Kayıp ve Çalıntı Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kayıp ve Çalıntı Kimlik Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yapılan değişiklik ile beraber eski kimlik kartını kaybedenler Nüfus Müdürlüklerine başvurduklarında yeni kimlik kartı verilmektedir. Aynı şekilde yeni kimlik kartını kartını kaybettiğinizde yada çaldırdığında kayıp kimlik kartı nasıl çıkarılır hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Kaybettiğiniz yada çaldırdığınız nüfus cüzdanı ister eski olsun isterse yeni kayıp nüfus cüzdanı başvurusu yaptıktan size sizlere yeni cipli kimlik kartı verilecektir. Bu yazımızda kayıt yada çalıntı kimlik kartı nasıl çıkarılır, hangi evraklar gerekli, nereye başvurmak gerekli sorularına ayrıntılı olarak cevap verirken kayıp kimlik kartı ücreti ve cezalarını cevaplamaya çalışacağım.

Kaybolan Kimlik Nasıl Çıkarılır

Kaybolan kimlik kartını çıkarmak için yapılması gerekenler işlemler hakkında bilgi vermek istiyorum. Eğer eski nüfus cüzdanını kaybettiyseniz ilk defa yeni kimlik alacağınız için biyometrik fotoğraf çektirmeniz gereklidir. Eğer yeni cipli kimlik kartını kayıp ettiğinizde 6 ay süre süre geçmesiyse aynı biyometrik fotoğrafı kullanabilirsiniz.

Kaybolan nüfus cüzdanı için başınızın ağrımaması ve ciddi sorunlar yaşamamak için kesinlikle kayıp kimlik kartını Nüfus Müdürlüğüne bildirerek yeni cipli kartınızı çıkartmanız gerekmektedir.

Kaybolan Kimlik İçin Nereye Başvurmak Gerekli

Kaybettiğiniz kimlik için en geç 1 hafta içerisinde Nüfus Müdürlüklerine kayıp bildirimde bulunmanız gerekmektedir. Eğer 1 haftadan daha fazla sürede kimliliğini kayıp ise kesinlikle Emniyet birimlerine başvurarak kimliğinizi kaybettiğinizi belgelemeniz gerekmektedir.

Kaybolan Kimlik İçin Hangi Evraklar Gerekli

  • 1 Adet biyometrik fotoğraf
  • Kimliğini belgelemek için ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı, basın kartı yada muhtarlıktan alınacak resmi kağıt
  • Kayıp kimlik için bankaya yada PTT yatırılan ücret dekontu

Kayıp kimlik için ücret ödenirken kayıp kimlik ücreti ödemesi yapılacaktır.

Yeni Kimlik Kartı İçin Gerekli Evraklar

Kayıp Kimlik İçin Randevu Alma

Kimlik yenilme, kayıp yada çalınması durumunda mutlaka kayıp kimlik için randevu almanız gerekmektedir. Aslında yeni kimlik çıkarmak yada yada kaybolan kimliğini değiştirmek için randevu almak zorunlu olmamasına karşın Nüfus Müdürlüklerindeki yoğunluk ve randevulu olanlara öncelik verilmesinden dolayı randevu almanız daha sağlıklı olacaktır.

Yeni Kimlik İçin Randevu Nasıl Alınır

Nüfus Cüzdanını Kaybetme Cezası, Kayıp Kimlik Cezası

Nüfus cüzdanlarını kaybedenler daha önceleri para cezası ödüyorlardı bu uygulama yasal düzenleme ile beraber yürürlükten kaldırılmıştır. Yapılan düzenleme ile sadece yeni cipli kimlik kartını kaybedenler sadece 45 tl değerli kağıt ücretini ödemeleri yeterlidir.

İlk defa kimlik kartı çıkaranlar kimliklerini kaybetmeleri durumda sadece 22.5 tl ödeyeceklerdir.

Kayıp yada Çalıntı Kimlik İçin Başvuru Yapılması Gerekli Mi

Evet kayıp yada kimlik kartının çalınması durumda mutlaka Nüfus Müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir.  Kayıp kimlik kart bildirimi nereye yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse sadece en yakın nüfus müdürlüğe başvurmak yeterlidir.

Kayıp kimlik kartı için emniyet bilgi vermek yada gazete ilanı vermek yasal zorunluk olmamasına karşın nüfus cüzdanınızı kaybettiğinizi belgelemek adına faydalıdır.

Yeni kimlik kartı çıkardığınızda kaybolan kimlik kartınız otomatik olarak geçersiz sayılacaktır.

 Kayıp Nüfus Cüzdanı Ücreti Nereye Yatırılır

İster ilk defa kimlik kartı çıkarın isterseniz kayıp kimlik kartını çıkarın bütün kimlik ücretleri anlaşmalı bankaya yada PTT şubelerine yatırılmaktadır.

Kayıp, Çalıntı Kimlik Kartını E-Devlet Üzerinden Bildirme

Kayıp yada çalıntı kimlik kartını dilerseniz e-devlet üzerinden hızlı şekilde bildirebilirsiniz. E-Devlet uygulamasına girerek kayıp çalıntı ihbar bildirimi yapmanız yeterlidir.

Kaybolan Kimlik Kaç Günde Çıkar

Kaybolan nüfus cüzdanını çıkardığınızda yeni kimliğiniz size hemen teslim edilmemektedir.  Başvuru yapıldıktan sonra 1 hafta içerisinde kimlik kartınız posta ile adresine teslim edilmektedir.

Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır

Biyometrik Fotoğraf Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Alo 199 Hattını Arayarak Kimlik Randevusu Alma

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.