Çikolata Kisti Nedir? Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata Kisti Nedir? Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata Kisti Nedir? Çikolata Kisti Tedavisi; Kadınlarda çikolata kisti diğer adı ile endometriozis sinsice ilerleyen uzun yıllar başka sağlık sorunları benzerlik gösterdiği için anlaşılmayan bir hastalıktır. Sadece bu rahatsızlığı çeken kişi değil çevresindeki kişilere de büyük rahatsızlık veren çikolata kisti ilk olarak bel ağrısı ile kendini gösterir. Çikolata kisti belirtileri diğer genel olarak adet döneminde şiddetli ağrı olarak tanımlanmasına karşı yazımızın ilerleyen bölümünde ayrıntılı olarak çikolata kisti belirtileri yazacağım.

Kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biri olan çikolata kisti hiç belirti vermediği gibi şiddetli belirtilerde gösterebilir. Tıp dünyasının halen bu rahatsızlığın neden olduğu hakkında bir ayrıntılı buluşu yok ama çevresel ve kimyasal etkenler buna sebep olduğu düşünülmektedir. Hastalığın ortaya geç çıkartılması teşhis konmasının bazen uzun yıllar alması sorunun dahada büyümesine neden olabilir. Şimdi sizlere çikolata kisti nedir, kadınlarda çikolata kisti belirtisi, çikolata kisti nasıl tedavi edilir, çikolata kistine iyi gelen bitkiler, çikolata kisti hamile kalmaya engel mi soruları cevap vermeye çalışacağım.

Çikolata Kisti Nedir

İsmi ilk duyulduğunda sempatik, eğlenceli ve önemsiz bir hastalık gibi algılansa da çikolata kistleri son derece önemli ve tehlikelidir. Tıpta ki esas adı endometriosistir. Bir kadının endometriosis olma olasılığında genetik yatkınlık çok büyük rol oynar. Bunun yanında kadınlarda çikolata kisti adet gören her 100 kadının 10 nunda oluşabilir. Bu dönem ergenlikle başlayıp, menopoza girinceye kadar geçen süreçtir. Çikolata kistinin görülme olasılığı en çok olan yaş aralığı ise 20 ile 40 tır. Dışarıdan gelen etkenler; yeme- içme, hareketlilik, cinsel yaşam çikolata kistlerinin oluşumuna etki etmez. Çikolata kistleri iltihaba bağı bir durum değildir. Peki çikolata kisti neden olur, çikolata kisti neden oluşur sizlere anlayabileceğiniz şekilde en sadece hali ile anlatmaya çalışayım.

Çikolata Kisti Nasıl Oluşur

Rahimin iç kısmını oluşturan ve adet kanamasını sağlayan endometrium adet sonrasında kalınlaşmaya başlar. Bu kalınlık 5 mm kadardır. Endometrium adet döneminde hormanel etkiler bağlı olarak 10 ile 15 mm kalınlığa ulaşır. Yumurtalıklarda atılan yumurta sperm ile buluşursa 1 hafta içerisinde embriyo rahme ulaşır ve gebelik hazırlığı başlar. Eğer yumurtalıklar tarafından atılan yumurta sperm tarafından döllenmez ise kalınlaşmış rahim içi tabakası adet kanaması ile beraber vajina yolu ile dışarı atılır. Bu doğal bir süreçtir ve olması gereken bir durumdur.

Halen sebebi tam olarak belirlenmemesine neden olan  sorun burada başlar. Endometrium yani rahim içerisindeki doku rahim dışında konumlanır ve gelişmeye başlar. Rahim içerisindeki dokunun rahim dışına çıkarak diğer organlarda gelişmeye başlamasıdır. Rahim dışında gelişmeye devam eden doku hormonal durumlara cevap verir. Her ay rahim içerisinde yapması gereken genişleme ve hamileliğe hazırlık evrelerini bu sefer rahim dışarısında bütün evreleri tamamlayarak devam ettirir. Hamilelik gerçekleşmediğinde rahim zarı parçalanarak vücuttan atılır. Başka bir yerde gelişen endometriyal doku vücudu terk edemez. En sık çocuk doğurma yaşında olanlarda görülür.

Çikolata Kisti Kaç Ayda Oluşur

Her ay adetle beraber vücuttan uzaklaşması gereken dokunun içerde kalıp rahme yapışmasıyla başlar. Daha sonra bu yapı tüplerden geçerek karın içine dökülmesi, yumurtalığa yapışarak her ay düzenli olarak eklenmesi ile oluşur. Zaman zaman küçük kanamalara neden olur. Çoğunlukla hiçbir belirti vermez. Ancak gidilen jinekolojik muayenede ultrason ve çeşitli testlerle saptanabilir. Gelişimi oldukça sinsidir. Boyut olarak çok minik lezyon şeklinde başlayıp, limon büyüklüğüne kadar ulaşabilir.

Kadınlarda çikolata kisti ilerleyip yumurtalık içine yerleştiğinde ise buradaki kan hemen dışarı atılmaz ve birikir. Böylelikle kanın rengi koyulaşır ve dışarı sızmaya başladığında erimiş çikolata görüntüsü verir. Akıntı kıvamı akışkan değildir. Bu yüzden halka arasında kolayca telaffuz edilebilmesi çikolata kisti olarak adlandırılır.

Çikolata Kisti Belirtileri

Eğer çocuk sahip olmak istiyorsanız ve bir türlü başarılı bir sonuca ulaşamıyorsanız, ilk belirtisini buradan anlayabilirsiniz. Çocuk sahibi olamayanların %40 ının nedeni çikolata kistidir. Bunun yanında adet ve cinsel ilişki sırasında hissedilen ağrı, adet öncesi ve sonrasında kahverengi akıntı, adeti kanaması süresinin azalması veya çoğalması, adet düzensizliği en önemli belirtileri arasındadır.

Karın şişliği ve her zaman sanki karın içinde gaz varlığının hissedilmesi, özellikle adet görmeden önce aşırı karın şişliğinden de bahsedilir. Bağırsaklara yapışıp, baskı yapıp bağırsağın bir kısmını daralttığında ise ağrılı büyük abdeste çıkma ve tuvalete gitmek işkence olduğu için isteksizlik, yeme alışkanlıklarında değişiklik gözlemlenir. Alt karın, kasık, bacak, sırt ve bel ağrısı da oldukça yaygındır. Bahar yorgunluğuna benzer sürekli halsizlik, baş dönmesi, uyuma hissi bir diğer belirtidir. Aşırı stres, depresyon ve odaklanamama da çikolata kistlerinin hayatı etkileyen olumsuz yönleri arasında sayılabilir.

Çikolata kistinin en büyük belirtisi adet kanamalarında oluşan şiddetli ağrılar ve cinsel birliktelikte yaşanan ağrılardır. Ağrılar bazen çok şiddetli olduğundan eşler bu sorundan dolayı boşanma noktasına kadar gelebilir. Çikolata kistinin bilinen belirtileri ise;

 • Adet kanamalarının sancılı geçmesi
 • İdrarda kan gelmesi
 • İshal veya kabızlık
 • Cinsel birliktelik ağrı
 • Bacaklarda ağrı hissi
 • Bel ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Kasıklarda kronikleşmiş ağrı
 • Hamile kalamama
 • Vücudun herhangi bir yerinde oluşan morluklar
 • Dışkıda kan
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Adet döneminde gerçekleşebilecek burun kanamaları olarak sayılabilir.

Çikolata Kisti Evreleri

Çikolata kistinin 1 ila 4 numara arasında değerlendirilen safhaları vardır. İlk safhada karın duvarında veya karın zarında birkaç tane görülürken, son ve 4. safhada bütün karın içini sarmış rahim ve bağırsakların birbirine yapışık haline gelmesine neden olur. Bu şekilde olanlar nadiren kansere yakalanma riski vardır. İlerlemiş durumlarda tamamen bu hastalığı geçirmek zor olurken, ağrısını kontrol etmek neredeyse imkânsızdır.

Çikolata Kistinin Zararları Nelerdir

 • Hormonal düzensizlik oluşmasına neden olur.
 • Döllenmiş yumurtanın gelişimini engeller ve rahme tutunmasını bozar
 • Bağışıklık sistemini olumsuz etkiler.
 • Yumurtalığın yapısını bozar. Sağlam dokusunu azaltır.
 • Yumurta rezervi düşer.
 • Yumurtalıklarda bulunan tüpleri tıkar. Bu da yumurtanın döllenmesini engeller.
 • Yumurtalık, rahim arkasında ve bağırsaklarda yapışmalara sebep olabilir. Böbreklere ya da böbrek kanalına yapışma sonucunda ise böbrek kaybına neden olabilir

Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilir

Tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ancak yayılma durumuna göre tedavi süreci uzun sürebilir. Ağrı, yaş, kist boyutu, kistin iki yumurtalıkta bulunması, adetin 3. günü hormon değeri, AMH değeri tedaviyi şekillendirme açısından önem taşır. Kadınlar arasında doğum yapılınca geçecek inancı ise tamamen yanlıştır. Hamilelik süresince değişen hormonlar yüzünden küçülmeler görülebilir. Hamilelik sonlanınca tekrar büyüyebilirler.

Çikolata kisti için birçok tedavi yöntemi vardır. Tedavi için izlenecek yolun başlaması için çikolata kistinin özelliğini saptamak gerekir. Bazıları kendiliğinden vücuttan atılabilir. Eğer çok gelişmemişlerse bir süre doktor tarafından takip edilir. Kullanılan ilaç tedavisinde en yaygın yöntem ise; doğum kontrol haplarıdır. Bunun dışında çeşitli hormon veya hormonlu spirallerden yardım alınabilir. Kombine tedavilerde vardır.

İlaç tedavisinden yanıt alınamazsa ve kistler 6 cm i geçecek olursa, uygulanacak yol ise cerrahi yöntemdir. Eğer kişi çok ağrı hissediyorsa da cerrahi yöntem seçilebilir. Bunlar kapalı olarak yapılan laparoskopik ameliyatlardır. Herhangi bir kesi olmaz. Birkaç gün içinde kişi normal hayatına sorunsuz bir şekilde geri döner. Yumurtalık ya da rahim alınmaz. Operasyon sadece kistlere yöneliktir. Sıklıkla tekrarlayan ve hastayı hayatını etkileyen çikolata kistlerine sahip kişilere, çocuk sahibi de olmak istemiyorlarsa yumurtalık ve rahminin alınması tavsiyesi sunulur. Hastalık tedavi olunca bir daha olmaz diye bir öngörü yoktur. . Yani bu hastalık iyileşince, adet görüldüğü yaş aralığında başka bir şekilde ortaya çıkabilir

Çocuk sahibi olamamanın nedeninin teşhisi çikolata kisti olarak saptanmışsa, tedavi bittikten 3-6 arasında hamilelik gerçekleşebilir.

çikolata kisti

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi

Eğer çikolata kistine genetik yatkınlığınız var ya da daha önce bir çikolata kisti geçmişine sahip iseniz bitkisel bazı formüllerle bu hastalıktan korunabilirsiniz. Çikolata kistine iyi gelen bitkiler ve bazı doğal yöntemler bulunmaktadır.

Çikolata Kistine İyi Gelen Bitkisel Yöntem

1 litre kaynamış suya birer tutam çobançantası, civanperçemi, adaçayı, hayıt tohumu, aslanpençesi eklenerek 8 ila 10 dakika demlenmeye bırakılır. Süzülerek günlük 3 bardak içilebilir. Uygulanması diğer kolay olan diğer bir yöntem de ise; hergün değişik değişik sayılan şifalı bitkilerden biri seçilip kullanılabilinir. Gün içinde bitkinin çeşidini değiştirerek tüketmek de diğer bir yoldur. Bu kür yılda en az 1 ay ilkbahar, 1 ay sonbaharda olmak üzere yapılmalıdır.

Çikolata Kisti Bitkisel Tedavi

Soğan kürü: 1 adet yemeklik soğanın ince dış kabuklarını soyun ve dörde bölün. Kaynamakta olan 1,5 bardak suyun içine atın. 5 dakika ağzını kapatıp kaynatmaya devam edin. 5 dakika bitince ocağın altını kapatın. Ilındıktan sonra süzün ve ılıkken için. Soğuğunca içilmemelidir.15 gün boyunca aç karnına günde 2 kez tüketin. İlki mutlaka sabah kahvaltıdan önce kullanılmalıdır. Gün içinde hazırlamayı vaktiniz yok

ise akşam yemeğinden 1 saat önce ve 1 saat sonra içilebilir. Ülser, gastrit rahatsızlığı olanlar uygulamamalıdır.

Çikolata Kisti Beslenme

Tıp dünyasının çikolata kisti tedavisi için pek çok araştırma yaptığı bilinmektedir. Son yapılan araştırmalara göre beslenme alışkanlığında yapılacak değişiklikler çikolata kistini yok etmek için çok etkili olduğu gözlenmiştir. İlk olarak çikolata gibi şekerli gıdalar, et, buğday, süt ve süt ürünleri azaltmanız gerekmektedir. Çikolata kisti önlemek için çikolata kisti beslenme alışkanlığı değiştirilmelidir.

 • Karbonhidratları hayatınızdan çıkarın
 • Diyet yapın
 • Bol miktarda meyve ve sebze tüketin
 • Organik olarak meyve suyu için
 • Bol bol su için
 • Bitki çayları özellikle yeşil çay için
 • Her öğünde domates yiyin
 • Fındık, fıstık gibi kabuklu yemişler tüketin

Çikolata Kisti Korunmak İçin

Çikolata kisti sorununuz varsa yada şüpheleniyorsanız kesinlikle uzak durmanız gereken yiyecekler ve gıdalar bulunmaktadır.

 • Şeker tüketmeyin
 • Kırmızı et ve işlenmiş et ürünlerinden uzak durun
 • Yağlı gıdalar tüketmeyin
 • Kafein alımını azaltın
 • Hazır gıdalardan uzak durun
 • Tereyağı gibi katı yağları yemeyin

Çikolata kisti olanlar genelde kendilerini yorgun ve halsiz hissederler. Çikolata kistinin sebep olduğu etkenleri ortadan kaldırmak için yürüyüş, spor, yüzme gibi etkinliklere katılın. Kadınlarda çikolata kisti asla ihmal edilmemeli ve mutlaka çikolata kisti tedavi edilmelidir. Çikolata kisti olanlar, çikolata kisti patlarsa, çikolata kisti tedavi edilmezse ne olur. Çikolata kisti hamilelik,  hakkında merak edilenleri yazmaya çalıştım. Çikolata kisti olanlar hamile kalamaz diye bir kural yoktur. Doğru tedavi ile etkili sonuçlar almak mümkündür.

Çikolata kisti visanne adlı ilaç bazı hekimler tarafından önerilmesine karşın günümüzde pek çok doktor bu ilacın etkisinin çok az olduğundan kullanılmaması gerektiğini ve kesinlikle başka tedavi yöntemleri yada çikolata kisti ameliyatı olmayı önermektedir.

Çikolata kisti patlarsa ne olur diyenlere verilecek cevap ise çikolata kisti patlarsa sancılı ağrı oluşabilir. Çikolata kisti bazen kendi patlayabileceği gibi bir baskıya maruz kalarak patlayabilir. Eğer kadınlarda çikolata kisti patlarsa acil olarak doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Kadınlarda çikolata kisti asla ihmale getirilmemelidir. Kadınlarda çikolata kisti hamile kalmaya engel ama yapılan tedavi ile hamile kalmanız mümkün.

Sizlere bu yazımızda çikolata kisti olanlar, çikolata kisti nasıl geçer, çikolata kisti nasıl tedavi edilir, çikolata kisti nedir, çikolata kisti nasıl erir, çikolata kisti bitkisel tedavi, çikolata kistine iyi gelen bitkiler den bahsetmeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları