Pirinç Unu Maskesi Tarifi, Yapımı ve Cilde Faydaları

Pirinç Unu Maskesi Tarifi, Yapımı ve Cilde Faydaları

Pirinç unu maskesi; Pirinç içeriğinde bulunan yararlı asitler sayesinde cildi daha genç ve güzel göstermektedir. Aysa ülkesinde sıklıkla tükettiği bu gıda ürünü aynı zamanda onların güzellik kaynağı olduğu bilinmektedir. Düzenli olarak pirinç unun maskesi yaptığınızda cildi beyazlatan, akne ve sivilceye iyi gelen, güneş lekelerini yok eden etkisi ile kısa sürede bütün sorunlarınızdan kurtulduğunuz gibi yaşınızdan dahada genç görünmeniz mümkün.

Pirinç unu maskesi Japon kadınların yüzyıllardır uyguladığı bir maskedir. Pirinç suyu ile yüzlerini yıkadıklarında ciltlerinin güneş yanmadığını keşfettiklerinden beri pirinç unun maskesini aktif olarak kullanmaktadırlar. Cilt beyazlatmak için sıklıkla kullanılan pirinç unun maskesini kullanmaya başladığınızda güneş karşıda cildinizi koruyarak yanmasını ve güneş lekelerinin oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Pirinç Unun Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Pirinç yüksek potasyum, azot B1, B2 vitaminleri, protein, kalsiyum, demir, fosfor ve posa bakımdan zengindir. Cilde Uygulandığı ilk andan itibaren etkisini görmeye başlayacağınız pirinç unu maskesi,  Yaşlanmayı geciktiren, cildi beyazlaştıran özellikle Aysa kıtasın da kadınlar vazgeçilmez cilt bakım maskelerinde biridir. İşte Pirinç unu maskenin faydaları;

 • Cilt rengini 1 – 2 tan açtığı bilinmektedir. Asya’da pirinç toplayan bayanlar güneş altında yüzlere yanmasın ve kararmasın diye akşamları ıslak pirinç ve pirinç suyunu yüzlerine sürerek cilt renk tonlarının kararmasının engellemek için kullanıyorlar.
 • Pirinç suyu maskesi ile cilt renginizi açabilirsiniz. Pirinçleri belli süre suda bekletin ve bu su ile yüzünüz silin cilt renginizin kısa sürede açıldığını göreceksiniz.
 • Pirinç unun maskesi ile cilt lekelerinden kurtulursunuz.
 • Pirinç ununun içerisinde bulunan  “allantoin ” bileşeni güneş yanıkları çok iyi gelmektedir. Düzenli uygulandığında günel yanıklarını yok eder.
 • Sivilce, akne, sivilce lekeleriniz varsa pirinç unun maskesi denemenizi tavsiye ederim. Sivilce oluşumuna sebep olan yağı ortadan kaldırarak cildi yeniler ve ölü hücreleri ciltten uzaklaştırır.
 • Pirinç unun maskesi cildi nemlendirir, yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlar
 • Pirinç unun maskesi gözenekleri kapatır, cildi sıkılaştırır.
 • Pirinç unun maskesi düzenli yapıldığında kan dolaşımını hızlandırdığı için kırışıkları yok ederek daha gergin ve sıkı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Peelign etkisi göstererek ciltte bulunan ölü hücreleri uzaklaştırır.
 • Egzama ve benzeri cilt hastalıklarının oluşumu durdurur.

Sayısız faydaları bulunan pirinç ununu marketlerden hazır şekilde alabileceğiniz gibi evde kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Pirinç unu maskesi cilt rengini açtığı için genelde sıklıkla ten rengini beyazlatmak için kullanılsa da bu maskenin faydasını bilenler düzenli şekilde uygulamaktadır. Pirinç unu maskesi nasıl hazırlanır, pirinç unu maskesi nasıl yapılır bilmiyorsanız sizlere en çok kullanılan ve ve etkili sonuç veren pirinç unu maskesi tarifleri vermek istiyorum, bu maske tarifleri pirinç unu maskesi kullananlar tarafından önerilen ve beğenilen maskelerdir.

Pirinç unun maskesi yapmak için vaktiniz ve malzemeniz yoksa bile en azından 3 – 4 çay kaşığı pirinç ununu 3 -4 çay kaşığı su ile karıştırın ve ve yüzünüze sürün.

Pirinç Unu Maskesi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Doğal olan pirinç unu maskesi her cilde rahatlıkla uygulanabilir ve bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Ama her zaman dediğimiz gibi azı karar çoğu zarar felsefesi ile pirinç ununun cilde uygulanma sıklığı şöyle

 • Sivilce, akne, kızarıklık, sivilce izleri için kullanılacaksa her gün uygulanabilir.
 • Cilt rengini açmak ve cilt bakımı yapmak için ise haftada 3 gün uygulamanız yeterlidir.

Pirinç unun cilt rengini açma işleminde haftada 3 gün olması yeterli dedim ama çok koyu ve çok esmerseniz haftada 5 defa uygulayabilirsiniz. Dediğim gibi yan etkisi bulunmadığından istediğiniz sıklıkta kullanabilirsiniz.

Pirinç Unu Maskesi Tarifleri

Cilt Rengini Açan Pirinç Unu Maskesi 

Bu maske ile cilt rengini açabilir, sivilceler, güneş yanıkları ve cilt lekelerinde kurtulabilirsiniz. Cildi beyazlaştıran pirinç unu maskesi süt tozu kullanıldığı için bunun sayesinde cilt lekeleri düzenli kullanımı sonrası kaybolacaktır.

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı pirinç unu
 • 1 Yemek kaşığı süt tozu
 • 3 çay kaşığı zeytin yağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

İlk olarak pirinç unu ve süt tozunu bir kase içerisinde karıştırıyoruz, bu karışıma zeytin yağı ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz, en son olarak az miktarda su ekleyip krem kıvamına gelmesini sağlıyoruz ve hazırladığımız maskeyi cildimize uyguluyoruz. Pirinç unu maskesini uygularken ellerimiz ile hafif baskı yaparak özellikle lekelerin bulunduğu bölgeye  daha sonra ise yüzümüzün her yerine sürüyoruz. İsterseniz boyun ve dekolte bölgesine de sürebilirsiniz. Ortalama 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Lekelerin görünümünde azalma oluncaya kadar haftada 3 defa uygulamanız yeterlidir.

Cilde Yumuşaklık Veren ve Koruyan Pirinç Unu Maskesi

Malzemeler

 • 2 Çay kaşığı pirinç unu
 • 2  Çay kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız pirinç unu ve balı bir kabın içerisinde bak kıvamı bozulmadan karıştırın. Parmak uçlarınıza aldığınız bu maskeyi yüzünüze masa yapar şekilde bastırarak uygulayın. Ortalama 20 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkayarak durulayın. Soğuk su gözeneklerin kapanmasını sağlayacaktır. Haftada 1 kere yapmak yeterli ama isteyen haftada 2 defada yapabilir.

Peeling Etkisi Yaratan Pirinç Unu Maskesi

Yağlı ciltler, parlayan, sivilceli siyah noktalı ve gözenekli olur. Eliniz ile yada mendi ile yüzünü silseniz yağlı cildinizden yağ döküldüğünü çoğu zaman görmüşünüzdür. Yağlı ciltlerin tek artı yanı ciltleri her zaman canlıdır ve ciltlerin de kırışıklık olmaz. Ama kimse yağdan dolayı parlayan bir alın yada yüz görmek istemez. İşte eğer böyle bir cildiniz varsa bu pirinç unu maskesi tam size göre peeling etkili pirinç unu maskesi ile yağlı ciltlerdeki bütün sorunlar kısa sürede kaybolurken yağ dengesi sağlanacak buda sivilce, siyah nokta ve göeneklerin tıkanmasını önleyecektir.

Malzemeler

 • 2 çay kaşığı pirinç unu maskesi
 • 2 çay kaşığı bal
 • 2 çay kaşığı toz halinde esmer şeker

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. Hazırladığınız karışımı baskı yapmadan cildinize uygulayın 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak işlemi bitirin. Yüzünüzü iyice temizledikten sonra açık olan gözenekleri maden suyu ile temizleyin. Temiz ve açık olan gözeneklerin kapanması için ise buz uygulayarak açık olan gözeneklerin kapanması sağlayın. Maden suyu yok ise gül suyu ile gözenekleri temizlemeniz mümkündür.

Cilt Lekelerine Karşı Pirinç Unu Maskesi

Yazımızın başında dediğimiz gibi pirinç unu ile cilt beyazlatma işlemi sıklıkla yapılan bir uygulamadır. Buna birde patates suyu eklenirse etkisi dahada büyük olacaktır çünkü cilt beyazlatmak ten rengini açmak için patates suyu bile tek başına çok etkilidir. Patates suyu ayrıca sivilce, ciltte oluşmuş tahrişler, yeni başlayan kırışıklıklar ile doğal şekilde savaşır. Pirinç ununun cilde faydaları nelerdir biliyoruz aynı şekilde patates suyununda etkisini de öğrendik şimdi beraber bu maskeyi yapalım…

Malzemeler

 • 1 Yemek kaşığı pirinç unu
 • 1 Adet çiğ patates suyu (

Yukarıda saydığım iki malzemeyi karıştırıp kıvamına gelince yüzümüze uyguluyoruz ve ortalama 15 -20 dakika kadar bekliyoruz. İşlemi bitirmek için ılık su ile yıkıyoruz. Lekeler, sivilce izleri, güneş yanıkları yok olana kadar uygulayabilirsiniz. Haftada 3 defa uygulamak yeterlidir.

Pirinç Unu ile Japon Peelingi

Yapılışı ve uygulanışı çok basit olan bu pirinç maskesi peeling etkisi yaratarak cildi soyduğu pirinç unun maskesi kullananlar tarafından aktarılmıştır. Ayrıca gözenekleri kapanmasını sağlamaktadır.

Malzemeler

 • 2 Yemek kaşığı pirinç unu
 • 2 çay kaşığı gül suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığım malzemeleri karıştırın ve elleriniz ile masa yaparak yüzünüze sürün ortalama 20 dakika kadar bekleyin ve etkili sonucu hemen görmeye başlayın. Pirinç unu çok pütürlü ise blendırdan geçirip deneyebilirsiniz. Bu pirinç unu maskesi kullananlar ciltlerinde peeling etkisi yaratığını ve ciltlerinin soyulduğu söylemiştir. Sivilce ve sivilce izlerinin kuruduğunu ve kabuk olduğunu aktardılar. Ayrıca ciltlerinin gerginleştiğini ve gözeneklerinin kapandığını bildirmişlerdir. Bu peeling etkisi yaratan pirinç unu maskesi cilt rengini iki ton açtığı bilinmektedir.

Suna Dumankaya’nın Pirinç Unu Maskesi

Güzellik ve cilt bakım uzmanı olan Suna Dumankaya doğal malzemelerle yapılabilecek pirinç unu maskesi denemeye değer.

Malzemeler

 • 1 fincan pirinç unu
 • Yarın çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı elma sirkesi

Hazırlanışı ve Uygulaması

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisine ekliyoruz ve iyi krem kıvamına gelen kadar karıştırıyoruz. Bu maskeyi uygulamadan önce cilt temizliği mutlaka yapılmalıdır. Pirinç unu maskesi yüzünüzde 20 dakika beklemelidir. İşlemi bitirmek için ılık su ile yıkayın ve cildinizi maden suyu ile temizleyin. Bu  maske sivilce, sivilce lekeleri, güneş yanıklarını yok etmede çok etkilidir.

 Pirinç unu maskesi nasıl yapılır yada pirinç unu maskesi tarifi için bu video izleyebilir evde pirinç unu maskesi yapabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım