Nar Çekirdeği Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Nar Çekirdeği Yağının Cilde ve Saça Faydaları

Nar çekirdeği yağının faydaları arasında sivilceyi tedavi etmek, bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmek, kolesterol seviyesini optimize etmek, diyabetin yönetilmesine ve cildin güçlendirilmesine yardımcı olmak bulunur.

Diğer faydaları arasında ise kilo kaybının teşvik edilmesi, kanserin önlenmesi, artrit semptomlarının hafifletilmesi, menopoz semptomlarının şiddetinin azaltılması, bilişsel fonksiyonun iyileştirilmesi, saç dökülmesinin tedavisi, sindirim sağlığının teşvik edilmesi, kan basıncının düşürülmesi, diş sağlığının iyileştirilmesi, erkeklerde ve kadınlarda doğurganlığın arttırılması yer alır.

Nar Çekirdeği Yağı Nedir?

Nar çekirdeği yağı, bilimsel olarak punica granatum olarak bilinen narın çekirdeğinden soğuk presleme yöntemiyle elde edilen son derece faydalı bitkisel bir yağdır. Nar çekirdeği yağı son derece sağlıklı bir yağ olduğu için hem medikal olarak hem de kozmetik ürünlerde çokça kullanılmaktadır. Bu yağ, serbest radikallerle savaşan yüksek düzeyde antioksidanlar içerir.

Nar Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Nar çekirdeği yağı insan sağlığına olağanüstü faydalar sağlar. Şimdi nar çekirdeği yağının faydaları neler yakından bakalım;

 • Nar Çekirdeği Yağı Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır

Nar çekirdeği yağı, vücudunuzun yabancı istilacılara karşı savunmasını teşvik etmeye yardımcı olan bağışıklık artırıcı C vitamini bakımından zengindir. Bu durum özellikle, birbirine yakın olan kişiler arasında kolayca bulaşan mevsimsel soğuk algınlığı, grip ve nezlenin önlenmesinde yardımcı olur.

 • Nar Çekirdeği Yağı Kolesterol Seviyelerini Optimize Etmeye Yardımcı Olur

Nar çekirdeği yağı, LDL kolesterol seviyelerini düşüren, HDL seviyelerini geliştiren ve aynı zamanda trigliserit düzeylerini bir dereceye kadar düşürdüğü bilinen tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar bakımından oldukça zengindir. Kolesterol seviyelerinin kontrolü, kalp damar hastalıkları riskinizi azaltmak ve kan damarı duvarlarını plak birikintilerinden uzak tutmak için çok önemlidir.

 • Nar Çekirdeği Yağı Diyabeti Yönetmeye Yardımcı Olabilir

Nar çekirdeği yağı, daha iyi kan şekeri glikozuna yol açan insülin direncini azaltmaya yardımcı bir yağdır. Şeker hastaları tipik olarak kan şekeri kontrolünü çok zorlaştıran düşük insülin problemiyle boğuşurlar. Nar çekirdeği yağı, hemen hemen şekersizdir ve şeker hastaları tarafından düzenli kullanım için uygundur.

 • Nar Çekirdeği Yağı Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Nar çekirdeği yağı metabolizma hızını, yağ metabolizmasını arttırır ve yeni yağ depolanmasını önler. Herhangi bir şekilde bir uyarıcı olmamasına rağmen yağ içeriği, aynı zamanda dolaşım sisteminin sağlığını koruyarak, yağın hızlı oksidasyonu ile ilişkili enflamasyonu (iltihap) azaltmaya yardımcı olur.

 • Nar Çekirdeği Yağı Kanseri Önler

Yapılan araştırmalar, punikik asit olarak bilinen nar çekirdeği yağında bulunan bir bileşik, kanser hücrelerinin veya kanser öncesi kötü huya sahip hücrelerin büyümesini durdurmada büyük bir potansiyel olduğunu göstermiştir. Nar çekirdeği yağının, bu kanserli hücrelerin mitokondrilerinde enerji üretimini bozar ve işlem sırasında onları yok eder.

 • Nar Çekirdeği Yağı Artrit Belirtilerini Hafifletir

Artrit, eklem hasarı devam ettikçe genellikle giderek artan bir şekilde kötüleşen kronik bir enflamatuar durumdur. Ama bu sorunla ilişkili ağrı ve iltihabı azaltmak için bazı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Nar çekirdeği yağı tüketimi, iltihaplanma ve buna bağlı ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Ayrıca, lokal ağrının giderilmesi için etkilenen bölgeye topikal olarak uygulanabilir. Bunun için birkaç damla nar çekirdeği yağını hasarlı bölgeye masaj yaparak yedirin.

 • Nar Çekirdeği Yağı Menopoz Sorunlarını Azaltır

Nar çekirdeği yağı, nar meyvesine benzer şekilde, SERM (seçici östrojen reseptör modülatör) özelliklerine sahip bir fitoöstrojendir, yani östrojen ile ilişkili faydalar sağlar ve bilinen negatifleri içermez. Örneğin postmenopozal, yapay olarak yükselen östrojen seviyelerinin hormona bağlı kanser riskini arttır ancak, nar yağının seçici östrojen özellikleri, eylemleri engelleyebilir. Ayrıca, kemik, kalp ve hatta üreme sistemi üzerinde de ciddi faydalar vardır.

 • Nar Çekirdeği Yağı Testosteron Seviyelerini Geliştir

Testosteron seviyelerini optimize etmek için nar çekirdeği yağı takviyesinden faydalanabileceğini kanıtlayan bir araştırma mevcuttur. Bu yağ, testosteronun östrojene dönüşümünü engelleyen antiaromataz özelliklere sahiptir. Erkekler, temel sağlık için az miktarda östrojene ihtiyaç duyarlar, ancak genel olarak çok fazla testosteron östrojene dönüşür ve yan etkileri oldukça çoktur. Nar çekirdeği yağının bu özelliği, özellikle libidolarını veya cinsel işlevlerini geliştirmek isteyenler için oldukça fayda sağlar.

 • Nar Çekirdeği Yağı Bilişsel İşlevleri Geliştirir

Nar çekirdeği yağının düzenli kullanımı hafızayı iyileştirir ve genel bilişsel işlevi arttırır. Bu yağ, antienflamatuar özellikleri sayesinde alzheimer ve parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkların önlenmesine bile yardımcı olabilir.

 • Nar Çekirdeği Yağı Sindirim Sağlığını Geliştirmeye Yardım Eder

Sindirim sağlığını destekleyen gıdaların veya takviyelerin çoğu yüksek miktarda lif içerir. Nar çekirdeği yağı da iyi bakteri kültürlerini ve bağırsaktaki probiyotik bakterileri beslemeye yardımcı olur. Nar çekirdeği yağı, sindirime katılan iyi bakterilerin bağırsakta çoğalma ve kolonileşme şansı vermesine olanak tanıyarak patojenik bakteri düzeyleriyle savaşmaya yardımcı olur.

 • Nar Çekirdeği Yağı Tansiyonu Düşürür

Nar çekirdeği yağı, kan damarı duvarlarında aterosklerotik plak birikintilerini azaltma kabiliyetiyle bilinir, ancak kan basıncının düşürülmesinde de büyük bir özveriyle çalışır. Nar çekirdeği yağı, bazen kan akışını iyileştirme ve ereksiyonları uyarma kabiliyeti nedeniyle erkek geliştirme ürünlerine bile dahil edilir ve kan basıncını azaltmada da aynı yeteneği gösterir. Günlük olarak alınacak yağ takviyesi, uzun vadede kan basıncında büyük düzelmelere yol açar.

 • Nar Çekirdeği Yağı Kadın Doğurganlığı Arttırır

Nar çekirdeği yağının düzenli olarak kullanımı oksidatif stresin sperm üzerindeki etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olur ve kadınlarda, normal yumurta salınımını engelleyen dismenoreyi hafifletebilir. Bu yağın geniş besin yelpazesi sperm kalitesinin de artmasına sebebiyet verir.

 • Nar Çekirdeği Yağı Diş Sağlığını Geliştirmek İçin Kullanılabilir

Nar çekirdeği yağının, özellikle diş çürüğü belirtilerini tersine çevirme ve ağızdaki bakteriyel kolonizasyonu önemli ölçüde azaltmada ağız sağlığına olan yararları nedeniyle popülaritesini artıran yeni bir tekniktir.

Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

 • Nar Çekirdeği Yağı Akne Ve Sivilce Tedavisine Yardımcı Olur

Nar çekirdeği yağı, sivilce ve sıkıntılı olan kızarıklıklar gibi akne semptomlarının giderilmesine yardımcı olabilecek hem bakteriyel hem de antienflamatuar özelliklere sahiptir. Bu yağ, bakteriyel üreme üzerindeki etkilerini uygulayarak sivilce oluşumunu engeller ve bu nedenle sivilce salgınları çok daha az görülür. Bununla beraber bu yağın düzenli olarak kullanımı kollajen ve elastin üretimini arttırdığı için pürüzsüz bir cilt sunar.

 • Nar Çekirdeği Yağı Cilt Sağlığı İçin Oldukça Fayda Sağlar

Nar çekirdeği yağı, antioksidanlar bakımından zengindir ve cilt uygulaması için ideal olan mükemmel bir nemlendirme maddesidir. Güneşten gelen serbest radikal hasarını nötralize etmeye yardımcı olur, kollajen sentezini teşvik eder, yaşlanma ve kırışıklık belirtilerini büyük oranda azaltır.

 • Nar Çekirdeği Yağı Enfeksiyonları Tedavi Eder

Nar çekirdeği yağı, anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Sadece bakteriyel enfeksiyonları engellemekle kalmaz, aynı zamanda kollajen uyarıcı özelliği sayesinde cildin iyileşmesini de hızlandırabilir. En iyi sonuçlar için etkilenen bölgelere günde 2 defa nar çekirdeği yağı uygulayın.

Nar Çekirdeği Yağının Saça Faydaları

 • Nar Çekirdeği Yağı Saç Dökülmesini Önler

Nar çekirdeği yağı, saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Bu mucizevi yağ, vücuttaki yağ dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olduğundan, saç foliküllerine besin iletimini destekler ve foliküllerin harekete geçmesini sağlar. Ayrıca saçları, aşırı hasardan korur, canlılığını ve parlaklığını yeniden kazanmasına yardımcı olur.

Nar Çekirdeği Yağı Kullananlar

Nar çekirdeği yağı kullananlar nar çekirdeği yağının cilde ve saça oldukça faydası olduğunu söylemerine karşın bu doğal yağın çok kötü koktuğunu yorumlarda sıklıkla söylemişlerdir. Nar çekirdeği yağı kullananlar yorumlarda özellikle göz altı morluklarına iyi geldiği için kullandıklarını dile getirmişlerdir.

Bu doğal yağı kullananların yorumlarını okumak için yorum kısmını inceleyebilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır

Nar çekirdeği yağı yüze sürülür mü ve nar çekirdeği yağı yüze nasıl uygulanır sorusuna cevap vermek gerekirse bu harika yağın 1 yada 2 damlasını yüzünüze sürmeniz yeterlidir. Yoğun yağlardan biri olduğu için pamuğa damlatıp yüzünüzü bu yağ ile silebilirsiniz.

Ayrıca bu yağı kullandığınız kremlerin içerisine ekleyerek kullanmanız mümkün. Cilt lekelerine düzenli olarak uygulandığında lekelerin görünümün azaldığını göreceksiniz.

Kullandığınız şampuana ekleyerek hem saç için hemde bütün vücudunuza etkisinden faydalanabilirsiniz. Nar çekirdeği yağı kirpik uzatır mı soruna bu yağı su ile inceltip haftada 1 defa kirpiklerinize sürebilirsiniz.

Nar çekirdeği yağı selülit için kullanılacaksa selülitle bölgeye masaj yaparak uygulamanız yeterlidir.

Nar Çekirdeği Yağının Zararları

Nar çekirdeği yağının zararları yada yan etkileri yok denecek kadar azdır. Cilde sürüldüğünde alerjiye yatkın cildiniz yoksa her hangi bir zararı olmayacaktır. Göz altına ve göz çevresine sürülürken gözlerin içerisine kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

Asla doktor tavsiye olmadan nar çekirdeği yağı içilmemelidir. Bunu yerine nar çekirdeği yağı kapsülü kullanmak gereklidir.

Nar Çekirdeği Yağı Göz Altına Sürülür Mü

Nar çekirdeği yağı göz altına sürülür mü ve nar çekirdeği yağı göz altı morluklarına iyi gelir mi sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağı göz altına sadece su ile inceltip kullanmanız gerekmektedir.

Nar Çekirdeği Yağı Yüze Sürülür Mü

Nar çekirdeği yağını yüze sürdükten sonra cilt tarafından emilmesi için masaja yapabilirsiniz. Ayrıca bu yağı pamuğa damlatıp cildinizi silmeniz de mümkün. Aşırıya kaçmadan kullanılması gerekmektedir.

Nar Çekirdeği Yağı Hakkında Tüm Sorular

Nar çekirdeği yağı alerji yapar mı

Bu doğal etkiye sahip yağ sadece hassas ve alerjik cilde sahip olanlarda alerjiye neden olur. Aşırıya kaçmadan kullanıldığın her hangi bir zararı yoktur.

Cilt beyazlatır mı

Nar çekirdeği yağı cilt beyazlatma ve cilt renk tonunu açmak için kullanıldığında etkili sonuç veren bir yağdır. Ayrıca cilt lekelerini yok etmek için kullanabilirsiniz.

Nerede satılır

Bu yağı aktar yada eczanelerden alabileceğiniz gibi kozmetik mağazalardan satın alabilirsiniz.

Nar çekirdeği yağını hamileler kullanabilir mi

Hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların kesinlikle kullanmaları asla tavsiye edilmez.

Tüylenme yapar mı

Nar çekirdeği yağı tüylenme yada kıllanma yapar mı sorusuna cevap vermek gerekirse uzun yıllar kullanıldığında tüylenmeye neden olduğu görülmüştür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları