Zencefil Yağının Cilde, Saç Faydaları ve Zararları

Zencefil Yağının Cilde, Saç Faydaları ve Zararları

Zencefil Yağının Cilde, Saç Faydaları ve Zararları; Zencefil yağı, özellikle Asya mutfağında olmak üzere birçok yemeklerde temel maddelerden biri olmuştur. Ayrıca fırın ürünleri ve geleneksel tatlılar için özel bir tat sağlar.

Zencefil Yağı Nedir?

Zingiber offinale olarak bilinen zencefil, zingiberacea ailesinin çiçekli bir bitkisidir ve zerdeçal ile yakın bir bağı vardır. Güney Asya’ya özgü çok yıllık bir bitki olan zencefil dört metreye kadar uzayabilir ve beyaz veya sarı çiçek kümeleri taşır. Bununla birlikte, sadece kahverengi, tütsülenmiş rizomları mutfak ve tıbbi amaçlar için kullanılır.

Zencefil bitkisinin köklerinden taze çıkarılan zencefil yağı, ılık, baharatlı ve hafif tatlı bir tat ile kendine özgü bir aroma verir. Zencefil yağı, ince bir kıvamda ve soluk sarı bir renge sahiptir. Koku, ekstraksiyon yöntemine ve kullanılan zencefilin kalitesine bağlı olarak değişir. Damıtılmış taze zencefil kökü, en iyi zencefil yağıdır. Zencefil yağının sağlığa faydaları çoğunlukla analjezik, balgam söktürücü, sindirim ve uyarıcı özelliklerine dayanmaktadır.

Zencefil Yağının Besin Değerleri Nelerdir?

 • C Vitamini 5 mg -% 8 RDA
 • E Vitamini 0,3 mg -% 1 RDA,
 • Vitamini K 0,1 mcg,
 • Tiamin % 2 RDA,
 • Riboflavin % 2 RDA,
 • Niasin 0,7 mg -% 4 RDA,
 • B6 Vitamini 0,2 mg -% 8,
 • Folat 11,0 mcg,
 • Pantotenik Asit 28,8 mg,
 • Kalsiyum 16.0 mg -% 2 RDA
 • Demir 0.6 mg -% 3 RDA
 • Magnezyum 43.0 mg -% 11 RDA
 • Fosfor 34.0 mg -% 3 RDA
 • Potasyum 415 mg -% 12 RDA
 • Sodyum 13.0 mg -% 1 RDA
 • Çinko 0.3 mg -% 2 RDA
 • Bakır 0.2 mg -% 11
 • Manganez 0.2 mg -% 11
 • Selenyum 0.7 mcg -% 1

Zencefil Yağının Faydaları Nelerdir?

Zencefil yağının faydaları arasında sindirim sistemini desteklemek, iltihaplı sorunları tedavi etmek ve antispazmodik etkiler bulunur. Şimdi zencefil yağının faydalarına yakından bakalım;

Zencefil Yağı Sindirim Sistemi Sağlığını Destekler

Zencefil yağı, mide problemlerinin giderilmesinde en etkili doğal çözümler arasındadır. En sık kolik, ishal, dispepsi, şişkinlik, hazımsızlık ve diğer bağırsakla ilgili sorunları tedavi etmek için kullanılır. Bu yağın, doğal yatıştırıcı ve antienflamatuar özellikleri, ilişkili yan etkilerin hiçbiri olmadan geleneksel tıp kadar hızlı bir şekilde mideyi tedavi eder. Sadece 1 bardak ılık suya birkaç damla yenilebilir zencefil yağı ekleyin. Ayrıca banyo suyunuza birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Zencefil yağı ayrıca, gıda zehirlenmesi, bakteriyel dizanteri ve bağırsak enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılabilecek antiseptik özelliklere sahiptir. Genel olarak, sağlıklı bir sindirim sistemini destekler. Aslında, zencefil, Hint mutfağında iştahı arttırdığı ve daha fazla peristalsis sağladığı için sindirilmiş gıdanın bağırsaklar boyunca hareket ettiği işlemin temel bir bileşenidir.

Zencefil Yağı Aromaterapi Etkileri Sağlar

Zencefil yağının en çok aranan faydalarından biri duygusal ve zihinsel refahımız üzerindeki terapötik etkileridir. Güçlenme yağı olarak da adlandırılan zencefil yağı stresi hafifletir, yorgunluğu giderir ve mutlu bir mizaç ya da pozitif aura yeteneği verir. Tek gereken, banyo suyunuza birkaç damla zencefil yağı damlatmak. Zencefil yağının buharını solumak da sinirlerinizi hemen sakinleştirir. Ek olarak, zencefil yağının ağrıyan kaslara masaj olarak yedirilmesi ağrıyı büyük ölçüde azaltabilir ve kan dolaşımını arttırır. Bu yağın, aromasını solurken tam bir zihin ve beden rahatlaması yaşayacaksınız.

Zencefil Yağı Solunum Sorunlarını Kolaylaştırır

Bir kâse sıcak suya birkaç damla zencefil yağı ekleyin ve buharını soluyun. Zencefil yağı, soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi çeşitli solunumsal sorunların tedavisinde etkili ve tamamen doğal bir balgam söktürücüdür. İltihaplı sinüsleri hafifletir, boğazı temizler ve akciğerlerin tıkalı hava yollarını tedavi eder.

Zencefil Yağı Adet Kramplarını Hafifletir

Dismenore, adet sırasında tipik olarak 2 veya 3 gün süren yaygın bir semptomdur. Pelvisinize veya alt karnınıza zencefil yağı ile masaj yapmak, adet ağrısından kurtulmanızı sağlar. Ilık yağ, kası yatıştırır ve iltihabı azaltır.

Zencefil Yağı Karaciğer Sağlığını Geliştirir

Karaciğer, besinleri gıdadan işleyen, kanı süzen, ölü hücreleri yok eden ve diğerleri arasında zararlı hormonları nötralize eden, vazgeçilmez, çok çalışan bir organdır. Metabolik dengenin korunmasında önemli rol oynar, toksik, kanserli, viral ve mikrobiyal saldırılara karşı da oldukça hassastır. Günlük 1 bardak zencefil yağı çayı içmek karaciğerinizi detoksifiye etmenin doğal bir yoludur. Hücresel hasarı azaltan ve bağışıklığınızı artıran önemli miktarda antioksidan içerir.

Zencefil Yağı Bulantı, Kusma ve Seyahat Hastalıklarını Yönetmeye Yardımcı Olur

Zencefil yağı, bazı ilaçların yan etkileri olan bulantı ve kusmaya yardımcı olur. Zencefil yağı aromasının solunması, sindirim sistemi içindeki serotonin fonksiyonunu önleyerek mide bulantısı ve kusmayı tetikleyen vagus sinirin hiperaktivitesini yavaşlatır. Benzer şekilde, yolculuk sırasındaki rahatsızlıkları da kolaylaştırır. Bu bitkisel yağın kokusu da hamilelik sırasında sabah rahatsızlığı için ilaçsız bir rahatlama sağlar.

Zencefil Yağı Erektil Disfonksiyonu (İktidarsızlık) Tedavi Eder

Zencefil yağı, cinsel terapiyi teşvik etmek ve erkek iktidarsızlığı gibi bazı cinsel sorunları tedavi etmek için çeşitli tedavilerde kullanılmıştır. Erkek iktidarsızlığı veya erektil disfonksiyon, yaşlı erkekleri etkileyen en yaygın durumlar arasındadır. Uyarıcı toprak aroması aynı zamanda libidonuzu güçlendirmenize yardımcı olur. Oral tüketim de bu şekilde vazodilatuvar bir etki sağlar. Bunun için zencefil yağıyla masaj yapabilir, soluyabilir veya çayını içebilirsiniz.

Zencefil Yağı Sağlıklı Dolaşım Sistemini Destekler

Yüzyıllar boyunca, geleneksel Çin tıbbında, kalbi güçlendirmek için zencefil yağı kullanılmıştır. Modern çalışmalar ise bu yağın şimdi ideal bir trigliserit profilinin geliştirilmesine yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. Zencefil yağı, kan CRP’sini (C-reaktif protein) azaltır, kolesterol seviyesini düşürür ve kan şekerini düzenler.

Muskarinik reseptörlerin uyarılması ve kalsiyum kanallarının blokajı yoluyla sinir sistemini modüle ederek kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca, kan damarlarını oksidatif strese bağlayan endotel hücrelerini koruyarak aterosklerozun önlenmesine de yardımcı olur.

Zencefil Yağı Kanser Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

Zencefil yağı ayrıca antikanser etkilerine sahiptir. Zencefil yağı, terpenoidlerin içeriğinden dolayı endometriyal kanser hücrelerinde apoptozu veya hücre ölümünü teşvik eder. Aynı şekilde, zencefil yağında bulunan bir başka madde olan zerumbone, pankreas kanseri hücrelerinde apoptozise neden olabilir ve kolorektal kanser hücrelerinin radyasyona daha duyarlı olmalarını sağlayarak radyasyon tedavisinin daha etkili olmasını sağlar.

Ek olarak, cilt kanserinde anjiyogenezi engeller, bu durum hücrelerin, büyümelerini ve hayatta kalmalarını ilerletmek için kullandıkları bir mekanizmadır. Bu mutasyonların erken evrelerde ele alınması, kanserin geri dönüşü olmayan aşamalara geçmesini önler.

Zencefil Yağının Cilde Faydaları

Zencefil Yağı Ağrı ve İltihabı Tedavi Eder

Zencefil yağı, geleneksel tıpta ağrıyı hafifletmek ve iltihaplanmayı azaltmak için topikal olarak kullanılmaktadır. Modern çalışmalar ile bu yağın günümüzde etkinliği kanıtlanmıştır. Antienflamatuar ve analjezik özellikleri, zingibain adı verilen veya zencefil proteazı olarak da bilinen bir enzime bağlanır. Bu yağın analjezik doğası, artrit, romatizma, ağrılı kaslar, baş ağrıları ve migren ile ilişkili ağrıyı azaltır. Aynı şekilde, travmaya cevap olarak üretilen fizyolojik bir iç salgı olan prostaglandin üretimini düzenlemeye yardımcı olur. Ağrıyan kaslarınıza zencefil yağı ile masaj yapmak da kas gerginliğini giderir.

Zencefil Yağı Egzama, Akne ve Cilt Alerjilerine İyi Gelir

Zencefil yağı, cilt alerjileri, egzama, sivilce ve akne gibi diğer enflamatuar cilt problemleri için bir panzehirdir. Kızarıklığı azaltmaya ve sivilce kaynaklı bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olur. Yüzünüze kullanmak için zencefil yağını herhangi bir taşıyıcı yağla (zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi) harmanlayabilirsiniz. Bununla beraber cildinizi, güçlü antioksidan içeriğinden dolayı serbest radikallerin hasarlarından yüksek oranda korur. Zencefil yağı oldukça güçlü bir bitkisel yağdır. Bu nedenle, nemlendiricinize birkaç damla eklemek yeterli olacaktır.

Zencefil Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Zencefil yağı, saçtaki kepek oluşumunu önler, saç dökülmesini yavaşlatır ve saça parlaklıkla beraber doğallık kazandırır. Bunun için birkaç damla zencefil yağını, saç ve saç köklerinize masaj yaparak yedirebilirsiniz.

Zencefil Yağı Nasıl Kullanılır

Zencefil yağını direk cildinize sürebileceğiniz gibi haricinde tüketebilirsiniz. Cilde ve sağlığa faydası buluna nzebcefil yağı cildinize sürmeden önce test etmelisiniz. Ciddi şekilde tahrişe ve kızarıklığa neden olan bu yağı kesinlikle hassas ve alerjik cilt tiplerine sahip olanların diğer yağlar ile karıştırarak sürmeleri gerekmektedir.

Saçlarının dökülmesini önlemek ve daha hızlı uzaması sağlamak için zencefil yağını saç diplerini sürdükten sonra masaj yaparak uygulamanız gerekmektedir. Kepeği önleyen ve saçı parlatan etkisini hemen görebilirsiniz.

Zencefil Yağı Kullananlar

Zencefil yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda genelde bu yağın yağ yakıcı etkisi olduğu tükettiklerini dile getirmişlerdir. Zencefil yağı kullananlar bir çak sağlık sorununa iyi gelen bu yağın cilt sorunlarına karşı etkili olduğunu dile getirmişlerdir.

Zencefil yağı kullananlar yaptıkları yorumları yorum kısmından okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zencefil Yağının Zararları Nelerdir

Zencefil yağı cildi tahriş edici ve yakıcı yağlardan biridir. Genelde diğer yağlar ile beraber karıştırılarak kullanılması önerilir. Hindistan cevizi yağı, badem yağı yada zeytin yağı ile karıştırılıp kullanabilirsiniz. Cilde ve yüze sürüldükten sonra 24 saat kadar güneşe kesinlikle çıkmamanız gerekmektedir.

Zencefil yağı hamileler, emziren anneler ve çocukların asla kullanmaları önerilmez.

Zencefil Yağının Fiyatı

Zencefil yağı fiyatı 50 ile 150 TL arasında satılmaktadır.

Zencefil Yağı İçilir Mi

Zencefil yağı mide ve sindirim sorunlarını ortadan kaldırmak için içebilirsiniz. 1 bardak suyun içerisine 2 yada 3 damla damlatarak içebilirsiniz. gün içerisinde 2 bardaktan fazla içilmemelidir.

Zencefil Yağı Hakkında Tüm Sorular

Zencefil yağı nerede satılır

Zencefil yağını aktarlardan yada internet üzerinden güvenilir mağazalardan almanız mümkün.

Zencefil yağı seboreik dermatit için kullanımı

Yağı sorunlu bölgeye masaj yapar sürebilirsiniz. Özellikle he r banyo sonra kullanmak etkili olacaktır.

Zencefil yağı saç dökülmesi için kullanılır mı

Saç dökülmesini önlemek saçların daha canlı, parlak ve güçlü olmasını desteklemek için kullanabilirsiniz.

Zencefil yağı sivilceye iyi gelir mi

Sivilce ve akne ye karşı diğer yağlar ile beraber kullanılması önerilir. Sıklıkla sorulan sorulardan biri olan zencefil yağı yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağı direk yüzünüze sürmeden önce diğer yağlar ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

Peki ya siz zencefil yağının faydaları hakkında neler düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.