Yeni Kimlik İçin Fotoğraf Nasıl Olmalı? Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Yeni Kimlik İçin Fotoğraf Nasıl Olmalı? Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Yeni kimlik çıkarma işlemlerinde gerekenler evraklardan biri ise biyometrik fotoğraftır. Biyometrik fotoğraf yeni cipli kimlik kartlarında kullanılması resimlerden biridir. 15 yaşını doldurmuş her bireyin kimlik kartında resim bulunması zorunludur.

Yeni kimlik, ehliyet ve pasaportlarda kullanılması zorunlu olan biyometrik fotoğraf nedir, biyometrik fotoğraf özellikleri ve biyometrik fotoğraf nasıl çekilir sorusuna bu yazımızda cevap vererek yardımcı olma çalışacağım.

Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenen ve makinede okunabilen kimlik kartlarında kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır.

Biyometrik fotoğraf kişinin ölçülebilir fiziksel özelliklerini ve davranışlarını tespit ederek tanınmasına olanak veren fotoğraflardır. Uluslar arası standartlarla belirlenmiş biyometrik fotoğrafla pasaportlarda uzun yıllarıdır kullanılmaktadır. Belli bir standart ölçüsü olan bu fotoğraflar yüksek kaliteli resimlerdir.

Gelişen teknoloji ile beraber kişileri daha iyi tesbit etmek için yasal düzenleme ile beraber artık kimlik kimlik kartlarında biyometrik fotoğraf kullanılmaya başlanmıştır.

Yeni Kimlik İçin Biyometrik Fotoğraf Nasıl Olmalı?

Yeni kimlik kartı yada ehliyet çıkarmak için sizden biyometrik fotoğraf istenmektedir.  Kimlik çıkarmak için gerekli evrakları ve biyometrik fotoğrafınızı verdiğinizde tarayıcı ile resminiz kayıt altına alınarak veri tabanında saklanmaktadır.

Kimlik için istenen fotoğraflar belli bir standart ölçüsüne sahip olmalı ve yüzünüz net olarak görülmelidir. Şapka, güneş gözlüğü yada buna benzer her hangi bir takı takmamanız gereklidir. Ehliyet yada kimlik fotoğrafı nasıl olmalı sorusuna daha ayrıntılı cevap vermek gerekirse sizlere biyometrik fotoğraf özelliklerini açıklayarak yardımcı olmaya çalışayım.

Biyometrik Fotoğraf Özellikleri Nelerdir?

 • Biyometrik vesikalık fotoğraf ebatı 50 mm X 60 mm ve beyaz fonda desensiz olmalıdır
 • Resimde gölgeler almamalı
 • Son 6 aya ait resim olmalıdır
 • Farklı ebatlar ve fonlarda resim getirilmesi işlemin gerçekleşmemesine neden olmaktadır.
 • Çektiğiniz fotoğraf kesinlikle 50 mm X 60 mm ölçülerinden asla farklı olmamalıdır
 • Yüz resim üzerinde ortalamalı ve net görünmelidir
 • Fotoğraf üzerinde leke, kir yada kırışıklı olmamalı ve resim asla bükülmemelidir
 • Gözler ne görülmelidir, Saçlar asla gözü kapatmamalıdır ve kameraya net bakılmalıdır
 • Gözlük harici gözlük takılmamalıdır ( Güneş gözlüğü, renkli cam)
 • Şapka, başlık yada pipo gibi aksesuarlar asla bulunmamalıdır
 • Başörtüsü takanlar çene ucundan ve alın bölgesine kadar net olarak görülmelidir.

Biyometrik Fotoğraf Nerede Çekilir?

Artık ehliyet ve kimlik için biyometrik fotoğraf istenmesinden dolayı neredeyse bütün fotoğraf stüdyoları otomatik donanımlı makineler ile biyometrik vesikalık fotoğraf çekmektedir.

Yeni Kimlik İçin Biyometrik Fotoğraf Sakallı Olur Mu?

Çok sık sorulan sorulardan biri ise biyometrik fotoğraf çekerken sakallı olunur mu,  biyometrik fotoğraf sakallı mı olur mu sorusu genelde sakallı şekilde resim çekmek isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır. Yeni kimlik için fotoğraf çekerken yüz biyometrisiniz tam olarak belirgin olması gerekmektedir.  Eğer sakla yüz biyometrinizi ve yüz şeklinizi belirgin olarak değiştirmiyorsa sakalınızı kesmeniz de her hangi bir sakınca yoktur.

Yeni Kimlik İçin Fotoğraf Makyajlı Olur Mu?

Genelde fotoğraf çekerken daha güzel ve belirgin olmak için pek çok kadın biyomeyrik vesikalık resim çekerken makyaj yada eyelenir çekmekte her hangi bir sorun yoktur. Fakat makyaj yaptıktan yüzünüzde belirgin leke, yara, yara izi yada beni gizlerseniz ileride kimlik kontrolünde yada pasaport kontrolünde sıkıntı yaşayacağınızı asla unutmamalısınız.

Yeni Kimlik İçin Fotoğraf Yaş Sınırı Nedir?

Yeni kimlik için devlet tarafından belirlenen yasal düzenlemeye göre 15 yaşından büyük olan herkesin kesinlikle yeni cipli kimlik kartında biyometrik resim bulunmak zorundadır.

Yeni Kimlik İçin Kaç Tane Fotoğraf Lazım

Yeni kimlik çıkarmak için evraklarınızı hazırladıktan sonra yanınızda 1 tane biyometrik resim yeterli olmaktadır.

Biyometrik Fotoğraf Boyutu

Uluslar rası belirlenen standartlara göre resim boyutu 50 mm X 60 mm olmalıdır. Bu resim tarayıcıda kaydedilerek saklanmaktadır. Eğer fotoğraf boyutu farklı olursa işlemleriniz iptal olur.

Biyometrik Fotoğraf Kaç Para

Genelde biyometrik fotoğraf fiyatı ile ve ilçeye göre değişiklik göstermektedir. 4 adet biyometrik fotoğraf fiyatı 20 TL dir. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerde fiyatlar yüksek ike diğer illerde fiyatlar daha düşük olmaktadır.

Biyometrik Fotoğraf Çekilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biyometrik vesikalık fotoğraf çekerken yüzünüzün net görünmesi gereklidir. Saçlarınızı yüzünüzü kapatmamalıdır. Başörtüsü takan bayanlar çene ve alın bölgesi net görülmelidir. Yan dönmek, şapka yada renkli gözlük takma malısınız. Yüksel kaliteli çekim olması gereken biyometrik fotoğraflarda kesinlikle arka planda yada yanında başka bir cisim olmamalıdır.

Sizlere bu yazımızda biyometrik fotoğraf nedir ve biyometrik fotoğraf özellikleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.