Doğal Cilt Bakımı Maskeleri ve Tarifleri

Doğal Cilt Bakımı Maskeleri ve Tarifleri

Cildimiz en önemli giysimizdir. Bu giysi gerek içten gerek dıştan bir çok etkiye maruz kalır. Yediklerimiz , içtiklerimiz, alkol , sigara, stres, hormonal durumlar, toz, kir,güneş etkiler arasıda en bilinenleridir. Düzensizlikler ve cildin ileriki yaşlarda hala bir kadını bakımlı göstermesini kontrol altında tutmak için çeşitli bakımlar yapılır. Bunlar günlük, haftalık ve aylık olarak şekillenir.

Günlük cilt temizliği ve nemlendirilmesi düzenli olarak yapılmalıdır. Haftalık olarak ise cilt tipine göre canlandırıcı , kuturucu, arındırıcı , kırışıklık giderici, renk tonu ayarlayıcı gibi seçenekler vardır . aylık ise peelingler , sıkılaştırıcı , uyarıcı şeklindeki maskeler yapılır. Ayrıca günlük su tüketimi çok önemlidir. Kapsül halinde satın alacağınız hiyorolonik asit , co q10, e vitaminleri sayesinde de içerden destek sağlayabilirsiniz. Bunlar cildinizi besler, kırışıklık ve sarkmaların önüne geçer.

Cilt Bakım Maskeleri

Maske çeşitlerini tanımak gerekirse ;

Peeling : Ölü deriyi arındırmak için yapılır. Kimyasal Olarak yapılan peeling’ler olduğu gibi evde doğal şekilde yapılan peeling tarifleri için alttaki linki tıklayabilirsiniz.

EVDE DOĞAL PEELİNG TARİFLERİ

Nemlendirici maske: Cilt de kaybolan nem dengesini kısa sürede toparlamak için yapılır. Kuru cilt tipinde ise her hafta mutlaka uygulanmalıdır.

Arındırıcı maske: Sivilcelenmeye neden olan yağları yok etmek için kullanılır . 15 günde bir kullanılması cildin nem dengesi bakımından önemlidir.

Sıkılaştırıcı maske: Yüz üzerindeki gözenekleri sıkılaştırarak, bu gözeneklerden girmesi muhtemel kir ve yağı önler. Ayrıca yüz ovalinin sıkılaşmasını sağlar.

Kırışıklık giderici: Yüzde oluşan mimik kırışıklıkları ya da yaşa bağlı olan meydana gelen kırışıkları açarak daha genç görünmeyi sağlar.

Uyarıcı maske : Kılcal damarları uyararak kan akışının hızlandırır ve böylece hücrelerdeki yıpranmaları daha çabuk halde tamir eder.

Evde Doğal Cilt Maskeleri Tarifi

 • Aloe vera maskesi

Bu maske neme ihtiyacı olan ciltlerde kullanılır. Haftada bir kullanılır. Kuru ciltler düzenli uygulamalıdır. Birkaç dilim muzu ezin. Üzerine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek karıştırın. 1 yemek kaşığı aloe vera jelinden ekleyerek pürüzsüz bir kıvam elde edin. Yüzünüze uygulayarak 10 dakika bekleyin. Ilık su ile duruların. Nemlendirici olarak yine aloe vera jelini kullanın.

 • Kil maskesi

Parlayarak rahatsız bir görünüm oluşturan yağlı ciltleri nötr hale getirmek için kil ve ılık su yeterlidir. 1 yemek kaşığı kili , bir kap içindeyken üzerine ılık suyu yavaş yavaş ekleyin. Püre kıvamına gelince fırça ile ya da elinizle yüzünüze sürün. Kuruyunca ılık su ile temizleyin. Hafta bir kullanım ile pürüzsüz ve doğal bir cilde kavuşacaksınız.

 • Çay ağacı yağı maskesi

Sivilcelerle başınız belada ise bu tarif tam size göre. Yağlı ciltler ve akneli ciltler içinde kullanıma uygundur. Çay ağacı yağının kurutucu etkisini hemen görmeye başlayacaksınız.1 tatlı kaşığı kilin üzerine yarım çay kaşığı çay ağacı yağı ekleyerek karıştırın. Birkaç damla su ekleyerek daha sürülebilir bir kıvam elde edin. Sivilcelerinize bastırmadan maskeyi uygulayın. Kuruyan maskeyi yıkayarak temizleyin. Gün aşırı 2 – 3 hafta kullanarak cildinize gerekli düzeni getirebilirsiniz.

 • Limon maskesi

Limon maskesiyle lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz. Bir çorba kaşığı balı limon suyuyla karıştırın. Cildinize sürdükten sonra 20 dakika bekletin. Pamuk ve maden suyuyla iyice temizleyin 10 günde bir uygulayın.

 • Domates maskesi

Yağlı cilt ,sivilce ve siyah nokta düşmanı domatesi püre şekline getirerek cildinize sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Haftada bir uygulayabilirsiniz.

 • Gül maskesi

Gül suyunun cilde verdiği ferahlık ve besleyici özelliği herkes tarafından bilinir. Ezilerek kullanılan gül yapraklarını macun haline getirin. 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile temizleyin. Hafta da 2 kere kullanabilirsiniz.

 • Yoğurt maskesi

Yoğurdun cildimize sürmenin güneş yanıklarından kalma bir gelenek olduğunu zannetmeyin. Kırışıklık karşıtı yoğurt , rezene tohumu ve yaprağını ezerek karıştırıldığında krem haline gelir. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile temizleyin. Kırışık yoğunluğunuza göre kullanımını düzenleyebilirsiniz.

 • Çilek ve bal maskesi

Kuru ciltler için uygun olan bu maskenin canlandırma ve nemlendirme özelliği bulunur. 4 ya da 5 çileği çatalla ezip balla karıştırın. 20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla temizleyin. Haftada 2 kere uygulayın.

 • Besleyici maske

Hücre uyaran maske kullanımı zaman zaman cildiniz için gereklidir. Uyarılan hücreler işleviniz daha çabuk yerine getirir. Bunun için bal, 2 çorba kaşığı maden suyu, 2 çay kaşığı gül suyu ve 2 çorba kaşığı yoğurt veya sütü karıştırarak, yüzünüze ve boynunuza pamukla uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile temizleyin. Ayda bir kere kullanın. Düzenli kullanımda cildinizdeki her türlü değişime şahit olacaksınız.

 • Bal ve badem maskesi

İki çorba kaşığı bal ve iki bademle peeling yapınca yeni bir yüze sahip olmuş gibi hissedeceksiniz. Bademleri toz haline getirerek bal ile karıştırın. Bir çay kaşığı limonun suyunu ekleyin . her peelingte yapıldığı gibi dairesel hareketlerle uygulayın. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Bir davete gitmeden bir gece önce uygularsanız, oranın yıldızı olacağınız kesin.

 • Maya maskesi

Yaş mayada çok çeşitli vitamin ve mineraller vardır. Ciltte asit ve baz dengesini kurarak istediğiniz görüntüye kavuşabilirsiniz. İçine katılan ek malzemeler sayesinde sivilceli, yağlı veya kuru ciltlerin kurtarıcısı haline gelmiştir. Tek başına kullanıldığında bile yumuşaklık ve nem verir. İçerdiği B vitamini sayesinde cilt sorunlarına iyi gelecektir.Bu tariflerden biri size göre:

 • Yenileyen maya maskesi

Yarım yemek kaşığı yoğurdu, yarım yemek kaşığı yaş mayayla karıştırın. Boynunuza ve yüzünüze sürün . 30 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın . Uygulama sonrası nemlendirici kullanın

 • Kuru cilt için maya maskesi

Kışın kuruyan ciltler için kullanılabilir. Özellikle pul pul dökülmeler varsa peeling sonrası kullanılabilinir. Yarım kaşık yaş mayaya, 1 yemek kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı balı karıştırarak kıvamlı bir hale getirin. Dekolte , boyun ve yüzünüze sürüp 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin.

 • Yağlı cilt için maya maskesi

1 yemek kaşığı yaş mayaya 10 damla limonu sıkarak karıştırın. Yüzüne sürerek 15 dakika beklettin. Önce ılık suyla arındırıp daha sonra soğuk su ile yıkayın. Cildiniz yağlandıkça güvenle kullanabilirsiniz.

 • Sivilceler için maya maskesi

1 yemek kaşığı yaş maya, 3 damla çay ağacı yağı, 5 damla limon suyu ve 2 tatlı kaşığı sirkeyi karıştırın. Masaj yaparak yüzünüze yedirin. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile temizleyin. Haftada 2 kez kullanın . Sivilceler azaldığında 10 günde 1 kullanın.

 • Salatalık maskesi

Salatalığı soyup kabuklarını bile tek başına cildimize koysak ferahlatıcı hissini hemen hissedersiniz. Nemlendirme özelliği olan salatalığı rendeledikten sonra içine az yoğurt ve bal katıp yoğun bir karışım elde ediniz. Yüze sürülüp yarım saat bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Pürüzsüz dokunuşa sahip olacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.