Cilt Lekeleri İçin Etkili Maske Tarifleri

Cilt Lekeleri İçin Etkili Maske Tarifleri

Cilt Lekeleri Etkili İçin Maske Tarifleri Vücudumuzda bulunan cilt lekeleri ya doğuştan ya da sonradan oluşan lekeler olmak üzere ikiye ayrılır.

Doğuştan oluşan cilt lekeleri için aslında yapılacak pek bir yöntem bulunmamaktadır. Sonradan oluşan cilt lekelerinin başlıca sebepleri ise genelde güneşten kaynaklanan cilt lekeleridir.

Güneşte uzun süre cildimize herhangi bir koruyucu sürmeden dolaşmak cilt lekelerine sebep olmaktadır. Güneşte uzun süre koruyucu olmadan kalmak, cilt lekelerinden ziyade cilt kanserine sebep de olabilir.

Cilt Lekelerini Nasıl Giderebilirim?

Cilt lekelerini gidermenin iki yöntemi vardır. Birincisi koruyucu kremler ve beyazlatıcı kozmetik ürünler. İkincisi ise herkesin yapabileceği ve evde hazırlayabileceği cilt lekelerini gidermek için maskelerdir.

Cilt lekelerini gidermek için kullanılan kozmetik ürünleri hem pahalı hem de içerisinde bulunan kimyasallardan dolayı pek sağlıklı olduğu söylenemez.

Evde yapılacak doğal maskeler ise hem ucuz hem de doğal olduğu için en çok tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Ayrıca evde yapılan cilt lekelerini giderici maskelerin en önemli özelliği asitli meyveler sayesinde peeling etkisi yaratarak cilt lekelerinin görünümünü azaltıyor.

Aslında cildimizi güneşten korumak yapabileceğimiz en iyi cilt lekelerini önleme yöntemidir. Cildimizi güneşten koruyup maskeleri düzenli olarak uygularsak, belirli bir süre sonra cilt lekelerinin azaldığını görebiliriz.

Cilt Lekelerini Gidermenin Yöntemleri

Bal ve Limon Karışımı Maske

Cilt lekelerini  gidermenin en etkili doğal yöntemi bal ve limon maskesidir. Balın etkili bir nemlendirici özelliğinin olması ve limonun da asit özelliğinin bulunması cilt lekelerinden kurtulmak için en etkili doğal yöntem arasında yerini almaktadır.

Balın antibakteriyel özelliğinin olması da cildi temizleyip sivilcelerin oluşumunu engeller. Ayrıca limonun cildi kurulaştırmasını da engeller. Ayrıca bal ve limon karışımından oluşan maskenin yapımı da oldukça basittir.

Yapımı oldukça basit olan bu maske için 2 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon. Bal ve limon karıştırılarak cildinizde bulunan lekelere sürün. Yaklaşık 20 dakika süre bekleyin. Daha sonra bol ılık suyla yıkayın . limonun vereceği kuruluk için maskeden sonra dilerseniz nemlendirici de kullanabilirsiniz. Bu konuda size en önemli uyarım, cildiniz daha kısa sürede beyazlaşmasını istemeniz durumunda kesinlikle gereğinden fazla limon kullanmayınız. Çünkü limon cildinizi kurutup tahriş olmasına sebep olabilir.

Bal ve Tarçın Karşımı Maske

İhtiyacınız olan malzemeler 2 yemek kaçığı bal ve 1 çay kaşığı tarçın. Bal ve tarçını iyice karıştırıp cildinizdeki lekelerin bulunduğu bölgeye iyice sürün. 10 dakika sonra bol ılık suyla temizleyin.

Güneş Lekeleri İçin Bal ve Çilek Maskesi

Cilt lekelerinin gidermek için önerilen limon ve portakalın yerine asitik özelliği olan çilek de kullanılan yöntemler arasında yerini almaktadır. Portakal ile aynı asit özelliği içeren çilek, gözenekleri temizleyip sivilcelerin oluşmasını da azaltıyor. Ayrıca cildin pürüzsüz olmasını da sağlamaktadır.

Bal ve çilek maskesi için gerekli olan; 2 çay kaşığı bal ve 2-3 adet iyicene temizlenip yıkanmış taze çilek yeterlidir. Öncelikle iyice yıkanmış taze çilekleri çatalla ezin. Daha sonra 2 çay kaşığı balı ekleyin ve iyice birbirine karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yüzünüze sürdükten sonra 20 dakika kadar bir süre bekleyin. Daha sonra ılık suyla yüzünüz güzel bir şekilde temizleyin. Yüzünüzde oluşacak kuruluğu gidermek için nemlendirici kullanabilirsiniz. Lekelerin çok olduğunu düşünüyorsanız bu maskeyi 1 ay süre boyunca haftada en fazla 3 olmak şartıyla yapabilirsiniz.

Güneş Lekeleri için Karpuz ve Pirinç Maskesi

Eğer cildinizdeki lekeleri gidermek için güzel kokulu bir karışım arıyorsanız buldunuz demektir. Bu maskeyi güzel koku sağlamak için tercih edebilirsiniz.

Karpuz ve pirinç karışımından oluşan bu maskeyi yapmanız için, 2 yemek kaşığı (tepeleme) karpuzu vakumlu bir kaba koyarak suyu çıkana kadar ezin. Suyunu çıkardığınız karpuzun bulunduğu kaba 1 yemek kaşığı pirinç ekleyin ve kısa bir süre karıştırın. Kabı sıkıca kapattıktan sonra 8-10 saat buzdolabında bekletin. Bekleme işlemi bittikten sonra yüzünüze sürebilecek şekilde mikserden geçirin. Kıvama geldikten sonra yüzünüze sürün ve 15 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın. Dilerseniz cildinizde oluşacak kuruluk için nemlendirici kullanabilirsiniz.

Portakal Kabuğuyla Yapılan Maske

Aslında portakal kabuğuyla yapılacak olan bu doğal maskenin yüzümüze yapılan en yararlı maske olduğu biliniyor. Düzenli olarak bu maskeyi yapmak hem cildimizde bulunan ölü hücrelerden kurtulmamızı ve cilt lekelerinden kurtulmayı sağlıyor.

Bu maske için gerekli olan 2 portakalın kabuklarını olabilecek en küçük parçalara ulaşacak şekilde rendelemek. Daha sonra rendelenen portakal kabuklarını az miktarda su ekleyerek ezin. Su yetersiz kaldığı takdirde biraz daha su ilave edebilirsiniz. Fakat hazırlanan bu karışımın yüzünüze sürebilecek kıvamda olmasına dikkat edin. Karışımı elde ettikten sonra yüzünüze yumuşak bir şekilde masaj yaparak fazla bastırmadan sürün.  İyicene dağıttın. 20 dakikalık bir süre bekleyin. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Dilerseniz maskeden sonra cildinize nemlendirici sürebilirsiniz.

Lekelerin ciltte çıktıktan sonra beyazlatmaktansa, lekelerin çıkmasını önlemek en önemli koruma yöntemedir.

Unutmayın; En önemli giysiniz cildinizdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.