Aloe Vera Bitkisinin Faydaları

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları

Aloe vera bitkisinin yaraları ve zararları nelerdir diye araştırma yapmadan önce, aloe vera nasıl bir bitki olduğunu ve nerelerde kullanıldığını size anlatmak istiyorum.

Aloe Vera Bitkisi 

Kökeni Afrika olarak bilinen alove vera bitkisi, zambakgiller familyasına ait bir bitkidir. Genel olarak görütüsünden dolayı kaktüs ile karıştrılmaktadır.

İçeriğinde bulunan minareller, vitaminler, enzimler ve aminoasit sayesinde uzun yıllar boyu doğal olaraak alternatif tıp alanında sıkça kullanımıştır.

Günümüzde sıklıkla her alanda kullanılan aloe vera’lar için bilimsel olarak yapılan araştırmalar sonucunda ; vücut üzerinde oluşan yanık izleri, yara izlerini cildinize zarar vermeden iyleştirdiği gibi cildini yenileyerek daha sağlıklı ve güzel olmasını sağlar.

Bunların dışında enfeksiyon sorunları olan hastalarda tedavi sürecinde antibakteriyel etki göstererek sizleri korurken doğal olması sebebi ilede herhangi bir yan etkiside görülmektedir.

Etkilerini sayarak bitiremediğimiz aloe vera ayrıca vücutta orta çıkan bacak problemlerinden, mide ülserine,  hemoroid, kabızlık sorunlarında sıklıkla kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Sizlere anlattığım bu bütün aleo vera faydalarını kısaca özetlemek gerekirsi aleo vere bütün etkilerini yapraklarının içerisinde bulunan aloe vera’dan almaktadır.

Aloe Vera Jeli Nedir?

Aloe vera jeli bitkinin üzerinde bulunan yeşil kabuk kısmının altıda kalan reknsiz bir jeldir. Bu aloe vera jelini elde etmek çok basittir. Bu jeli doğal olarak elde etmek istiyorsanız hazır şekilde satılan yapraklarından alıp kendi jelinizi yapabilirsiniz.

Son zamanlarda evinde aloe vera bitkisi yetiştiren insan sayısıda anımsanacak kadar az değil. Sizlerde evinizde bu bitkiden yetiştirebilirsiniz. Eğer bu bitkiyi yetiştirmeye karar verdiyseniz bir saksıya dikip fazla su vermeden ışık göreceği bir ortama koymanız yeterlidir. Hatta güneş ışığını direk kalırsa boyu 1 metre kadar olmaktadır.

Aloe Veranın Kullanım Alanları

Nemlendirici Krem yada Maske

Nemlimdirici kreminizin içerisine koyup kullanabilirsiniz.

Makyaj Bazı

Fondöten sürmeden önce makyajj bazı olarak kullanmanızı tavsiye ederim.

Saç Bakımı

Aloe vera jelini avucunuza surun ve saçınıza masaj yapar gibi saç diplerine yedirin, korkmanıza gerek yok jel hiç bir şekilde şaçınıza yapışmayacaktır.

Traş Sonrası Bakım

Traş olduktan sonra cildinize rahatlıkla sürebilirsiniz. Tahriş olan cildinizin bakımını sağlayacaktır.

Tırnak Bakımı

Aloe vera jelini tırnaklarınıza değecek şekilde sürürseniz tırnaklarınızın güçlendiğini göreceksiniz.

Vücut Bakımı

Bu jeli banyo yaptıktan sonra bütün vücudunuza sürebilirsiniz.

Cilt Lekeleri ve Güneş yanıkları İçin

Aloe vera jelini yüzünüze yüzünüze masaj yapar şekilde sürün ve 15 dakika kadar bekleyip nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Mücizevi bakım ürünlerinden biri olan aloe vera ülkemizde 90 yıllardan sonra itibaren yıldızı parlasada daha sonraları fazla revaçta olmadı. Şu an piyasada aloe vera yaprakları, aloe vera yağı, aloe vera jeli ve aloe veralı sabun ve şampuanlar satılmaktadır.

Aloe vera faydaları nelerdir?

Aloe verarının faydası nedir diye araştırma yaptığınızda bu bitki ile alakalı sayısız faydalarının olduğunu görebilirsiniz. Hatta aloe vera faydaları İbrahim Saraçoğlu tarafından’da sayısız defa konu olmuş ve bu konu hakkında bilgiler vermiştir. Şimdi sizlere Aloe veranın faydalarını hakkında bilgi vereceğim;

Kalp ve Damar Sağlığını Etkisi: Aloe vera sürüldüğü bölgede kan akışını hızlandırmaya yardımcı olur, bu sayede damarların tıkanmasının öüne geçilir. DÜzenli şekilde kullanıldığında kalp sorunlarının ortadan kalktığı görülmüştür.

Kanser Karşı Etkisi: Düzenli şekilde kullanıdığında kansere karşı koruduğu bilinmektedir. Kansere sebep olan tümörlerin oluşumu engelleyerek vücudumuzu korur. Bilimsel olarak yapılan araştırmalara göre aloe vera çayının ciddi anlamda kansere karşı etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Sivilce Oluşumuna Karşı Aloe Vera: Cildinizde oluşan aknelere karşı aloe vera faydaları sivilcelere karşı çok etkilidir. Aloe vere jeli sivilcenin olduğu iltihaplı yok ederek cildinizin yenilenmesini sağlar. Ayrıca yeni oluşmaya başlayan sivilce şişkinlikleride yok eder.

Alerjiye Karşı Aloe Vera Etkisi: Cilt sağlığı için harika faydaları ve etkisi bulunan aloe vera cildimizde oluşan alerjik kızarıklıklar, kaşıntılar karşında bğyğk etki gösterir. Eğer alerjiye karşı hassas biri iseniz ve cildinizde hemen aleriye tepki veriyorsa aloe vera jelini yyada aloe vera sabunun kullanmanızı tavsiye ederim.

Sindirim Sistemine Etkisi : Düzenli şekilde aloe vera tüketilmesi halinde sindirim sistemini güçlendirdiği ve koruduğu bilinmektedir. Ayrıca mide, böbrek, sağlığını korurken bağırsakları korur ve kabızlık ve hemoraidin oluşmasını engeller.

Selülite Karşı Aloe Vera Etkisi : Selülit problemi olan kadınların herhalde en çok hassas olduğu konuların başında selülit sorunlar gelmektedir. Hem spor yapan hemde sağlığına dikkat eden bayanların, bunlarla beraber aloe vera jelini kullanmaları halinde selülit sorunlarından kısa sürede kurtumaları mümkündür.

Strese Karşı Aloe Vera : İçeriğinde bulunan antioksidan özelikleri sayesinde aloe vera, stres faktörlerini ortandan kaldırdığı ve insanlara rahatlık verdiği bilinmektedir. Bu ürünü kullanan kişiler psikolojik ve ruhsal sorunlarından uzaklaştığı ve daha sakin olduğu kanıtlanmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları