Nane Çayının Faydaları ve Zararları, Nane Çayı Tarifi ve Yararları

Nane Çayının Faydaları ve Zararları, Nane Çayı Tarifi ve Yararları

Çok uzun zamanlardan beri en popüler bitkilerden biri nanedir.  Yiyecek, dezenfektan, tatlandırıcı olarak olarak bir çok kullanım alanı vardır. C vitamini, manganes, omega3, mentol, trifitofan içerdiği bilinen yararlı maddelerdir.

Adında da anlaşılacağı üzere nane çayı, taze veya kurutulmuş nane yapraklarını demlendirerek yapılır. Tadı oldukça lezzetli ve ferahlatıcıdır. Genelde diş macunu ve sakızlardan tadı bilinir.Beden sağlığı açısından tepeden tırnağa pek çok yararları vardır. Tüm dünyanın sofralarda kullandığı vazgeçilmez bir tattır. İçeriğinde yüksek oranda mentol vardır.

Nane Çayının Yararları

Nane çayı tüketmek neye iyi gelir ve nane çayının bilinmeyen faydaları hakkında merak ettikleriniz yazımızda…

Hafıza problemlerini çözer

Nane içindeki aromalar sayesinde hafızanın güçlendirdiği araştırmalar sonucı kanıtlanmıştır. Beyin bu aramoya tepki vererek, şaşırtıcı bir şekilde uyanıklığa geçiş yapar. Durgun olan hafızayı canlandırır. Birşeylere tepki vermeniz geç kalıyorsa, bu beyne iletilen mesajların geç yorumlanmasından dolayı meydana gelmektedir. Nane çayı sayesinde beyin her zaman atak ve tetikte olur. Konsantreyi arttırır. Sabahları güç uyananlardansanız ve erken uyanınca rahatsızlıklar hissediyorsanız nane çayını mutlaka günlük rutininize eklemelisiniz.

Baş ağrısını giderir.

Herhangi bir anda gelişen ya da gerginlik sebebiyle ortaya çıkan baş ağrısını nane çayı sayesinde giderebilirsiniz. Sabahları içilen bir bardak nane çayı sayesinde gün içinde baş ağrısına sebep verecek duyarlılıktaki hormonları kontrol altına alır. İçmeden önce nane çayının harika aromasınnı içinize çekerek ferahlamayı hissedin. Gün içinde baş ağrınız ortaya çıkarsa mutlaka mideniz boş iken tüketmelisiniz.

Kas ağrıları

Antremanlardan ya da uzun yürüyüşlerden sonra vücutta bir miktar laktik asit birikimi olur. Bu durumda kaslarda ağrı mrydana gelir. Nane çayının içeriğindeki amino asit ve çeşitli bileşikler sayesinde, kaslardakı ağrı ve yangılar hafifler. Kaslar rahatlamaya geçer. Aynı zamanda adet zamanında rahimi rahatlatarak, günlük hayatınıza devam edebilecek hayat kalitesini sağlar.

Radyasyon ışımalarına karşı korur

Güneşin zararlı ışınların olan ultraviole A ve ultraviole B özellikle yaz aylarında cilde ve cildi oluşturan hücrelere pek çok zarar verir. Cildin yüzeyinden geçerek alt katmanlara kadar iner. Yani bu zarar sadece yüzeysel değildir. Kalıcı lekeler  oluşturabilir. Nane çayı ise bu zarar gören hücreleri iyileştirir. Yeni hücrelerin oluşmasını destekleyip, oluşumunu hızlanmasını sağlayarak, eskilerinin yerine koyar.

Nane Çayı Neye Yarar

Dişleri korur.

Nane ve mentol ferahlığı pek çok diş macunu ve ağız çalkalama suyunun içinde bulunmaktadır. Bu durum sadece tat için değildir. İçeriğinde kimyasal bir bileşik olan klorheksidin sayesinde dişleri günlük tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerden kaynaklı asit saldırısına karşı korur. Eğer diş eti veya diş ağrınız var ise; nane içerek bu durumu birazcık da olsa rahatlatabilirsiniz. Aynı zamanda kötü ağız kokusunu giderirken, dişlerin rengini sarıdan beyaza çevirir.

Nezle ve gribi tedavi eder.

Doktorlar bitki çaylarını nezle ve gribi tedavi ederken destek için tavsiye ederler. Nane çayı da tavsiye edilen çaylar arasında yer alır. Vücuda giren pek çok bakteri ve virüsü öldürür. Nane çayının içeriğindeki mentol sayesinde öksürük kolayca giderilir. Nezle ve grip sırasında sıklıkla hissedilen göğüs ve sırt ağrısına da iyi gelir.

Sindirimi kolaylaştırır.

Nane – limon çayını pek çok kez midenizi bozduğunuzda, mideniz bulandığında ya da hazımsızlık yaşadığınızda mutlaka tüketmişsinizdir. Çünkü nane, mideyi yatıştıran, mide kaslarını gevşeterek hazmı kolaylaştırıp, iyileştiren doğal bir bitkidir. Midede rahatsızlığa neden olan sıvıları ya da yiyeyceği hızla uzaklaştırır. Yemeklerden sonra ortaya çıkan gaz sancılarını ortadan kaldırır. Bulantıyı keser. Özellikle mide üşütmelerinin en etkili doğal ilacıdır.

Kilo kaybına yardımcı olur.

Kilo kaybettiren, aynı zamanda her bünyeye uyumlu olan tek bir besin ya da diyet programı yoktur. Ancak nane çayı kilo kaybına yardımcı olur. İçeriğindeki doğal bileşenler vücuda alınan proteinlerin kolayca moleküllere ayırarak vücuda yararlı hale getirir. İştahı keser. Bu da nane çayının aroması sayesinde olur.

Sinusleri boşaltır.

Nezle ya da grip olduğunuzda burnunuz akmaya başlar. Bunun nedeni ise sinüslerde biriken aşırı sıvıdır. Eğer burun akmazsa çok fazla baş ağrısı ve nefes alamama gibi rahatsız edici durumlar ortaya çıkar. Günlük yaşam kalitenizi düşürür. Nane çayı ise sinüslerin akması için birbirdir. Aynı zamanda boğazdaki ağrıyı geçirir. Nane çayını içerken aynı zamanda buharını koklamak burnunuzun açılması için yeterlidir.

Bowel sendromu hastalığının olumsuz etkilerini yok eder.

Sindirim sisteminde bulunan bu hastalık, zaman zaman şişkinlik, gaz ve hazımsızlık problemleri ile ortaya çıkar. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilir. Sabahları içilen bir bardak nane çayı sayesinde ne zaman atak yapacağı bilinmeyen bowel sendromunun %50 kadar kontrol altına alınabilir. Ataklardaki rahatsızlıklar hafifler.

Tüberküloz tedavisinde kullanılır.

Tüberküloz diğer adıyla verem hastalığında meydana gelen iltihapla savaşır. Hastalığın daha kötü hale gelmesini ya da tekrarlamasını engeller.

Stresi kontrol altına alır.

Nanenin içeriğindeki mentol sayesinde beyin faaliyetlerini harekete geçirirken, stres seviyesini de azaltır. Stres, günümüzde beyni fonksiyonlarını etkilemesi ile bilinir. Böylelikle düşünme gücü etkili bir hale gelir. Sağlam kafanın, sağlam vücutta olacağı da çok eskiden söylediği haklı bir özdeyiştir.

Nane Çayının Cilde Faydaları

Cildi güzelleştirir.

Günlük düzenli olarak tükettiğiniz nane çayı sayesinde kimyasal olarak üretilen yüz kremlerini ve bakımını bir kenara atacaksınız. Çünkü pek çok cilt problemini ortadan kaldırır. Yatıştırıcı ve iyileştirici etkisi vardır. Cilt dokusunu düzenler.

  • Yağlı cilde iyi gelir.
  • Ciltte bulunan tahrişleri giderir.
  • Akneleri iyileştirir.
  • Saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
  • Yolculuk sırasında yaşanan mide bulantısını geçirir.
  • Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

Nane Çayı Tüyleri Azaltır Mı

Nane çayı içmek zamanla tüylerde azalma ve tüylerin dökülmesinde çok etkilidir. Nane çayı içenlerin tüylerinde seyrekleşme ve dökülme görülür.

Nane Çayının Tansiyona Etkisi

Nane çayı tansiyonu düşürmek için harika etkiye sahip bir çaydır. Uzmanlar tansiyon hastalarının nane çayı tüketmelerini önermektedir. Tansiyonun yükselmesini önleyen nane çayı kesinlikle aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır

İyi bir nane çayı, taze nane yapraklarından yapılır. Etkisi kuru naneyle yapılana göre çok daha fazla ve güçlüdür. Öncelikle aldığınız naneyi iyice yıkayın. Nane demetini, yaprakları aşağıya doğru gelecek şekilde silkeleyip fazla suyunu atmasını sağlayın. Yapraklarını bıçak kullanmadan el yardımı ile koparıp, bir tabağa yayın. 1 saat kadar kurumasını sağlayın. Eğer tam oalrak kurumalarını istiyorsanız, gazete kağıdına sererek, bir kaç gün güneş altında bırakabilirsiniz.

250 ml kaynayan suya 1,5 çorba kaşığı kadar taze naneyi ekleyin . Eğer kurutulmuş nane kullanacaksanız, bu oran 2 çorba kaşığına çıkarımalıdır. Nanenin aroması uçucu olduğundan, ağzı kapalı olarak yaklaşık 10 dakika boyunca kısık ateşte demlendirin. Süzdükten sonra, tercihe göre 1 çay kaşığı bal ya da limon suyu ile tatlandırın.

Günlük nane çayı ne kadar içilmelidir?

Nane çayı tüketimi kontrol altında olmalıdır. Fazla tüketiminden dolayı istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Hatta zehirlenme görüldüğü bile kayıtlar altına alınmıştır. Bunun için günlük maksimum 4 bardak yani1 litreye denk gelen nane çayı tüketilmelidir.

Nane Çayının Zararları

Nane çayının yaralarının oldukça fazla olmasının yanında beklenmeyen yan etki gösterdiği durumlarda vardır.

Hamilelere tavsiye edilmez.

Bu çay regli dönemlerinde kramplara, mide bulantısı ve baş ağrısına karşı en etkili çözümdür. Çünkü rahimde kan akışını hızlandırarak, rahatlamayı sağlar. Ancak bu durum hamile ya da hamilelik beklentisi olan kişilerde zararlıdır. Rahatlayan ve kan akışı hızlanan rahim hamilelerde düşüğe neden olabilir. Hamile iseniz mutlaka doktorunuza danışıp bu çayı tüketmelisiniz. Aynı zamanda bebeğe geçebildiğinden emziren annelerde nane çayı tüketmemelidir.

Mide fıtığı ya da reflüsü olanlar için nane çayı tüketimi uygun değildir.

Doktor tarafından teşhis dilmiş reflü veya mide fıtığınız var ise genelde doktorlar nane çayı içimini uygun bulmaz. Mide fıtığında, midenin üst kısmı diyaframa baskı yaparak, göğüsü sıkıştırır. Bu da zaman zaman göğüste ağrıya neden olur. Nane çayı bu yemek borusu ise mide arasındaki kası gevşeterek, asit akışının geri kaçmasınsa neden olur. Bu da daha çok göğüs ağrısı, daha çok reflü sıkıntısına neden olabilir.

Alerjik reaksiyonlar görülebilir.

Alerjik reaksiyon denilince akla kaşınan ve kızaran deri, başağrsı, boğaz şişliği, ayakların tutmaması gibi durumlar akla gelebilir. Alerjik reasiyonlar aslında insanların bağışıklık sistemi üzerinde meydana gelir. Bağışıklık sistemi bu maddeyi vücut için güvenli olmadığını algılayıp, bu belirtileri gösterir. Nanenin otuna karşı alerjiniz var ise; çayını da tüketemezsiniz anlamına gelmektedir. Ancak nane alerjisi az görülür. Eğer beklenmeyen bir etki görürseniz mutlaka doktora başvurunuz.

Toksidite tehlikesi vardır.

Nane içeriğinde bir böcek ve sinek kovucu olarak bilinen pestisitlerden puljon denilen bir madde içerir. Eğer çok fazla nane çayı içerseniz bu madde yüzünden vücutta zehirlenme görülebilir.

Ani kan şekeri seviyesi değişimi yapar.

Nane çayının, kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Eğer diyabetseniz ve aynı zamanda ilaç tedavisi görüyorsanız nane çayı tüketmeden önce mutlaka doktora başvurunuz. Çünkü olumsuz yönde diyabet ilaçlarında etkileşime girebilmektedir.

Bebek ve çocuklar için zararlıdır.

Yetişkinler için iyi ve yararlı olan bir doğal bitki aynı zamanda bebek ve çocuklar için zararlı olabilir. Nane çayının çocuk ve bebekler üzerinde pek çok yan etkisi vardır. Öncelikle tadı bu yaş grubundakiler için oldukça kuvvetlidir. Damak lezzetlerine çok kötü gelir. Aynı zamanda nefes problemlerine yol açabilir. Tüm doğal çayları bebek ve çocuklara vermden önce mutlaka bir çocuk doktoru ile görüşmelisiniz.

Satınaldığınız yerlere dikkat edin.

Naneyi ister taze ister kuru olarak satın alın, bu bitkiye dışarıdan bir şeyler bulaşma ihtimali yüksektir. Taze aldığınız naneyi iyice yıkamak çözüm olabilirken, kuru nane satın alırken bilindik ve paketlenmiş markaları tercih etmelisiniz.

İlaçlarla etkileşime geçer.

Özellikle organ nakillerden sonra kullanılan bir ilaç olan cyclosporine gibi güçlü ilaçla etkileşime geçtiğinde, hastanın hayatı tehlikeye girebilmektedir. Planlanan başka tür ameliyatlarınız var ise; 4-5 gün önceden başlayarak nane çayı tüketimi sonlandırılmalıdır. Aynı zamanda nane karaciğer üzerinde çalışan maddeler içerir. Karaciğerde sindirilip kana karışan ilaçlar tüketiyorsanız, ilaç prospektüsünü okuyarak ya da doktora danışarak nane çayı içilip içilemediği hakkında bilgi edinmelisiniz. Ek olarak nane çayı safra kesesindeki küçük taşları eritebilirken, safra kesesi için tıbbi olarak alınan ilaçlarla etkileşime girerek , ilacın bir işe yaramamasına neden olur.

Hazımsızlık

Çok fazla nane çayı içmek, hazımsızlığa neden olur. Aynı zamanda hazmı kolaylaştıran ilaçların etkileşime geçememesine neden olur.

Demir emilimini azaltır.

Anemisi yani kansızlığı olan kişiler dikkatli tüketmelidir.

Testeron seviyesini düşürür.

Menstrüal döngüye de etki eden bu hormon, yumurtlama, adet düzensizlğine neden olabilir. Bu yüzden nane çayı dikkatli tüketilmelidir.

Nane çayının faydaları, nane çayının yararları ve nane çayının zararları hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Bedava İnternet