanlar tarafından önerilir.

 • Ejder meyvesi menopoz etkilerini azaltır.

Ejder meyvesinin en iyi yanlarından biri kadınlarda görülen menopozun etkisini hafifletmesidir. Bindiği üzere kadınların en çok zorlandığı dönemlerden biri menopoz dönemidir. Bu dönemlere vücutta görülen harareti ve ruhsal sorunları büyük oranda giderir.

 • Ejder meyvesi iyi bir enerji kaynağıdır.

Arık pek çok kişi gün içinde yoğun çalışma temposuna ayak uydurmak zorunda kalabiliyor. Bu durumda da vücut hastalıkları ve yorgunluk gibi durumlar kendini göstermektedir. Eğer halisiz ve yorgun bir vücudunuz varda mutlaka güne ejder meyvesi yiyerek başlamanız  tavsiye edilir. Özellikle spor yapan kişiler için ejder meyvesi harika bir alternatif olacaktır.

 • Ejder meyvesi kalp- damar hastalıklarına iyi gelir.

Kalp ritimlerinde yaşanan bozuklukları ejder meyvesi ile giderebilirsiniz. Bunun dışında diğer kalp hastalıkları için de mutlaka ejder meyvesi tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Öte yandan tansiyon, kolesterol ve çeşitli damar hastalıklarına karşı da ejder meyvesi tüketebilirsiniz. Damarların iç yüzeyini temizleyerek, kan akışının daha düzgün bir şekilde ilerlemesini sağlar. Özellikle damar tıkanıklığı olan kişiler için mutlaka tüketmesi gereken besinlerin  başında  ejder meyvesi gelir.

 • Ejder meyvesi omega3, omega6 ve çoklu doymamış yağlar açısından zengindir.

Bilindiği üzere omega3 ve omega6 beyin sağlığı açısından son derece önemlidir. Dolayısı ile içerisinde bolca omega3 ila omega6 bulunan ejder meyvesi tüketimi beyin sağlığı için ideal olacaktır. Beyin fonksiyonlarının daha iyi işlev görmesine katkı sağlayan bu meyve sayesinde unutkanlık, sürekli sinir ve stres gibi durumlar ortadan kalkacaktır.

 • Ejder meyvesi ağız hijyeninde ve diş sağlığında önemli yere sahiptir.

Ejder meyvesi, ağız içi bakterilerin yok olmasına fayda sağladığı gibi çeşitli bakterilerinde de diş yüzeyinden ve ağız içinden kaybolmasını sağlamaktadır. Diş yüzeyinde ağrılara bakteri birikmesine neden olan diş taşı gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Özellikle hassas diş minesine sahip olan kişilerin daha sağlıklı bir diş yapısına ulaşmasına yardımcı olur.

 • Ejder meyvesi ile gözlerinizin yorgunluğunu giderebilirsiniz.

Göz yorgunluğu ve çeşitli göz hastalıkları için tüketilmesi gereken meyvelerden biridir. Gözler için gerekli olan a vitamini ejder meyvesinin içinde yoğun bir şekilde bulunduğu için göz kaslarının güçlenmesine yardımcı olur. Daha canlı bir görüş açısı sunarken, gözlerde yaşanan hassasiyet ve kızarıklık gibi durumların da ortadan kalkmasını sağlar.

 • Ejder meyvesi ile cilt bakımı yapabilirsiniz.

Başta kuru ve yıpranmış ciltler için harika bir besin olan ejder meyvesi ile her zaman daha canlı ve daha nemli bir vücut yapısına ulaşabilirsiniz. Üstelik cilde gerekli olan mineral desteği sağladığı için cilt kırışıklıkları ve mat cilt görünümünü de en aza indirir. Yani cilt sağlığı için ejder meyvesini hem tüketebilir hem de bal ile karıştırılarak, cilt maskesi uygulanabilir.

ejder meyvesi nedir

Ejder Meyvesinin Zararları

Ejder meyvesi üzerinde yapılan araştırmalar neticesinde gözle görülür bir zararının olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle hem cilt bakımlarında hem de vücut sağlığında gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Ancak hazmı hızlandırdığı için fazla tüketilmemesi önerilir. Aksi halde karın ağırsı ve isal gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Ejder Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Ejder meyvesinin dış kabuğu soyulur. İçindeki beyaz/ pembe kısım bir bıçak yardımı ile alınarak taze bir şekilde tüketilebilir. Ayrıca içeceklerde  ve salataların içinde kullanıma uygun bir meyvedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BegonyaYardım BaşvurusuBelediye Yardımları Turkcell Bedava İnternet