Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?; Mucizevi yağlardan biri olan argan yağının yıldızı son bir kaç yıldır beklenenin de üzerinde artış gösterdi. Doğal bitkisel yağların içinde en etkili ve en faydalı yağlar sıralamasında lider konumunda olan argan yağı en faydalı yağ olan zeytin yağından bile 3 kat daha etkilidir. Faydaları saymakla bitiremeyeceğiz argan yağı neredeyse her derde derman olmaktadır. Argan yağı dünyada sadece Fas’ta yetişmektedir. Afrika kökenli olan argan yağı Fas’ta yetişmesine rağmen bu ülkeninde belli bölgesinde yetişmektedir.

Sarı altın yada Fas yağı olarak adlandırılan Argan yağı Argan adı verilen boyu 10 metreyi bu bulan bir ağaçta yetişmektedir. Sizler bu yazımızda argan yağının faydaları, argan yağının saça faydaları, argan yağının cilde faydaları nelerdir anlatmaya çalışırken özellikle argan yağı saç uzatır mı, argan yağı kirpik uzatır , argan yağı nedir sorularına da cevap vereceğim.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir

Dört mevsim yeşil kalan argan yağı aynı etkiyi cildinize göstermektedir. Çok etkili bir cilt bakımı ürünü olan argan yağı son zamanlarda cilde faydalı etkilerinden dolayı kozmetik sektöründe sıklıklar kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle argan yağı kremleri ve cilt bakım ürünlerine sıklıkla rastlamanız mümkün. Argan yağının cilde faydalarına geçmeden önce argan yağının içerisinde bulunan vitaminler ve yararlı besinlerden bahsetmek istiyorum. Argan yağı antioksidan bakımından zengindir, ayrıca cildi besleyen Omega 6 ve 9 bulunmaktadır. A, B ve E vitamini bakımından çok zengindir, özellikle E vitamini cildi besler ve canlandırır sadece E vitamini bile tek başına yaşlanma karşıtıdır diyebiliriz. Argan yağının cilde faydaları ise;

 • Argan Yağı Cildi Nemlendirir : Argan yağı cildi nemlendirir ve besler ayrıcı kuru cilt yapısına sahip iseniz cildinizin elektik yapısını korur. Kış aylarında özellikle kuruyan cildi en iyi nemlendiren yağ diyebiliriz. Kuru ciltlerde görülen pullanma ve dökülme argan yağı düzenli kullanıldığında yok olur. Akşamları yatmadan önce cildinize süren ve cilt tarafından emilmesini bekleyin.
 • Argan yağı cilt hasarını önler: Genelde güneşin altında çok bekleyen, yada ciltlerinde tahriş olmuş kişilerin rahatlıkla kullanabileceği bir üründür cilt hasarını önler.
 • Argan yağı sivilce oluşumunu önler: Argan yağı cilt tarafından üretilen sebum yani doğal yağ üretimini azaltır. Özellikle yağlı cilt tipine sahip iseniz düzenli kullandığınızda cildin yağ oluşumu dengeleyerek sivilce ve akne oluşumunu önleyebilirsiniz.
 • Argan yağı sedef ve egzamaya iyi gelir : Argan yağı sedef yada egzama hastalığının yakalana kişilerde olumlu etkiler göstermektedir. Bunun için doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir.
 • Argan Yağı yaşlanmayı geciktirir: Argan yağının içerisinde bulunan antioksidanlar ve E vitamini sayesinde yaşlanmaya sebep olan serbest radikallerle savaşarak cildin erken yaşlanmasını ve kırışık oluşmasını engeller.
 • Argan yağı cildi mikroplardan arındırır: Argan yağı gözenekleri tıkayan ve siyah noktalara sebep olan mikroplardan cildi arındırır. İçeriğinde antioksidan bulunan argan yağı harika bir cilt temizleyicidir. Makyaj temizliğini argan yağı ile yapabilirsiniz.
 • Argan yağı ile dudak bakımı: Kışın çatlayan, kuruyan dudaklar can sıkmaktadır. Bir damla argan yağını dudaklarınıza sürün ve parlayan ve nemli dudaklara sahip olun.
 • Argan Yağı cilt çatlaklarını yok eder: Hamilelik yada kilo değişimi sonrası oluşan çatlakları yok etmek için argan yağı kullanmak etkili sonuç verecektir.

Argan Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

Argan yağını cildinize yada vücudunuza uygulamak için ilk olarak kuru cilt tipine sahip iseniz günde 2 defa yağlı cilt tipine sahip iseniz 1 defa kullanmanız yeterlidir. Az miktarda argan yağını avucunuza dökün ve cildinize uygulayın kısa sürede cilt tarafından emilecektir. Özellikle banyodan yarın saat önce uygulayabilirsiniz.

Argan Yağının Saça Faydaları

Argan yağının cilde faydaları saydıktan sonra sizlere argan yağının saça faydaları nelerdir bundan bahsetmek istiyorum.  Argan yağını direk saçınıza uygulayabileceğiniz gibi argan yağlı şampuan yada argan yağlı saç kremi ile saç bakımınızı yapabilirsiniz. İşte argan yağının saça faydaları;

 • Argan yağı saçı besler, nemlendirir
 • Argan yağı kepeklenmeyi önler
 • Argan yağı saç kırıklarını önler
 • Saçlarınızın kolay şekil almasını sağlar, özellikle kıvırcık ve şekil almayan saçlarda iyi sonuçlar vermektedir.
 • Saçlarından daha hacimli ve parlak olmasını sağlar
 • Argan yağı saç uzatır sağlıklı saç uzatmak için argan yağı kullanabilirsiniz.
 • Argan yağı saç dökülmesini önler
 • 1 yada 2 damla argan yağını saçını dökün ve saç diplerine masaj yaparak yedirin daha ilk kullanımda saç diplerini besleyecek ve parlak saçlarınızın olmasını sağlayacaktır.
 • Argan yağı sakal bakımı için de çok etkilidir. Aynı saçta olduğu gibi sakal bakımında büyük etkiler göstermektedir.

Argan Yağı Saça Nasıl Sürülür

Kullanımı kolay olan argan yağını saçınıza uygulamak için saçınızın yoğunluğuna göre az miktarda argan yağını saçınıza dökün ve parmak uçlarınız ile saç diplerine yedirin kırı ve kepekli bir saç tipine sahip iseniz argan yağını daha fazla dökebilirsiniz. Saçınızda yarım saat kadar bekledikten sonra ılık su ile yıkamanız yeterlidir.

Argan Yağı Sakal 

Aynı saçta olduğu gibi argan yağı sakal ve bıyıklarınıza sürmek için avucunuza 1-2 damla argan yağı damlatın ve sakalınıza iyice yedirin kısa sürede daha gür ve parlak sakallarınız olacaktır. Argan yağı sakala sürmek oldukça basittir günde 1 defa sürmeniz yeterlidir.

Argan Yağı Tırnaklara İyi Gelir Mi

Cildi besleyen, saç bakımı yapan argan yağı tırnaklara da iyi gelmektedir. Tırnaklarınız çok çabuk kırılıyor ve zayıf ise argan yağı sağlıklı tırnak ve tırnak eti oluşmasını sağlar ayrıca tırnakların kırılmasını önler. 1 yada 2 damla argan yağını tırnak ve tırnak eti bölgesine damlatın parmaklarınız bu yağla ovalayın. Unutulmaması gerek durum ise ellerinize sürdükten sonra en az yarım saat elinizi suya sokmayın. Mutlaka deri tarafından emilmesi gerekmektedir.

Argan Yağı Kirpik Uzatır Mı

Mucizevi Argan yağı ile kirpik uzatmak mümkündür. Cansız görülen, dökülen kirpikleriniz için argan yağı kullanabilirsiniz. Daha hacimli kirpikleriniz için argan yağının içerisinde bulunan vitaminler sayesinde hem kirpiklerinizi besler hemde sağlıklı uzamasını sağlarsınız. Genelde argan yağı kirpik uzatır mı sorusuna argan yağı kullananlar bunun çok etkisini gördüklerini söylemiştir.

Argan Yağı Nasıl Elde Edilir

Argan ağıcı dikenli bir yapıya sahip olmasından dolayı toplanması çok zahmetli bir üründür. Argan ağacı çorak bölgede yetiştiği için su bulabilmek için kökleri çok derine iner. Oralama olarak 250 ile 450 yıl arasında yaşasa da nesli tükenmek üzere olan argan ağacı UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. 1 litre argan yağı elde etmek için en az 7-8 ağaçtan argan yemişi toplanmaktadır. Toplanan argan yemişleri ilk olarak kurutulmakta ve kabukları tek tek elle soyulur en son ise kavrularak yağı çıkarılır ve ergan yağı elde edilir.

Argan Yağı Nereden Alınır

Argan yağı sadece Fas’ta üretilmekte ve bütün dünyaya satılmaktadır. Gün geçtikçe popüler olan bu yağ çok rağbet görmesi sebebi ile sahte orijinal olmayan argan yağları piyasada sıklıkla satılmaktadır. Gerçek argan yağı almak isteyenler mutlaka güvenilir online sitelerden yada eczanelerden orjinal argan yağını almalarını tavsiye ederim.Bilmediğiniz yerlerden yada aktarlar almak açıkçası pek doğru değil. Ayrıca argan yağını az üretildiği için argan yağı fiyatı pahalıdır sakın ucuz ürünleri almayın argan yağı mutlaka üzerinde bilgileri bulunan ve Fas üretimli olmalıdır. Sertifikalı argan yağı almaya dikkat edin.

Argan Yağının Zararları

Organik ve orijinal argan yağının bilinen bir yan etkisi yoktur. Ama unutulmaması gereken bir durum ise daima azı karar çoğu zarar diyerek dozunda kullanmak önemlidir. Argan yağının yan etkisi olmamasına rağmen eğer başka ilaç kullanıyorsanız, hamile yada gebe iseniz mutlaka bu durumu doktorunuza bilgi vermeniz gerekmektedir. Argan yağı kullananlar genelde argan yağı sivilce yaptığını söylemiştir ayrıca aşırı kullanımı ciltte yağlanma yaptığıda bilinmektedir.

Argan yağı ile kirpik bakımı yaparken yada argan yağını yüze sürerken mutlaka gözlerinize kaçmamasına dikkat etmelisiniz argan yağı göz zarar vermektedir gözünüze kaçtığında hemen bol su ile yıkamalısınız. Bilinin aksine argan yağı yüzde tüylenme yapmaz, saçta bitlenme yapmaz.

Argan yağının orijinal bulmakta zorlanıyorsanız argan yağı sabunu kullanabilirsiniz. Her cilt tipine uygun olan argan sabunu özellikle makyaj temizliği yapmak için tercih edilmektedir. Argan sabunu ayrıca vücudunuz içinde kullanabilirsiniz.

Argan yağının fiyatı ise genelde değişiklik göstermektedir. Pahalı olduğundan mililitre ile satılan argan yağının fiyatı ise 10 liradan başlayıp 150 liraya kadar çıkmaktadır.

Sizlere bu yazımda argan yağının faydaları, argan yağının cilde faydaları, argan yağının saça faydaları ve argan yağı nasıl kullanılır ayrıntılı şekilde anlatmaya çalıştım. Sizlerde konu hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.