Avokado Yağının Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağının Saça ve Cilde Faydaları Nelerdir?

Avokado Yağı, olgunlaşmış avokadoların soğuk bir şekilde preslenmesiyle elde edilen sızma bir bitkisel yağdır. Hem oleik asit (Omega 9 yağ asidi) hem de bitki sterolleri bakımından zengin olan avokado yağı, cildi daha genç ve canlı hale getiren, antioksidanlar ve diğer hayati besinleri barındıran hafif, cilt dostu bir yağdır. Bu yağ, sadece cildi yumuşatmaya ve nemlendirmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda cilt altındaki hücrelerin durumunu iyileştirirken ölü cilt hücrelerini kaldırarak yaşlılık lekelerini azaltmada da önemli bir rol oynayabilir.

Avokado yağındaki antioksidanlar, vücudun cilt hücrelerine, özellikle de cildin esnek, genç ve canlı kalmasına yardım etmekten sorumlu olan kollajen ve elastinin cilt proteinlerine zarar veren serbest radikallerle başa çıkmasına yardımcı olur. Avokado yağı hafiftir, bu nedenle göz çevresindeki hassas cilde bile nüfuz eder, bariyer tabakasını desteklemeye ve altındaki kollajeni oluşturmaya yardımcı olur.

Avokado yağının antioksidanları yeni kolajenlerin sağlıklı üretimini destekler. Böylece formüller cildin yüzeyine daha kolay nüfuz eder. Avokado yağının nemlendirici özellikleri de cildi güneşin UV ışınlarından korur. Avokado yağının sadece cilde iyi geldiği bilinse de genel sağlık sorunlarına da oldukça faydalıdır.

Avokado Yağı Besin İçeriği Nelerdir?

Bu hafif aromalı yağ, oleik asit, tekli doymamış yağlar ve A, E ve D vitaminleri bakımında oldukça zengindir. Çoğu insanın yeterince tüketmediği makul miktarlarda magnezyum ve antioksidanlar içerir. Ayrıca yiyecekleri daha sağlıklı hale getirebilir. Avokado, potansiyel bileşik beta-sitosterolün yalnızca birkaç doğal kaynağından biridir. Bu güçlü fitosterol, vücuttaki lipit ve kolesterol seviyelerini olumlu yönde etkiler. Beta-sitosterolün kanserli hücrelerin hücre bölünmesini engelleyebileceğini gösteren bazı araştırmalar da vardır. Avokado tipik bir alerjen değildir.

Avokado Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Avokado yağının cilde ve yüze faydaları nelerdir sorusuna ayrıntılı olarak cevap vermeye çalışacağım. Yüze avokado yağı sürmek yaraları kadar sağladı harika etkiler ise;

Avokado Yağı Kollajen Artırır

Kolajen, cildimizde bulunan ana protein yapısıdır. Cildi bağlayan, güçlendiren ve elastik hale getiren maddedir. Kolajen sağlıklı çalışmazsa, cilt, kırışık ve sarkık hale gelir. Avokado yağı ciltte kollajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Bu durum, cildi teşvik eder ve yaşlanmayı geciktirir.

Avokado Yağı Nemlendirici Görevi Görür

Kıvamı ile avokado yağı, kuru ciltler için mükemmel bir nemlendiricidir. Cildiniz kuru, kaşıntılı, ağrılı ve iltihaplıysa avokado yağı kullanmanız önerilir.

Avokado Yağı Yaraları Hızlı Bir Şekilde İyileştirir

Kanıta Dayalı Alternatif ve Rekabetçi Tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma, avokado yağının yara, kesik ve sıyrıkların iyileşmesinde çok hızlı çalıştığını gösterdi.

Avokado Yağı Cilt Esnekliğini Artırır

Yağ asitleri ile ağzına kadar dolu olan avokado yağı, cildi besler, kollajeni güçlendirir ve cildin elastikiyetini korur.

Avokado Yağı Güneş Işığından Etkilenen Cildi Onarır

Avokado yağı, güneşten zarar görmüş cildi rahatlatan ve iyileştiren güçlü antienflamatuar bileşikler içerir.

Avokado Yağı Sedef Hastalığına İyi Gelir

Avokado yağıyla kuru ve pullu sedef lekeleri onarılır ve sağlıklı yeni cilt teşvik edilir.  Aynı zamanda iltihaplı olan sedef hastalığını azaltan antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Avokado Yağı Erken Yaşlanmayı Önler

Kırışıklıkları geciktirin ve ince çizgileri avokado yağı ile düzeltin. Avokado yağı, cildi yumuşatır, elastikiyetini korur ve erken yaşlanmayı önleyen kollajeni arttırır. Yaşlanmaya karşı mükemmel bir serum kıvamında olan avokado yağı ile yaşlanma karşıtı bir serum yapabilirsiniz.

Avokado Yağı Egzamaya İyi Gelir Mi

Avokado Yağı Egzamayı Tedavi Eder. Kuru iltihaplı bir cilt rahatsızlığı olan egzama da avokado yağı kullanılarak doğal olarak tedavi edilebilir. Doğrudan kullanabilir veya vücut losyonunuzla da birleştirebilirsiniz.

Avokado Yağı, Doğal Bir Makyaj Temizleyicidir

Birçok ünlü, avokado yağını makyaj temizleyici olarak kullanır. Ağır dokusu sayesinde saniyeler içinde sadece birkaç damlar ile göz ve yüz makyajını temizler.

Avokado Yağı Cilde Sürülür Mü

Cilde uygulandığında harika etkisi olan avokado yağı cilt lekeleri, göz altı morlukları ve bir çok cilt sorununa iyi gelmektedir. Genelde avokado yağı gibi avokado maskesi uygulamak ve bu yağı eklemek daha ekli olmasını sağlayacaktır.

Temiz cilde az miktarda yağ sürülür ve hafif masaj yaparak yedirilir. Ayrıca banyo sonra bütün vücudunuza avokado yağı sürebilirsiniz. Düzenli uygulandığında bronzlaştırıcı etkisi olan avokado yağı sağlıklı şekilde bronzluk sağlar.

Avokado yağı kullananlar sıklıkla avokado yağı tüylenme yapar mı sorusunu çok sık sormaktadırlar. Avokado yağını yüze sürmek tüylenme yapmaz.

Avokado Maskesi Nasıl Yapılır

Avokado Yağının Saça Faydaları

Avokado yağının cilde faydaları olduğu gibi saça avokado yağı uygulamak saçlar için çok faydalıdır. Saçları kökten uca besleyen avokado yağı cansız be çabuk kırılan saçlara iyi gelmektedir. Ayrıca kuru ve yıpranmış saça avokado uygulamak saçların nemli ve hacimli kalmasını sağlar.

Avokado Yağı Saç Dökülmesine İyi Gelir

Avokado yağı kullanılarak saç dökülmesi sorunları giderilebilir. Saç derisini nemlendirir, saç köklerini besler ve saç büyümesini destekler.

Avokado Yağı Saç Maskesi

Avokado yağının saça uygulamak için direk az miktarda yağ saça uygulanır ve parmak uçları ile masaj yapılarak saç derisine yedirilir. 15 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir. Eğer kepek sorunu varsa badem yağı ile karıştırıp saçlarda 10 dakika bekletip ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Avokado Yağı Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Avokado yağı sadece cilde değil birçok sağlık problemine de iyi gelmektedir.

Avokado Yağı İmmün Sistem Sağlığını Geliştirir

Avokado yağı, diğer birçok vitaminlerin biyolojik olarak kullanımında önemli bir taşıyıcı ve organizatörüdür. İlk olarak, karotenoidlerin (Vitamin A analogları olarak adlandırılır) ve E vitaminin vücuttaki emilimini yüksek oranda artırır. Bunlar insan bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için inanılmaz derecede önemlidir. Avokado yağı alımının arttırılması, hastalığa karşı gelişmiş bir direnç ve genel olarak sağlığı iyileştirme anlamına gelir.

Avokado Yağı Kalp Hastalıkları ile Mücadele Eder

Avokado yağını içeriğindeki oleik asit, omega ailesinin çok daha az bilinen bir üyesi olan Omega-9’dur. Bunun ana nedeni vücutta sadece bir dereceye kadar üretilebilmesidir. Ancak bir oleik asit alımı, atardamarlarda ve koroner kalp hastalığında plak birikmesine karşı koruyan, kalbin sağlığı ve ömrü üzerinde büyük yararlar sağlar.

Avokado Yağı Kan Sağlığını Geliştirir

Kan lipitleri kısaca kan dolaşımındaki farklı yağların sistematik dengesini, iyi ve kötü kolesterollerle birlikte trigliseritleri de ifade eder. Kötü kolesterol veya trigliseritlerin çok fazlası hiperlipidemiye neden olarak arterlerin tıkanması, kan basıncındaki artış ve kalp krizi olasılığının artması gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Hindistan cevizi, mısır ve zeytinyağı gibi diğer bitkisel yağlarla kıyaslandığında avokado yağı, kötü olan kolesterolü düşürmede en kaliteli etkiye sahipken, iyi kolesterolü arttırmak için zeytinyağıyla birlikte kullanılmalıdır.

Avokado Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Bu harika yağı göz altına nazik hareketlerde masaj yaparak sürebilirsiniz. Göz altı morlukları, kırışıklıklar ve şişliklerini yok etmek için etkilidir. Her yaştan herkes için rahatlıkla kullanabilir. Kesinlikle temiz cilde dairesel hakaretler ile masaj yapar şeklide uygulamak gereklidir. Kaz ayaklarını yok etmek için sıklıkla tercih edilmektedir.

Avokado Yağı Göz Sağlığını Korur

Avokado yağı, farklı antioksidan ajanlarda oldukça yüksektir. Diğer bitkilerin tohumundan veya çekirdeğinden ziyade avokado yağı, meyvesinden üretildiği için, daha fazla miktarda fitokimyasal madde sağlar. Bunlar sağlığa faydalı olan ve vitaminlere benzer bazı etkileri olan bitki bazlı kimyasallardır. Lutein bunun sadece bir örneğidir. İnanılmaz derecede etkili antioksidanlar ve genellikle karotenoidlerde (A vitamini) gördüğümüz gözlerin sağlığı üzerinde benzer etkilere sahiptir.

Avokado Yağı Antioksidanları, Yaşlanma ve Ciddi Hastalıklarla Savaşır

Lutein maddesinin özel etkilerinin yanında, avokado yağındaki antioksidan özellikler, yaş ilerlemesinin olumsuz etkilerinin, organların bozulmasının ve kanserin gelişiminin önemli bir nedeni olan hücre hasarı riskini azaltabilir. Avokado yağına basit bir geçiş yaparak, görünür ve iç yaşlanma belirtilerini azaltabilir ve geleceğe yönelik genel sağlığımızı iyileştirebiliriz.

Avokado Yağı Prostat Kanseri Riskin Düşürür

Fitosteroller (bitki besinlerinde bulunan kolesterol benzeri bileşikler) ayrıca belirli kanser türlerinin önlenmesi yoluyla vücudun sağlığını ve refahını artırabilir. Avokado yağında bulunan fitosterollerin, prostat kanseri geliştirme riskini etkilediği görülmüştür ve riski büyük oranda düşürmüştür.

Avokado Yağı Metabolizmayı Düzenler

Avokado yağı bileşimi sağlık için oldukça faydalıdır. Temel olarak kan şekeri seviyelerinin kontrolünde ve insülinin sağlıklı salgılanmasında etkili olan tekli doymamış yağlardan oluşur. Tip 2 diyabet hastası olanlar için bu çok büyük bir avantaj olabilir. Ayrıca, avokado yağında vücutta sentezlenemeyen düşük Omega 3 ve 6 seviyeleri de vardır.

Avokado Yağı Eklem Sağlığını Geliştirir ve Artritle Savaşır

Yapılan çalışmalar, avokado yağı da dâhil olmak üzere belirli yağ çeşitlerinin tüketiminin, artrit belirtileri ve şikayeti olan eklemlerdeki sertliği ve ağrıyı azaltabileceğini göstermiştir. Bu durum yaşlanma ile ilişkili başka bir yaygın problemdir ve inanılmaz düzeyde rahatsız edici olabilir.

Avokado Yağı Yaşlandıkça Diş Sağlığını Korur

Artrit (ve özellikle osteoartritin) riskinin azalması, diş sağlığı ile de ilgilidir. Minerallerin kemik ve diş dokularına uygun şekilde alınması, bu alanlarda sürekli sağlığın önemli bir parçasıdır. Yapılan çalışmalar, avokado yağının, kemik ve diş minerallerini bozan, dişlerin ve diş minesinin bakımına oldukça yardımcı olan proteinleri anında bloke ettiğini göstermektedir. Vücudun bu bölgelerindeki kalsiyum ve potasyum sağlığı korunabilirse, daha sağlıklı dişler, diş etleri ve kemiklerine sahip olunur.

Avokado Yağının Zararları

Çok faydalı yağlardan biri olan avokado yağı çok fazla uygulandığında yada hassas ciltlere sahip olanlarda bazı yan etkilere neden olabilir. Genelde ciltte tahriş, yanma ve kızarıklık bilinen zararları arasındadır. Hamilelerin, emziren annelerin ve çocukların kullanımına uygun değildir.

Avokado Yağı Güneşten Korur Mu

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için ve sağlıklı şekilde bronzluk elde etmek için avokado yağı kullanabilirsiniz. Unutulmaması gereken husus ise cilde esmerlik kazandırdığı için güneşte fazla yağ sürüp beklemek aşırı esmerleşmesine neden olabilir.

Avokado Yağı Saç Uzatır Mı

Saçlarınızı hızlı uzatmak için avokado yağını tercih edebilirsiniz. Saçların sağlık şekilde hızlıca uzamasını sağlar. Her banyo öncesi saçlarınıza avokado yağı sürüp 15 dakika bekledikten sonra yıkamanız yeterlidir.

Avokado Yağı Yüzde Tüylenme Yapar Mı

Avokado yağı kullananlar genelde bu yağı yüzünü sürmeden önce merak ettikleri sorulardan biride avokado yağı tüylenme yapar mı sorusudur. Yüze sürüldüğünde tüylenme yapmaz.

Avokado Yağı Kullananlar

Avokado yağını kullananların yorumları okumak için yorum kısmını inceleyebilirsiniz. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.