Ehliyet Yenilemek İçin Gereken Belgeler ve Evraklar Nelerdir?

Ehliyet Yenilemek İçin Gereken Belgeler ve Evraklar Nelerdir?

Ehliyet yenilemek için gereken belgeler nelerdir sorusu eski tip ehliyetlerini yenisi ile değiştirmek isteyen pek çok kişinin merak ettiği ve büyük karışıklık yaşadığı sorunlardan biridir. Ehliyet yenilemek ve değiştirmek için gerekli belgeler ve evrakları sizlere en güncel şekilde anlatmaya çalışacağım.

Ehliyet yenileme işlemleri aynı kimlik işlemlerinde olduğu Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Daha önceleri Emniyet Müdürlüklerinde yapılan ehliyet değiştirme işlemleri Nüfus Müdürlüklerinde yapıldığını unutmayın.

Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler

Eski ehliyetinizi yeni ehliyet ile değiştirmek için mutlaka hazırlamanız gereken belgeleri sizlere yazarak konuya başlamak istiyorum. İşte ehliyet değişikliği için gerekli belgeler;

 • Eski sürücü belgesi
 • Nüfus cüzdanınız yada pasaport eski ehliyetiniz yanınızda ise onuda gösterebilirsiniz.
 • Sürücü sağlık raporu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Nüfus Müdürlüğünde vereceğiniz parmak izi, daha önce alındı ise bildirmeniz yeterlidir
 • Sürücü belgesi yenileme harcı ücreti + Vakıf Bedeli banka yatırıldığını belirten dekont
 • Kan grubunu belirleyen belge (Beyan etmenizde yeterlidir).

Yukarıda saydığımız evraklar ehliyetini yenilemek, yıpranan, kaybolan kimlik kartları için istenen evraklar dır ve eksiksiz olarak tamamlanması gereklidir.

Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar

Ehliyet yenileme ücreti her yıl devlet tarafından belirlenen ücretler üzerinden alınmaktadır. Eski tip sürücü belgesini yeni cipli sürücü kartı ile değiştirmek isteyenler 2 farklı ödeme yapmaları gerekmektedir. Teni cipli sürücü belgesi için sizden Polis Vakfı Harcı ve Değer Kağıt Bedeli tahsil edilecektir.

Eski Tip Ehliyetini Kaybedenler yada Çaldıranların Ehliyet Çıkarma Ücreti

Eski tip ehliyetinizi yeni tip ehliyet ile değiştirdiğinizde ödeyeceğiniz ücret ise toplamda 2019 yılı için 15 TL dir.

 • Polis Vakfı Ücreti 2 TL +  Değerli Kağıt Bedeli 13 TL  = 15 TL

Eski tip ehliyetinizi kaybeder yada çalınırsa ödeyeceğiniz ücret aynı şekilde toplamda 15 TL olacaktır.

Yeni Tip Ehliyetini Kaybeden yada Çaldıranların Ödeyeceği Ücret

Burada dikkat etmeniz gereken husus ise yeni tip ehliyetinizi kaybeder yada çaldırırsanız ödeyeceğiniz ücret çok fazla artmaktadır.

Eğer yeni tip ehliyetinizi kaybederseniz tekrardan çıkarmak için ödemeniz gereken toplam ücret Polis Vakfı Ücreti : 30 TL + Değerli Kağıt Bedeli : 166 TL = 196 TL olacaktır. Bundan dolayı yeni ehliyetinizi çıkardığınızda kaybetmemeye özen göstermelisiniz.

Ehliyet Yenilemek İçin Randevu Almak Gerekli Mi

Sürücü belgenizi yenilemek için kimlik işlemlerinde olduğu gibi randevu almanıza gerek yoktur. Ama Nüfus Müdürlüklerinde yaşanan yoğunluk be randevulu olanları öncelik verilmesinden dolayı kesinlikle randevu almanızı öneririm.

Ehliyet Yenilemek İçin Sağlık Raporu Gerekli Mi

Ehliyetini yenilemek isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri ise ehliyet yenilemek için sağlık raporu almak gerekli mi sorusudur. Bu soruya ayrıntılı cevap vermek gerekirse ehliyetiniz ister yenileyin isterseniz ilk kez ehliyet alın her türlü sağlık raporu almanız zorunludur. Sağlık raporu almadığında ehliyet yenileme işleminiz yapılmaz.

Peki ehliyet yenilemek için sağlık raporu nereden alınır sorusuna cevap vermek gerekirse Sürücü olur sağlık raporu hastanelerden , aile hekimden, sağlık ocağı, Devlet hastanesinden ve özel hastanelerden alınabilir.

Ehliyet Yenilemek İçin Alınan Sağlık Raporu Kaç Gün Geçerlidir

Ehliyet için aldığınız sağlık raporunun geçerlilik süresi 6 aydır. Sağlık raporu aldıktan sonra 6 ay içerisinde ehliyetinizi yenile memeniz durumunda tekrar sağlık raporu almanız gereklidir.

Ehliyet Yenilemek ve Çıkarmak İçin Nereye Başvurmak Gerekli

Ehliyet değiştirmek, kayıp yada çalıntı ehliyetinizi çıkarmak, sor adı değişikliğinden dolayı ehliyetinizi yenilemek ve yıpranan kırılan sürücü belgelerinizi size en yakın Nüfus Müdürlüğüne başvurarak değiştirebilirsiniz.

Ehliyet Yenilemek İçin Hangi Bankalara Ödeme Yapılır

Ehliyet yenileme ve değiştirme işlemi için ücreti yatırmanız gereken bankaların listesini ayrıntılı görmek için Ehliyet ve Kimlik Yenileme Ücreti Hangi Bankaya Yatar yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıca ehliyet yenileme ücretini ziraat bankası ATM’lerinden ve Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sayfasından kredi kartınızla yatırabilirsiniz.

Ehliyet Yenilemek İçin Son Tarih Ne Zaman?, Ehliyet Yenilemek Zorunlu Mu?

İlk olarak ehliyet yenilemek zorunlu mu sorusuna cevap verme istiyorum. Ehliyetinizi değiştirmek zorunludur ve kesinlikle eski tip ehliyetler değiştirilmesi gerekmektedir. 2016 yılında yürürlüğe giren yasa ile eski tip ehliyetler 31.12.2020 kadar değiştirmek gereklidir. Bu tarihi kadar eski ehliyetleri kullanabilirsiniz ama bu tarihten sonra geçersiz sayılacaktır tabi her hangi bi yasal değişiklik yapılmazsa.

Ehliyet Yenilemek İçin Hangi Evraklar Lazım

 • Nüfus cüzdanı, eski ehliyetiniz yada pasaport
 • Sürücü olur sağlık raporu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Bankaya yatırdığınız ücretin makbuzu
 • Eski sürücü belgesi
 • Kan grubu belgesi

Ehliyet Yenilemek İçin Aile Hekime Raporu Geçerli Mi

Ehliyet yenilemek için gerekli evraklardan biri olan sağlık raporunu aile hekimden almak her hangi bir sorun teşkil etmez ama Doktorunuz her hangi bir sorun tespit ederse sizi bir üst sağlık kuruluşuna sevk edebilir.

Ehliyetimi Yeniledik Kaç Günde Gelir

Ehliyet yenilemek için evraklarınızı teslim ettikten sonra yeni ehliyetiniz size hemen teslim edilmemektedir. Yeni ehliyetiniz ortalama olarak 1 hafta içerisinde gelmesine karşın yasal teslim süresi 15 gündür. Ehliyet kime ait ise ona teslim edilir. Ayrıca dilerseniz talep etmeniz halinde geçici ehliyet verilmektedir.

Ehliyet Yenilemek İçin Kan Grubu Kartı Gerekli Mi

Kan grubu kartı almanız en sağlıklı yöntem olacaktır. Kan grubu kartı zorunlu olmamakla beraber eski ehliyetiniz de yazan yada yazılı beyanınız ile bildirim yapabilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda ehliyet yenilemek için gerekli belgeler ve evraklar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.