Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer? Böbrek Ağrısı Geçiren Öneriler

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer? Böbrek Ağrısı Geçiren Öneriler

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer? Böbrek Ağrısı Geçiren Öneriler; Böbrek sancısı çoğu zaman aninden ortaya çıkan ağrılardır. Böbrek sancısı beklenmeyen bir anda şiddetli olarak gelişir. Böbrek sancısı bayanlara nazaran erkeklerde daha sık görülür. Özellikle böbrek taşı ağrısı dayanılmaz bir durumu gelirken kişi çalışamaz ve işini yapamaz hale gelebilir. Böbrek ağrıları genelde nefrit ve böbrek üstü bezi hormonları olarak ikiye ayrılır.

Nefrit: En basit anlatımı ile böbreklerin iltihaplanma durumudur. Böbrek iltihabında baş ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık ve sancı görülür.

Böbrek üstü bezi :Böbrek üstü bezi tarafından salgılanan zararlı maddelerin oluşturduğu sancı durumudur. Bu salgılanan maddeler vücudun su ve tuz dengesini bozar bu sonucunda ise böbreklerin işleyişi bozulur

Eğer böbrek taşı düşürüyorsanız aniden böbrek ağrısı ile karşılaşırsınız. Ne kadar sağlıklı olursanız olur böbrek sancısı yaşayabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda böbrek ağrısı nasıl geçer, böbrek ağrısı neden olur, böbrek sancısına ne iyi gelir hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Böbrek Ağrısının Nedeni

Böbrek ağrısı mutlaka bir nedene bağlı olarak gelişir. Genelde böbrek ağrısı çekenler böbrek ağrısının sebebi nedir yada böbrek neden ağrır sorusunun cevabını aramaktadırlar. Böbrek ağrısının nedenleri ise;

 • Böbrek içerisinde kum bulunmasından
 • Böbrek taşı yüzünden
 • Nefrit yani böbrek iltihabı yüzünden
 • İdrar yolu iltihabından dolayı

Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır

Böbrekler vücut için hayati önem taşıyan birçok önemli görevi yerine getirirler. Genelde bilindiği üzere kandaki zararlı maddeleri süzüp, vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Kan basıncını ayarlama, kanın asit – baz dengesi ve hacminin ayarlanması, kemikler için gerekli olan D vitaminini etkinleştirme, alyuvar yapımına yardımcı olma gibi görevleri vardır. İşleyişinin bozulduğunun göstergeleri arasında sancılanma en başta gelir. İdrar yolu ve böbrek iltihabı, böbrekte veya idrar torbasında taş oluşumu, böbreğin görevini engelleyen kist veya tümörler gibi nedenlerden dolayı sancılara ek olarak çeşitli şikâyetler görülür. Böbrek sancıları yatakta pozisyon değiştirerek ya da oturduğunuz yerde konumunuzu dikleştirerek geçmez. Eğer geçiyorsa bu sancıların sebebi başka nedenlerden dolayı kaynaklanır.
Özellikle bel bölgesinde ve kasıklara doğru karnın alt tarafındaki ani başlayan sancılar, titreme, ateş, iştahsızlık, idrar yaparken yanma ve zor idrara çıkma, idrarın kokusunda ve görünümdeki değişim, idrarda kan, gece uyandıran ağrılar, halsizlik, hiçbir şey yapmama isteği gibi belirtilerin bir arada görüldüğü böbrek hastalıkları için; uzman bir doktora başvurup, gerekli tetkikler yapıldıktan sonra, verilen ilaçlar ile tedaviye hemen başlanmalıdır. Çünkü iltihap veya sayılan hastalıklar böbreği kalıcı hasar verebilir. Bu kadar hayati dengeleri bir arada tutan böbreğin hasarı sonucu, böbrek nakline kadar gidebilir.

Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir

 • Uzmanların da öngördüğü üzere su, böbrek ve vücut sağlığı korumak için çok önemlidir. Günlük 2 litre su tüketmek, böbreğin düzgün çalışmasını sağladığı gibi, zararlı maddeleri süzerken zarar görmemesini de sağlar. İçilen gazlı içecekler, meyve suları ya da vücuda alınan diğer sıvılar suyun yerini tutmaz. Böbrekte zararlı maddelerin kalıntı yapmaması ancak vücuda alınan yeterli su miktarı ile olur. Ayrıca idrar yolu, böbrek iltihabı, taş, kum dökerken su içimi arttırarak iltihabın seyrekleşmesi, bol idrara çıkılarak kolay atılması sağlanabilir. Bu gibi durumlarda sık sık idrara gitmek için uyarılan vücut, tuvalete gidildiğinde çok az idrar çıkışı olduğundan, kum veya taş varlığında idrar yollarını tahriş ettiği ve bununla birlikte bakteri üremeye son derece açık hale geldiği bilinmektedir. Bunun için ne kadar idrara gitme uyarısı gelirse gelsin, tuvalete gidildikten sonra en az 500 ml su içilip, 1 ila 1,5 saat bekleyip öyle tekrar idrarı atmak; hem tazyikli idrar hem de buna bağlı olarak sancısız idrar yapma aynı zamanda idrar yolları ve böbreğe zararın önüne geçmiş olunur.
 • Böbrek sancısı olunca ilk olarak akla gelen karın ve bel bölgesine yapılan sıcak su uygulamasıdır. Üşütme, taş veya kum varlığından dolayı böbrek sancısı var ise bir miktar sancının hafiflemesine neden olur. Eğer iltihap var ise sıcak su uygulaması son derece sakıncalıdır. Sıcak içerde bakteri üremesini tetikleyerek, iltihabın ilerlemesini sağlayabilir. Bunun için sadece ayakların altına sıcak su uygulanmalıdır.
 • Sancının daha yoğun olan tarafın üzerine yatmak, o bölümdeki böbreği büzüştürüp kan akışının hızlanmasını sağladığından, sancının azalmasına neden olur. Ayrıca yüzüstü yatıp bacakları kıvırıp topukları kalçaya doğru getirmek de biraz rahatlamaya yardımcı olur. Vücudun esnekliğine biraz güvenenler için ise yüzüstü pozisyonunda, kollardan destek alarak gövdeyi yerden kaldırıp, bel hizasında kıvrılmak yine böbreklere direkt olarak etki eder.
 • Bel ve karın bölgesinin iyi korunması, soğuk havalarda fanila veya özel olarak yapılmış koruyucu korseler kullanmak böbrekleri üşütmemek için önemlidir.Ayaktan soğuk almak, ıslak mayo ile durmak böbrek sancılarına neden olan diğer etkenler arasındadır.
 • Böbrek sancısının ani olarak geliştiğinden dolayı, sancı başlar başlamaz hareket edilmelidir. Yatmak veya durağan hale gelmek sancının kademeli olarak arttığının hissedilmesine neden olur.
 • Böbrek hastalığı olduğu zaman kişi kendini bitkin ve iştahsız hisseder. Böyle durumlar da pirinç ve bununla yapılan lapa böbreklerin çalışmasını düzenler ve sancılara iyi gelir. Böbreklere yük binmemesi açsından da önem taşır. Herhangi bir böbrek hastalığı durumunda aşırı protein alımından uzak durulmalıdır.
 • Özellikle taş oluşumundan dolayı sancıları azaltan sihirli formül ise limon suyudur. Limonata yapılarak içilirse hem vücuda fazla sıvı alınır hem de sancıyı giderir. Marketten hazır olarak alınanların içinde gerçek limon suyu yoktur. Bu yüzden limonlar sıkılarak evde ve az şekerli yapılmalıdır.
 • Su tüketiminizin az olduğunu düşündüğünüzde salatalık yiyerek de gerekli suyu vücudunuza alabilirsiniz. Salatalığın yapısının yüzde 99 sudan oluşması bunun için etkendir.
 • Sancılarınızın olduğu zaman kesinlikle kahve ve çay tüketilmemelidir. Bunlar vücuttaki suyun azalmasına neden olur. Bitki çayları ise güvenle içilebilir. Özellikle papatya çayı gevşeyerek, rahatlamanızı sağlar.
 • İçinde potasyum bulunan (muz, patates v.b …) yiyeceklerden uzak durmak, sancılı günlerin kolay atlatılması açısından önemlidir.
 • Isırgan otunun yapraklarından demlenerek içilen çay ise böbrekleri rahatlatarak, sancının azalmasını sağlar. Özellikle iltihaptan dolayı oluşan sancılar için birebirdir. Böbrek taşlarının oluşmasını engellediği gibi, var olduğu durumlarda ise böbrekten mesaneye rahatça inmesini sağlar. Günde iki ya da üç defa kaynayan bir bardak suyun içine 7-8 yaprak atılarak 10 dakika demlenir. Taze olarak tüketilmelidir.
 • Taze sıkılmış nar suyu veya yenilen nar, sancıların azılmasını sağlar.
 • Çiğ olarak yenilen fesleğen ya da içilen her bardak suyun içine birkaç dal fesleğen atarak bekleterek tüketmek sancıları kesmeye yardımcı olur.
 • Böbreklerin akut dönemler geçirdiği zamanlarda sancılara sık sık yakalanmamak için lifli yiyecekler tüketilmelidir. Taze sebze ve meyve yemek ön planda olmalıdır. Hasta olunan dönemlerde şekerler ve karbonhidratlardan uzak durulmalıdır.
 • Sancılar sırasında vücuttaki fosfor oranı artar. Sancıların tekrarı fosfor oranına da bağlıdır. Süt ürünleri ve soyalı besinler fosfor oluşumunu kontrol altına alır.
 • Sodyum içeren gıdalar sancıların artmasına neden olur. Paketlenmiş ve konserve haline getirilmiş her türlü ürünün içinde sodyum bolca vardır. Ketçap, mayonez gibi soslar da buna dâhildir. Özellikle sofra tuzu sancılı dönemde hiç kullanılmamalıdır.
 • Böbrek sancısı eğer taştan dolayı gelişiyorsa avakado yaprağından demlene çay sancıların bir anda kesilmesini sağlar. bir bardak kaynayan suya atılan 3-4 tane avakado yaprağını 7-8 dakika demlendirilmelidir.
 • Kereviz ise böbrek hastalığı sırasında böbreğe binen aşırı yükün azalmasını sağlar. Böbreğin daha sistemli çalışmasına bunun yanında sancılarda hissedilir şekilde hafiflediği görülür.
 • Mürver ağacının kabuklarından demlenerek yapılan çay ise böbrek sancıları için kesin çözümdür. İçine lavanta katarak, içimini daha keyifli hale getirebilirsiniz.
 • Çoğu zaman biranın böbrekler için yararlı olduğu söylesen de sancılı dönemde içmek ise alkol sebebiyle böbreklere zarar verebilir. Bunun için sadece arpa suyu içmek sancıları gidermek için kullanılır.2 çorba kaşığı arpayı 1 litre suyun içinde gece boyunca bekletin. Daha sonra gün içinde düzenli aralıklarla tüketin.

Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer Bitkisel

Böbrek sancısına iyi gelen bitkilerinin yanında böbrek ağrısına bitkisel çay içererek ağrıyı dindirmeniz mümkün. İster böbrek sancısı olsun isterse böbrek üşütmesi bitkisel öneriler her zaman daha etkili yöntemlerdir. Böbrek üşütmesine ne iyi gelir diyorsanız mutlaka bu önerileri uygulamanızı tavsiye ederim.

 • Anason tohumlarını öğüterek üzüm suyu içine katarak tüketmek sancıların anında kesilmesini sağlar.
 • Şeftali yapraklarından demlenerek içilen çay ise sancıların azalmasını sağlar.
 • Armut ise böbreklerin temizlenmesini yardımcı olarak, sancılardan kurtarır.
 • Zeytinyağlı pırasa yemeği tüketmek sancıları gideren bir diğer formüldür.
 • Rezene çayı vücudu rahatlatarak sancıların gelme sıklığını azaltır.
 • Birer tatlı kaşığı meyan kökü, civanperçemi ve öğütülmüş anasonu 1 litre suda kaynatarak hazır halde bulundurun. Sancınız başladığında 1 bardak tüketin.
 • Hatmi kökünü çiğnemek beklenmedik anda başlayan sancıları kesmek için hazırlık yapmadan seçilen bir yoldur. Demlenerek çay olarak da içilebilir.
 • Adaçayının ağrı ve sancı kesici özelliği bilinmektedir. Günde 2 defa içmek ise böbrek sancılarını ortadan kaldırır. Adaçayının içine eklenecek aynı miktardaki mısır püskülü ve kiraz sapı böbreklerin çalışmasını düzenler. İltihapların sökülmesine yardımcı olur.
 • Elma suyuna veya sadece suya katılan 1 çay kaşığı karbonat ise sancıları kısa sürede azaltır.
 • Bamya böbrekleri çalıştıran bir sebzedir. Bunun yanında geceden bir sürahi su içine atılan 4-5 adet bamyadan çıkan suyun içilmesi böbrek sancılarını keser.
 • Yaz aylarında bulunan domatesin suyunu sıkarak bir bardak aç karnına tüketmek sancıları azaltır.
 • Sancıyan böbreğin tarafında beze emdirilmiş hint yağı koymak dışarıdan sancıyı kesmek için olan bir çözümdür.
 • Karahindiba çayı ise böbrekler bulunan gerek iltihap gerekse taş oluşumundan sancıyı keser. Bunun 1-2 çorba kaşığı karahindibayı 1 fincan suda 15 dakika kadar demleyerek içilmelidir.
 • Huş ağacının yapraklarından demlenerek içilen çay, böbrekleri sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekleyerek, sancıların önüne geçer.

Böbrek Taşı Ağrısına Sıcak İyi Gelir Mi

Şiddetli böbrek ağrısı çekmeye başlarsanız böbrek kaslarını gevşetmek ve rahatlatmak için böbrek ağrısına sıcak uygulayarak böbrek ağrısını hafifletmemiz mümkündür. Böbrek ağrısına sıcak su torbası uygulayarak ağrıyı ve sancıyı hafifletebilirsiniz ama unutulmaması gereken bir durum ise eğer böbrek sancısı şiddetli ise sıcak su pek etkili olmayabilir.

Gerçek limonla hazırlanmış sıcak limonlu su böbrek ağrısının hafiflemesine ağrının dinmesini sağlar. Düzenli olarak limonlu su içmek böbrek taşının kırılmasını sağlar. Böbrek ağrısı olmasını engellemek için daima ayaklarınızı sıcak tutmaya çalışın.

Böbrek ağrısına maydanoz iyi gelirmi ; Maydanoz suyu böbrek taşını düşürmede çok etkili bir bitkidir. Kaynayan suyun içerisine maydanoz demetlerini atın ve belli miktarda limon ekleyerek hazırlayın. Süzdükten sonra soğuması içi dinlendirin. Günde 4 defa tüketebilirsiniz. Kısa sürede etkisini gösterecektir.

Böbrek ağrısına iyi gelen su : İzmir Torbalı’da bulunan Dağtekke köyünde şifalı su böbrek taşını düşürdüğü bilinmektedir. Böbrek taşını düşürdüğü için pek çok ilden ve ülkeden sadece bu suyu almaya gelen pek kişi bulunmaktadır. Şans eseri 1969 yılında keşfedilen su ile beraber köyülerde aniden başlayan taş düşürme oranın artması ile şifalı suyun ismi duyulur. Devamlı su alan böbrek hastaları hafta sonları kuyruğa bile neden olmaktadır. Mutlaka bu suyu denemenizi tavsiye ederim.

Böbrek Ağrısına Hangi Ağrı Kesici İyi Gelir

Böbrek ağrısı ve böbrekte oluşan taşlar belli bir zaman sonra ağrıya neden olmaktadır. Böbrek ağrısı başladığında böbrek ağrısına iyi gelen ilaçlar ve ağrı kesiciler ağrı kesmektedir. Ağrı kesicileri mutlaka doktora bilgi vermeden kullanmayınız. Eğer böbrek taşı büyük ise mutlaka müdahale edilmesi gerekmektedir. İşte böbrek ağrısını kesen ilaçlar;

 • BUSKOPAN
 • ROWATİNEX
 • İBUFLOFEN
 • ASATAMİNOFEN
 • NAPROXEN
 • ALFA BLOKERLERİ
 • TAMSULOSİN

Böbrek sancısı olanlar Apranax  ve majezik adlı ağrı kesicileri kesinlikle kullanmamalıdır bu ilaçlar ciddi böbrek ve kalp sorunlarını tetiklemektedir.

Sizlere bu yazımızda böbrek ağrısı nasıl geçer, böbrek ağrısı tedavisi, böbrek sancısına iyi gelen bitkiler ve böbrek ağrısı için şifalı bitkiler hakkında bilgi vermeye çalıştım. Böbrek ağrısını geçirmek için bol bol su tüken ve böbrek ağrısına bitkisel çay içmeyi ihmal etmeyin. Sizlerde konu hakkındaki görüşlerinizi ve fikirlerinizi yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet