Biberiye Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Biberiye Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Biberiye Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir? İğneye benzeyen ince yaprakları ile her daim yeşil kalan bir bitki türü olan biberiye, ballıbabagiller familyasına ait olan bir bitki olarak, sağlığımızı pek çok açıdan gözetiyor.

Daha çok Akdeniz ikliminde yetişen bu mucizevi bitki, mor çiçekleri ile adeta bir çalı görünümünü andırıyor.

Yapraklarından cilt ve saç bakımında kullanılan, saç ve cilt sağlığını gözeten yağ elde edilen bu bitkinin çayı ise başta sindirim sistemi sorunlarına iyi gelmenin yanı sıra güçlü bir anti-bakteriyel olarak vücudumuzu mikroplara karşı koruyor.

Demir ve kalsiyum mineralleri açısından son derece zengin olan biberiye çayında aynı zamanda bol miktarda B2, B1, B3, B12, C, D, K, E vitaminleri de yer alıyor.

Biberiye çayının faydaları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirmeye çalışacağımız bu yazımızda aynı zamanda biberiye çayı nasıl hazırlanır? Biberiye yağı nasıl kullanılır? sorularını da yanıtlamaya çalışacağız.

İşte, şifalı bir bitki olan biberiyeye dair bilmeniz gereken ayrıntılar:

Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye çayının cilde faydaları ve biberiye çayının saça faydaları olduğu pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Vitamin ve mineral deposu biberiye çayının faydaları,

 • Bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor

Kafeik asit, betulik asit ve kornosol gibi bağışıklık sistemimizi güçlendiren maddeler içeren biberiye çayı, kanser türleri başta olmak üzere çoğu hastalığa karşı bizleri koruyor.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek, vücudumuzun serbest radikaller, mikroplar ve bakteriler ile savaşma kapasitesini yükseltiyor.

Aynı zamanda soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarını gidermenin yanı sıra üst solunum yolu sorunlarına yakalanmamızı da önlüyor. Kış aylarında günde 1-2 bardak biberiye çayı tüketerek, bağışıklığınızı güçlendirebilir, vücut direncinizi hastalıklara karşı güçlendirebilirsiniz.

 • Beyin sağlığımızı gözetiyor

Beyin sağlığımızı güçlendiren biberiye çayı, hafıza kaybı, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklarla yüzleşme riskimizi de düşürüyor.

Beyin sinyallerinin vücudumuza daha hızlı bir şekilde iletilmesini sağlamanın yan ısıra odaklanamama, kafa karışıklığı vb. beyin hücrelerinin hasar görmesine bağlı gelişen komplikasyonları da gideriyor.

Alzheimer, Parkinson gibi yaşamımızı ciddi anlamda olumsuz bir şekilde etkileyen hastalıklarla ilerleyen yaşlarda karşılaşmamak için biberiye çayı tüketme alışkanlığı kazanmanızı öneriyoruz.

 • Sindirim sorunlarına iyi geliyor

Safra salınımını düzenleyen biberiye çayı, mide sağlığımıza da oldukça iyi geliyor. İştahımızı açmanın, şişkinliği gidermenin yan ısıra kabızlık sorunumuzu da bir çözüme kavuşturuyor.

Kişide tokluk hissi uyandırarak, kişinin zayıflamasına da katkıda bulunuyor. Diyet listenize günde birkaç bardak şekersiz biberiye çayı ekleyerek, metabolizmanızın daha hızlı bir şekilde çalışmasını sağlayabilir, daha kolay ve hızlı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

Kabızlığı önlemek adına biberiye çayı tüketebileceğiniz gibi biberiye yağı ile karın bölgenize birkaç dakika masaj yaparak da kabızlıktan kurtulabilirsiniz.

 • Kan şekerini dengeliyor

Tip 1 ve tip2 diyabetinin tedavisinde oldukça etkili olan biberiye çayı, kan şekerini dengeleyerek, yüksek kan şekerini düşürüyor.

Kanımızda insülin salınımını hızlandırarak, kandaki glikoz miktarını düşürerek, diyabeti kontrol altında tutabilmemize olanak tanıyor.

Bu yüzden uzmanlar tarafından diyabet hastalarına günde birkaç bardağı aşmayacak şekilde biberiye çayı tüketmeleri öneriliyor.

Aksi halde biberiye çayının günde birkaç bardaktan fazla tüketilmesi, kişinin düşük kan şekeri riski ile karşılaşmasına yol açabiliyor.

 • Stres ve Anksiyeteyi doğal bir şekilde tedavi ediyor

Yalnızca içimi ile değil hoş kokusu ile bile stresimizi ve gerginliğimizi üzerimizden alan biberiye, anksiyete, panik atak, depresyon semptomlarını hafifletiyor.

Sakinleştirici özelliği sayesinde gerilen kaslarımızı da gevşetiyor. Yani romatizma, fibromiyoloji gibi kas ve eklem sorunlarının yol açtığı ağrıları da hafifletiyor.

Gün içerisinde sıkıldığınız ve kendinizi mutsuz ve stresli hissettiğiniz anlarda biberiye yağını koklayarak, kendinizi daha rahatlamış hissedebilirsiniz.

 • Kan dolaşımını hızlandırıyor

Dolaşım bozukluğunun en önemli belirtilerinden biri olan el ve bacaklardaki soğukluğu gideren biberiye çayı, kan dolaşımını hızlandırıyor.

Dolaşım sorunlarının yol açtığı eklem ve kas ağrılarını da minimuma indiriyor.

Gün içerisinde sık sık bilgisayar başında oturarak, çalışıyorsanız; kan dolaşımınızı hızlandırmak ve vücut organlarınıza daha fazla miktarda oksijen taşınmasını sağlamak adına düzenli bir şekilde biberiye çayı tüketebilirsiniz.

Biberiye çayının faydaları ile ilgili olarak sizleri kısaca bilgilendirdikten sonra biberiye çayı nasıl hazırlanır? sorusunu cevaplandırmak istiyoruz.

 • Mide rahatsızlıklarını tedavi ediyor

Sindirim sorunlarına iyi gelen biberiye çayı, gastrit, reflü, mide ekşimesi ve mide yanması gibi pek çok mide rahatsızlığını da etkili bir şekilde tedavi ediyor.

Yemeklerden 30 dakika sonra biberiye çayı tükettiğiniz takdirde mide sorununuzun semptomlarında hafifleme elde edebilirsiniz.

Biberiye Çayının Cilde Faydaları

Sayısız faydası bulunan biberiye çayı cilde faydası olduğu bilinmektedir. İşte biberiye çayının cilde faydaları;

 • İçeriğinde bulunan antioksidanlar cildin genç kalmasını sağlar
 • Sivilce iltihap oluşmasını önler
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Cildin yaşlanma etkilerini geciktirir

Biberiye Çayının Saça Faydaları

Biberiye çayının saça faydaları nelerdir hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum biberiye çayı tüketerek sağların daha bakımlı ve olmasını sağlar. Biberiye çayı içeriğinde bulunan etken maddelerin saçı besleyerek saç dökülmesini önlediği bilinmektedir.

Biberiye Çayının Zararları

Sağlığai cilde ve saça faydası bulunan biberiye çayı dozunda tüketildiğinde faydası bulunması karşın fazla tüketilmez bazı yan etkilere ve zararlara neden olabilir. İşte biberiye çayının zararları;

 • Fazla tüketildiğinde zehirlenmeye neden olur.
 • Epilepsi krizini tetiklediği bilinmektedir. Epilepsi hastalarının tüketmesi önerilmez.
 • Yüksek tansiyon hastalarının kesinlikle dikkatli tüketmeleri gerekmektedir.
 • Ülser hastalarının kullanmaması gerekmektedir.
 • Alerjik sorunların ortaya çıkmasına neden olur

Biberiye çayının zararları çok nadir görülür ayrıca çok fazla tüketildiğinde ortaya çıkar.

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır

Biberiye çayını kurutulmuş biberiyeden hazırlayabileceğiniz gibi taze biberiye yapraklarını kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

Kuru biberiye ile çay hazırlamak için öncelikle 2 çay kaşığı biberiyeyi daha önce iyice kaynattığınız bir fincan suya ilave edin. Çayı 10 dakikalığına dinlenmeye bırakın.

Çayınızı ılıdığında tüketebilirsiniz. Çayınızı dilerseniz balla dilerseniz birkaç damla limon suyu ile tatlandırabilirsiniz.

Biberiye Çayının Faydaları ve Kullanımı

Biberiye çayı aç mı tok mu içilir

Genelde bu faydalı bitkisel çayı gün içerisinde tok karınla içilmesi tavsiye edilir.

Biberiye çayı adet söktürür mü

Adet söktürücü doğal tedaviye yöntemlerinden biride biberiye çayı tüketmektir. Biberiye çayı adet döneminde hemen önce içmeye başlayabilirsiniz.

Biberiye çayı ayda kaç kilo verdirir

Biberiye çayı ile diyet yapmayı düşünüyorsanız ortala 2 haftada 5 kilo vermeniz mümkün.

Biberiye çayı anne sütünü artırır mı

Biberiye çayı anne sütünü artırır mı, anne sütünü artıran biberiye çayı tüketerek anne sütünü artırabilirsiniz.

Biberiye çayı adet sancısına iyi gelir mi

Biberiye çayı adet sancını geçirmek için kullanılan etkili çaylardan biridir.

Biberiye çayı boy uzatır mı

Biberiye çayı uzmanlar tarafından boy uzatma ile alakalı olduğunu söylemişlerdir.

Biberiye çayı baş ağrısına iyi gelir mi

Kaynamış biberiye çayının buharı bağ ağrısına iyi gelen yöntemlerden biridir. Ayrıca biberiye çayı tüketerek baş ağrısını ortadan kaldırabilirsiniz.

Biberiye çayı düşüğe neden olur mu

Biberiye çayını hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların asla tüketmesi tavsiye edilmez.

Biberiye çayı emziren anneler içebilir mi

Emziren anneler biberiye çayını tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Anne sütünü artırmak için tüketebilirsiniz.

Biberiye çayı günde kaç bardak içilir

Genelde yemeklerde sonra günde 2 yada 3 bardak tüketebilirsiniz.

Biberiye çayı hamilelere zararı

Evet bu bitkisel çay hamilelere zararları ve yan etkileri olduğu bilinmektedir.

Biberiye çayına limon sıkılır mı

Biberiye çayına limon sıkmak çok tercih edilen yöntemlerden biridir.

Biberiye çayı migrene faydaları

Biberiye çayı migren ağrısanı geçirmek için direk içerek tüketebileceğiniz gibi biberiye çayının buharına tutarak migerinin geçmesini sağlayabilirsiniz.

Biberiye çayı şeker hastaları içebilir mi

Genelde şeker hastalarının kullandığı biberiye çayını kesinlikle doktorunuza danışmadan tüketmemeniz gerekmektedir.

Biberiye çayı tansiyona etkisi

Biberiye çayı kan dolaşımını hızlandıran çaylardan biridir. Yüksek tansiyon sorunu varsa kesinlikle tüketilmesi önerilmez.

Biberiye çayı yüze sürülür mü

Biberiye çayını yüze sürmenizde bir sakınca yoktur sivilceye iyi gelen biberiye temiz cilde sürülür ve 10 dakika sonra ılık su ile durulanır.

Biberiye çayı zayıflamaya etkisi

Biberiye çayı ile kilo vermek ve biberiye çayı ile zayıflamak için diyet listenizde mutlaka bulunması gerekmektedir. Gün içerisinde tüketildiğinde tokluk hissi verir.

Biberiye Yağının Faydaları:

Cilt ve saç bakım ürünlerinde de kullanılan biberiye, pek çok kozmetik ürünün temel bileşenleri yani etkin maddesi arasında bulunuyor.

Biberiye bitkisinden elde edilen biberiye yağı, saçlarımıza canlılık katmanın, cildimizi güzelleştirmenin yanı sıra bu yağ, baş ağrısı başta olmak üzere her türlü vücut ağrılarımızı dindiriyor.

Biberiye yağının faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Ciltte bulunan akne ve sivilceleri yok ediyor

Güçlü bir iltihap giderici olan biberiye yağı, cilt lekelerine ve sedef ve egzama gibi pek çok deri rahatsızlığına da son derece iyi geliyor.

Cildinizde bulunan sivilce ve aknelerden kısa bir sürede kurtulmak istiyorsanız, bir miktar elma sirkesi ile biberiye yağını karıştırdıktan sonra cildinize topikal olarak uygulayın. 10-15 dakika bekledikten sonra cildinizi bol ılık suyla durulayın.

Aynı işlemi cildinizdeki sedef, mantar ve egzama gibi deri sorunlarından kurtulmak için de deneyebilirsiniz.

 • Saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlıyor

Cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığını da gözeten biberiye yağı, saç köklerini güçlendiriyor ve saç dökülmesine iyi geliyor.

Saç derisindeki cilt hücrelerini yenileyerek, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırıyor. Böylelikle yeni saçların daha sağlam ve güçlü çıkmasına olanak tanıyor.

Bir miktar biberiye yağını eşit miktar elma sirkesi ile karıştırarak saç diplerinize masaj yaparak, daha parlak saçlara sahip olabilirsiniz. Dilerseniz, kendi şampuanınıza birkaç damla biberiye yağı ilave ederek de saçlarınıza kökten uca ekstra bakım yapabilirsiniz.

 • Yaşlanma etkilerini yavaşlatıyor

Biberiye yağının faydaları arasında yaşlanmanın olumsuz etkilerini yavaşlatması da bulunuyor. Ciltteki ince çizgileri ve deri kırışıklıklarını gideren biberiye yağı, aynı zamanda cilt sarkmalarını da toparlıyor.

Bu özelliği sayesinde ciltteki selülitli bölgenin de toparlanmasını sağlayarak, bu bölgedeki deriyi sıkılaştırıyor.

Biberiye yağı ile vücudunuzdaki selülitlerden kurtulmak için selülitli bölgeye 5 dakika masaj yapabilirsiniz.

Biberiye yağını zeytinyağı ile incelttikten sonra yüzünüze sürerek, yaşlanma etkilerini yavaşlatabilirsiniz.

UYARI: Hassas bir cilt yapınız bulunuyorsa biberiye yağını cildinize topikal olarak uygulamanız, cildinizi tahriş edebilir. Cildinizde kızarıklık, yanma ve batma hissi ile karşılaşmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu yan etkilerle karşılaşmamak için öncelikle biberiye yağını boyun bölgenize sürün. Birkaç saat bekleyin. Boyun bölgenizde herhangi bir alerjik reaksiyon ile karşılaşmamanız doğrultusunda yağı yüzünüze ve vücudunuzun diğer bölgelerine sürebilirsiniz.

Bu yazımızda kısaca biberiye çayının faydaları nelerdir? Biberiye yağı ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya çalıştık.

Yazımızın faydalı olması dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.