Yeşil Çayın Faydaları ve Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil Çayın Faydaları ve Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Yeşil çay, yeşil çayın faydaları, yeşil çay zayıflatır mı: Çok eski çağlardan beri tüketilen doğal ve sağlıklı bir çaydır. Asya ülkelerin sıklıkla tüketilen yeşil çay sudan sonra en çok tüketilen içecektir. İçerisinde yoğun şekilde antioksidan bulunan yeşil çayın faydaları ve kullanım alanları hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım.

Yeşil Çay Nedir?

Yeşil çayın faydaları çayın çok tüketilmesinde dolayı hep merak edilmiş. Şifa kaynağı olan, vücudu koruyan yeşil çay nedir sorunu cevaplamak gerekirse; Normal olarak bildiğimiz siyah çayın yapraklarının işlem görmemiş halidir bu sayede yeşil çay siyah hale gelmez ve içeriğinde bulunan vitaminleri, besinleri ve antioksidanların etkileri kaybolmaz.

Yeşil çay üretimindeki en önemli evre çay yapraklarının oksijenle tepkimeye girmesi engellenerek hemen kurutulmasıdır. Yeşil çay nedir sorusuna cevap verdikten sonra sizlere kalp dostu olan, beyni koruyan, cilt yenileyen,stresi ve yorgunluğu alan, zayıflatan, hafızayı güçlendiren yeşil çayın faydaların bahsetmek istiyorum.

Yeşil Çayın Faydaları Neledir

Yeşil çayın faydaları ve vücuda kattığı yararları bilerek tüketmek çok önemlidir. Eski çağlarda baş ağrısını geçirmek, stres ve siniri yok etmek kullanılan yeşil çay son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar ve bilinenden daha fazla faydalığı olduğu açıklanmıştır. Yeşil çayın bilene ve kanıtlanmış faydalarını sizinle paylaşmak istiyorum.

Yeşil Çay Zayıflatır Mı

En çok merak edilen sorulardan biride yeşil çay zayıflatır mı sorudur. Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar yeşil çayın zayıflatma etkisinin bulunduğudur. Düzenli olarak tüketilen yeşil metabolizmayı hızlandırarak fazlalık yağların yakılmasını sağlar. Ayrıca bağırsakların çalışmadın da etkili olması kilo vermeye yardımcı olur. Yemeklerden önce yeşil çay içildiğinde iştahı azaltarak fazla yemek yeme istediğini ortadan kaldırır. Yediklerimizin parçalanarak emilmesi sonu yağlar oluşur yeşil çay yediklerimizin emilmesini engelleyerek yağ oluşumu engeller bunun sonucunda ise hem zayıflamaya destek olur hemde ideal kilonuzu korumanızı sağlar.

Zayıflamak için yeşil çay ne zaman içilmesi diyorsanız sabahları aç karınla yeşil çay içebilirsiniz. Poşet yeşil çay zayıflatma etkisi gösterse de en iyi evde hazırladığınız yeşil çayı içmektir. Yeşil çayı sıcak yada soğuk tüketebilirsiniz. Gece yatmadan önce yeşil çay içmek uykuyu kaçıracağı için kesinlikle gece içilmemelidir. Kilo vermek için yeşil çay içecekseniz yemeklerden önce içmelisiniz. Eğer yemekten önce yeşil çay içip yemek yemezseniz yeşil çay mide bulantısı yapabilir.Yeşil çay kilo vermek için etkilidir ama daha düzenli kilo vermek için bir diyet programı yapmanız gereklidir.

Yeşil çay zayıflatır mı hakkında ayrıntılı bilgi için Yeşil Çay Gerçekten Zayıflatır Mı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Sağlık kaynağı olan yeşil çayın sayısın faydası ve yararı bulunmaktadır. Yeşil çayın cilde faydası olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Daha canlı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için mutlaka yeşil çay içmenizi tavsiye ederim. Yeşil çayın cilde faydaları ise;

 • Kırışıklıkları yok eder yaşlanma karşıtıdır.
 • Cilt kanserine karşı sizi korur
 • Deri hastalıklarına karşı korur (Sedef ve Egzema)
 • Sivilce ve akne oluşumunu engeller
 • Yeşil çay cilt lekelerini yok eder
 • Yeşil çay cildi güzelleştirir.
 • Yeşil çay yorgun cildi canlandırır.
 • Yeşil çay cildi güneşin zararlı etkilerinde korur

Yeşil çay ile cilt bakımı yaparak yeşil çayın cilde olan olumlu etkilerinden faydalanabilirsiniz. Yeşil çay kremi çok etkili kırışıklık giderici bir kremdir. Ayrıca yeşil çay poşetlerini kullandıktan sonra atmak yerine gözlerinizin üzerine koyarak göz çevresi ve altında bulunan sorunları yok edebilirsiniz, yeşil çay göz altı morluklarını gidermede çok etkilidir. Yeşil çay ile yapılmış buz küpleri cildinizi daha gergin ve sıkı yapacaktır. Demlenmiş halde bulunan ılık yeşil çayı bir pamuğa damlatın ve cildinizi temizleyin gözeneklerin açıldığını kirlerin temizlendiğini göreceksiniz.

Yeşil Çay Kansere Karşı Korur

Yapılan araştırmalar düzenli olarak yeşil tüketenlerin kansere yakalanma risklerinin büyük oranda düştü tespit edilmiştir. Özellikle akciğer meme kanseri ve cilt kanserini önlediği açıklanmıştır. Kanseri önleyen yeşil çay tüketenlerin tüketmeyenlere göre daha az kansere yakalandığı Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından açıklanmıştır.

Yeşil Çay Kolesterole İyi Gelir

Yeşil çay yüksek kolesterol engeller ve bunun dengede kalmasını sağlar. Yeşil çay tüketenlerin kolesterol seviyeleri yani kötü kolesterolü düşürdüğü ve iyi kolesterol yükseltildiği açıklanmıştır.

Yeşil Çayın Diyabete Faydaları

Yeşil çay kan şekerinin yükselişi durdurur. Şeker seviyesini dengeleyen yeşil çay diyabet hastalığına bağlı olarak oluşabilecek diğer hastalıklarında önüne geçer. Diyabet hastaları ilaç kullanıyorsa mutlaka yan etkilerine karşı doktoruna danışmalıdır.

Yeşil Çay Diş Çürüklerini Önler

Diş çürümesine neden olan bakteriler ve plak oluşumunu engelleyen yeşil çay düzenli tüketildiğinde diş sağlını korur. Yeşil çay içenlerin diş sağlığı korunurken ayrıca ağız kokusunu giderdiği bilinmektedir. Yeşil çay çok eski çağlardan beri diş sağlığı ve diş eti sağlığı için tüketilmektedir.

Yeşil Çay Yüksek Trigliserid Önler

Kanda dolaşan yağlardan biri olan trigliserid oranı yükseldiği zaman damarlarda tıkanıklık oranı yükselmektedir. Özellikle yemeklerden sonra tüketilen yeşil çay trigliserid seviyesini yavaş yükselmesini sağlamktadır. Yeşil çayda bulunan kateşinler kandaki trigliserid seviyesini yükselmesini engellediği bilinmektedir.

Yeşil Çay Stresi Önler

Yeşil çay stresi önlediği, sakinleştirdiği pek çok kişi yarafından bilinmektedir. Yeşil çayda bulunan amino asitler sakinlik ve stresten uzaklaşmanızı sağlar. Yeşil çay siniri alır sakinleştirir.

Yeşil Çayın Saça Faydaları

Antioksidan kaynağı olan yeşil çay hem tüketerek hemde saçlarınıza sürerek saçlarda bulunan kepeği önleyebilir, saç diplerini besleyebilirsiniz. Saç dökülmesine neden olan hormonun üzerindeki etkisi sayesinde yeşil çay ayrıca saç dökülmesi önlemektedir. 6 ay boyunca yapılan deneyde bir gruba sadece yeşil çay içirilirken diğer gruba su içirilmiştir. 6 ayın sonunda yeşil çay içen grubun saçları daha güçlü, kepeksiz ve dökülmenin durduğu görülürken diğer grupta kepeklenme ve saç dökülmesi yüksek oranda belirlenmiştir.

Yeşil Çay Maskesi Nasıl Yapılır

Çok eskiden beri yapılan yeşil çay maskesi günümüzde de önemini kaybetmemiştir. Yeşil çay maskesi cildi tazeler, mikropları yok eder ve cildi temizler. Ayrıca cilt hücrelerini yenileyen, kırışıklık ve cilt lekelerini de yok ettiği bilinmektedir.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı yeşil çay
 • 1 yemek kaşığı çiçek balı
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 1 Bardak su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir bardak suyu 5 dakika kaynattıktan sonra 1 yemek kaşığı yeşil çayı ekleyip 5 dakika kadar demliyoruz. Demlenen yeşil çaya çiçek balını ve badem yağını ekleyip iyice karışmasını sağlıyoruz. Hazırladığımız yeşil çay maskesini yüzümüze sürüyoruz ve yarım saat bekledikten sonra ılık su ile duruluyoruz. Haftada 1 kere yapmanız yeterli.

Yeşil Çay Nasıl Demlenir

Yeşil çay nasıl demlenir, yeşil çay nasıl kullanılır soru genelde bu çayı hazır paketlerde değilde evde demlemek isteyenlerin merak ettiği bir sorudur. Tadı biraz acı olan yeşil çay iyi hazırlanmadığında acı hissi daha belirgin olabilir. Yeşil çay hazırlarken mutlaka kaynar suyun içerisinde fazla bekletilmemelidir. Unutmayın yeşil çayın tadı bekledikçe acı olur fazla yapmak yerine içebildiğiniz kadar yapmak ve hemen tüketmek önemlidir. Peki yeşil çay nasıl hazırlanır? Yeşil çay nasıl demlenir.

Bir miktar su kaynatılır, kaynayan su 5 dakika dinlendirildikten sonra  yeşil çay suyun içerisine atılır. 1 fincan çay için 5 gram yeşil çay yeterlidir. 2 ile 3 dakika bekledikten sonra hemen süzülür ve tüketilir fazla bekletilmesi tadın acı olmasına neden olabilir.

Yeşil Çay Günde Ne kadar İçilmeli

Her derde deva olan sayısız faydası bulunan yeşil çayı dozunda ve aşırıya kaçmadan çok önemlidir. Her bitki çayında olduğunda gibi yeşil çayında fazla tüketilmesi bazı yeşil çayın zararlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Yeşil çy günde ne kadar içilmeli ve yeşil çay ne zaman içilmeli sorusuna cevap vermek gerekirse, Yeşil çayı günde en fazla 5 çay  bardağı yada 2 büyük bardak tüketmek yeterlidir. Yeşil çayı gün içerisinde istediğin zaman içebilirsiniz. yeşil çay ne zaman içilmeli diyorsanız belli aralıklara gün içerisinde tüketmek yeterlidir.

Yeşil Çayın Zararları

Yeşil çayın faydaları olduğu gibi fazla tüketilme yeşil çayın zararları ortaya çıkmasına neden olabilir. Herşeyde olduğu gibi azı karar çoğu zarar olan yeşil çayın zararları genelde fazla tüketilmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Eğer tedavi görüyorsanız ve ilaç kullanıyorsanız mutlaka yeşil çay tüketmeye ara vermelisiniz. Yeşil çay hamilelik ve emzirme döneminde mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız. Yeşil çayda bulunan yük orandaki kafein çok tüketildiğinde zararlı olabilir. Kafeinin fazla alınması en çok uyku düzenini bozar. İşte yeşil çayın zararları

 • Uyku düzenini bozar
 • Yeşil çay bağımlılık yapar
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Emziren anneler yeşil çay içerse bebeğin uyku düzeni bozulur ve huzursuz olur
 • Kanser hastalarının tüketmesi büyük risk taşır
 • Yeşil çay çok içilirse baş ağrısı yapar
 • Stresi yok eden yeşil çay fazla tüketildiğinde böbreklerde ağrı yapabilir.
 • Yeşil çay fazla tüketmek ishal yapabilir
 • Yeşil çay adet düzensizliği yapabilir
 • Çok tüketilmesi demir eksikliğine neden olur

Yukarıda saydıklarım yeşil çayın yan etkilerinden bazılarıdır ve çok nadir görülür daima fazla tüketimden kaçının.

Yeşil Çay Kaç Kalori

Yeşil çay sevenlerin ve yeşil çayı kilo vermek için kullananların en çok merak ettiği bir konu ise yeşil yaş kaç kalori olduğudur. Yeşil çay günde 2 bardak içmek önerilirken yeşil çayın kalori ise sıfır (0) olduğu bilinmektedir.

Sizlere bu yazımızda yeşil çayın faydalarından, yeşil çayın zararlarından ve yeşil çay hakkında merak edilenleri ayrıntılı şekilde paylaşmaya çalıştım.Sizlerde yeşil çay hakkında aklına takılanları ve merak ettiklerinizi yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.