Nohut Suyunun Faydaları Nelerdir?

Nohut Suyunun Faydaları Nelerdir?

Nohut Suyunun Faydaları Nelerdir? Her evde yemeği yapılan baklagillerden biri de nohuttur. Uzmanlar hem çocukların hem de yetişkinlerin haftada en az bir kez nohut tüketmesini tavsiye etmektedir. Ancak nohut set bir besin olduğu için ve daha kolay pişmesi için bir gece suda bekletilir. Bu sayede nohut hem fermente edilir hem de daha kolay bir şekilde pişmesi sağlanır. Ama bir gece suda beklettiğiniz nohudun suyunu atmak yerine hem vücut sağlığınız için hem de cilt sağlığınız için kullanmanız tavsiye edilir. Çünkü nohut, kabuğunda ve içerisinde bulundurduğu vitamin ve minerallerini suyun içinde bırakır. Bu sayede kendiniz için gerekli olan bazı vitaminleri nohut suyu ile tamamlayabilirsiniz. İşte nohut suyunun faydaları

Haşanmış Nohut Suyu Neye Faydalıdır?

Müthiş bir antiseptik özellikte olan nohut suyu ile vücudunuzdaki bazı virüs ve bakterilerden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Bu yönde hem çiğ nohut suyu ile hem de haşlanmış nohut suyu ile cildinizi ve vücudunuzu koruma altına alabilirsiniz. Haşlanmış nohut suyu neye faydalıdır? Sorusunun yanıtına bakacak olursak;

 • Haşlanmış nohut suyu cilt yaralarının daha kısa sürede iyileşmesini sağlar.

Haşanmış nohut suyu ile deri üzerinde bulunan çeşitli yara ve enfeksiyonların önüne geçebilirsiniz. Özellikle açık yaralar üzerinde bulunan bakterileri haşlanmış nohut suyu ile tedavi edebilirsiniz. Yaralarınızın üzerine bir pamuk yardımı ile haşlanmış nohut suyu sürebilirsiniz. Bu sayede yaralarınızın daha hızlı bir şekilde iyileştiğine şahit olabilirsiniz.

 • Haşlanmış nohut suyu ağız içi aft yaralarına iyi gelir.

Sıkça yaşanan aft yaraları beslenme bozukluklarından dolayı ortaya çıkmış olabiliyor. Ayrıca bazı stres gibi durumlarda da aft yaraları ve uçuk gibi durumlar sıkça yaşanır. Ayrıca bazı bakterilerde aft yaralarının oluşmasında büyük etmendir. Dolayısı ile bu gibi durumlar için haşlanmış nohut ile ağız gargarası yapabilirsiniz. Ağız içi yaraları tamamen kaybolana kadar, haşlanmış nohut suyunu kullanabilirsiniz.

 • Haşlanmış nohut suyu deri hastalıklarını ortadan kaldırır.

Haşlanmış nohut suyu, anti septik özelliği sayesinde deri üzerinde oluşan bakteri ve çeşitli virüsleri yok eder. Özellikle mantar enfeksiyonu için haşlanmış nohut suyu kullanabilirsiniz. Her gün düzenli olarak tırnak ve deri mantarı enfeksiyonlarınızı bu su ile temizleyebilirsiniz.

 • Nohut suyu sindirim sisteminin daha aktif çalışmasını sağlar.

Sindirim sistemi bozuklukları artık hemen herkeste görülen durumlardan biridir. Ancak her gün düzenli bir şekilde tüketilecek olan nohut suyu sayesinde, sindirim sisteminiz daha hızlı bir şekilde çalışacaktır. Ayrıca bağırsaklarda da biriken çeşitli toksit maddelerin dışarıya atılmasına katkı sağlar.

 • Nohut suyu bölgesel incelmeye yardımcı olur.

Bölgesel kilo sorunu olan kişiler için nohut suyu tüketilmesi önerilir. Sabah aç karnına bir bardak nohut suyu tüketerek, bel ve göbek çevresinde biriken yağlanmaların daha kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

 • Nohut suyu harika bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

İnsanlarda görülen en büyük sorunların başında vücutta biriken kimyasallar ve toksinler yer alır. Bu gibi durumlarda doğal ürünlerden faydalanmak yerinde bir karar olacaktır. Dolayısı ile idrar söktürücü özellikte olan nohut suyunu tüketebilirsiniz.

 • Nohut suyu ile vücudunuzdaki ödemlerden kurtulabilirsiniz.

Ellerde eve ayaklarda hatta karın bölgesinde meydana gelen şişliklerin en büyük nedeni ödem birikmesidir. Vücudunuzdaki ödemi ise nohut suyu ile atabilirsiniz. Günlük bir bardak nohut suyu tüketerek, tüm ödem ve toksinlerinizden kurtulmanız mümkün olacaktır.

 • Nohut suyu iç organ temizliğinde kullanılır.

Uzmanlar tarafından iç organ temizliğinde önerilen doğal ürünlerden biri de nohut suyudur. Düzenli bir şekilde tüketimi iç organlarda  yağlanma ve toksin gibi durumların önüne geçer. Özellikle iyi bir akciğer temizliği yaptığı için sigara içenler tarafından mutlaka düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Buna ek olarak bağırsak parazitleri, karaciğer yağlanması ve çeşitli iç organ hastalıkları için tüketilmelidir.

Nohut Suyu Sivilceyi Geçirir Mi?

Pek çok kişi cilt ve yüz güzelliği için her gün pahalı kozmetik ürünlerine onlarca para harcamaktadır. Özellikle sivilce, akne ve siyah nokta sorunu olan kişiler artık pahalı ve kimyasal içeren kozmetik ürünleri yerine doğal nohut suyundan faydalanabilirler. Nohut suyu sivilceyi geçirir mi? Sorusunun yanıtı kesinlikle evet olacaktır. Gerek ergenlik sivilceleriniz için gerekse diğer cilt sorunlarınız için nohut suyu kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise her gün cildinizi nohut suyu ile temizlemek olacaktır. Ayrıca deri içine yerleşmiş ve gözeneklerin tıkanmasına neden olan bir takım kimyasalların ve makyaj kalıntılarının temizlenmesine de yardımcı olur.

Nohut Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Nohut hem iç organların sağlığı için hem de cilt sağlığı için kullanılması gereken doğal ürünlerden biridir. Dolayısı ile tercihini  doğal bakım ürünlerinden yanı kullanmak isteyen kişiler mutlaka nohut suyundan da faydalanmalıdır. Nohut suyunun cilde fayları ise;

 • Nohut cildi besler ve nemlendirir.

Nohut suyu ile kuru cildinizi nemlendirebilirsiniz. Cildinize her gün düzenli olarak nohut suyu ile bakım yaptığınızda cildiniz daha canlı ve daha nemli bir yapıya kavuşur. Nohut suyunun içine birkaç damla da hindistan cevizi yağı damlattığınızda etkisi daha fazla artacaktır.

 • Nohut suyu cildi beyazlatır ve bölgesel kararmaların önüne geçer.

Bazı durumlarda yüz ve bazı bölgelerde kararmalar meydana gelebilir. Özelikle ağda veya diğer epilasyon durumlarında bölgesel kararmalar daha fazla görülmektedir. Bu gibi durumlar için vereceğimiz nohut suyu kürünü uygulayabilirsiniz.

Gerekli malzemeler;

 • Yarım çay bardağı nohut suyu,
 • 5 damla limon,
 • Yarım patates suyu,
 • Papatya özü yağı,

Uygulanışı;

İlk olarak patatesi, rendeleyerek suyunu çıkarmanız gerekiyor. Daha sonra papatya özü yağı hariç diğer tüm malzemeleri bir kase içinde karıştırıp, cildinize bir fırça yardımı ile uygulayabilirsiniz. 5 dakika sonra bir kat daha sürüp, kuruyunca yıkayabilirsiniz. Cildinizi yıkadıktan sonra papatya özü yağı ile cildinizin bakımını tamamlayabilirsiniz. Eğer papatya özü yağı mevcut değil ise sarı kantaron yağını da kullanabilirsiniz.

 • Cildin mat ve solgun görünümünü engeller.

Nohut suyu ile bakım yaparak cildinizi daha parlak ve daha bakımlı bir hale getirebilirsiniz. Özellikle hamilelik, güneş ve çeşitli cilt lekeleri olan kişiler için nohut suyu harika bir seçenek olacaktır. Düzenli kullanımı ile cilt lekelerini ortadan kaldırırken, cildi daha enerjik bir görünüme de kavuşturacaktır.

Nohut Suyu Nasıl Tüketilmeli?

Nohut suyu nasıl tüketilmeli? Sorusunun yanıtı, her problem için farklı olabiliyor. Nohut suyunun tüketimi ise;

 • Cilt güzelliği ve çeşitli cilt sorunları için her gün cilde bir pamuk yardımı ile nohut suyu sürülmesi önerilir. Özellikle doğal tonik olarak cilt üzerinde kullanılması önerilir.
 • Kilo vermek isteyen kişiler sabah aç karnına bir bardak nohut suyu tüketmelidir. Bu sayede gün boyu tok kalabilir ve yağlanmalarınız daha kısa sürede ortadan kalkacaktır.
 • İç organ temizliği ve ödem gibi sorunlardan kurtulmak için ise günlük bir bardak nohut suyu tüketmeniz önerilir.

Haşanmış Nohut Suyu Nasıl Saklanır?

Nohut suyundan faydalanmak isteyen kişiler için haşlanmış nohut suyu nasıl saklanır? Sorusu sıkça sorulmaktadır. Haşlanmış nohut suyunu birkaç gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. Cam bir kavanoz içinde ağzı kapalı bir şekilde saklamanız daha doğru olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım