Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Cilde, Yüze ve Saça Faydaları ve Zararlar Üzüm çekirdeği yağının  faydaları arasında kalbi yüksek oranda koruma, kolesterol seviyesini mükemmel bir şekilde dengeleme, immün bağışıklık mekanizmasını güçlendirme, olası kanser senaryolarını önleme, psikolojik aktiviteleri uyarma, doğal olarak cilt ile saç bakımına yardımcı olma ve bir dizi kronik hastalıkları önleme gibi harika aksiyonlar bulunur. Bu faydalar genel olarak üzüm çekirdeği yağındaki omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gibi doymamış yağlar ile E vitamini bulunmasından dolayı meydana gelir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nedir?

Üzüm çekirdeği yağı, üzümün çekirdeklerinden elde edilen yenilebilir doğal bir yağdır. Üzümlerin preslenmesinde sonra çekirdekler bu yağı çıkarmak için kullanılır. Bu yağ, son derece yüksek doymamış yağ asitleri içerir ve hem mutfak uygulamalarında hem de doğal tıbbi tedavi yöntemlerinde sıklıkla kullanılır.

Üzüm Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağı, kan basıncını düzenler, kanseri önler, bağışıklık sistemini güçlendirir, alzheimer gibi nörolojik sorunlardan korur ve kolesterolü dengeler. Şimdi üzüm çekirdeği yağının faydaları neler daha yakın inceleyelim;

  • Üzüm Çekirdeği Yağı Kan Basıncını Yönetir

Kalıtsak olarak hipertansiyona yatkın olanlar veya hipertansiyon öncesinde sınırlayıcı belirli risk faktörlerine sahip olanlar bu sıkıntılı durumun yaşamda belirli bir rutin haline gelmesini önlemeleri için bazı değişiklikleri yapmaları gerekir. Üzüm çekirdeği yağı, farklı fenolik bileşiklere ve ayrıca omega-6 yağ asitlerine sahip harika bir besleyici bir yağdır.

Bu yağ, faydalı yağ asitleri ile antienflamatuar etkileri bulunan ve kan damarlarının fizyolojisinde olumsuz değişiklikler yapmasını önleyebilen gamma-linoleik asitler içerir. Kan damarındaki bu değişiklikler, direnç gösteren hipertansiyonun çok önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Çünkü kullanılan birçok türdeki ilaç, kan basıncı etkisinin bu tarafını ele almaz. Bu durumlara üzüm çekirdeği yağı kullanımı, ciddi oranda yardımcı olacaktır.

  • Üzüm Çekirdeği Yağı Bağışıklık Sistemini Destekler

Bağışıklık mekanizmasını koruyan ve güçlendiren birçok farklı gıdalar, bu özellikleri barındırdıkları C vitamini seviyeleri sayesinde yaparlar. Fakat üzüm çekirdeği yağı, bu özelliği E vitamini sayesinde yapmaktadır. Üzüm çekirdeği yağının sadece bir çay kaşığı, bu vitaminlerin RDI’sinin ortama %33-35’ini sağlar. Bu yağdaki E vitamini seviyeleri, doğal bir şekilde çalışarak öldürücü hücreleri tamamen yok eder ve bakteri taşıyan enfeksiyonların da ortadan kalkmasına yardımcı olan B hücrelerinin üretilmesini sonuna kadar teşvik eder. Bu durum bağışıklık sistemini ciddi oranda destekler.

  • Üzüm Çekirdeği Yağı Demansı Önler

Üzüm çekirdeği yağı, demans hastalığının başlangıcını yavaşlatabilir ya da tamamen önleyebilir. Ayrıca bu yağ hafızayı, bilişsel işlevi ve konsantrasyonu da önemli oranda arttırabilir. Çok sayıda yapılan çalışmada, çoklu doymamış yağların antioksidan ile antienflamatuar etkilerini, beyni besleyen sinir yolları ve kılcal damarlardaki plak biriktirme ve enflamasyondaki bir azalmaya bağlamıştır.

  • Üzüm Çekirdeği Yağı Alzheimer Hastalığının Önlenmesine Yardımcı Olur

Alzheimer sorunu, halen bilinen tıbbi bir tedavisi bulunmayan zamanla ilerleyen bir dejeneratif beyin hastalığı olarak bilinir. Ancak, sağlıklı bir şekilde yapılan yaşam tarzı değişiklikleri ve sağlıklı beslenme yöntemleriyle bu hastalığı geliştirme riski en aza indirilebilir. Üzüm çekirdeği yağı, nörolojik sorunlara sebep olan protein birikimini doğal bir şekilde dengelemeye yardımcı olan antienflamatuar özelliklere de sahiptir. Bu proteinlerin içerisinde beyinde de çok yoğun miktarda bulunan beta-amiloid bulunur.

  • Üzüm Çekirdeği Yağı Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

Üzüm çekirdeği yağının, hasarlı vasküler yapıların iyileşme süresini hızlandırdığı, iyileşmeyi tehlikeye atabilecek bakterileri yok ettiği ve serbest radikal üretme kabiliyetine sahip olduğu bulunmuştur. Bunun için yaralı olan bölgelere bu yağ doğrudan uygulanabilir.

  • Üzüm Çekirdeği Yağı Kolesterol Profilini Arttırır

Üzüm çekirdeği yağı, yüksek orandaki kolesterol miktarının indirgenmesinde mükemmel bir etkiye sahiptir ve bununla beraber proantosiyaninlerin varlığından dolayı da doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bu doymamış yağ asitleri, aktif bir şekilde kolesterol miktarlarını özellikle de LDL’yi ve trigliseritleri azalırken proantosiyaninler, kan damarının duvarlarında bulunan aterosklerotik plakların birikmesini destekleyen LDL’nin hasar düzeyini de azaltmaya yardımcı olur.

  • Üzüm Çekirdeği Yağı Şişlikleri Azaltır

Şişlik, iltihaplı bir sürecin sonucu olabilir ya da bazı durumlarda anormal sıvı tutulmasından dolayı meydana gelebilir. Üzüm çekirdeği yağı, her iki aksiyonda da şişmenin azaltılmasına yardımcı olabilir. Venöz yetmezlik sorunlarına (kanın geri dönüş akışındaki bozulmalar ekstremitede kan birikintileri olma durumu) bu yağ, bacaklardaki ödemi azaltmaya ve venöz döngüsünün iyileşmesine de yardımcı olabilir. Ayrıca üzüm çekirdeği yağı, pro-enflamatuar cilt rahatsızlıklarında ya da artrit koşullarında olduğu gibi bağışıklık etkenine sahip olan şişliği hafifletmek için de harika bir şekilde çalışır.

  • Üzüm Çekirdeği Yağı Testosteron Düzeylerini Geliştirmeye Yardım Eder

Testosteron, özellikle de erkeklerde en önemli cinsel hormonlarından biridir. Bununla beraber kadınlarda da bulunur ve östrojen sentezi ile beraber cinsel sağlığın düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Üzüm çekirdeği yağının kullanımı, bir anti-aromataz etkisine sahip olduğundan dolayı erkekler için ciddi oranda fayda sağlar. Aromataz, erkeklerde testosteronu östrojene dönüştüren önemli bir enzimdir.

Bu durum normal bir düzenin parçasıdır ancak, çoğu zaman istenmeyen bir işlem olabilir. Bu durum, özellikle de yüksek testosteron seviyelerinden daha yüksek veya düşük dönüşüm gösteren fazla kilolu erkekler için geçerlidir. Üzüm çekirdeği yağının düzenli tüketimi, bu hormonal dönüşümün birçoğunu önleyebilir ve daha fazla testosteronun, erkek cinsel sağlığının birçok yararlı yönüne giren fizyolojik işlevlerini yerine getirmesine olanak sağlar.

  • Üzüm Çekirdeği Yağı Diyabeti (Şeker Hastalığı) Kontrol Eder

Üzüm çekirdeği yağının düzenli olarak kullanımı şeker hastaları için tehlikeli olabilecek kan şekerindeki ani yükselmelere ve durmalara yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalar, üzüm çekirdeği yağında bulunan yağ asitlerinin ortalama %65-70’ini oluşturan linoleik asidin, vücutta bulunan insülin duyarlılığını ve lipit mekanizmasını arttırabildiğini, bunun da diyabetten muzdarip herkes için mükemmel bir yöntem olduğunu göstermiştir.

  • Üzüm Çekirdeği Yağı Kanser Riskini Düşürebilir

Kanser gelişimini destekleyen bir numaralı faktör kötü yaşam tarzı ve seçimlerdir. Üzüm çekirdeği yağı, linoleik asit ile E vitamini gibi yüksek seviyede antienflamatuar etkenler sayesinde kanseri teşvik eden bu olumsuz süreçleri azaltır. Ayrıca, kanser hücrelerindeki değişimlere neden olabilecek erken durumdaki hücresel çoğalmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağı, çok yüksek miktarda E Vitamini içerir. Bununla beraber, görünür cilt hasarını azaltmak için birlikte çalışan C ve D vitaminleri içerir. C vitamini aynı zamanda cildin canlılığını, görünümünü ve konturunu korumasına fazlasıyla yardımcı olan ayrılmaz bir protein olduğundan dolayı kollajen üretimini de uyarır. Bu yağ, sivilce ve akne için de mükemmel bir şekilde çalışır.

Üzüm çekirdeği yağı, izlerin görünümünü azaltan, gözenekleri ziyadesiyle kapatan ve cildin, enflamasyonlu (iltihap) alanlarını aktif bir şekilde azaltabilen büzücü özelliklere sahiptir. Günümüzde kullanılan bazı modern sivilce ilaçları, üzüm yağını önemli bir etken madde olarak kullanır. Yağda bulunan C, E vitaminleri ve yağ asitleri, bu yağı harika bir yumuşatıcı yapar.  Yağın yeniden yapılandırma nitelikleri, cildin normal yapısının korumasına yardımcı olarak çatlakların görünümünü azaltır. Yağdaki linoleik asit ise egzama tedavisine  yardımcı olabilir.

Üzüm çekirdeği yağının yüze faydaları olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Çok sık sorulan sorulardan biri ise üzüm çekirdeği yağı yüze sürül mü sorusudur. Üzüm çekirdeği yağını yüzünüze masaj yolu ile uygulayabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği Yağı Yüze Nasıl Uygulanır

Üzüm çekirdeği yağı soğuk sıkım olanı cilde uygulanan yağdır. Cilde yada yüze sürüldüğünde hemen emilen bu yağ cilde asla yağlılık hissi vermez. Az miktarda yüze sürülür ve masaj yolu ile uygulanır. Dilerseniz kullandığınız kremlerin içerine ekleyip kullanmanız mümkün

Üzüm Çekirdeği Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Göz altı morlukları ve göz altı şişliklerine iyi gelen üzüm çekirdeği yağı ayrıca göz altı kırışıklıklarını geçiren etkili yağlardan biridir. Üzüm çekirdeği yağı göz altına 1 damla kadar sürülür ve masaj yolu ile yedirilir. Göz altı torbalarına ve göz altı yağ bezesine iyi geldiği kullananlar tarafından dile getirilmiştir. Üüzm çekirdeği yağı göz altına faydalı olan en iyi yağlardan biridir.

>>>>> Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağındaki E vitamini ve linoleik asit içeriği saçı mükemmel bir şekilde besler ve güneşin aşırı UV hasarından korur. Ayrıca saç dökülmelerine, yıpranmaya ve cansız saçlara karşı harika bir şekilde çalışır. Bunun için doğrudan üzüm çekirdeği yağıyla saça masaj yapmak gerekir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Kullananlar

Üzüm çekirdeği yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda göz ve saça iyi gelen bu yağın ayrıca göz altı sorunlarında çok etkili olduğunu dile getirmişlerdir. Cilt sağlığına, kalp sağlığına faydalı olan üzüm çekirdeği yağı kullananlar tarafından etkili olduğu ve işe yaradığı yorumlarda sıklıkla söylenmiştir.

Üzüm çekirdeği yağı kullananlar kesinlikle cilde sürülmesi gereken yağlardan biri olduğunu isteyenlerin kullandığı krem yada kozmetik ürüne ekleyip yüzüne sürebileceğini aktarmışlardır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Evde Nasıl Yapılır

Üzüm çekirdeği yağı nasıl yapılır yada yada evde üzüm çekirdeği yağı yapmak isteyenler genelde sıklıkla yapılış yöntemini aramaktadır. Üzüm çekirdeği yağının faydalı ve işe yaraması için soğuk pres yöntemi ile yapılması gerekmektedir. Bu sayede besin değerini de kaybetmez. İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller ile E vitamini oldukça faydalıdır. Bu sebepten dolayı evde yapımı uygun değildir.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nerede Satılır? Fiyatı Nedir?

Üzüm çekirdeği yağını aktar, eczane yada kozmetik mağazalardan satın alabilirsiniz. Ayrıca üzüm çekirdeği yağı içeren kremler kullanmanız mümkün.  Bu yağ genelde 10 ile 20 TL arasında satılmaktadır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Hakkında Tüm Sorular

Üzüm çekirdeği yağı aç karnına içilir mi

Üüzm çekirdeği yağı içilir mi ve üzüm çekirdeği yağı nasıl içilir sorusuna cevap vermek gerekirse günde 1 tatlı kaşığı kadar tüketilmesi yeterlidir.

Üzüm çekirdeği yağı basura iyi gelir mi

Üzüm çekirdeği yağı basur yani hemoroid için mutlaka doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Tüketildiğinde basura iyi geldiği bilinmektedir.

Üzüm çekirdeği yağı bebeklere verilir mi

Faydalı yağlardan biri olmasına karşın kesinlikle bebeklerde kullanılması asla önerilmez. Çocuklarda ise doktor önerisi ile kullanılır.

Üzüm çekirdeği yağı saç dökülmesi için kullanılır mı

Düzenli olarak kullanıldığında saç dökülmesine karşı etkilidir.

Üzüm çekirdeği yağı egzamaya iyi gelir mi

Egzama ve egzamanın neden olduğu kaşıntı ve tahrişi geçirmek için 1 damla dökülür ve ve avuç için ile masaj yapılarak yedirilir.

Üzüm çekirdeği yağı göz altına iyi gelir mi

Üzüm çekirdeği yağının en yararlı olduğu alanlardan biri göz altı ve göz çevresini sorunlarına iyi gelmesidir. Göz altı morlukları, şişlik, göz altı torbaları ve göz altı yağ bezesi için etkilidir. Düzenli olarak 1 damla kadar sürülür ve baskı yapmadan yedirilmesi yeterlidir.

Üzüm çekirdeği yağı hamilelikte kullanılır mı

Hamilelerin, hamile kalmayı düşünenlerin asla kullanmaları önerilmez.

Üzüm çekirdeği yağı lekelere iyi gelir mi

Cilde yenilen, canladıran ve yeni hücre oluşumunu destekleyen bu doğal yağ cilt lekelerinin azalarak yok olmasını sağlar.

Üzüm çekirdeği yağı ten rengini açar mı

Cilt renk tonu farklılıkların yok eden üzüm çekirdeği yağı ayrıca cilt renk tonunun açılmasını sağlar.

Üzüm çekirdeği yağı tüylenme yapar mı

Bu doğal yağ düzenli olarak kullanıldığında tüylenmeye yada kıl artışına neden olmaz.

Üzüm çekirdeği yağı kirpiğe sürülür mü? Kirpiği uzatır mı?

Sadece 1 damla kadar kirpiklere sürülmesi yeterlidir. Düzenli olarak uygulandığında kirpiklerin daha gür ve uzun olmasını sağlar.

Üzüm Çekirdeği Yağının Zararları

Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen üzüm çekirdeği yağının bazı yan etkileri ve zararları da bulunmaktadır. Bilnçsiz olarak fazla tüketildiğinde kolesterolü yükselten bu yağ ayrıca kilo almanıza neden olabilir. Horman ve tiroid  bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir.

Hastaların ve düzenli ilaç kullananların kesinlikle kullanmaları önerilmez. Ağız yolu ile tüketildiğinde mide bulantısı, kusma, ishal ve sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir. Cilde direk fazla sürüldüğünde ise tahriş, yanma ve kızarıklık görülebilir. Asla uzun süre kullanılmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.