Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar, Yeni Kimlik İçin İstenen Belgeler

Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar, Yeni Kimlik İçin İstenen Belgeler

Yeni kimlik kartı için yapılan değişiklik ile bazı evraklar istenmektedir. Eski nüfus cüzdanlarını yeni kimlik kartı ile değiştirmek isteyenlerin en çok merak ettiği soruların başında yeni kimlik kartı gereken evraklar nelerdir, yeni kimlik kartı için istenen belgeler nelerdir sorusudur.

Yeni kimlik artı çıkarmak için ilk yapmanız gereken işlemlerden biri olan Yeni Kimlik Randevu Nasıl Alınır yazımızı okuyarak randevu aldıktan sonra sizlere yeni kimlik çıkarmak için gereken evraklar nelerdir açıklamaya çalışacağım.

Yeni Kimlik Çıkarmak İçin Gereken Evraklar ve Belgeler

Yeni kimlik kartını çıkarmak için hazırlamanız gereken bazı resmi evraklar bulunmaktadır. İşte yeni kimlik kartı çıkarırken mutlaka yanınızda bulunması gereken evraklar ve belgeler.

 • Eski nüfus cüzdanı
 • Eğer kullandığınız nüfus cüzdanı çalındı yada kayboldu ise kendinizi kanıtlamak ve kimliğin size ait olduğunu belgelemek için Sürücü Belgesi, Pasaport, TSK Kimlik Kartı, Evlilik Cüzdanı, Pasaport, Avukatlık Kimlik Kartı, Öğretmen Kimliği, Hakim Savcı Kimliği, Sarı Basın Kartı yada muhtardan alacağınız resimli kimlik belgesi
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Anlaşmalı bankalar yada PTT yatırdığınız yeni kimlik ücretini gösteren dekont

Evlilik Nedeni İle Kimlik Değişikliğinde İstenen Belgeler

Evlilik işlemi sonrası kimlik değişimi resmi olarak evlendikten sonra ve evlilik cüzdanını aldığından andan itibaren size en yakın nüfus müdürlüğüne giderek halletmeniz gerekmektedir. Evlilik sonrası kimlik değiştirmek için aynı şekilde randevu almanız gerektiği unutmayın. Randevu sonrası hazırlamanız gerekenler evraklar ise;

 • Eski kimlik cüzdanları
 • Resmi evlilik cüzdanı
 • Siz ve eşinize ait 1 er tane biyometrik resim
 • Siz ve eşiniz kimlik ücretlerini yatırdığınız dair dekont

Boşanma Nedenli İle Kimlik Değişikliği İçin İstenen Evraklar

Boşanma davası sonrası hüküm kesinleştikten sonra Mahkeme kararını alarak nüfus dairesine başvurarak yeni kimliğiniz alabilirsiniz.Boşanma sonrası kimlik değişikliği için gerekli belgeler ise;

 • Eski nüfus cüzdanı
 • Mahkemeden alınana boşanma kağıdı
 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Bankaya kimlik değişim ücretini yatırdığınızı gösteren dekont

Yeni Doğal Kimlik Kartı Çıkarma

Yeni doğum yapan bebekler için ilk kimlik çıkarma işleminde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ayruca yeni doğan bebekler için herhangi bir fotoğraf almanız gerek yoktur. Yanlı dikkat etmeniz gereken husus bebek doğduktan sonraki 30 gün içerisinde Nüfus Müdürlüğüne başvurduğunuzda ücret ödemezsiniz. 30 günü geçtiğinde kimlik çıkarmak için başvurduğunuzda sizden ücret talep edeceklerdir.

Yeni doğan bebeğe kimlik çıkarmak için gereken evraklar ise anne yada babasın kimliği ile beraber doğum yaptığı hastaneden alınacak doğum kağıdının olması yeterlidir.

Kayıp, Çalıntı ve Yıpranma İşlemi İçin Kimlik Çıkarma Evrakları

Kimlik kartın çalınması, yıpranma yada kaybolması sonra ödeyeceğiniz ücret kimlik kartının yeni yada eski kimlik kartı mı olduğu ücret üzerinde etkilidir. Eski kimlik karnı kaybettiğinizde ödeyeceğiniz ücret farklı iken yeni kimlik kartını kaybeder yada çalınması daha fazla fiyat ödeyeceğiniz anlamana gelir.

Eski nüfus cüzdanının çalınması, kaybolması ve yıpranması sonra gereken evraklar

 • Eski kimlik kartı yada resmi geçerliliği olan belge
 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Bankaya yatırılan kimlik değişim ücreti

Yeni kimlik kartının çalınması, kaybolması ve yıpranması sonra gereken evraklar

 • Bankaya yatırılan 75 tl ücreti gösteren dekont
 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Kimliğini kanıtlayan resmi bir evrak

Yeni Kimlik Kartı İçin Fotoğraf Nasıl Olmalı

Biyometrik vesikalık fotoğraflar, standartları ICAO tarafından belirlenen ve makinede okunabilen kimlik kartlarında kullanılan yüksek kaliteli, belli ölçüleri ve özellikleri olan yüz biyometrisinin tespit edilebildiği fotoğraflardır. Belirli standartlara göre devletçe belirlenmiştir. Biyometrik fotoğraflar Ebatı 50 mm X 60 mm, beyaz fonda ve desensiz olurlar. Yüz net görülmeli ve son 6 aya ait olmalıdır.

Fotoğrafta gözlük harici şapka yada aksesuar bulunmamalıdır. Tesettürlü yada başörtülü fotoğraflarda çene ucundan alna kadar net olarak görülmelidir.

Yeni Kimlik İçin İstenen Ücretler

Yeni kimlik ücretleri her sene devlet tarafından belirlenmektedir. 2023 yeni kimlik ücretleri ise;

YENİ KİMLİK ÜCRETLERİ

 Kimlik Yenileme Ücreti: 75 TL
 Kayıp Kimlik Ücreti: 75 TL
 Evlilik Sonrası Kimlik Değişim Ücreti:75 TL
 Yıpranmış ve Eskimiş Kimlik Değişim Ücreti: 70 TL
 Yeni Doğan Bebekler İçin Kimlik Ücreti: Ücretsiz
 Yeni Doğan Bebekler İçin Kimlik Ücreti: 22,50 TL(Yeni doğum yapan bebekler için 30 gün içerisinde kimlik çıkarmak

Ücretsizdir. 30 günü geçen işlemlerde ücret talep edilir.)

Yeni Kimlik Kartı Çıkarma İçin Ne Gerekiyor

Yeni kimlik çıkarmak için gereken evraklar nelerdir sorusuna sizlere ayrıntılı olarak cevap vermeye çalıştım. Yeni kimlik çıkarırken eğer eski kimlik kartınız yoksa resmi bir belge olarak ehliyet, pasaport, evlilik cüzdanı yada muhtardan aldığınız resmi bir evrak ile kimliklerini sorunsuz bir şekilde çıkarabilirsiniz.

Yeni Kimlik Ne Zaman Verilir ve Teslim Edilir

Yeni kimlik başvurusu sonrası size yeni kimlikleriniz hemen teslim edilmez. Yeni kimliklerin sisteme girildikten sonra en geç 1 hafta içerisinde adresine teslim edilir.

Kimlik Değişim Yada Yeni Kimlik İçin Randevu Almak Zorunlu Mu

Aslında bilinen aksine yeni kimlik çıkarmak için herhangi bir randevu almanıza gerek yoktur. Ama nüfus müdürlüğünün yoğun olması ve randevulu kişilere öncelik verilmesinden dolayı randevu almanız daha mantıklı olmaktadır.

Yeni kimlik çıkarmak için gereken evraklar nelerdir sorusuna bu yazımızda cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan tüm soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.