Yüzdeki Lekeler İçin Maske Tarifleri ve Doğal Öneriler

Yüzdeki Lekeler İçin Maske Tarifleri ve Doğal Öneriler

Yüzdeki lekeler nasıl geçer, yüzdeki lekeler nasıl yok edilir sorusu estetik açıdan görüntü sorunu yaşayan bütün kişilerin cevap aradığı bir konudur. Özellikle yaz döneminde dahada belirgin olan yüzdeki lekeler sadece güneş yanığından ibaret değildir. Çiller, güneş yanıkları, sivilce izleri, doğum lekeleri, kahverengi lekeler genel olarak cilt lekesi olarak adlandırılır.  Her yaştan herkesin yaşayabileceği cilt lekelerini yok etmek için ilk olarak cilt lekesine sebep olan etken ortadan kaldırılmalıdır.

Sizlere bu yazımızda yüzdeki lekeleri için maske tarifleri, yüzdeki lekeler için krem önerileri, yüzdeki lekeler nasıl geçer doğal yöntemler nelerdir ayrıntılı bilgi vererek cilt lekelerini yok etmek ve kurtulmak isteyenler etkili önerilerde bulunacağım. Cilt lekeleri geçiren yöntemlerden bahsetmeden önce cilt lekesi neden oluşur bundan bahsederek yazımıza başlamak istiyorum.

Yüzdeki Lekeler Neden Oluşur?

Güneşten gelen ultraviole ışınları, hamilelikte hormonların değişimine bağlı gelişen lekeler, çil, düzenli temizlenmeyen ve makyajdan arındırılmayan ciltler, kalitesiz ve tarihi geçmiş cilt ve makyaj ürünleri kullanma, güneş veya soğuk yanıkları, kullanılan çeşitli ilaçlar, sivilce ve aknelerin koparılması ya da uygun olmayan şekilde giderilmeye çalışılması, bazı karaciğer rahatsızlarından kaynaklanan lekeler, stresli yaşam, yaşlanma, doğum kontrol hapları, genetik faktörler yüzde çeşitli türlerde lekelenmelere yol açar.

Bölgesel olarak cilde renk veren pigmentlerin koyulaştığı veya cilt rengine göre açıldığı gözlenir. Bu lekelerin zamanla koyulaşmaması için özellikle güneş kremleri kullanımı çok önemlidir. Hangi nedene bağlı olursa olsun meydana gelen lekeler güneş etkisiyle daha koyu veya cildiniz koyulaştıkça cilt renginden daha açık renkte olan lekelerin fark edilir hale gelmesine sebep olur.

Yüzdeki Lekeler Nasıl Geçer Evde

Hamilelikte meydana gelen lekelenmeler ise doğum gerçekleştikten sonra bazen kaybolabilir. Hormonal değişime sebep olan durumlarda olduğu kullanılan ilaçların yan etkisinde belirtilen cilt lekelenmelerinin önüne geçmek için mutlaka o ilacın bırakılması gerekir.

Cilt lekeleri çeşitli yöntemlerle giderilebilir. Kimyasal peeling, lazer, mezotreapi gibi cildin alt katmanlarına kadar inilen yöntemler vardır. Kimyasal peeling bazen sağlam cilt yüzeyini bozabilir. Mezotreapi ise iğnelerle yapıldığından acı vericidir. Lazerde de tıp ki kimyasal peeling de olduğu gibi cildin üst tabakası soyulduğundan, işlem sonrasında çeşitli komplikasyonlar oluşabilmektedir. Bunların arasında, belki de kozmetik sektörü içinde kullanılabilecek en masum yöntem ise leke giderici kremler dir. Bazılarının içeriğinde doğal malzemeler kullanılır. Ayrıca dermatologlarca önerilen bazı medikal kremlerde vardır. Bu kadar zahmet çekmek ve para harcamak yerine evde kendiniz birkaç yöntem deneyerek lekelerden kurtulabilirsiniz. Uygulayacağınız kürün süreklilik göstermesi önemlidir. Tek uygulama ile yüzdeki lekeleri giderme yöntemi yoktur. Ancak diğer yollara göre ucuzdur. Yüz lekeleri için maske tarifleri evde olan malzemelerden mutlaka biri sizin lekenizi gidermeye yöneliktir.

Yüzdeki Lekeleri Nasıl Geçer Doğal Yöntemler Nelerdir

İster cilt lekesi yüzünüzde olsun yada vücudunuzun her hangi bir yerinde cilt lekelerini geçiren doğal yöntemler daima etkili sonuç verecektir. Yan etkileri olmayan cildi besleyen, lekeleri yok eden bu bitkiler ve yağlar kozmetik ürünlere göre daha sağlıklı ve etkilidir. Cilt lekelerine iyi gelen bitkiler inceledikten sonra yüzdeki lekeleri geçiren maske tarifleri inceleyeceğiz.

Yüzdeki lekeler için Zeytinyağı

Yüzdeki lekeleri gidermek için etkili ve çabuk ulaşılabilir malzeme zeytinyağıdır. Cilde ve vücuda sayısız yararı olan zeytinyağının, doğal ve asitsiz olmasına dikkat edilmedir. Aksi halde bir yarar göremezsiniz. E vitamini bakımından oldukça zengin içeriği, aynı zamanda cilt tonunu eşitleme ve lekeleri gidermede oldukça başarılıdır. Her gece yatmadan önce cildinize süreceğiniz kadar zeytinyağını, vücut ısınıza yakın bir dereceye gelinceye kadar ısıtın. Yağı fazla ısıtıp sürmek cildinize zarar verir. Yanıklara neden olabilir. Bunun için parmağınızla kontrol edip cildinize sürün. Sürerken bir pamuğa emdirip, dairesel hareketler halinde uygulayın. Uygulamadan önce cildinizin makyaj kalıntıları, günlük kirden arınmasına özen gösterin. Yaklaşık 45 dakika cildinizde zeytinyağını beklettikten sonra yumuşak bir peçete yardımıyla cildinizi temizleyin. Beklerken yüzünüzü herhangi bir giysi ya da nesneyle temas ettirmeyin. Lekeler geçinceye kadar her akşam güvenle kullanabilirisiniz.

Yüzdeki lekeler için Damla sakızı yağı

Damla sakızı yağını kendiniz yapabileceğiniz gibi aktarlardan hazır olarak da alabilirsiniz. Kendinizin yaptığının organik garantisi olduğundan, etkisini de çabuk gösterir. Damla sakızı yağı yapmak için 1 litre saf zeytinyağına, 75 gram havanda dövülmüş damla sakızı eklenir. Sabah akşam çalkalayarak damla sakızının zeytinyağı içinde erimesi sağlanır. Aydınlık olmayan ve güneş görmeyen bir yerde saklanması gereklidir. uygularken akşamları temizlenmiş cilde sürülerek, cildin tüm yağı içine çekmesi beklenir. Gece bu yağla uyunup sabah ılık su ile durulama yapılır.

Yüzdeki lekeleri yok eden Çörek otu yağı

Çörek otu yağı cilde oldukça faydalıdır. Güçlü bir yağ olduğundan, lekeler için kullanılırken yoğurt ile karıştırılmalıdır. Bunun için 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı karıştırılır. Günlük kir ve makyajdan arındırılmış cilde sürüp 20- 25 dakika kadar bekletilir. Bekleme süresi bitince soğuk su ile arındırılır. Haftada en fazla 2 kez kullanılmalıdır.

Cilt lekeleri için Lavanta yağı

Saf zeytinyağı ile lavanta yağını birbirine karıştırarak, iki güçlü yağın etkisini bir araya getirebilirsiniz. Bir çorba kaşığı zeytinyağına bir tatlı kaşığı lavanta eklemeniz yeterlidir.

Yüzünüze sürdükten sonra yarım saat kadar bekleyin. Bekleme süresi bittikten sonra ılık su ile yüzünüzü arındırın. Lekeleri giderinceye kadar her gün uygulayın.

Cilt lekeleri için Hindistan cevizi yağı

Yağlı cilt tipleri haricindeki tüm ciltler kullanabilir. Sürdükten sonra emilmesi beklenir. Kesinlikle durulanmaz. Ayrıca emilme sırasında yağın tam olarak cilde işleyebilmesi için herhangi bir yere temas edilmemesine dikkat edilmelidir. Hindistan cevizi hakkında ayrıntılı bilgi veren yazımız olan Hindistan cevizi yağı maskeleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Yüz lekeleri için C vitamini

C vitamini içeriği zengin olan limon, portakal, domates ve maydanoz gibi malzemelerle yapılan maskeler, cilt lekelerini gideren kesin sonuçlar elde edilmektedir. Yaz aylarında kullanılmamaları ve uygulandıktan sonra güneşe çıkılması önerilmez. Sadece limonu ya da portakalı yüze uygulamak ise renk eşitsizlikleri yaratabileceğinden çeşitli doğal ürünlerle karıştırılmalıdır. Salatalık ise bu tip meyvelerin asit oranını düşürürken aynı zamanda cilde oldukça faydalıdır. Bunun yanında karışımlara bal, yoğurt gibi malzemeler eklenebilir. Yüzde kalma süresi ise 20 dakikayı geçmemelidir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanmalıdır.

Yüz lekeleri için elma sirkesi

Elma sirkesi tüm vücuttaki lekeler için güvenle kullanılabilir. Bire bir ölçüde su ile karıştırılması yeterlidir. Sürdükten 5 dakika sonra soğuk su ile durulanmalıdır. Etkisi arttırmak için elma sirkesi ve su karışımına 2-3 damla portakal suyu ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde cilt de 5 dakika bekletip soğuk su ile durulanmalıdır. 1 aydan sonra her gün yapılan uygulamanın meyvelerini toplayabilirsiniz.

Kokusu biraz kötü olsa da elma sirkesi ve soğanla hazırlanan kürde oldukça etkilidir. Bunun için orta boy soğanı rendeleyip üzerine 2 çorba kaşığı elma sirkesi eklenmelidir. Bu karışımı kavanozda saklayıp, her akşam lekelerin üzerine uygulamalısınız. 25 – 30 dakika bekleyip ılık su ile durulanmalıdır. Eğer sirke cildinize iyi gelmiyorsa sadece soğan suyu da uygulanabilir. Ayrıntılı olarak yazdığımız Elma Sirkesinin Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Cilt lekelerini yok eden Patates

Rendelenmiş patatesten çıkan suyu cildinize sürebilirsiniz. 1 ay gibi bir sürede lekelerin kaybolduğu söylenmektedir. Her gün uygulamaya uygundur. Hassas ciltler dâhil tüm cilt tipleri rahatlıkla kullanılabilir.

Cilt lekeleri için Aloe vera

Aloe vera bitkisinden taze olarak çıkan jel cilt lekelerini gideren formülü tek başına içerir. Evinizde bitki olarak yetiştirdiğiniz aloe veranın dalını enlemesine ortadan ikiye keserek bu jeli çıkarabilirsiniz. Hazır olarak piyasada tüpler içinde de satılmaktadır. Dilerseniz içine E vitamini kapsülü ekleyip günlük bakımınızı da tamamlamış olursunuz. Cildinize sürdükten sonra yarım saat bekleyip ılık su ile durulanmalıdır. Aloe vera hakkında yarıntılı bilgi almak için Aleo vera ile cilt bakımı adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Lekeleri yok eden Ananas

Marketten alacağınız ananası ince dilimleyerek tüm yüzünüze kaplayacak şekilde koyun. 10 dakika bekletip ılık su ile durulayın. Lekeler geçinceye kadar her gün rahatlıkla uygulanabilir.

Cilt lekeleri için Hint yağı

Kokusu oldukça keskin olan bu yağı, lekelerin üzerine bir kulak çubuğu yardımıyla uygulayın. Akşam saatlerinde hint yağı sürmek, cildin uygulamadan hemen sonra güneş ışığı görmemesi açısından önem taşır. 1 saat kadar lekenin üzerinde kalan hint yağı soğuk su ile temizlenmelidir. Hint yağını faydaları nelerdir adlı makalemizde ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Yüzdeki lekeler için Zerdeçal

Etkili bir baharat olan zerdeçal ise lekelerin adeta düşmanıdır. 1 tatlı kaşığı zerdeçalı, 1 çorba kaşığı yoğurt ya da 100 ml süt ile karıştırın. İçerisine bal veya Hindistan cevizi yağı ekleyin. Bir iki damla limon ise maskenin etkisini arttıracaktır. Masaj yaparak yüzünüze sürdükten sonra yarım saat bekleyin. Önce ılık daha sonra soğuk su ile yıkayın.

Zerdeçal ile hazırlanan bir diğer maske ise birer çorba kaşığı taze fesleğen ve nane yaprağına ek 2 çorba kaşığı gül suyundan oluşur. İçine 1 tatlı kaşığı zerdeçal eklenir. İyice karıştırılarak lekeye sürülür. Yarım saat bekledikten sonra önce ılık sonra soğuk su ile durulanır.

Lekeleri yok eden cilt rengini açan Pirinç suyu

Lekesiz bir cilt için pirincin oldukça eski bir tarihi ve yaygın kullanım yerleri vardır. Pirinç suyunu çıkarmak için 1 bardak pirince, 1 bardak kaynar su ekleyin. Yarım saat kadar bekledikten sonra pirinçleri elinizle karıştırıp çıkan suyu lekelerin olduğu bölgeye sürün. Sürdükten sonra yarım saat bekleyip ılık su ile yıkayın. Bu maskenin etkisini arttırmak için 1 çay bardağı pirinç suyuna, kıvamlı hale gelinceye kadar yulaf unu ekleyin. İçine bir yumurtanın akını karıştırdıktan sonra, cildinize tabaka halinde sürün. Kuruyunca önce bir miktar ovarak çıkarın ve ılık su ile durulayın. Cilt rengini açan mucizeler yaratan Pirinç maskeleri tarifi için Pirinç unu ile cilt rengi nasıl açılır makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yüzdeki lekeler için Havuç

Havuçları haşlayarak, püre haline getirin. Lekelerin olduğu bölgeye sürüp 20 dakika bekleyin. Bir miktar süt ile temizledikten sonra soğuk su ile durulayın.

Yüzdeki lekeleri yok eden Keten tohumu

1 çay bardağı keten tohumunu 1 su bardağı suda kaynatın. Bir taşım kaynayan sudan keten tohumlarını süzüp ılınmasını bekleyin. Bir parça pamuk yardımıyla lekelerin üzerine hafif dokunuşlar yapın.2 ya da 3 günde bir uygulamanız önerilir. Uygulamadan sonra durulanmamalıdır.

Keçi sütü sabunu, ıhlamur sabunu, salatalık sabunu ve pirinç sabunu ise maskeler kadar etkilidir. Ancak sabunların organik olmaları önemlidir. Sabah – akşam bu sabunlarla cilt yıkanıp başka bir şey sürülmemelidir.

Cilt yenileyen Yeşil çay

1 fincan kaynar suda demlenen yeşil çayın suyun cildinize sürerek lekelerin cilt renginizle eşitlenmesini sağlayabilirsiniz. Yüzünüze sürüp kuruduktan sonra ılık su ile durulanmalıdır. Hem cilde hemde sağlığa sayısız faydası olan Yeşil çayın faydaları hakkında ayrıntılı bilgi veren yazımızı okuyabilirsiniz.

Yüzdeki Lekeler İçin Doğal Maske

Karbonat yoğurt ve yoğurt maskesi

Cildi derinlemesine temizleyen karbonat, cildin kendi dengesini kurmaya yardımcı olan yoğurt ve cildin renk dağılımını eşitleyen limon birleşimi ise yine kolayca hazırlanabilen ve uygulanabilen kürler arasındadır. 1 çorba kaşığı yoğurda, 1 çay kaşığı karbonat, birkaç damla limon eklemek yeterlidir. İyice karıştırıldıktan sonra yüze ince bir tabaka halinde sürülür. Bunun için yumurta fırçalarından yardım alabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra önce ılık daha sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Hassas cilt tipi dahil tüm cilt tiplerinde rahatlıkla kullanılabilir.

Karbonat, yoğurt ve çilek maskesi

Özellikle yaza hazırlık sırasında kolaylıkla bulabileceğiniz çilek, karbonat ve yoğurt maskesinin etkisini arttırır. Karışımı yaparken yarım çay kaşığı karbonat, 1 çorba kaşığı yoğurt, 2 tane çileği ezerek kullanmasınız. Yine fırça yardımı ile sürüp, yarım saat beklettikten sonra arındırmak için ılık su, daha sonra gözenekleri sıkılaştırmak için soğuk su kullanınız. Ancak yüzünüzde yakın zamanda oluşmuş sivilce yaraları var ise çilek bunları tahriş edebilir. Bu durumda çilek kullanmamalısınız.

Yüz lekeleri için evde maske tarifi

Lekeleri gidermek için kullanılan muz mutlaka olgun olmalıdır. Olgun muzun içinde bulunan bazı hücre yenileyici maddeler ciltle birleşince aktive olur. Bunun için muzu rondodan geçirip cildinize sürmeniz yeterlidir. 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile yüzünüzü muzdan arındırın. Haftada 2-3 kere lekeler geçinceye kadar uygulanmalıdır.

Cilt lekelerini yok eden kuru fasulye maskesi

2-3 çorba kaşığı haşlanmış kuru fasulye, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı karbonat, 1 çorba kaşığı süzme yoğurt, blenderda krem haline getirilir. Cildiniz emmesini bekledikten sonra, tekrar bir katman daha sürün. Yarım saat bekledikten sonra dairesel hareketlerle cildinizden maskeyi çıkarın. Lekeler geçinceye kadar haftada 2 kez uygulayın.

Sivilce lekesini geçiren maske

1 adet yeşil kabağı rendeledikten sonra içine kuru fasulye maskesindeki ölçülerde limon suyu, bal ve karbonat ekleyin. Karışımı hazırlayıp, yüzünüze sürdükten yarım saat sonra yine ovarak maskeyi yüzünüzden çıkarın. Diğer yazımızda sivilce lekelerini geçiren maske tarifleri için Sivilce izleri nasıl geçer edilir adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Kâfur yağı ile yapılan maskesi

Kâfur yağı ile yapılan bu maske düzenli kullanırsa yaklaşık 2 hafta içerisinde sonuç vermektedir. Karışım için gerekli olan malzemeler ise; 1 çorba kaşığı kâfur yağı, 2 çorba kaşığı ince kıyılmış maydanoz, 2 çorba kaşığı rendelenmiş salatalık, birer çorba kaşığı rendelenmiş soğan ve cilt tipinize uygun olan kildir. Karışımı hazırladıktan sonra 20 dakika boyunca tüm yüzünüze ve dekolte bölgenize sürüp 20 dakika beklemelisiniz. Daha sonra ılık su ile durulayın.

Sivilce lekeleri için Sandal ağacı macunu

Özellikle koyu renk lekeler üzerindeki etkisi bilinen sandal ağacı macununu hazırlamak için gerekli olan malzemeler limon suyu, sandal ağacı tozu ve gliserindir. Birer çorba kaşığı gliserin ve limon suyu birbirine karıştırıp, macun kıvamına gelinceye kadar sandal ağacı tozu ekleyin. Cildinize sürerek maksimum 20 dakika bekletin. Durularken ılık su kullanın. Haftada en fazla 3 kere uygulanmalıdır.

Yüzdeki Lekeler İçin Krem

Cilt lekeleri için maske önerileri daima etkili sonuç veren yöntemlerdir cilt lekelerini doğal maskeler ile geçirebileceğiniz gibi cilt lekelerini geçiren kremler kullanarak kesin sonuç almanız mümkün sizlere cilt lekelerini geçiren etkili kremler hakkında bilgi vermek istiyorum. İşte cilt lekelerini için krem isimleri kremler hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklamanız yeterlidir.

Madecassol krem

Bebanthen krem

Expigment krem

Fito krem

Hametan krem

Yüzdeki lekeler için kesin çözüm arayanlar ilk olarak cilt lekeleri için maske tariflerine deneyerek başlayabilirler. Cilt lekeleri için krem önerileri arasında seçtiğim kremler en etkili ve kesin sonuç veren kremlerdir.

Yüzdeki Lekelerden Kurtulmanın Yolları

Yüzdeki lekelerden kurtulma için pek çok yöntem bulunmaktadır. Yüzdeki lekeler için en çok tercih edilen yöntemler bazen doğal maske tarifleri olsa da bazen medikal yöntemlerde devreye girmektedir. Eğer sizinde yüzünüzde yada cildinizde lekeler varsa bu lekelerden kurtulak için deneyebileceğiniz etkili yöntemler;

  • Kimyasal Peeling : Genelde en son tercih edilen yöntemlerden biridir. Yüzdeki lekeleri soyma işlemidir. Sadece sorunlu bölgeye uygulanır deride soyulma olduğu için belli bir süre dışarıya çıkmamanız gerekmektedir.
  • Cilt lekeleri için lazer : Yalılıktan dolayı oluşan lekeler ve yangın lekeler için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde lazerle renk açılması sağlanmaktadır ve tek seans yeterlidir.
  • Cilt Lekeleri için kremler : Cildin rengini açan yenileyen ve lekeleri yok eden kremler sıklıkla tercih edilmektedir. Krem seçimi mutlaka doktor tavsiyesi ile olmalıdır.
  • Cilt lekeleri için maske : En çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Hem ucuz olması, hemde sağlık ve etkili olması sebebi ile tercih edilmektedir. Doğal maskeler düzenli kullanıldığında etkili sonuç vermektedir ayrıca maliyeti çok düşüktür.
  • Vitaminler : Cilt rengini açan lekeleri yok eden vitaminler tercih edilebilir.Lekeleri yok eden A, E ve C vitamini özellikle güneş lekelerini ve doğum lekelerini geçirmektedir.

Yüzdeki Lekeler İçin Ne Yapmalıyız

Yüzdeki lekelerden kurtulmak için mutlaka ilk olarak lekelere neden olan etken belirlenmelidir. Özellikle güneş lekeleri ve sivilce lekelerinin oluşumunu önlemek için gerekli tedbirler alınmalıdır. Cilt bakımı asla ihmal edilmemeli ve düzenli olarak cilt temizliği yapılmalıdır. Yüzde bulunan lekeler kişinin motivasyonunu bozduğundan anlattığımız yöntemler işe yaramaz ise kesinlikle konusunda uzman bir doktordan destek almak gerekebilir. Unutmayın cilt lekelerini yok etmek sizin elinizde alacağınız küçük önlemler sayesinde harika bir cilde sahip olmanız mümkün.

Cilt lekeleri için maske tarifi

Cilt lekeleri nasıl geçer

Cilt lekeleri nasıl yok edilir

Cilt lekelerin sebepleri ve tedavisi

Sizlerde konu hakkında görüş ve sorularınızı yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Kaynak: Lekesi Nasıl Çıkar

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım