Doğal Siyah Nokta Bantları Nasıl Yapılır

Doğal Siyah Nokta Bantları Nasıl Yapılır

Doğal Siyah Nokta Bantları Nasıl Yapılır cildin yağlanması ile birlikte ortaya çıkar. Cilt üzerinde biriken kir ile birleşerek daha görünür hale gelir. Oluşmasının bir diğer nedeni ise fazla güneş ışığına maruz kalmaktır. Kendini korumak isteyen cilt fazla melanin üretmesiyle siyah noktalar meydana gelir.Bu da cilde renk veren pigmentlerin başkalaşmasından dolayı oluşur.

Güneş kremi kullanmadan güneşlenmek ve temiz bakılmayan ciltlerde ise daha sık görülür. Alt tabakadan yağ ile beslenerek, dış yüzeyden tıkanan gözeneklerde gelişerek sivilcelenmelere de yol açar. Genellikle yüzde burun üstünde ve yanlarında, alın, iki kaş arası, çene ile dudak arasında görülür. Vücutta ise sırtta oluşur.

Siyah Nokta Bandı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Yüzde oluşan özellikle T bölgesindeki siyah noktalar için kullanılan siyah nokta bantları adeta imdada yetişiyor. Hızlı ve etkili sonuç vermesi bakımından her bayanın güzellik sırı olmaktan çıkıp demirbaşı haline gelmiştir. İçeriğinde bulunan limon asidi sayesinde gözeneğin dibine kadar açık kalan ufak bir yer olsa da siyah noktanın içine girerek oradaki yağı parçalıyor. Böylece gözenekteki dolu yağ oluşumu üzerindeki siyah noktası ile birlikte sökülüyor. Ayrıca limon pigmentasyonun düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Banyodan sonra ya da yapılacak buhar uygulamasından sonra gözenekler açıkken uygulanması çok iyi sonuç verebiliyor. Uygulanacak yeri hafifçe suyla ıslatılmasıyla bandı açarak siyah noktaların üzerine yapıştırıyorsunuz. Su ile çalışmaya bantların üzerini de nemlendirmeniz yapışması açısından önemlidir. Aldığınız kutunun üzerinde yazan süre kadar beklettikten sonra bandı ne kadar acı verici olsa da hızlı bir şekilde çekmek siyah noktaların altındaki yağ iğnecikleri ile gelmesi bakımından önemlidir. Genelde 15 dakikada sertleşen bantları çok uzun tutarak iyice kurutmak ise siyah noktaların yerinden çıkmamasına neden olacaktır.

Ferahlatıcı etkisini hissederken ve pürüzsüz bir görünüme kavuşmuş cildinizin açık gözenekleri tonik ile sıkılaştırmak gerekir. Doğal tonik olan maden suyu, elma sirkesi veya gülsuyu da kullanılabilir. Pek çok markanın çıkardığı siyah nokta markalarına güzellik marketleri ya da gittiğiniz süpermarketlerden kolayca ulaşabilirsiniz. Pahalı olmamakla beraber 4 – 5 kullanıma sahip paketler bir arada satılmaktadır. Bazen tüylenmeye yol açtığı söylense de orada var olan tüylere biraz daha fazla dikkat çekmekten başka negatif etkisi yoktur. 15 günde bir ya da siyah noktalarınız çıktıkça kullanabilirsiniz.

Dışarı çıkmaya üşendiğiniz bir pazar günü kendi siyah nokta bantınızı kolayca evdeki malzemelerle hazırlayabilirsiniz.

Evde Siyah Nokta Bandı Nasıl Yapılır

Evde siyah nokta bandı nasıl yapılır, Etkili siyah nokta bantları nelerdir sorunun cevabı ise ;

Siyah nokta bandı 1

1 yumurtanın akını sarısından ayırıp, çatalla çırpın. Siyah nokta olan bölgenize mutfak fırçası ya da saç boyamak için kullanılan fırça ile sürün. Üzerine tuvalet kâğıdı yapıştırın. Kâğıtların üzeri kurduktan sonra nazikçe yüzünüzden çekin. Siyah noktalarınızdan rahatsızlık duydukça kullanabilirsiniz. Karışımın içine birkaç limon damlatarak daha etkili hale getirebilirsiniz.

Siyah nokta bandı 2

1 yemek kaşığı tarçını, 1 yemek kaşığı balın içerisinde gözükmeyecek şekilde iyice karıştırın. Temizlenmiş ve buhara tutulmuş cildinize fırça yardımı ile ince bir katman sürün. Makyaj pamuklarını ya da şeritler halinde kestiğiniz pamukları üzerine yapıştırın. 5 dakika bekledikten sonra yavaş yavaş cildinizden sökün. Ilık su ile duruladıktan sonra tonik sürerek, nemlendirici ile bakımınızı tamamlayın.

Siyah nokta bandı 3

Bu tariflerin içinde belki de en tanınanı ve etkilisi ise süt ve jelatin karışımıdır. Marketlerde kabartma tozunun yakınında bulabileceğiniz 1 yemek kaşığı toz jelatini,1 yemek kaşığı süt ile karıştırıyoruz. Küçük bir bölgeye uygulayacaksanız tatlı kaşığı olarak da tarifi yapabilirsiniz. Genelde evlerimizde sıklıkla kullandığımız mikrodalganın içine girecek bir kapta hazırladığımız karışımı orta güçte 10 saniye kadar ısıtıyoruz. Mikrodalganız yok ise ben mari usulü yani sıcak su içine başka kapta karışımı yerleştirerek hazırlayabiliyoruz. Jel kıvamına gelen karışımı cildinizi yakmayacak kadar sıcak olması yeterlidir. Fırça yardımı ile yüzünüze uygulayarak 10 dakika kurumasını bekleyin. Gerilme olması önemli değil. Bu maskenin kuruduğuna dair işaret olacaktır. Maskeyi kırmadan dikkatlice yüzünüzden çıkarın.

Siyah nokta bandı 4

1 yemek kaşığı balı 1 çay kaşığı süt ile karıştırmaya çalışın, Daha sonra mikrodalgada ya da benmari usulü karışımı yakmadan ısıtın. Bu mikrodalga için orta ısıda 10 saniye kadar sürecektir. Isınan karışım daha akışkan hale geldiğinden hızlı hızlı karıştırarak iyice birbiri içinde özümsenmesini sağlayın. Ilık olunca fırça yardı ile yüzünüze ince bir katman sürün. Makyaj pamuğu ya da kestiğiniz şerit pamukları üzerine yapıştırın. 20 dakika beklettikten sonra yavaşça yüzünüzden çekin. Soğuk su ile duruladıktan sonra cildinizi tonikleyerek nemlendiricinizi kullanın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.