Nane Yağının Faydaları ve Zararları

Nane Yağının Faydaları ve Zararları

Makalede Neler Var

Nane yağının insan sağlığına faydaları arasında, solunum, birincil baş ağrıları, mide bulantısı, yüksek ateş, bağırsak veya mide spazmları tedavisi bulunmaktadır. Nane yağında menteşe, mentol ve metil esterlerin olmasından dolayı kozmetik ürünlerde, diş macunlarında, sakızlarda, çaylarda ve dondurma çeşitlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Nane Yağı Nedir?

Nane yağı, nane bitkisinden elde edilen antimikrobal özellikleri yoğun bir bitkisel yağdır. Nane yağı, omega-3 yağ asitleri, magnezyum, demir, kalsiyum, A ve C vitaminleri, mineraller, potasyum, manganez ve bakır içerir. Bu yağ, olası bir zonklayıcı rahatsızlıkları gidermeye yardımcı olan anestezik özelliklere sahip organik bir bileşik olan mentol içerir. Nane yağı ayrıca, antiviral, antibakteriyel, antienflamatuar, antispazmodik ve gaz giderici özelliklere sahiptir.

Nane Yağının Faydaları Nelerdir?

Nane yağı ne işe yarar ve nane yağının faydaları ayrıntılı olarak yazımızda.

Nane Yağının Sindirime Faydaları  Nelerdir?

Geleneksel olarak nane yağı, güçlü bir yatıştırıcı ve sindirim yardımcısı olduğu bilinmektedir. Sindirim sistemi sorunlarına karşı nane yağı kullanılması önerilmektedir.

Mide Bulantısı İçin Nane Yağı

2013 yılında yapılan bir araştırmada, nane yağının kemoterapinin neden olduğu mide bulantısını azaltmaya yardımcı olduğu bulundu ve bu yağın hastaların bulantılarıyla beraber kusmalarını da azalttığını görüldü. Mide bulantısı kanser hastalarının ortalama %70-80’ini etkiler.

Mide bulantısı için nane yağı nasıl kullanılır

 • Topikal olarak: Hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi aynı miktarda taşıyıcı yağ ile 1-2 damla nane yağını karıştırın ve kulaklarınızın arkasına sürün.
 • Doğrudan soluyarak: Mide bulantısı hissettiğinizde veya rahatsızlık olduğunda, nane yağını doğrudan derhal soluyun. Ayrıca bileklerinize 1 damla uygulayabilirsiniz.

Mide Ekşimesi Ve Ağrısı İçin Nane Yağı

Nane yağı, gastrointestinal sistem kaslarını yatıştırır ve ayrıca safra akışını uyararak, yağların parçalanmasına, gutların bağırsaktan daha verimli bir şekilde geçmesine yardımcı olur. Bu yağ, reflü için de yardımcı bir ilaçtır ve sıkıntılı bir mideyi sakinleştirir. Bu yağ ayrıca mide ekşimesi gibi sıkıntılı sorunlar için de rahatlama sağlar.

Mide ekşimesi ve ağrısı için nane yağı nasıl kullanılır

 • Topikal olarak: 2-3 damla nane yağı ile 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı gibi herhangi bir taşıyıcı yağı karıştırın ve karnınıza masaj yaparak yedirin.
 • Dâhili olarak: 1 bardak ılık suya 1 damla nane yağı, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. Karıştırıp için.

Gaz Ve Hazımsızlık İçin Nane Yağı

Nane yağı, yüzyıllarca hazımsızlığı ve şişkinliği yatıştırmak için kullanılmıştır. Nane yağı doğal bir antispazmodiktir yani, karın ve bağırsak kaslarını gevşetir, kolondaki spazmları yatıştırarak, mide ve bağırsaklardaki şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olur.

Nane yağı gaz ve hazımsızlık için nasıl kullanılır:

 • Topikal olarak: 2-3 damla nane yağı ile 1 çay kaşığı zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağı karıştırın ve karnınıza masaj yaparak yedirin.
 • Dâhili olarak: 1 bardak ılık suya 1 damla nane yağı ve 1 çay kaşığı bal ekleyin. Karıştırın ve yemeklerden önce için.

İrritabl Bağırsak Sendromu İçin Nane Yağı

İrritabl barsak sendromu, özellikle kadınları etkiler, şişkinlik, ishal ve kabızlık ile birlikte göbek ağrısı ve rahatsızlığa neden olur. 2007 yılında yapılan bir araştırmada, dâhili olarak kapsül şeklinde alınan nane yağının, 1 ay boyunca tedaviyi kullanan hastaların %75’inde irritabl bağırsak sendromu semptomlarını etkin bir şekilde azalttığı görülmüştür.

Nane Yağının Soğuk Algınlığı, Öksürük Ve Grip İçin Faydaları Nelerdir?

Soğuk algınlığı, grip ve nezle olduğunuzda, muhtemelen tıkalı burun kanallarından, boğaz ağrılarından ve göğüs tıkanıklığından kurtulmanızı sağlayacak birçok tedavi yöntemine başvurdunuz. Çoğu zaman bu tedavi yöntemleri yatıştırıcı içeriği olan mentol ile beraber nane yağı içermektedir. Nane yağı bu sorunların tümü için harika bir tedavi yöntemidir.

Boğaz Ağrısı İçin Nane Yağı

Nane yağındaki mentol içeriği boğazın ferahlamasına ve uyuşmasına yardımcı olabilir ve bu da ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlar. Nane yağının analjezik özellikleri, boğaz ağrısından kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Bu yağın, doğal antibakteriyel özellikleri boğaz enfeksiyonlarına karşı savaşır ve şişlik önleyici özellikleri de şişmeyi ciddi düzeyde azaltır.

Boğaz ağrısı için nane yağı nasıl kullanılır:

Boğaz Gargarası olarak: 1-2 damla nane yağını 1 bardak ılık suyla karıştırın. Boğaz iltihabını azaltmak, bakterileri öldürmek ve ağrıyı hafifletmek için bu karışımla gargara yapın. Ekstra fayda için 1/2 çay kaşığı doğal kaya tuzu da ekleyebilirsiniz.

Soğuk Algınlığı İçin Nane Yağı

Doğal bir antibakteriyel ve antienflamatuar olan nane yağı, tıkanıklık, sinüs enfeksiyonları ve bronşit gibi soğuk algınlığı ve grip semptomlarının tedavisinde çok etkilidir. Nane yağı doğal bir dekonjestan olarak işlev görür.

Nane yağı soğuk algınlığı için nasıl kullanılır:

 • Doğrudan Solunarak: Bol miktarda nane yağı solumak, hava yollarını açmak ve duyuları canlandırmak için yeterlidir.
 • Topikal olarak: 4 damla nane yağını 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile karıştırın ve tıkanıklığı gidermek için göğsünüze masaj yaparak yedirin.
 • Buharı soluyarak: Bir kâse kaynar suya 8-10 damla nane yağı ekleyin, başınıza bir havlu yerleştirin ve güçlü buharları 5-10 dakika boyunca soluyun. Sıcak buhar, solunum yollarındaki mukusun incelmesine ve tahliye edilmesine yardımcı olur ve nane yağının dekonjestan özellikleri, soğuk ve tıkanıklık semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur.

Öksürük İçin Nane Yağı

Nane yağının dekonjestan özellikleri, mukusu incelterek ve öksürüğünüzü daha üretken hale getirerek göğüs tıkanıklığınızı temizlemenize yardımcı olur.

Nane yağı öksürük ve tıkanıklık için nasıl kullanılır:

1/2 bardak hindistancevizi yağı veya zeytinyağına, 20 damla okaliptüs yağı ve 15 damla nane yağı ekleyip karıştırın. Bu karışımı, göğüs bölgenize ve ayaklarınızın altına masaj yaparak uygulayın. Bu karışımı soğuk ve kuru ortamda saklayabilirsiniz.

Sinüs Tıkanıklığı İçin Nane Yağı

Sinüs tıkanıklığı hissinden daha rahatsız edici bir şey yoktur.  Nefes almakta zorlanıyorsanız, nane yağı size çok iyi gelecektir. Nane yağı iltihabı azaltmaya yardımcı olur, sinüs boşluklarındaki mukozayı inceltir ve tıkalı sinüs hava yollarını sonuna kadar açar.

Sinüs tıkanıklığı için nane yağı nasıl kullanılır:

Buharı Soluyarak: 1 bardak kaynar suya 5 damla nane yağı ve 5 damla okaliptüs yağı ekleyin. Başınıza bir havlu koyun ve sıcak buharı 5-10 dakika boyunca veya buhar ölene kadar soluyun. Her iki yağın da iyileştirici özellikleri, mukusun incelmesine ve burun pasajlarının drene olmasına yardımcı olur.  Her 3-4 saatte bir defa tekrarlayabilirsiniz.

Nane Yağının Bebekler Ve Çocuklar İçin Faydaları Nelerdir?

Nane yağı, bebeklerde kolik ve diş çıkarma problemlerini hafifletir, bebeklerde ve çocuklarda yüksek ateş ve tıkanıklığın giderilmesine de yardımcı olur.  Doğal ve yan etkisiz iyi bir alternatiftir.

Kolik İçin Nane Yağı

Bebeğiniz kontrolsüz bir şekilde ağlıyorsa ve ne yaparsanız yapın yatışacak gibi görünmüyorsa, o zaman bebeğinizin kolik olması bir ihtimal olarak düşünülebilir. Kolik, genellikle haftada en az 3 gün, günde 3 saat boyunca 2-3 haftadan fazla süren ağlama ile tanımlanır.

Ayrıca akşam saatlerinde daha da kötüleşir ve her gün aynı saatte ortaya çıkması olasıdır. Nane yağı, bağırsak ve kolon spazmlarını yatıştıran ve karın içinde sıkışan gazı serbest bırakan antispazmodik özelliklere sahiptir. 2012 yılında yapılan bir araştırmada, nane yağının, infantil kolik semptomlarını hafifletmek için kullanılan ilaçlar kadar etkili olduğu sonucuna varılmıştır.

Kolik için nane yağı nasıl kullanılır:

Topikal olarak: 1 çay kaşığı jojoba, zeytin veya hindistancevizi yağı ile 1-2 damla nane yağını karıştırın ve bebeğin karın ve göğüs bölgesine masaj yaparak yedirin. Bu karışımı, bebeğe, sıcak bir banyo yaptıktan hemen sonra uygulayabilir ve daha sonra bebeği uyutabilirsiniz. Her gece tekrarlayabilirsiniz.

Diş Çıkarma Sorunları İçin Nane Yağı

Diş çıkarma, bebeklerde çok fazla ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Nane yağı, mükemmel bir doğal ağrı kesicidir ve ferahlatma, uyuşma sağlar ve hepsinden önemlisi kimyasal madde içermez.

Nane yağı diş çıkarma sorunları için nasıl kullanılır:

1 damla nane yağını 1 damla hindistancevizi veya zeytinyağı ile karıştırın ve diş çıkacak bölgeye hafif şekilde masaj yapın.

Tıkanıklık İçin Nane Yağı

Çocuklarda soğuk algınlığı semptomlarını doğal olarak gidermek için aşağıdaki kolay çözümü deneyin.

Çocuklarda tıkanıklık için nane yağı nasıl kullanılır:

Topikal olarak: 1 çay kaşığı jojoba, zeytin veya hindistancevizi yağı ile 1-2 damla nane yağını karıştırın ve çocuğun göğüs bölgesine ve ayaklarının altına masaj yaparak yedirin.

Yüksek Ateşi Düşürmek İçin Nane Yağı

Nane yağındaki mentolün ferahlatma etkileri boğaz ağrısını yatıştırmaktan veya nefesi tazelemekten daha fazlasını yapar. Çocuklarda yüksek ateşi düşürmek için de harika bir yöntemdir.

Nane yağı ile yüksek ateş nasıl tedavi edilir ve azaltılır:

Topikal olarak: 2-3 damla nane yağını hindistancevizi veya zeytinyağı ile karıştırın ve yüksek ateşi kırmak için çocuğun boynuna ve ayak tabanlarının altına sürün.

Not: Nane yağı etkili bir yağ olduğundan çocuklarda kullanırken her zaman hindistancevizi yağı veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağla karıştırın.

Nane Yağının Ağrılara Faydaları Nelerdir?

Doğal bir analjezik (ağrı kesici) olan nane yağı, sırt, boyun, diz ve eklem ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur ve ayrıca kasları gevşetir. Nane yağı ağrılara iyi gelir mi sorusu bu yağı kullanmak isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır evet nane yağı ağrılara iyi gelen doğal yağlardan biridir.

Eklem Ağrısı İçin Nane Yağı

Nane yağı, analjezik olmasının yanı sıra, romatoid artrit ve osteoartrit gibi durumların neden olduğu eklem ağrısıyla ilişkili iltihabı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan anestezi etkisine sahiptir.

Eklem ağrısı ve artrit için nane yağı nasıl kullanılır:

 • Topikal olarak: 2 çorba kaşığı hindistancevizi yağı veya zeytinyağını ısıtın ve 8-10 damla nane yağı ekleyin. Ağrılı bölgelere bu karışımı sürün.
 • Masaj olarak: Nane yağı, okaliptüs yağı gibi mükemmel bir analjezik ile birleştirildiğinde daha güçlü etki sağlar. 8-10 damla nane yağı ile 8 damla okaliptüs yağını karıştırın ve bu karışıma 1 çorba kaşığı moringa yağı ekleyin. Haftada 2-3 defa bu karışımla masaj yapabilirsiniz.

Baş Ağrısı Ve Migren İçin Nane Yağı

Nane yağı migren ve herhangi bir baş ağrısı türüne çok iyi gelmektedir.

Nane yağı baş ağrısı için nasıl kullanılır:

Topikal olarak: Birkaç damla nane yağını 1 çorba kaşığı jojoba yağı ile karıştırın. Karışımı alın ve boyun bölgenize masaj yaparak yedirin.

Nane Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Önemli bir antienflamatuar olan nane yağı, cilt tahrişleri, yanıkları, kaşıntıyı, döküntüleri, sivilceleri ve daha fazlasını tedavi etmek için kullanılabilir. Ayrıca genç bir cilt için mükemmel bir katkı sağlar.

Yüz İçin Nane Yağı

Nane yağı cildinizin onarımı ve bakımı için mucizeler yaratır. Nane yağı yüze sürülür mü sorusuna verilecek cevap ise evet bu yağı yüzünüze sürebilirsiniz. Sağlıklı, ışıltılı bir yüz için aşağıdaki tarifi deneyin.

Yüz için nane yağı nasıl kullanılır:

2 yemek kaşığı zeytinyağına 5 damla nane yağı ve 1 yemek kaşığı doğal kaya tuzu ekleyip karıştırın. Yüzünüzü temizledikten sonra bu karışımı yavaş bir şekilde uygulayın. Parlak, ışıltılı bir cilt için haftada 2 defa tekrarlayabilirsiniz.

Sivilce Ve Akne İçin Nane Yağı

Nane yağı, aşırı yağ salgılarını kontrol altına alabilir, gözeneklerin tıkanmasını önleyebilir ve sivilcelerin yayılmasını önleyebilir. Doğal bir antienflamatuar olan bu yağ, iltihaplı sivilce patlamalarının neden olduğu sorunları da giderir.

Sivilce için nane yağı nasıl kullanılır:

1 damla nane yağı ile 1 damla okaliptüs yağını (bakterileri öldüren mükemmel bir antiseptik) 6-8 damla su ile karıştırın. Karışımı doğrudan sivilcelere uygulayın.

Güneş Yanığı İçin Nane Yağı

Nane yağındaki mentolün soğutma ve analjezik özellikleri güneş yanıkları için harika sonuçlar verir. Bu yağ, cildi ferahlatır ve antienflamatuar özellikleri sayesinde kızarıklığı, şişmeyi ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Güneş yanığı için nane yağı nasıl kullanılır:

Topikal olarak: Birkaç damla nane yağı ile 1 çorba kaşığı hindistancevizi yağını karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.

Nane Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Bu yağ, uyarıcı ve antiseptik özelliklere sahip olup, saçların hızlıca uzamasını teşvik etmek, onarmak ve kepekleri gidermek için mükemmel bir yöntemdir.

Saç Uzaması İçin Nane Yağı

Nane yağı uyarır, saç köklerini gençleştirir ve canlandırır. Bu durum, daha iyi performans gösteren ve uzun yaşayan sağlıklı saç köklerinin oluşmasına yol açar, saç uzamasını arttırır, saçların incelmesini ve dökülmeleri önler.

Nane yağı saça nasıl uygulanır

 • Şampuana ekleyerek: Şampuanlarınıza 1-2 damla nane yağı ekleyerek saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
 • Saça masaj yaparak: 1 çay kaşığı hindistancevizi yağı ile birkaç damla nane yağını karıştırın ve saçlarınıza masaj yaparak yedirin.

Kepek İçin Nane Yağı

Nane yağı, kafa derisi sağlığını iyileştirmek ve kepek gidermek için mükemmeldir. Kan dolaşımını arttırarak saç foliküllerinin ömrünü uzatmak için uyarır ve antienflamatuar özellikleriyle kaşıntılı ve tahriş olmuş saç derisini rahatlatır.

Saç derisi sağlığı ve kepek için nane yağı nasıl kullanılır:

Düşük sıcaklıkta 4 yemek kaşığı hindistancevizi yağını eritin. Bu yağa 1 çay kaşığı moringa yağı, 20 damla nane yağı ve 10 damla çay ağacı yağı ekleyip karıştırın ve 2-3 saat soğumaya bırakın. Saç derinizi gençleştirmek ve ipeksi pürüzsüzlük elde etmek için her gün saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Nane Yağının Ağız Sağlığına Faydaları Nelerdir?

Nane yağının belki de en yaygın kullanımı ağız sağlığı bakım ürünleridir. Nane yağı içerdiği bileşenler sayesinde ağız içini dezenfekte eder, uyuşturur ve diş sağlığını maksimum düzeyde arttırır.

Diş Ağrısı İçin Nane Yağı

Nane yağı diş ağrısını anında uyuşturur. Bir pamuklu çubuğa 1 damla nane yağı ekleyin ve doğrudan ağrıyan dişe uygulayın. Bu uygulama yağın, antiseptik ve antienflamatuar etkisinden dolayı iltihaplanmanın dezenfekte edilmesine ve azaltılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda içerdiği mentol, çok gerekli olan etkili bir rahatlama sağlar.

Ağız Kokusu İçin Nane Yağı

Nane yağı, yüzyıllardır doğal bir ağız spreyi olarak kullanılmıştır.

Nane yağı ağız kokusu için nasıl kullanılır:

 • Diş macununa ekleyerek: 1-2 damla nane yağını diş macununuza ekleyerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.
 • Gargara yaparak: 1 bardak suya 3 damla nane yağı ekleyip gargara yapabilirsiniz.

Nane Yağı Ayak Mantarına İyi Gelir Mi

Nane yağı ayak mantarı ve ayak kaşıntısı geçirmek için kullanabileceğiniz etkili doğal yağlardan biridir. Ayrıca ayak kokusunu geçirici etkisi vardır. Ayaklarına masaj olarak uygulayabilirsiniz.

Nane Yağı Cinsel Organa Sürülür Mü

Nane yağı geciktirici olarak kullanmayı düşünenlerin çok sık sorduğu sorulardan biride nane yağı cinsel organa sürülür mü sorusudur. Kesinlikle bu tür yağlarını sürmeyiniz size yada karşı cinse ciddi anlamada yan etkiler yaratabilir.

Nane Yağının Zararları

Faydalarını ve yararlarını saymakla bitiremediğimiz nane yağının bazı yam etkileri ve zararları bulunmaktadır. Genelde yan etkileri alerjiye yaktın kişilerde ve hassas cilde sahip olanlarda çok sık görülür işte nanenin yan etkileri;

 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • İshal
 • Mide bulantısı ve mide ağrısı
 • Kusma
 • Ciltte tahriş ve kaşıntı
 • Ciltte yanma hissi
 • Çocuklarda ve bebeklerde solunum sorunları
 • Kalp atış hızında yükselme

Nane yağını asla hamileler ve hamilelik şüphesi olanlar kullanmamalıdır.

YORUMLAR

 1. Murat dedi ki:

  Nane yağı ve hindistan cevizi yağını yüzümüze sürdüğümüz de kıl ve tuglenmeler olur mu