Hint Yağının Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Hint Yağının Cilde Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Cilt bakım ve cilt bakımı maskelerinde sıklıkla kullandığımız hint yağı cilde ve saça faydaları olduğu bilinmektedir. Kozmetik ve sağlık alanında çok sık kullanılan hint yağı besleyici ve onarıcı etkisinden dolayı tercih edilmektedir.

Protein, mineraller ve vitamin bakımında zengin olan hint yağı faydaları hakkında sizlere bilgi vermeden önce hint yağı nedir sorusunu cevaplayarak yazımıza başlamak istiyorum.

Hint Yağı Nedir?

Botanik bilimin “ricinus commuis” olarak adlandırdığı Hint bitkisinin tohumların elde edilir. Genel olarak Afrika ve Hindistan Bölgesinde yetiştiği için ve bu bölgelerde yangın olarak kullanıldığından Hint yağı isim verilmiştir. Bu bitkilerin tohumlarının preslenmesi ile ortaya çıkan yağların genelidir.

İçeriğinde bulunan antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri E vitamini,minareler, doymamış yağ oranı ve proteinin içeriğinde çok bulunduğu bir üründür. Hatta bu cilt bakım ürünü Hindistan ve Afrika bölgesinde tıp alanında etkin olarak kullanılmaktadır.Ürünün özünde bulunan iltihap yok edici yaraları iyileştirici etkisinin yüksel olması dünya genelinde kullanımı arttırmıştır.

Hint yağının kullanım alanları o kadar çok ki sadece tıp ve sağlık sektörü değil tekstil, kozmetik, sabun üretimi, tıbbi kremler, ilaçların yapımında kesin olarak hint yağı kullanımı vardır. Doğal bir yapısının bulunması sebebi ile cilt başta olmak üzere saç bakımında etkin olarak kullanılmaktadır.

Hint yağının yapımında hint tohumlarının preslenmesi ile oluşan ağların rengi sarıdır ve soluk bir tonda görünür. Vücutta bulunan yaraların, enfeksiyonların iyileştirilmesi konusunda çok etkilidir, ayrıca bünyede bulunan zararlı antioksidanların dışarıya atılması içinde birebirdir. Bu mucizevi yağın bu kadar etkili olmasındaki asıl sebep içeriğindeki doymamış yağ oranının yüksek olmasından kaynaklanıyor. Cilt bakımı ve Saç bakımı için sağladığı etkiler sebebi ile herkes tarafından tercih ediliyor.

Hint yağı kullanımı konusunda toplumumuzda Hint yağı yüze sürülür mü veya Hint yağı ciltte nereler sürülür konusunda kafalarında soru işareti oluşmakta bu yağının etkilerini tam olarak bilinememektendir. Cilt bakımı içi bu yağı kullanmanında belli başlı ölçütleri vardır. Çok etkili olması yüzünden aşırı olarak yüzde kullanılması bazen ciltte tahriş oluşmasına ve gözeneklerinin tıkanmasına sebep oluyor. Herhangi başka bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Ayrıca çok merak edilen başka sorular ise Hint yağının saça faydası, Hint yağının kirpiklere faydası ve Hint yağının cilde faydası nelerdir sorularıdır. Bu ürün için saydığımız bölgelerde kullanımı için hiç bir sakınca yoktur. Hem sağlıklı olmak için hemde güzel ve bakımlı olmak için hint yağını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Üründe hiç bir kimyasal karışım bulunmamaktadır ve tamamen doğaldır.

Hint Yağının Faydaları

Cilde uygulanması sırasında doğal olarak olumlu etkilerini kısa sürede göreceğiniz  hint yağının en çok bilinen belli başlı özelikleri şu şekildedir.

Hint Yağı kullanarak cildinizde oluşacak sorunlardan kurtulmak mümkündür. Ciltte oluşan sorunların başında gelen ciltte çatlak, cilt kuruluğu, cilt yanıkları, güneş yanıkları, cilt lekeleri ve belli başlı cilt problemlerinde etkin olarak kullanılmaktadır.

 • İçeriğinde bulunan etken maddeler ile ciltle bulunan bakterileri yok eden hint yağı düzenli kullanımı sayesinde sivilce oluşumunu engellerken ciltte bulunan sivilceleri yok ediyor.
 • Hint yağı kalıcı olarak oluşan eski çatlaklara müdahale edemesede karın bölgesi ve bacak bölgesinde yeni oluşmaya başlayan çatlakların yok edilmesinde çok etkilidir.
 • Geceleri uyumadan cildinize hint yağı sürerseniz içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde cildinizdeki kırışıklıklardan kurtulmanız mümkündür.
 • Cilt üzerinde bulunan yaralar, derin sıyrıklar çiziklerden kurtulmak için kullanabileceğiniz doğal ürünlerin başında gelmektedir. Bu yağı düzenli şekilde cildinizde bulunan sorunlu bölgeye her gün sürerseniz hücrelerin yenilendiği ve tazelendiğini fark edeceksiniz bu sayede yaralarınız kısa sürede kaybolur.
 • Saçlarınız dökülmeye başladığında, kuruduğunda, saç derisi sorunlarında, parlaklığını kaybettiğinde, saçlarınız zarar gördüğünde veya kepekli hatta bitli saçlarınızdan kurtulmak içinde hint yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca hint yağını ceviz yağı ile karıştırarak saçlarınıza ve saç diplerinize masaj yapar gibi uygulayarak saçlarında bulunan mantar, egzama, kepek sorunundan kurtulmanız mümkündür. Bu karışımı yaptıktan sonra 1 saat beklemeyi unutmayın.
 • Hint yağının kaş ve kirpik bakımı içinde büyük etkileri vardır. Gece yatmadan önce kaş ve kirpiklerinize az miktarda hint yağı sürün ve yatın sabah kalktığınızda yıkamanız yeterlidir. Canlı, bakımlı ve sağlam kaş ve kirpiklere sahip olacaksınız .
 • Kabızlığa iyi gelir günde 1 kaşık olmak üzere 3 gün tükettiğinizde kabızlık ortadan kalkar.
 • Eklem ağrılarına iyi gelir. Ağrının olduğu bölgeye hint yağı sürüp düzenli olarak masaj yaptığınızda ağrının hafiflediğini ve zamanla yok olduğunu göreceksiniz.
 • El, ayak yada vücudun her hangi bir yerinde meydana gelen mantar hastalığında sıklıkla kullanılmaktadır.

Hint Yağının Cilde Faydası

Hint yağının cilde faydaları nelerdir hakkında bilgi vermek istiyorum. İşte hint yağının cilde ne faydası var sorusunun cevabı.

 • Cilt enfeksiyonlarının önler
 • Cildin kendini yenilemesi sağlar
 • Cildi ve yüzü besler
 • Onarıcı etkisi vardır
 • Cildin kurumasını önler cildin nemli kalmasını sağlar
 • Yaşlanma etkilerini geciktirir, kırışıklıkları önler
 • Düzenli kullanıldığında çatlakların görünümünü azaltır
 • Ciltte oluşan kaşıntı ve tahrişe iyi gelir
 • Yaraların hızlıca iyileşmesini sağlar
 • Sivilce ve akneye karşı etkilidir
 • Cilt renk tonunu eşitler
 • Nasırları yumuşatır
 • Yara izlerini yok eden hint yağı yara ve yanık izlerine düzenli olarak sürülmesi yeterlidir.

Hint Yağı Yüze Sürülür Mü

Cilt bakımında ve kozmetik sektöründe sıkça kullanılan Hint yağı yüze ve cilde sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağı yüzünüze ve cildinize sürebilirsiniz cilde nemlilik ve canlılık veren Hint yağı ayrıca cildin kendini hızlıca yenilemesini sağlar.

Hint Yağı Cilde Nasıl Sürülür

Hint yağını akşam yarmadan önce temiz cildinize parmaklarınız uçları ile masaj yaparak şekilde uygulayabilirsiniz. Akşam yüzünüze ve cildinize sürdükten sonra sabah uyandığınızda ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Hint Yağını Saça Faydaları

 • Saç diplerini besler. Saçların daha güçlü olmasını sağlar
 • Saçkıran tedavisinde etkilidir
 • Saç kırılmasına iyi gelir
 • Düzenli kullandığında kıvırcık saçları düzleştirir
 • Saç dökülmesini önler
 • Kaç ve kirpik dökülmesine karşı kullanabilirsiniz.
 • Saçlı deri hastalıklarında iyileştirici etkisi vardır

Hint Yağı Ciltte Tüylenme Yapar Mı

Hint yağı cilde, saça sayısız faydası olduğunu dile getirmiştir. Özellikle kirpik ve kaşlar için sıklıkla kullanılan bu etkili yağ kaşların dökülmesini önler.

İçeriğinde bulunan etken maddeler kıl köklerini besleyerek tüylerin artmasını sağlar. Bazen olumlu olan bu etkisi yüze uzun süre sürüldüğünde tüylerin artmasına neden olabilir.

Hint Yağının Cilde Zararları

Faydalarını saymakla bitiremediğimiz hint yağını normal kullanımından dolayı her hangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak hamile, emziren annelerin, ve ciddi sağlık sorunları olan kişilerin doktor tavsiyesi ile kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Aşırı kullanımından dolayı kusma, bulantı, ishal ve karın ağrısına sebep olduğu bilinmektedir.

Sizlere bu yazımızda hint yağının faydaları ve hint yağının cilde faydalarından bahsetmeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Gülay dedi ki:

  Merabalar efendim kaz ayaklarının ve göz altına sürsem olurmu yzdığınız yazıdan etkilendim de benimde kaz ayaklarından ve göz altı hafif şişlik ve çökmüş diyor bu da benim sinirimi bozuyor