Yeşil Çay Zayıflatır Mı? Yeşil Çay İle Zayıflayanlar

Yeşil Çay Zayıflatır Mı? Yeşil Çay İle Zayıflayanlar

Yeşil Çay Zayıflatır Mı? Yeşil Çay İle Zayıflayanlar MSon dönemlerin kadınlar tarafından en çok ilgi gören diyet çaylarından biri olan yeşil çay; Camellia sinensis isimli bir bitkinin yapraklarından elde edilen, siyah çaya nazaran daha az miktarda kafein içeren bir çay olma özelliği taşıyor.

Özellikle metabolizma hızlandırıcı yani yağ yakımını kolaylaştırıcı etkisi ile ön plana çıkan bu çay; genellikle Çin ve Japonya gibi ekvatora yakın olan bölgelerde yetiştiriliyor.

Sencha, Matcha gibi farklı çeşitleri bulunan bu lezzetli çay; yağ yakımını hızlandırmanın yani zayıflamamıza yardımcı olmanın yanı sıra antioksidan etkisi sayesinde vücudumuzu toksinlerden ve zararlı maddelerden ciddi ölçüde arındırıyor.

Sindirim sistemi sağlığımız için birebir olan bu çay; kabızlığa, mide şişkinliğine, gaza da oldukça iyi geliyor.

Yeşil çay zayıflatır mı? başlıklı bu yazımızda aynı zamanda bu harika çayın nasıl hazırlandığına da kısaca değinmek istiyoruz.

İşte, mucizevi bir bitki çayı olan yeşil çaya dair bilmeniz gereken o ayrıntılar:

Yeşil Çay Zayıflatır mı? Nasıl Kullanılır?

1 fincanı yalnızca 2 kalori olan yeşil çay, düşük kalorili bir içecek olarak, kilo alımını yavaşlatarak, yağ yakımını kolaylaştırıyor.

Kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum, bakır, çinko gibi kas ve kemik sağlığını olumlu yönde etkileyen, kasları güçlendiren minareler açısından zengin bir besin olarak, daha sağlıklı bir kas ve iskelet sistemine sahip olabilmemize olanak tanıyor.

Yani bu çayı düzenli olarak tükettiğimizde vücudumuz yediğimiz besinlerin yağ olarak depolanmasını engellemenin yanı sıra vücudumuzdaki fazlalık yağların kasa çevrilmesine katkıda bulunuyor.

Düzenli tüketim, bel, karın, basen ve kalça bölgesinde incelme sağlıyor. Yani bu çay; yalnızca kilo vermenize yardımcı olmakla kalmıyor, bir yandan da vücudunuzun daha şekilli, çekici ve formda görünmesine fırsat tanıyor.

Günde 2 bardak yeşil çay tüketimi, kandaki glikoz miktarını dengeleyerek, tip2 diyabete yakalanma olasılığınızı düşürüyor. Sonuç olarak, diyabetin neden olabileceği kilo alımı ve obezite riskini de önlemiş oluyor.

  • Nasıl Kullanılır?

Bu muhteşem bitkiden elde edilen çayı paket halinde internetten satın alabileceğiniz gibi aktarlardan bitki şeklinde satışa sunulan çeşidini alıp, demleyerek, içmeyi de tercih edebilirsiniz.

Dilerseniz çayınıza bir miktar limon ilave edebilir, çayınıza lezzet katabilirsiniz.

Sallama Yeşil Çay Kilo Verdirir mi?

Tıpkı taze yeşil çay bitkisi gibi sallama yeşil çay da zayıflamanıza yardımcı oluyor. Ancak bu harika çayın zayıflatıcı özelliğinden tam anlamıyla yararlanmak yani maksimum verim elde edebilmek istiyorsanız; poşet halinde satışa sunulan ürünleri değil aktarlarda taze şekliyle satılanları tercih etmenizi öneriyoruz.

Aynı zamanda çayınızı demlerken de doğru demleme usulünü göz önünde bulundurmalı, çayınıza asla şeker ilave etmemelisiniz. Şekersiz çayın tadından hoşlanmıyorsanız, çayınıza az bir miktar bal ekleyebilirsiniz.

Yeşil Çay ile Kaç Günde Kilo Verilir?

Bu harika çay ile kilo verebilmeniz için çayı günde 2 bardak olacak şekilde en az 1-2 ay boyunca eksiksiz olarak tüketmelisiniz.

1 ayı tamamladığınızda bel çevresinde incelme ile karşılaşabilirsiniz. 1 ay gibi kısa bir sürede yaklaşık 2-3 kilo verebilirsiniz.

UYARI: Tek başına bu şifalı çayı tüketerek, kilo vermeye çalışmanız, 1 ayın sonunda hayal kırıklığı yaşamanıza neden olabilir. Hatta 1 ay sonunda tartıya çıktığınızda kilo aldığınızı bile görebilirsiniz.

Yani tek başına yeşil çay tüketerek, zayıflayamayacağınızı mutlaka hatırlatmak istiyoruz.

Yeşil çayın yalnızca diyetiniz esnasında zayıflamanıza yardımcı olacak bir çay olduğunu göz önünde bulundurmalı, bu yüzden diyetinize mutlaka sadık kalmalısınız!

Günde en az 45 dakika boyunca mutlaka tempolu bir şekilde yürümeli, günlük 2-2.5 litre su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yeşil Çay Zayıflatır mı Yorumlar

Google başta olmak üzere arama motorlarında bu lezzetli çayın zayıflatıp zayıflatmadığına dair yaptığımız araştırmalar sonrasında pek çok kullanıcı yorumuna rastlayabiliyoruz.

Bu yorumların çoğunda kullanıcıların yeşil çaydan oldukça memnun kaldıklarına yani çay sayesinde zayıflayarak, hayallerindeki kiloya düşebildiklerine tanık olabiliyoruz.

Ancak bazen de olumsuz yorumlara da denk gelebiliyoruz.

Yani yeşil çayın zayıflatıp zayıflatmayacağın kişinin metabolizma hızı, diyetine sadık kalıp kalmadığı, her gün yeterli miktarda su tüketip tüketmediği vb. faktörler ile yakından ilişkili olduğunu ifade edebiliriz.

Bazı kişilerin zayıflamasını sağlayan bu çay, sizde pek de işe yaramayabilir.

Herkesin metabolizma hızı ve sindirim sistemi farklılık arz ettiğinden yeşil çay tüketiminin sizde işe yarayıp yaramadığını ancak kendiniz bu çayı kullanarak görebilirsiniz.

Yeşil Çayın Hiç Bilinmeyen Faydaları

Yeşil Çay ile Zayıflama

Yeşil çay üzerine yapılan pek çok araştırma, bu çayın bileşenlerinde bol miktarda bulunan polifenoller sayesinde zayıflatıcı bir etki gösterdiğini doğruluyor.

Aynı zamanda diyetisyenlere ve uzmanlara göre bu çayda yer alan kateşin isimli madde bel çevresindeki yağları ciddi ölçüde azaltıyor.

Düzenli olarak tüketildiğinde trigliserid seviyelerini düşürerek dengeleyen yeşil çay, vücuttaki depo yağları yakarak, enerjiye çeviriyor.

Sindirim sistemi sorunları yaşayanlar için birebir olan bu çay, sindirimi rahatlatarak, gaz, mide şişkinliği ve kabızlığa oldukça iyi geliyor.

Tok tutucu yani iştahı bastırıcı etkisi ise kişideki bir şeyler tüketme isteğini öldürüyor. Böylelikle kişinin diyet programına dolaylı da olsa sadık kalmasına öncülük ediyor.

Anti-obezite ile mücadelede özel bir yeri bulunan bu çay, az bir miktar bir şeyler yemiş olsanız dahi kendinizi tok hissetmenizi sağlıyor.

Kısacası bu harika çay ile zayıflamanın oldukça kolay olduğunu, bu çayı zayıflamak adına mutlaka denemenizi öneriyoruz!

Yeşil Çay Zararları

Günde 2-3 bardaktan daha fazla yani aşırı tüketim, mide bulantısı, kusma, kalp çarpıntısı, nefes darlığı gibi birtakım yan etkilerle karşılaşmanızı beraberinde getirebilir.

Akşamları bu çayı içtiğinizde uykunuz kaçabilir. Bu çayın içerisinde az bir miktar da olsa kafein bulunduğunu unutmamalı, bu çayı mümkün olduğunca sabah, öğle saatlerinde yemeklerden yaklaşık bir iki saat sonra yani ara öğün niyetine tüketmelisiniz.

UYARI:

Hamileyseniz, kronik bir sağlık sorununuz varsa bu çayı tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Düzenli olarak reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullanıyorsanız, bu çay, ilaçlarınızla etkileşime girebileceğinden doktorunuzun onayı olmadan yeşil çay diyeti yapmaya koyulmamalısınız.

Yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız durumunda çay tüketimine bir süreliğine ara vermelisiniz.

Her ne olursa olsun doz aşımına kaçmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde böbrek, karaciğer sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Yeşil Çay Nasıl Hazırlanır?

Son derece lezzetli olan bu tarifimizi en kısa sürede deneyerek, zayıflatıcı yeşil çayın faydalarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Malzemeler:

  • Yaprak halindeki yeşil çay(aktarlarda bulabilirsiniz)
  • 1 fincan steril kaynar su
  • Bir adet limon dilimi

Hazırlanışı:

  • 1 fincana öncelikle 1 çay kaşığı yeşil çay bitkisinden koyun.
  • Fincana iyice kaynattığınız kaynar suyu ilave edin.
  • Son olarak limon dilimini de bardağa ekleyerek, malzemeleri karıştırın.
  • Dilerseniz çayınıza az bir miktar bal da ekleyebilirsiniz.

Dilerseniz poşet şeklindeki yeşil çayı da yukarıdaki tarifimizde kullanabilirsiniz.

Toz Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Aktarlarda bu çayın toz halinde satışa sunulan, yani kullanımı daha pratik olan çeşidini de bulabilirsiniz.

Çayınızı demlemek için 1 fincan steril su ve 1 çay kaşığı toz yeşil çayı bir cezveye koyun. Çayı 4-5 dakika boyunca kaynatın( Tam kaynamamalı) Ocaktan aldığınız çayın içerisine limon dilimi ve dilerseniz bal ilave edin.

Bu yazımızda kısaca yeşil çay ile zayıflamak mümkün mü? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın yeterince bilgilendirici olması dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.