Çay Ağacı Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Çay Ağacı Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Çay Ağacı Yağının Cilde ve Saça Bilinmeyen Faydaları Çay ağacı yağı, Avustralya’ya ait önemli bir bitki olan melaleuca alternifolia’nın yapraklarının buhar yoluyla damıtılarak elde edilen esansiyel bir yağ türüdür. Çay ağacı yağı, yüzyıllardır, yaraları ve diğer cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılmıştır. Bu yağ,  topikal olarak (harici kullanım) uygulanabilir veya cilt losyonlarına ve kremlerine eklenebilir.

Son günlerde pek çok güzellik ve bakım uzmanı tarafından kullanılması tavsiye edilen çay ağacı yağı hakkında sizlere bilgi ermeye çalışacağım. Çay ağacı yağı nedir, çay ağacı yağı nerelerde kullanılır, çay ağacı yağı ne işe yarar hakkında merak ettiklerinizin hepsi yazımızda.

Çay Ağacı Yağı Nedir

Ana vatanı Avustralya olan çay ağacı yağı  (tea tree oil) çay ağacının yapraklarından elde edilir. Avustralya kıyılarında yetişen bu ağacın boyu neredeyse 2 metreyi bulmaktadır. Uzun yıllar bu bölgedeki yerliler tarafından kullanılmıştır. Kokusu ile efsaneleşen çay ağacı yağının bitkisel adı ise Melaleuca alternifolia olarak bilinir. 18 yy keşfedilen çay ağacı yağı Kaptan Cook’un Yeni İzlanda’ya ilk adım bastığında bu bitkinin yapraklarını çay olarak demlemesinden dolayı çay ağacı yağı olarak biliniyor. Şimdi sizlere çay ağacı yağı ne işe yarar bunun hakkında bilgi vermek istiyorum.

Çay Ağacı Yağı Ne İşe Yarar

Reklamlarda sık sık karşımıza çıkan çay ağacı yağı içeren pek çok ürün bulunmaktadır. Çay ağacı yağı tıp alanında pek çok ilaç ve kremde uzun yıllar kullanılmaktadır. Çay ağacı yağı kremi ve çay ağacı yağı sabunu pek çok bayan tarafından artık kullanılmaktadır. Çay ağacı yağı sivilce başta olmak üzere, tırnak batması, kepek, uçuk, saç dökülmesi, bit, çıban, uyuz, yanık, böcek ısırmasında, yaralarda, enfeksiyonların tedavisinde, diş ağrısı, boğaz ağrısı, vajinal enfeksiyonlarda, öksürük sorunlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Daha pek çok kullanım alanı bulunan çay ağacı yağını cilt lekelerinde, sivilce izlerini yok etmede ve vijinal enfeksiyonlarında özellikle mantar, virüs ve bakterileri yok etmede etkisi tartışılmaz. Vajinal enfeksiyonları yok ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Sayısız faydası bulunan çay ağacı yağının faydaları nelerdir sizlere bu konuda ayrıntılı bilgi vermek istiyorum.

Çay Ağacının Faydaları Nelerdir

Çay ağacı yağının faydaları genelde en çok merak edilen konulardan biridir. Kullananların memnun kaldığı bu doğal ürün mutlaka evinizde bulunması gereken doğal bir yağdır. Sizlere çay ağacının cilde faydaları ve çay ağacı yağının saça faydalarını hakkında ayrı ayrı bilgi vererek nerede kullanmak istiyorsanız o bölgede faydalarını anlatacağım.

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları

Çay ağacı yağı cilde faydası nelerdir, ciltte neye iyi gelir sorusu en çok merak edilen sorulardan biridir. Çok etkili bir cilt bakım ürünü olan çay ağacı yağı ile cilt bakımı yapıldığında etkisi hemen gösteren bir yağdır. Cildi yumuşatan ve cildin ışıl ışıl görünmesini sağlayan bu yağ ayrıca cildi nemlendirerek yağ dengesini sağlamaktadır, düzenli kullanıldığında kesinlikle olumlu etkilerini gösterecektir. Cildin dostu olan çay ağacı yağının cilde faydaları ise;

 • Çay ağacı yağı sivilce ve sivilce izlerini yok eder; Çay ağacı yağı içerin ürünlerin sivilceleri yok ettiği bilinmektedir. Son zamanlarda bu etkisinden dolayı pek çok krem, losyon ve sabun çay ağacı yağı içererek satışa sunulmuştur. Çay ağacı yağının içerisinde bulunan doğal antiseptikler akne ve sivilcelerle savaşarak cildinizin pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Sivilce İzlerini yok eder : Sadece sivilceler değil düzenli kullanıldığında sivilce izlerini yok ettiği bilinmektedir.
 • Böcek ve sinek sokmalarına iyi gelir;  Böcek, sinek, arı soktuğunda az miktarda yağı damlatın ve ovalayın antiseptk özelliği sayesinde ağrı yada yanma oluşmadan iyileşir.
 • Ağız Bakımı ; Suyla seyreltilmiş çay ağacı yağını ağzınızda gargara yaptığınızda diş eti ve diş problemlerinin çözümünde çok etkilidir.
 • Mantarları yok eder : Vücudun her hangi bir yerinde mantar varsa çay ağacı yağını suyla seyrelterek mantar olan bölgede kullanabilirsiniz. Vajinada mantar yada ayaklarınızda mantar varsa çay ağacı yağı çok iyi bir çözüm olabilir.
 • Bit ve pireleri yok eder:  Eğer çocuğunuzda yada kendinizde pire olduğundan şüpheleniyorsanız  1-2 damlaya yağı şampuanın içerisine dökün ve bununla banyo yapın etkisini hemen gösterecektir.
 • Vücutta oluşan morluk giderir: Çarpma yada düşme sonucu oluşan morluklar hemen geçmiyorsa zeytinyağı ve çay ağacı yağını karıştırın ve moraran bölgeye sürün morlukların hemen yok olduğunu göreceksiniz.
 • Egzama ve sedefe iyi gelir: Doğal ve etkili yöntemlerden biridir. Sedef ve egzama gibi deri sorunlarında alternatif olarak kullanılabilir.

Çay Ağacı Yağının Saça Faydaları

Çay ağacı yağı faydaları sadece cilt ile sınırlı kalmayıp çay ağacı yağının saça faydaları bulunmaktadır. Her derde derman olan çay ağacı yağının saça faydaları ise;

 • Saçları güçlendirir: Daha gür ve bakımlı saçlara sahip olmak çay ağacı yağını incelterek yada şampuana 1-2 damla dökerek uygulayın etkisini hemen görmeye başlayacaksınız.
 • Kepeği önler: Kepek önleyici pek çok krem yada şampuanda kesinlikle çay ağacı yağı vardır. Kepek oluşumunu önleyen saç bakımı yapan çay ağacı yağını düzenli kullandığınızda kepeklerden kurtulabilirsiniz.
 • Saç dökülmesini önler; Eğer saçlarınızda dökülme varsa çay ağacı yağı ile bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Saç derisini korur : Kafa derinizde mantar, egzama, iltihap ve kaşıntı varsa düzenli olarak çay ağacı yağı içeren şampuan yada ürünleri kullanmak çok faydalı olacaktır. Çay ağacı yağı saçı besler, korur ve nemlendirir.
 • Egzamayı önler: Çay ağacı yağı egzama il mücadelede çok etkilidir. Saç bölgesinde çıkan egzamayı yok etmek için çay ağacı yağı içeren ürünler kullanabilirsiniz. Genelde merak edilen sorulardan biride çay ağacı yağı egzamaya iyi gelir mi sorusudur. Yapılan araştırmalara göre bu yağ egzama tedavisinde çok etkilidir ve etkisi kanıtlanmıştır.

Saç daha bir çok faydası bulunan çay ağacı yağı kuru saç derisinin yağ oranını dengeler. Çay ağacı yağı içeren şampuan yapmak çok basittir. Kullandığınız şampuanın içerisine 1-2 damla dökün ve iyice karıştırın. Kesinlikle saçınıza uyguladığınızda 2-3 dakika boyunca masaj yapmayı ihmal etmeyin. Şampuana çay ağacı yağı katmak uzun zamandır bilinen etkili bir yöntemdir.

Çay Ağacı Yağının Kullanımı

Sayısız faydası bulunan çay ağacı yağını almaya karar verdiniz ama nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız sizlere çay ağacı yağı nasıl kullanılır hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Çay ağacı yağını aktarlardan yada eczanelerden almanızı tavsiye ederim. Kullanılacak bölgeye göre değişiklik gösteren çay ağacı yağı etkisini görmek için düzenli kullanımı şarttır. Şimdi sizlere kullanım amacına göre kullanım şekillerinden bahsetmek istiyorum.

Çay Ağacı Yağı Yüze Nasıl Sürülür

Çay ağacı yağı yüze nasıl sürülür sorusuna kullanım şekline göre cevap vermek istiyorum. Eğer yüzdeki sivilceler için kullanılacaksa 2 çay kaşığı doğal bal ile 5 damla çay ağacı yağını iyice karıştırın ve bunu sivilceli yüzünüze sürün 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın. Çay ağacı yağını cilt lekeleri için kullanacaksanız 3 damla çay ağacı yağını yüzünüze sürün ve iyice yedirmek için masaj yapın. Sadece pamuk yardımı ile sivilcelerinde üzerine uygulayabilirsiniz. Akşamları yatmadan önce pamuk ise cildinizi silmek bile hem sivilcelerin hemde cilt lekelerinin geçmesinde çok etkili bir yöntemdir.

Çay Ağacı Yağı Saça Nasıl Uygulanır

Çay ağacı yağını saç kullanmak için şampuanın içerisine 2-3 damla dökmek yeterlidir.  Saç dökülmesine, kepeğe karşı çok etkili olan çay ağacı yağı sayesinde saçlarının daha sağlıklı ve canlı olacaktır.

Çay ağacı yağı vajinada nasıl kullanılır

Vajinal akıntı, vajinal mantar, kaşıntı gibi sorunlar yaşayan bayanlara çay ağacı yağı dermen olmaktadır. Peki çay ağacı yağı vajinada nasıl kullanılır sorusuna sizler için açıklıyorum. Vajinal enfeksiyon yaşayan kişiler çay ağacı yağını suyla incelterek pamuk ile vajina bölgelerini silmeleri yeterlidir. Kısa sürede sorunların ortadan kalktığını göreceksiniz.

Çay Ağacı Yağı Mantara Nasıl Uygulanır

En çok tercih edilen doğal yöntemlerden biride mantar olan bölgeye çay ağacı yağı kullanmaktır. Mantar olan bölge ilk olarak iyice suyu ile temizlenir pamuğa az miktarda çay ağacı yağı dökülüp mantar olan bölgeye sürülür ve kuruması için beklenir. Özellikle ayak mantarında çok etkili olan bu yöntemi sabah ve akşam olmak üzerine günde 2 defa uygulamanız yeterlidir.

Çay ağacı yağını sedef ve egzama tedavisi için kullanmak çok basittir.  Su ile seyreltilmiş organik çay ağacı yağını kafa derisi, tırnak, deride meydana gelen sedef ve egzamada uygulamak için seyreltilmiş çay ağacı yağını pamuk yardımı ile sorunlu bölgeye uygulayın ve kuruması için bekleyin, işlemi her gün tekrarlayabilirsiniz. Sedef ve ezama tedavisinde tercihiniz daima çay ağacı yağı içeren ürünler olmalıdır. Çay ağacı yağı sabunu ve çay ağacı yağı kremleri tercih etmek çok faydalıdır.

Tırnak mantara, saç kıran gibi sorunlarda çay ağacı yağı kullanmak bu tür ayak mantarı ve tırnak mantarının öldürülmesi konusunda doğal bir ilaçtır.

Çay Ağacı Yağı Nasıl Seyreltilir

Doğal ve organik çay ağacı yağını aldıktan sonra direk uygulamak tahrişlere ve bazı yan etkilere neden olduğundan seyrelterek kullanmak gerekmektedir. Çay ağacı yağını genelde su ile seyretmek gerekse de zeytin yağı, Hindistan yağı yada diğer yağlar ile seyrelterek kullanabilirsiniz. Organik olarak olacağınız çay ağacı yağını seyretmek için az miktarda suyun içerisine 1 -2 damla dökmeniz yeterlidir.

Çay Ağacı Yağının Zararları

Her bitkinin yada bitkisel yağının sayısız faydası olduğu gibi bazı yan etkileri de bulunmaktadır. Çay ağacı yağı yan etkileri çok nadir olarak görülmesine karşı genelde yan etkiler seyreltilme den kullanıldığında görülmektedir. Ciltte ciddi tahrişe neden olabilir. Gerekmedikçe saf halde kullanmayın. Hamile ve emziren kişilerin kullanması tavsiye edilmez. İnce tabaka olan göz çevresinde uzun süre kullanımında kaçınmalısınız çay ağacı yağının yan etkileri ise baş dönmesi, mide bulantısı, uykusuzluk, kusma, cilt yüzeyinde tahriş, yanma, kaşıntı gibi ciddi sorunlara neden olur.

Çay Ağacı Yağı Kullananlar

Çay ağacı yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda bu yağının çok etkili olduğu söylemişlerdir. Genelde çay ağcı yağı sivilce ve çay ağacı yağını saça kullananlar çok etkili olduğunu ve faydasını gördüklerini bildirmişlerdir. Genelde saf ve organik çay ağacı yağı alarak kullanmayı tercih edenlerin sayısında fazlalık olsa da doğal çay ağacı yağını kullananlar ürünü nereden bulacaklarını tam olarak bilememektedir.

Sadece çay ağacı yağını bulamayanlar çay ağacı yağı içeren ürünleri tercih etmektedir. Çay ağacı yağı kullananların yaptıkları yorumlarda diş sağlığı, cilt bakımı, saç bakımı, sivilce tedavisi, egzama, sedef, iltihap, vajinal kaşıntı, mantar, burun tıkanıklığı gibi sayısız alanda etkili olduğu söylemişlerdir. Çay ağacı yağının faydaları saymak bitmeyecek bir yağdır.

Çay Ağacı Yağı Hakkında Merak Edilen Sorular

Sizlere son olarak çay ağacı yağı hakkında merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağım. Çay ağacı yağının faydaları çok olmasına karşın bazı kişiler kullanma konusunda sorun yaşamaktadır. Yaşanan bu sorunların ve soruların cevabını sizlere cevaplayarak bilgi vermeye çalışacağım.

Çay ağacı yağı sivilce izlerine iyi gelir mi

Çay ağacı yağı sivilceye iyi geldiği gibi sivilce izlerine de iyi gelmektedir. Düzenli kullanıldığında sivilce izlerini yok etmektedir.

Çay ağacı yağı yüzde ne kadar kalmalı

Çay ağacı yağı yüze sürüldükten sonra ister sivilce için olsun isterse cilt lekeleri için kuruyana kadar yüzde bekletilmelidir. Kesinlikle yüzünüze kullanırken seyrelterek kullanmalısınız.

Çay ağacı yağı günde kaç defa kullanılır

En azla 2 defa kullanmak yeterlidir. Fazla kullanılması tahrişe ve bazı yan etkilere neden olmaktadır.

Çay ağacı yağı içmek

Çay ağacı yağı içmek yada yanlışlıkta yutmak çok tehlikeli bir durumdur. Çay ismini taşımasına rağmen asla çay ağacı yağı içilmez.

Çay ağacı yağı saç uzatır mı, Çay ağacı yağı saç çıkarır mı

Çay ağacı yağı saç uzatmada ve etkisi tartışılmazdır ama bilinen aksine asla çıkardığı kanıtlanmamıştır. Saç dökülmesini önleyen saçı parlatan çay ağacı yağı içeren şampuanlar sayesinde saçlarınız daha gür ve bakımlı olacaktır.

Çay ağacı yağı saça nasıl uygulanır

Çay ağacı yağını direk incelterek saçınıza masaj yaparak uygulayabileceğiniz gibi çay ağacı yağını şampuana dökerek uygulamanız mümkün. Saçınıza sürdükten sonra 5 dakika bekleyin ve bol su ile durulayın.

Çay ağacı yağı tüylenme yapar mı

Çay ağacı yağı saçı daha gür yaptığı ve uzattığı bilinmektedir. Aynı etkiyi tüylerin daha çabuk uzamasını ve çıkmasını sağlayarak göstermektedir.Bilinen aksine asla tüylenme yapmaz sadece tüylerin daha kısa sürede uzamasını ve çıkmasını sağlar.

Sizlere bu yazımızda çay ağacı yağının faydaları, çay ağacı yağının saça faydaları, çay ağacı yağının cilde faydaları ayrıntılı şekilde anlatmaya çalıştım. Konu hakkında görüş öneri ve sorularınızı yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları