Saça İyi Gelen Doğal Yağlar ve Saça Faydalı Yağlar

Saça İyi Gelen Doğal Yağlar ve Saça Faydalı Yağlar

Saça İyi Gelen Doğal Yağlar Bir kişinin saç sağlığını iyileştirmek, saç dökülmesini azaltmak ya da daha hızlı uzamasını sağlamak için kullanabileceği pek çok doğal yağ vardır. Bu yağlar, piyasada bulunan özel şampuanlar ve saç kremleri de dahil olmak üzere, çeşitli ürünlerin içerisinde de bulunabilen bileşenlerdir. Peki, doğal yağları doğrudan saç derisine uygulamak saç uzamasını teşvik edebilir mi?

Bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, doğal yağların daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağladığına dair bazı bilimsel kanıtlar da var. Saça iyi gelen doğal yağlar ve ne işe yaradıkları ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları yazımızın devamında. Hadi başlayalım!

Saça İyi Gelen Yağlar

Saça iyi gelen, saçlara hacim ve canlılık kazandıran yağlar nelerdir sizinle paylaşmak istiyorum.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı; saçların daha hızlı uzaması, daha sağlıklı olması ve güçlenmesini sağlamaktan bahsedildiğinde akla ilk gelen doğal yağlardan biridir. Saç derisine doğrudan uygulandığında, bölgedeki kan akışını hızlandırarak ve hücresel metabolizmanın iyileştirilmesine yardımcı olarak, saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Biberiye yağını saçınıza sürdüğünüzde, biraz karıncalanma hissedebilirsiniz ve bu kesinlikle normaldir. Yapmanız gereken; beş damla biberiye yağı ile birlikte duş almak ya da kullandığınız şampuan ya da saç kreminin içerisine eklemektir. Biberiye yağını, aynı şekilde kaşlarınızı güçlendirmek için de kullanabilirsiniz.

Biberiye yağının saça yararlarını ayrıntılı olarak okumak için Lavanta Yağının Saça Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, çay ağacı yağına benzer anti-mikrobiyal özelliklere sahip bir yağdır. Saç derisine ve saç tellerine doğrudan uygulandığında, saçların uzamasını engelleyebilecek bakterilerden korunmasını sağlar. Lavanta yağının saç sağlığı üzerindeki bir diğer etkisi de, doğal bir yatıştırıcı etkisi göstererek saç diplerinin ve tellerinin rahatlamasını sağlamasıdır.

Lavanta yağı saça uygulandığında sağladığı faydaları ayrıntılı okumak için Lavanta Yağının Saça Faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Nane Yağı

Nane yağı ile ilgili yapılan araştırmalar; saç dökülmesi tedavisinde akla gelen jojoba yağı ve diğer pek çok yağa oranla, saç uzamasını daha fazla desteklediğini göstermiştir. Ayrıca, yine nane yağının; saç tellerinin kalınlaşması ve çıkan saçların sayısının artmasını sağladığını gösteren çalışmalar da bulunmaktadır.

Saç derisi ve uçlarını uyarmaya yardımcıdır. Ancak, saç derisinde kuruluk problemi yaşıyorsanız ya da saç telleriniz kolay kırılıyorsa, bu gibi durumlar için kullanmanız önerilmemektedir. Nane yağı, özellikle yağlı saç tipleri için etkilidir. Saçlara doğrudan uygulandığında, ferahlatıcı bir etki yaratır ve bu etki, aynı zamanda iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olarak saçların daha hızlı uzamasını da teşvik eder.

Nane yağı hakkında daha ayrıntılı bilgi için Nane Yağının Saça Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Limon Yağı

Limon otu yağı, saç tellerini güçlendirebilir ve özellikle kepek problemi yaşayanlar için idealdir. Bu yağı, duş sırasında saç derisine 3-5 damla ile birlikte masaj yaparak uygulayabilirsiniz. İki dakika bekledikten sonra soğuk suyla durulamanız yeterlidir.

Saç sorunlarına iyi gelen zayıf saçlarını güçlendiren bu yağ hakkında ayrıntılı bilgi almak içim Limon Yağının Saça Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Argan Yağı

Saça iyi gelen doğal yağlardan biri olan argan yağı saçı kökten uca besleyen yağlardan biridir. Hasar görmüş ve yıpranmış saça argan yağı uygulandığında saçların kendini kısa sürede onarmasını sağlar. Eğer saçlarınızı boyatan biri iseniz argan yağı boyanın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlar.

Kepeği önleyen, saç dökülmesine iyi gelen bu doğal ayrıca saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Saçınız az miktarda damlatarak saçlarınızı masaj yapar şekilde yedirmeniz gerekmektedir. 30 dakika kadar saçlarınız beklettikten sonra ılık su ile durulamanız yeterli.

Argan yağının saça yararlarını ayrıntılı olarak okumak için Argan Yağının Saça Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeği yağı içeriğinde bulunan E vitamini, linoleik asit, proteinler ve mineraller sayesinde saça oldukça faydası olan yağlardan biridir. Harika bir nemlendirici etkiye sahip olan üzüm çekirdeği yağı kuru saçların nem ve hacim kazanmasını sağlar.

Üzüm çekirdeği yağı ayrıca saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Dökülen ve yıpran saçlara üzüm çekirdeği yağı sürerek parlak canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Bu doğal yağın saça faydalarını ayrıntılı okumak için Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağı

İçeriğinde yoğun şekilde vitamin ve mineraller bulunan nar çekirdeği yağı saça uygulandığında saç derisine nüfus ederek kan dolaşımını hızlandırır. Kolay dökülen, yıpranan saça nar çekirdeği yağı sürdüğünüzde saçlarınız daha gür ve hacimli olmasını sağlayabilirsiniz.

İçeriğinde C vitamini bulunan bu yağ saçların kendini hızlıca yenilenmesini  sağlar. Kepeğe iyi gelen nar çekirdeği yağı ayrıca kafa derisinde görülen kaşıntıyı önler.

Harika etkiye sahip olan bu yağ hakkında ayrıntılı bilgi için Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı saç bakımında en sık kullanılan yağlardan biridir. Pek çok kozmetik üründe ve saç bakım şampuanlarında kullanılan çay ağacı yağı kepekleri yok etmek için önerilen yağlardan biridir. İncelen ve canlılığını kaybeden saçlara hacim kazandıran çay ağacı yağı saç dökülmesini önler.

Kafa derisinde görülen kepek, kaşıntı, egzama ve iltihaba karşı çay ağacı yağı kullanabileceğiniz gibi bu doğal yağı içeren ürünleri kullanmanız mümkün. Saçınıza 1 yada 2 damla damlatarak saçlarınıza masaj yaparak yedirmeniz yeterlidir.

Çay ağacı yağının saça faydalarını ayrıntılı okumak için Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları yazımızı ayrıntılı olarak okuyabilirsiniz.

Avokado Yağı

Cilt bakımında sık sık kullandığımız yağlardan biri olan avokado yağı saça faydaları oldukça fazladır. Kuru saçlara bakım yapan avokado yağı saçların nemli olmasını sağlar. Yumuşak saçlara sahip olmak için kullanabileceğiniz yağlardan biri olan avokado yağı içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde saçları kökten uca besler.

Avokado yağının saça faydaları arasında bilinen en belirgin özelliği saçların hızlı uzamasına sağlamasıdır. Avokado yağının faydaları okumak için Avokado Yağının Saça Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Zeytin Yağı

Zeytin yağı her halde saç bakımında kullanılan en eski yağlardan biridir. Saça sürüldüğünde saçı parlatan, nemlendiren zeytin yağı saçların kökten uca beslenmesini sağlar. Saçınıza zeytin yağı sürdüğünüzde saçlarınızdaki kepek sorununda kurtulabilir ayrıca saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Saçların hızlı uzamasını sağlayan zeytin yağı saçların kırılmasını önler ve sağlıklı uzamasını sağlar. Saçlarınız zor taranıyor ve çok dökülüyorsa her banyo öncesi saçlarınıza zeytin yağı sürüp saç derisine yedirmeniz yeterlidir.

Zeytin yağının saça sürüldüğünde etkilerini ve yararlarını okumak için Zeytin Yağının Saça Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Jojoba Yağı

Jojoba yağı saçları doğal yolla nemlendiren yağlardan biridir. Saçlara hacim ve canlılık kazandıran jojoba yağını saça sürdüğünüzde saçların kökten uca beslenmesini sağlar. Saça hacim ve gür bir yapı kazandıran jojoba yağı kan akışını hızlandırarak saçların hızlı uzamasını sağlar.

Jojoba yağı saça damlatarak masaj yaparak yedirmeniz yeterlidir. Saçta yağlılık hissi bırakmaz. Jojoba yağının saça faydaları hakkında ayrıntılı bilgi almak için Jojoba Yağının Saça Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Saç bakımında en çok kullanılan yağlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Saçları beslemek, nemlendirmek ve daha parlak görünmelerini sağlamak için harikadır! Hindistan cevizi yağı ile saç derinize masaj yaptığınızda, saçlarınızın kepekten arındığını, daha yumuşak göründüğünü gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca, hasar görmüş saç tellerinin beslenmesini ve yeniden uzamaya teşvik edilmesini de sağlar.

Hindistan cevizi yağının saça sağladığı yararları ayrıntılı okumak için Hindistan Cevizi Yağının Saça Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğal Yağlar Saça Nasıl Uygulanır?

Aromatik yağlar, çok konsantre ürünler olduklarından, küçük miktarlarda uygulandıklarında bile etkili olabilmektedir. Bununla birlikte, doğal yağları üzüm çekirdeği ya da jojoba yağı gibi diğer taşıyıcı yağlar ile karıştırarak seyreltmek de önemlidir. Saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlamak ve saçlarınızı beslemek için doğal yağları kullanacaksanız;

  • Kuru saçlarınız varsa avokado, Hindistan cevizi yağı ya da Shea yağı gibi bir yağ saç derinizin beslenmesine ve saçların nemlenmesine yardımcı olabilir.
  • Yağlı saçlarınız varsa; badem yağı, kayısı çekirdeği yağı ya da üzüm çekirdeği yağı gibi yağları tercih edebilirsiniz.

Aromatik yağlar, oldukça konsantredir ve uygulamadan önce mutlaka seyreltilmelidir. Yağları karıştırdıktan sonra, saç derinize 2-3 dakika süreyle dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. Bu uygulama, saç derisindeki kan akışını uyaracaktır.

Doğal Yağların Saça Zararı Var Mı?

Aromatik yağlar, seyreltilerek uygulandığında genellikle cilt ve saç tarafından iyi tolere edilmektedir. Bununla birlikte, bazı kişilerde tahriş, şişme ya da kaşıntı gibi alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Eğer, herhangi bir doğal yağa karşı reaksiyon gösterirseniz, en kısa sürede saçınızı su ve sabunla yıkayarak durulamalısınız. Bununla birlikte; nefes almada zorluk, bilinçte bulanıklık ya da baş dönmesi gibi durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.