Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Etkili Yöntemler

Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Etkili Yöntemler

Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer? Etkili Yöntemler Sivilce izleri ergenlik dönemi ile yaşantımızı giren sivilcelerin geri bıraktığı izlerdir. Sivilceler hormon bozukluğuna bağlı olarak gelişirken yağlı cilt tipine sahip bireylerde de sıklıkla görülen sivilceler zamanla sivilce izlerine dönüşmesi çoğu kişi tarafından istenmeyen bir durumdur. Sivilce izlerinden kurtulmak yada sivilce lekelerin yok etmek için mutlaka bilmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Sivilcelere dokunmak, oynamak, sivilceleri sıkmaya çalışmak, bazen ise hiç bir şey yapılması bile sivilce izleri kalabilmektedir.

Sivilce izlerinden kurtulmak için sivilce oluşumu önlenmelidir. Sivilceyi geçiren maskeler, sivilce kremleri, sivilce sabunları büyük yarar sağlasa da sivilce ve sivilce izlerinden kurtulmak için cilt bakımına ve temizliğine önem vermek gerekmektedir. Tıkanan bir gözenek, iltihaplı sivilce daima sivilce izinin kalmasına sebep olmaktadır. Sivilce izleri nasıl geçer sorusuna cevap vermeden önce sizlere sivilce izi nasıl oluşur anlatmak istiyorum. Bu sayede sivilce izi neden oluşur bunu bilerek  gerekli önlemleri almanız sivilce izini daha oluşmadan engellemenizi sağlayacaktır.

Sivilce İzler Neden Oluşur

Sivilce izi oluşmasına neden olan pek çok faktör bulunsa da bazen iltihaplı büyük bir sivilcede yok olduğunda hiç bir neden yoksa bile sivilce izi kalmasına neden olabilir. Bunun haricinde sivilce izi oluşmasına neden olan en büyük sebep sivilcenin patlatılması dır, sivilce patlatılmaya çalışılırken yapılan baskı iltihabın geri doğru gitmesine sebep olur bu durum sivilce oluşumu tetiklerken sivilce izi kalmasının en büyük nedenidir. Eğer yüzünüzdeki sivilce kanlı ise genelde bu tür sivilceler iz bırakmaktadır.

Eğer yüzünüzde sivilce varsa cilt bakımına daha önem vermelisiniz. Sivilceleri geçiren maskeler adlı makalemizde bulunan maskeler sayesinde sivilcelerden doğal yoldan kurtulmanız mümkün. Başkasından duyduğunuz kremler yada losyonları asla denemeyin, mümkün oldukça doğal sivilce maskelerini ve yöntemleri deneyin asla elinizle sivilceler ile oynamayın sıkmayın. Sivilce izi oluşumunu engellemek için daima tıkanan gözenekleri temizleyin, akşam yatmadan önce yüzünüzden makyajını temizleyin. Yeni oluşmuş sivilceler sıkmak sivilce izi kalması demektir.  Unutmayın sivilce izi kalmaması sizin elinizde, alacağınız önlemler sayesinde kısa sürede sivilceler kurtulurken sivilce izininde kalmamasını sağlayabilirsiniz. Şimdi sivilce izleri nasıl geçer doğal yöntemler nelerdir bundan bahsetmek istiyorum.

Yüzdeki Sivilce İzleri Nasıl Geçer

Sivilce lekeleri için kesin çözüm ve sivilce izleri için maske tarifi arayanlara vereceğimiz sivilce izini geçiren maske tarifleri sayesin doğal şekilde sivilce izlerinden kurtulmanız mümkün. Işıl ışıl parlayan bir cilt, sivilce izi ve sivilce lekesi olmayan bir cilt daima güzel görünmenizi sağlayacaktır. Yüzdeki sivilce izlerini yok etmek içi maske tariflerini vermeden önce yüzdeki sivilce izlerini geçiren doğal yöntemlerden bahsetmek istiyorum

Yüzdeki Sivilce İzini Geçiren Doğal Yöntemler

 • Limon Suyu: Neredeyse bütün maskelerde kullandığımız limon suyu doğal bir ağartıcıdır. Taze sıkılmış limon suyunu sivilcenin üzerine pamuk yardımı ile sürün. C vitamini deposu limon kolajın üretimi desteklemektedir. Günde 1 defa sivilce olan yere sürmeniz yeterlidir.
 • Doğal Bal: Sivilce izlerini geçirmek için sorunlu bölgeye az miktarda bal sürün ve bekleyin. Gece yatmadan öncede sürebilirsiniz.
 • Toz Şeker: Peeling etkisi yaratan toz şekeri az miktarda nemlendirin ve sivilce izi olan bölgeye sürün baskı yapmadan masaj yapar gibi uygulayın. Sivilce izinin kaybolması için her gün deneyebilirsiniz.
 • Aloe Vera: Çok etkili bir cilt bakımı ürünü olan aloe vere cildi nemlendirir, tahrişi önler ve cildi yeniler ayrıca yara izi, sivilce izini de yok ettiği bilinmektedir. Sivilce izi olan bölgeye günde 2 defa sabah ve akşam sürmeniz yeterli.
 • Sinir Otu: Aktarlardan alacağınız sinir otunun yapraklarını ezin ve yapraklardan çıkan suyu sivilce izi olan bölgeye sürün sivilce lekelerini ve izlerini kısa sürede yok etmektedir.
 • Patates: Taze olarak dilim dilim kesilmiş patatesleri sivilce ve sivilce izi olan bölgeye sürmeniz yeterlidir. Yarım saat boyunca patatesin suyunun iyice sivilce izine etki etmesi gerekmektedir her 5 dakikada bir patates dilimini değiştirmeniz gerekmektedir. Sivilce izlerinin kaybolması için 1 ay boyunca her gün denemeniz gerekmektedir.
 • Domates: Doğal bir renk acıcı ve ağartıcı olan domates içeriğinde bulunan asitler sayesinde sivilce izlerini yok etmektedir. 1 Adet domatesin kabuğunu soyun ve çatalla ezdikten sonra yüzünüze sürün ve yarım saat bekleyin. Haftada 3 defa denemeniz yeterlidir.
 • Kabartma Tozu: Sivilce izlerini yok eden kabartma tozunu az miktarda sulandırarak macun kıvamına getirin sivilce izi olan bölgeye sürün. Haftada 3 defa uygulayarak etkili sonuç almanız mümkün.
 • Sabun Otu: Suyun içerisinde kaynattığınız sabun otunu sivilce izi olan bölgeye sürün suyunu saklayarak hergün kullanabilirsiniz sivilce izlerini yok etmede çok etkilidir.

Sivilce İzleri İçin Maske

Sivilce izleri nasıl geçer doğal yöntemler nelerdir sorusuna cevap verdikten sonra sivilce izleri için maske önerileri vererek yardımcı olmaya çalışacağım. Sivilce izini geçiren maskeler her biri denenmiş ve etkili sonuç veren maskelerdir. Sivilce izlerinden kurtuldum demeniz için en etkili maske tariflerinde birini deneyerek başlayabilirsiniz. Sivilce izlerinden kurtulmak için mutlaka sabırlı olmalı ve diğer sivilce izleri için maske tariflerini de denemelisiniz.

Sivilce İzlerini Geçiren Bal Maskesi

 • Yarım tatlı kaşığı doğal bal
 • 1 Adet yumurta akı
 • 1 Yemek kaşığı sür

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün bir kabın içerisine ekleyin ve iyice karıştırın hazırladığınız karışımı cildinize uygulayın ve 10 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada 2 defa uygulamak yeterlidir.

Sivilce İzlerini Yok Eden Elma Sirkesi

 • 1 Yemek elma sirkesi
 • Az miktarda pamuk

Uygulanışı

Temizlenmiş makyajdan arınmış cildinize elma sirkesi sürmek için pamuğa az miktarda elma sirkesi dökün ve sivilce izlerinin olduğu bölgeye bastırarak silme işlemi yapın sa sanki leke temizliği yapar gibi bu işlemi gerçekleştirin. Bu şekilde 1 saat bekledikten sonra ılık su ile yıkamanız yeterlidir. Günde 1 defa akşamları uygulayınız. Elam sirkesi ve cilde faydaları hakkında bilgi almak için Elma Sirkesinin Faydaları adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yüzdeki Sivilce İzlerini Geçiren Çilek Maskesi

 • 3-4 Adet Çilek

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Çileğin içeriğinde bulunan asitler ve vitaminler hem sivilceyi hemde sivilce izlerini yok ettiği bilinmektedir. Çilekleri çatal ile ezdikten sonra direk olarak yüzünüze maske olarak sürün ve 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Sivilce izlerini geçiren diğer çilek maskesi çeşitleri için Çilek maskesi nasıl yapılır adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Yüzdeki Lekeleri Yok Eden Pirinç Unu Maskesi

 • 2 Çay kaşığı pirinç unu
 • 2 Çay kaşığı bal

Cilt rengini açan, sivilce izlerini yok eden, sivilce lekelerine iyi gelen bu maske sivilce izleri için etkili bir maskedir. Ayrıca sivilce oluşumunu da engellemektedir. Şimdi gelelim tarifimize yukarıda malzemeleri karıştırın ve parmaklarını yardımı ile yüzünüze uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra soğuk ile yıkmanız yeterlidir. Haftada 1 yada 2 defa uygulayabilirsiniz. Pirinç unu ile cilt rengini açmak ve lekeleri yok etmek için Pirinç unu maskesi adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

yüzdeki sivilce izleri

Sivilce Lekelerini Geçiren Domates Maskesi

 • 1 Adet Domates
 • 1 Adet Salatalık
 • 1 Adet Avokado

Hazırlanışı ve Uygulanışı

İlk olarak bütün malzemelerin kabuğunu soyun ve rendeleyerek püre haline getirin. Bir kabın içerisinde karıştırın ve hazırladığınız karışımı sivilce lekeleri olan bölgeye uygulayın ve ortalama 20 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada 3 defa uygulayabilirsiniz.

Yüzdeki Sivilce İzleri İçin Öneriler

Yüzdeki sivilce izlerini yok etmek için pek çok yöntem bulunsa da bunlardan çoğu işe yaramayabilir. Başka birinde olumlu sonuç veren yöntem bazen sizde işe yaramayabilir bu durumda sivilce lekeleri için krem yada sivilce izleri için krem kullanmak gerekebilir. Doktorunuz tavsiyesi ile sivilce izine geçiren kremler sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir. Sivilceleri yok eden ve sivilce izlerini yok eden kremleri incelemek için En iyi sivilce izi kapatan krem adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Sizlere verdiğimiz doğal yöntemler sivilce izlerinin yoğunluğuna göre işe yaramaz ise lazer tedavisi yada kimyasal peeling yapılması sorunun kökten ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Unutulmaması gereken bir durum ise cildi soyan bu yöntemde ciddi tahriş ve yan etkiler görülmektedir ve tedaviye başlandıktan sonra belli bir süre dışarıya çıkmamanız gerekmektedir.

Sivilce izleri için krem mutlaka doktorunuz tarafından yazılmalıdır. Bilmediğiniz sağlık bakanlığı onaylı olmayan kimyasal kremler sorunun dahada büyümesine neden olabilir. Kortizonlu kremler doktor tavsiyesinde kullanarak iltihaplı sivilce ve sivilce izlerinden kurtulmak mümkündür. Daima doğal yöntemler sizlere ilk tavsiyemiz olacaktır. Sivilce izleri doğru tedavi yöntemi uygulandığında asla kalıcı değildir, erken dönemde alacağınız tedbirler sivilce izlerinin yok edilmesinde önemli bir role sahiptir. Diğer yazımızda inceleyerek sivilceleri sıkmanın cilde zararları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sivilceleri Sıkmak Zararlı Mıdır

Sivilceleri Sıkmanın Cilde Olan Zararları

Sivilceye İyi Gelen Sabunlar

Kırmızı Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir

Sivilceleri Yok Etmek İçin Etkili 12 Yöntem

Sizlere bu yazımızda sivilce lekeleri nasıl geçer, sivilce izleri nasıl geçer, sivilce izleri için maske ve sivilce izlerinden kurtulma yöntemlerinden bahsetmeye çalıştım. Sizlere de aklınıza takılanları yada düşüncelerini bizimle paylaşmak için yorum yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.