Kilo Verdiren Bitki Çayları Nelerdir?

Kilo Verdiren Bitki Çayları Nelerdir?

Kilo Verdiren Bitki Çayları Nelerdir? Ülkemizde de tıpkı tüm dünyada olduğu gibi son derece yaygın bir sorun olan obezite, fazla kilo problemi olanların yalnızca görünüm açısından değil, sağlık açısından da endişe duymasına neden olmaktadır. Fazla kilolar karşısında beslenme ve egzersiz en büyük ilaç olmakla birlikte süreci daha verimli ve hızlı kılmak için doğanın sunduğu takviyelerden faydalanmak son derece mantıklı olmaktadır. Bunlardan biri olan kilo verdiren bitki çayları ise ekonomik birer seçenek olarak yazımızda yerini almaktadır.

Kilo Verdiren Bitki Çayları Hangileri?

Beslenmeye dikkat etmeniz fazla kilo sorununu etkili şekilde ortadan kaldırmanızın en temel kuralıdır. Ancak diyetinize dahil ettiğiniz takdirde ödem atan, metabolizma hızlandıran ve böylece daha sağlıklı olduğu gibi daha rahat şekilde de zayıflatan bitki çayları şu şekilde listelenmektedir:

Yeşil Çay: Metabolizma hızlandırıcı çayların arasında liste başında gelen yeşil çayın, içerdiği antioksidanlar sayesinde kilo vermeyi oldukça hızlandırdığı bilinmektedir. Pek çok bilimsel araştırmaya konu olmuş ve kullanıldığı ülkelerde yüzlerce yıl boyunca etkileri görülmüş olan yeşil çayın aynı zamanda kahve kadar yoğun kafein içermesi de yağ yakma hızını arttırmakta ve enerjik hissettirerek egzersizleri desteklemektedir.

Yaban Mersini Çayı: Tüm bitki çayları kendilerine göre farklı faydalar sunsalar da yaban mersini çayının iştahı kesme özelliği alanında oldukça farklı olmasını sağlamaktadır. Yemek yeme isteğini azaltan ve gün içinde daha az aç hissedilmesini destekleyen bu çayın tüketimi için 1 bardak kaynar suya 1 yemek kaşığı taze yaban mersini meyvesi veya 1 çay kaşığı kuru yaban mersini yaprağı ekleyerek çayı demlemeniz yeterlidir.

Maydanoz Çayı: Zayıflatıcı bitki çayları arasında yer almasını sindirimi kolaylaştırması ve aynı zamanda vücutta tutulan fazla suyu idrarla atmayı desteklemesine borçlu olan maydanoz çayı, 1 bardak kaynar suda 1 yemek kaşığı ince kıyılmış maydanoz ve dallarını 3 ila 4 dakika bekleterek hazırlanmaktadır. Fazla bekletildiği takdirde tadında acılaşma olabileceği için ideal demleme süresine dikkat edilerek hazırlanması önerilen bu çayın içerisine dileyenler yağ yakma etkisini ve aromasını arttırmak için birkaç damla limon suyu da ilave edebilmektedir.

Tarçın Çayı: Tadıyla ve aromasıyla herkesin sevdiği lezzetlerden biri olan tarçının yüksek ateşten sindirim yavaşlığına kadar pek çok rahatsızlığa karşı şifa olduğu bilinmektedir. Kişinin yediklerini daha hızlı sindirmesine yardımcı olurken aynı zamanda aniden gelen açlık krizlerinin ve tatlı yeme isteğinin de önlenmesine yardımcı olan tarçın, fazla kilo sorunu olanlara kan şekerini dengeleyerek de destek olmaktadır. Farklı bitkilerle hazırladığınız çaylara toz tarçın atabileceğiniz gibi direkt kaynar su içerisinde tarçın çubuğu bekletmeniz de çayın faydalarını görmeniz için yeterli olmaktadır.

Zencefil Çayı: Zayıflama çayları arasında yine son derece popüler bir seçenek olan zencefil çayının mideyi sakinleştirme ve sindirimi kolaylaştırma etkileri bulunmakta, kişinin metabolizmasının yanı sıra psikolojisine de faydaları bulunmaktadır.

Biberiye Çayı: Kuş dili otu olarak da tanınan biberiye içerisinde A, C, B16, B1 ve B9 vitaminlerinin yanı sıra bakır, demir, kalsiyum gibi önemli mineraller içermesiyle de metabolizmanın ve bağışıklığın en iyi koruyucuları arasında sayılmaktadır. Hazım problemi yaşayanlar için bire bir olan bu çayın düzenli tüketildiğinde kilo verdirici etkileri olduğu pek çok tüketici tarafından onaylanmaktadır.

Nane Çayı: Bulması ve hazırlaması en pratik çaylardan biri olan nane, düşük kalorisiyle dikkat çekerken aynı zamanda stresi azaltma ve iştahı baskılama özelliklerine de sahip olmakta, keskin aromasıyla ve yoğun kokusuyla kişide tokluk hissi yaratmaktadır.

Karahindiba Çayı: Yüksek derece A ve C vitamini içerdiği için zayıflamak isteyenlere sağlık da sunan, etkileriyle adeta doğal bir müshil yerine geçen karahindiba, kolesterol, sedef, sarılık, iltihaplı romatizma gibi pek çok hastalığa da iyi gelmektedir.

Rezene Çayı: İştah kapatma etkisine sahip kilo verdiren bitki çayları arasında sayılan rezene, yağ yakımını bir hayli hızlandırmakta, ek olarak vücuttaki spazmları da çözmektedir.

Kilo Verdiren Bitki Çayları Kaç Kilo Verdiriyor?

Kilo verme konusunda hem en sağlıklı hem de en başarılı formülün doğru beslenme ve yeterli hareketlilik olduğu herkesçe biliniyor. Ancak kilo vermeye yardımcı bitki çayları sayesinde diyetten veya egzersizden daha çok verim almak mümkün olurken, hızlanan metabolizma diyetin bitkinlik, yorgunluk, iştah açıklığı gibi etkilerini de en aza indiriyor.

Haliyle bitki çaylarını tüketirken verilen kilo tamamen kişiden kişiye değişirken doğru diyetin uygulanmasıyla birlikte kişinin bir ayda 3 ila 5 kiloya kadar zayıflaması mümkün olabiliyor. Ancak verilen kilo miktarının diyete başlamadan önceki güncel kiloya bağlı olduğunu ve herkesin hedefinin kendi sağlıklı kilosu olması gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Kilo Verdiren Bitki Çaylarını Tüketenler Nelere Dikkat Etmelidir?

Demleme sürelerine dikkat edilmesi ve böylece yalnızca tadının değil, faydalı bileşenlerinin de korunması gereken bitki çaylarını, gün içinde farklı saatlerde de olsa sınırlı miktarda tüketmek gerekiyor. Aksi halde diüretik yani idrar söktürücü etkileri nedeniyle böbreği yoran veya tansiyon değerini düşüren bitki çayları, uzun vadede farklı zararlara ve şikayetlere neden olabiliyor.

Pek çok bitki çayı için tam etkilerini görmek adına düzenli tüketim şart olmakla birlikte ürünlerin tamamen doğal olması farklı bünyelerde alerjik reaksiyona veya sindirim problemlerine neden olabiliyor. Bu nedenle herhangi bir bitki çayını tüketmeden önce düzenli içmeye uygunluğu hakkında bilgi almak ve kan değerleri doğrultusunda gündelik ideal tüketim miktarını öğrenmek gerektiğini unutmamanız öneriliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.