Zencefil Çayının Faydaları ve Zararları

Zencefil Çayının Faydaları ve Zararları

Zencefil Çayının Faydaları Zencefil, Hindistan’ da doğal ilaç yapımında sıklıkla başvurulan bir baharat türüdür. Birçok hastalığı tedavi etmesiyle bilinir. Taze zencefilin görünümü birçok dalı olan ufak bir patates gibidir. Hatta birçok kez yer elmasına da benzetilir. Dışı patates gibi kahverengi içi ise sarımtraktır. Kokusu oldukça keskin, tadı ise çok güçlüdür. Bu yüzden zencefil çayını içerken mutlaka limon suyu, bal ya da nane konularak tatlandırılmaktadır.

Zencefilden yapılan çayda ise birçok vitamin ve mineral mevcuttur. C vitamini ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Bu yüzden antioksidan özelliği oldukça fazladır. Gingeroller denilen aktif bileşikler ise antiviral, antibakteriyal ve mantar önleyen özellikleri vardır. Diğer önemli içerikleri ise potasyum, kalsiyum, fosfor ve sodyumdur.

Zencefil Çayının Faydaları Nelerdir

 Zencefil çayı neye iyi gelir ve zencefil çayı ne işe yarar hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. İşte zencefil çayının bilinmeyen faydaları;

 • Yolculuk hastalığına iyi gelir.

Bazı insanları, arabada, uçakta, otobüste veya gemide yol tutabilir. Bu da baş dönmesi, baş ağrısı ve kusmaya neden olur. Bunun nedeni ise sinir sistemidir. Özellikle kusmayı önlemek ve sinir sistemini rahatlatmak için yolculuğa çıkmadan önce mutlaka bir bardak zencefil çayı tüketilmelidir.

Uzun mesafe uçak yolculuğundan sonra gittiğiniz yere uyum sağlayamama ve buna bağlı uyku bozukluğu görünmesine jet lag denir. Bunun da önüne geçmek için uçak yolculuğundan hemen sonra zencefil çayı içilmelidir.

 • Hazımsızlık problemlerini giderir

Zencefil çayı mide problemlerinden hazımsızlık için birebirdir. Midede besinlerin emilimi kolaylaştırır. Aynı zamanda mide ağrılarını giderir. Mide asitlerinin düzenli olarak salınımını sağlayarak midenin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

 • Ağrıları azaltır.

Zencefil çayı eklemlerdeki ağrıları gidermesi ile bilinir. Özellikle romatizma ağrılarında önemli rol oynar. Kaslardaki aşırı yüklenmeye bağlı olarak gerçekleşen yorgunluğu, şişkinliği ve kasılmaları alır. Bu durum spor yapan kişilerdeki eklem ağrıları içinde geçerlidir.

 • Atlet ayağı tedavisinde kullanılır.

Zencefil çayı atlet ayağı denilen bir mantar hastalığını iyileştirmesi ile bilinir. Atlet ayağı, yoğun spor yapan kişilerde uzun saatler ayağın nemli kalmasından dolayı meydana gelir. Parmak aralarından başlayıp, ayak tabanına, ordan bacaklara kadar yayılabilir. Parmaklar arasındaki cilt dokusu parçalanarak, akıntılı ve iltihaplı bir hal alır. Acı ve ağrı verir. Aynı zamanda kaşınır. Bu durumdan kurtulmak için zencefil çayı çok işe yarar.

 • Astım tedavisine yardımcıdır.

Astım hastalığının sonucu olarak balgam ve akciğer kapasitesinde daralma görülür. Zencefil çayı, oluşan bu balgamı söktürür. Akciğerlerin geniş kalmasını sağlayarak, astım krizi geçirmeden nefes alışverişini kolaylaştırır.

 • Mevsimsel alerjileri yatıştırır.

İlkbaharın gelişiyle ortaya çıkan alerjinin sonucu olarak hapşırma, burun tıkanıklığı, buna bağlı halsizlik görülür. Bu dönemlerde alerjinin etkilerini azaltmak, hatta yoketmek için zencefil çayını tüketmek oldukça faydalıdır.

 • Bağışıklığı destekler.

Zencefil, bağışıklığı kalkındıran bir baharattır. Özellikle damarlardaki yağ birikimlerini temizler. Kolestrol seviyesini düşürür. Vücuttaki iltihapları giderir. Bir nevi doğal antibiyotiktir. Vücudun savunmasında bulunan beyaz kan hücrelerini destekler.

Zencefil Çayı Ne İşe Yarar

 • Diyabeti kontrol altına alır.

Zencefil içeriğinde çinko bulundurur. Çinko, vücuttaki insülini kontrol altına alan başlıca maddelerden biridir. İnsülin sayesinde vücuttali şeker oranı dengede kalır.Diyabetli kişilerde kan basıncı, kalp ve böbrek problemleri yavaş yavaş kendini gösterir. Bu durumda diyabet hastalığı olanlar mutlaka rutin olarak zencefil çayı içmelidir.

 • Kan dolaşımını düzenler.

Özellikle soğuk algınlığı ile  ateş, titreme ve aşırı terleme kan dolaşımının bozulmasından dolayı ortaya çıkar. Zencefil çayı bu durumu kan dolaşımını düzelterek onarır. Bunu sağlayan  içeriğindeki amino asit ve minerallerdir. Bu elementler ve bileşikler aynı zamanda kalp hastalıklarının oluşmasını engeller.

 • Menstrüasyon dönemindeki rahatsızlıkları ortadan kaldırır.

Zencefil çayı tüketerek özellikle kanamalı geçen günlerde meydana gelen ağrı, huzursuzluk, bitkinlik gibi olumsuz etkileri ortadan kaldırır. Dışardan ise bir havluya zencefil çayı emdirerek rahimin üzerine koyarak, ciltten nüfuz etmesi sağlanırsa, rahatlama kısa sürede hissedilir.

 • Stresi ortadan kaldırır.

Zencefil çayı kokusuyla bile sizi yatıştırmaya yeterlidir.  Zencefil çayını içerek günlük modunuzu yükseltebilir, her zaman kendinizi tazelenmiş ve dingin hissedebilirsiniz.

 • Döllenmeye yardımcı olur.

Zerdeçal çayı afrodizyak özelliği taşır. Özellikle erkeklerde sperm sayısını ve kalitesini arttırır. Ereksiyon problelerini çözer.

 • Cildi yaşlanmaya karşı korur.

İçeriğindeki yaklaşık 40 antioksidan madde sayesinde vücuttan yaşlanmaya neden olan toksinleri atar. Cilde gerekli besinleri sağlar. Yüzün elastikiyetini korur.

 • Saç uzamasına ve sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar.

Saçların daha canlı güçlü olmasını sağlayan zerdeçal çayı saçların kolay kırılmasını ve dökülmesini önleyen etkiye sahiptir.

 • Soğuk algınlığı, grip ve nezleyi giderir.

Soluk algınlığı, grip ve nezlenin neden olduğu akciğerleri rahatsızlığı ve burun akıntısını gideren zencefil çayı vücudu normal sıcaklığına getirip, çok çabuk toparlanmanızı sağlar.

 • Vücuttaki serbest radikalleri elimine eder.

Zerdeçal çayının antioksidan özelliği vücuttaki tüm serbest radikalleri yok eder. Metabolik reaksiyonlara katılır. Dokuları korur. Kırılgan hale gelen ve mutasyona uğramaya yatkın, serbest radikallerin tahribatına yatkın olan hastalıkların gelişmesini önler. Bunlara örnek, romatizma ve katarakttır.

 • Kanser

Zencefille yapılan kürler sayesinde kanserin kontrol altına alabildiği kanıtlanmıştır. Özellikle yumurtalık kanserine neden olan hücrelerin yapısını bozduğu bilinmektedir.

 • Alzheimer hastalığından korur.

Günlük hayatınızda yer verdiğiniz zencefil ya da zencefil çayı sayesinde Alzheimer hastalığına yaklanma riskini azaltır. Beyin hücrelerini korur. Aynı zamanda azalmasını engeller.

 • Kilo kaybını sağlar.

Zencefil çayı çok iyi bir yağ yakıcıdır. Sadece belirli bir bölgeden değil vücudun her yerinden yağı yakar. Bu da size daha çok enerji kazandırır. Böylelikle daha çok hareket ederken, kilolardan kurtulmanızı sağlar. Ancak direkt olarak kilo kaybettirmez.

Migren ataklarını yatıştırır.

Baş ağrısını gideren bu şifalı bitki çayı aynı şekilde migren ataklarının hafiflemesini ve geçmesini sağlar.

 

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Zencefil kuru ya da taze olarak satın alınabilir. Ancak taze olanı her zaman daha etkilidir. Güzel bir zencefil çayı demlemek için, başparmağımızdan biraz büyük taze zencefili akan suyun altında iyice temizleyin. Daha sonra üzerindeki ince kabuğu soyun. Kabuğunu soyarken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Oldukça sert olmasından dolayı, zorluk yaşayabilir hatta yaralanmalar meydana gelebilir.

Bir cezveye 200 ml kadar su koyup ya da kettle da kaynatıp, içerisine taze zencefil parçalarını koyun. Üzerini kapatıp, demlenmesini aynı zamanda ılınmasını bekleyin. Ağzı kapalı olarak demlendirmek aromasının kaçmamasını ve kolay dem almasını sağlar. Bu süre için en az 15 dakika gereklidir. Daha sonra zencefil çayı içime hazırdır. Bu yöntem demlendirme olarak bilinir. Diğer bir zencefil çayı yapma yöntemi ise; kaynayan suya zencefilleri atıp, ocağın altını kısıp, kısık ateşte 20 dakika beklemektir. Ateşin altını kapatıp 5 dakika bekledikten sonra zencefil çayı içime içime hazırdır. Bu da kaynatma yöntemidir.

Her iki yöntemden birini kullanıp zencefil çayını elde ettikten sonra, süzüp içeceğiniz ya da saklayacağınız kabın içerisine koyun. Tatlandırıcı limon ya da elma dilimi eklenebilir.

Günde kaç bardak zencefil çayı içilmelidir?

Zencefil çayı günde 2-3 bardak arası içilmelidir. Verilen tarifteki miktarlar katlanıp, günlük içeceğiniz miktarı bir kerede hazırlanabilir. Saklanması gereken zencefil çayı mutlaka buzdolabında olmalıdır. Menstrüasyon döneminde kanamayı kesmek istiyorsanız tüketilen miktar günde 4 bardağa kadar çıkabilir.

Zencefil çayı nasıl içilir?

Zencefil çayı buzdolabında saklanabilir. Soğuk çay olarak tüketilebilir.

Nane eklenerek daha güzel bir tat elde edilebilir.

Eğer baharatla tatlandırmak isterseniz bir çimdik tarçın eklenebilir.

Zencefil Çayının Zararları

 • Zencefil çayı bazı kişilerde huzursuzluk ve uykusuzluğa neden olabilir.
 • Safrataşı sorununuz var ise zencefil çayı tüketilmemelidir.
 • Zencefil çayı hamilelikte içilmemelidir. Aynı durum emziren anneler içinde geçerlidir.
 • Zencefil çayı boş mideye içilmemelidir. Mide bozulması ve ağrısı gerçekleşebilir.
 • Çok fazla zencefil çayı tüketmek ishal, tahriş,bulantı ve çarpıntıya sebep olabilir. Ayrıca tansiyon düşürücü hap alırken içilen fazla zencefil çayı çok fazla tansiyon düşüklüğü meydana gelebilir. Bu durum yüksek tansiyonlu kişiler içinde tehlike teşkil eder.
 • Kan sulandırcı ilaç alıyorsanız kan akışı zencefil yüzünden çok daha fazla olabilir.
 • Mentrüasyon kanamasını kesebilir.
 • Ciltte ve gözde tahrişe neden olduğunu gördüğünüzde zencefile karşı alerjiniz var demektir.
 • 2 yaş üzeri çocuklarda kullanırken mutlaka doktora danışılmalıdır. 2 yaş altındaki bebeklerde zencefil çayı tüketmemelidir.
 • Erişkinler günlük 4 gramdan fazla zencefil tüketmemelidir.

Zencefil Çayı Hakkında Tüm Sorular

Zencefil çayının anne sütüne etkisi

Zerdeçal çayı emziren annelerin mutlaka tüketmesi gereken çaylardan biridir. Anne sütünü artırıcı etkisi olan bu bitkisel çayı içebilirsiniz.

Zencefil çayı aç mı tok mu içilir

Zerdeçal çayını aç yada tok karınla dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.  Eğer aç karınla tüketirseniz mide bulantısına iyi gelir.

Zencefil çayı adet keser mi

Gün içerisinde 2 yada 3 bardak zencefil çayı içerseniz adet ağrısı, sancısı ve kasılmalara karşı etkilidir. Ayrıca bu bitkisel çay adet kesici etkisi ile bilinmektedir.

Zencefil çayı boğaz ağrısına iyi gelir mi

Zencefil çayı boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelmektedir. Enfeksiyon karşı etkili olan bu çayı grip yada nezle olduğunda tüketebilirsiniz.

Zencefil çayı baş ağrısına iyi gelir mi

Baş ağrısı, migren ve yoğun stres sonucu oluşan baş ağrısını geçirmek için çok etkilidir. Baş ağrısına iyi gelen zencefil çayı migren ataklarına karşı çok etkilidir.

Zencefil çayı düşüğe neden olur mu

Zencefil çayı düşüğe aşırı tüketildiğinde neden olabilir. Dozun tüketildiğinde her hangi bir zararı olmamasın karşın asla fazla tüketilmemelidir. Günde 1 yada 2 bardak içmek yeterlidir.

Zencefil çayının hamilelere zararı var mı

Zencefil ve zencefil çayı hamilelik döneminde mide bulantısını geçirmek için çok sık tercih edilmektedir. Mide bulantısı ve kusmaya karşı etkili olmasına karşın aşırı tüketilmesi sonucunda adet söktürücü etki göstererek düşüğe neden olacağından aşırı tüketilmemelidir.

Hamilelik döneminde günde 2 bardak içmek zararlı değildir.

Zencefil çayı günde kaç bardak içilir

Zencefil çayının her hangi bir zararı yada yan etkisinin olmamasına karşın yetişkin bireylerde günde 3 bardaktan fazla tüketilmesi önerilmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.