Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı

Hindistan Cevizi Yağı ile Saç Bakımı

Hindistan Cevizi yağı İle Saç Bakımı Tropik bölgelerde yetişen hindistan cevizi ağaçlarından pek çok şekilde faydalanılır. Meyvesi ve ağaç lifleri en bilinen tüketim şeklidir. Meyvesi yüksek oranda yağ içerir. Bu yağ şekli vücutta kolaylıkla sindirilebilir bir yağdır. Laurik asit ve antioksidan özelliğinden dolayı son yıllarda yemeklere bir kaşık olsa katılırak hücre yenilenmesine yardımcı olur. Bağışıklık güçlendirici olması ve çeşitli hastalıkları tedavi etmesi sayesinde şifayı doğal yollardan arayanlar için en vazgeçilmez üründür. Normalde katı halde bulunan bu yağ, oda sıcaklığında sıvı hale geçer. Eğer satın aldığınız hindistan cevizi yağı ısıya göre değişiklik göstermiyorsa saf olmama ihtimali yüksektir.

Saç Bakımı İçin Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının faydaları saymakla bitmez. Cilt ve saç için kullanıldığında inanılmaz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Saç boyası kullanımı günümüzde çok yaygın. On kadından dokuzunun saçı mutlaka hayatının bir döneminde saçını boyatmıştır. Sık boya gören saçlarda ise kuruluk ve yıpranmışlık ortak sorundur. Kaybedilen nemi geri kazanmak ve cansızlık için hindistan cevizi yağından daha iyi bir ürün düşünülemez.

Piyasada satılan saç maskeleri özünde de mutlak kullanılır. Verdiği hoş koku ve yumuşaklık ise diğer ürünlerin çok çok önüne geçer. Saçlardaki sağlıksızlık öncelikle saç derisinden başlar. Toz , kir, çeşitli saç şekillendiricisinden arındırılamayan saç derisinde bulunan saç kökleri tıkanmaya başlar. Hava alamayan saç kökü ise kendine bağlı olan saçı bırakır ya da saç kökün dibinden kopar ve saç dökülmesi gerçekleşir. Ayrıca saç derisindeki kuruma ve pul pul dökülme de sağlıksız bir saç derisinin habercisidir. Nemlendirme , arındırma ve besleme işini bir arada yapabilen hindistan cevizi yağını düzenli kullanarak ışıl ışıl , sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Saçlarınız düzenli uzar , dökülmez ve saç artışına bağlı hacim kazanır. Cansızlığa sebep olan yosun şekline gelmiş incecik saç tellerini de kalınlaştırır. Kepeklenmeden dolayı meydana gelen kaşıntıyı da yok eder.

Hindistan Yağının Saça Faydaları

Marketlerde ve aktarlarda bulabileceğiniz hindistan cevizi yağını çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Saç maskesi olarak kullanımı en yaygın türüdür. Banyoya girmeden 1 saat önce saç diplerinize iyice yedirerek ve friksiyon yaparak ;arındırma ve besleme işlemine başlamış olursunuz. Bu şekilde saç kökleri uyarılır ve kan akışı hızlanır. Böylece derinin içine yağ nüfuz eder. Saçınızın sıklığı ve nem durumu kullanacağınız yağ miktarını sizin ayarlamanızı gerektiriyor. 45 dakika bekledikten sonra yağ yavaş yavaş saç uçlarınıza doğru akmaya başlar. Akan yağı da uçların tümüne yedirerek saç kırıklarının tamir olmasına olanak sağlar. 15 dakika daha bu şekilde beklettikten sonra artık yıkanmaya hazırsınızdır. Önce soğuğa yakın ılık bir suyla akıttıktan sonra sıcak suyla şampuanlayarak durulama işlemine geçebilirsiniz. Saç kremi yapmanıza gerek yoktur. Ayrıca arındırma işlemi de gerçekleştiği için tek bir şampuan yapmak bile yeterlidir. Saçınızın durumuna göre haftada bir ya da iki kere yapılabilinir.

Saç için diğer bir kullanım şekli ise saçlar kuru ve temizken kullanılmasıdır. Saçlarınız elektriklenip ,zapt edilemez hale geldiğinde eğer saç şekillendirici bir ürün kullanmak istemiyorsanız; az bir miktar avcunuza aldığınız hindistan cevizi yağını ellerinizle tüm saç uçlarına yediriniz. Daha kolay şekil vermenize yardımcı olacaktır.

Uzun saçlı bayanlar saç kırılmalarının önüne geçmek , daha kolay saç taramak için banyo da şampuandan sonra saç kremi kullanılırlar. Bu tip saç kremlerinden fayda görmüyorsanız hindistan cevizi yağı burada da imdadınıza yetişiyor. Şampuanlama işlemini bitirdikten sonra bir miktar hindistan cevizi yağını saçlarınızın her yerine sürün. Vücudunuzu sabunlama sırasında saçınızda bekletin. Durulama sırasında bütün yağı akıtmak için uğraşmayın. Saçta bir miktar kalması diğer yıkanmaya kadar saçı beslemeye devam edecektir. Tararken , verdiği hızlı sonuç ve parlaklıktan çok memnun kalacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken püf noktası ise saçınızın normalden biraz daha kısa zamanda yağlanmasıdır. Hergün saçınızı yıkama alışkanlığınız varsa , bir gün kullanıp diğer gün kullanmamak daha iyi sonuç verir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları