Üvez Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Üvez Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Üvez Meyvesinin Faydaları Nelerdir? Parklarda, bahçelerde ve çeşitli peyzaj alanında kullanılmakta olan üvez meyvesi, olağan üstü güzelliği ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Çoğu zaman zehirli bitki olarak hafızalarımıza yer etmiş, olan bu bitkinin aslında doğru kullanım sonucunda pek çok hastalığa şifa kaynağı olduğu kanıtlanmıştır.

Turuncu ila kırmızı renklerde olan üvez meyvesini yakından tanımak ve üvez meyvesinin faydaları zararları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz. Elbette üvez meyvesinin faydalı oldu yönler kadar zararlı olduğu yönleri de mevcuttur. Dolayısı ile bu bitki hakkında tam ve net bilgi sahibi olmadan kullanmamanız önerilir. İşte üvez meyvesi ile ilgili tüm detaylar…

Üvez Meyvesi Nedir?

Aslında günlük hayatın içinde pek çok kez üvez meyvesi ile karşı karıya kalıyoruz. Bahçe süslemelerinde ve yol kenarı süslemelerinde kullanılan üvez meyvesi, gülgiller ailesinin bir üyesidir. Meyvenin ağacı daha çok çalı gibi görünür. Üzerinde ise milyonlarca küçük meyveleri mevcuttur. Meyvelerin renkleri canlı turuncu renktedir. Bu meyve hayvanlar tarafından çok sevilerek tüketilmektedir. Üzerinde yapılan  çeşitli araştırmalar ise üvez meyvesinin havyaların sindirim sistemini çalıştırdığı yönündedir. Bu durum dolayısı ile canlılarda sindirim sisteminin daha aktif olarak çalıştırdığının bir ispatıdır. Haziran aylarında minik beyaz çiçeklere bürünen üvez meyvesi, daha sonra yine küçük meyveler halinde kendini gösterir.

Üvez Meyvesinin Besin Değeri Nedir?

Halk arasında yenilmemesi gereken meyvelerden biri olarak bilinen üvez meyvesi, aslında pek çok şifayı bünyesinde barındırmaktadır. Özellikle sindirim sorunları için mutlaka kullanılması gereken besinlerden biri olan üvez meyvesinin besin değeri ise;

 • Potasyum,
 • Demir,
 • Manganez,
 • Kalsiyum,
 • Bakır,
 • C vitamini,
 • Fosfor,
 • Lif, gibi insan sağlığını yakından ilgilendiren zengin besin değerleri ile doludur.

Üvez Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Üvez meyvesi, bazı hastalıkların şifasında kullanılması gereken harika besinlerden biridir. Özellikle birkaç hastalık türü vardır ki bu hastalıklar için en ideal çözüm üvez meyvesidir. Şimdi sizlerin sıklıkla karşılaşabileceği hastalıklarda üvez meyvesinin faydalarından bahsedeceğiz.

 • Üvez meyvesi iyi bir balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

Üvez meyvesi, karşılaşılabilecek ve kişilerde son derece rahatsızlık hissi uyandıracak balgamı ortadan kaldırmaktadır. Özellikle sigara kullanan kişilerde balgam büyü bir sorundur. Bu gibi durumlarda ise üvez meyvesinin şifalarından faydalanmak gerekir. Üstelik üvez meyvesinin solunum yoluna sağladığı faydalar da sadece balgam ile sınırlı değildir. Kuru öksürük, kesik kesik  öksürük ve hiç geçmeyen inatçı öksürüklerde üvez meyvesinin kullanılması tavsiye edilir.

 • Üvez meyvesi tansiyon dengeleme ve düşürme özelliğine sahiptir.

Tansiyon modern çağda en çok görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Dolayısı ile tansiyon için bitkisel tedavi yöntemlerinden faydalanmanız önerilir. Tansiyonu düşürmek için içi ise üvez meyvesi, tavsiye edilir. Düzenli bir şekilde kullanıldığında, tansiyonu dengeler ve yüksek tansiyonu düşürür. Yani günlük yaşamınızda daha kaliteli bir vakit geçirmek isterseniz üvez meyvesini kullanabilirsiniz.

 • Üvez meyvesi harika bir şekilde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yüksek oranda c vitamini deposu olan üvez meyvesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Özellikle zayıf ve hemen hastalanan bir bünyeye sahip iseniz o halde üvez meyvesi, kullanmanız tavsiye edilir. Özellikle çeşitli bulaşıcı hastalıklara göre, kış hastalıklarına karşı ve alerjik reaksiyonlara karşı  üvez meyvesini kullanmanız doğru olacaktır.

 • Üvez meyvesi cildin temizlenip, yenilenmesini sağlar.

Cilt temizliği, cilt sağlığının en önemli basamağıdır. Özellikle düzenli cilt temizliği yaparak daha pozitif ve daha canlı bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz. Ancak canlı ve daha sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmak için mutlaka cilde en iyi gelecek ürünleri tercih etmeniz gerekir. Bunlardan biri de üvez meyvesidir. Cildi temizlerken, cildin daha sağlıklı olmasına da katkı sağlar. Üvez meyvesi içerikli çeşitli cilt bakım ürünleri ile cilt temizliğinizi yaparken cildinizde bulunan ölü hücrelerden ve toksinlerden de arınabilirsiniz.

 • Üvez meyvesi iltihaplanmanın önüne geçer.

Bilindiği üzere vücutta yer edinen iltihaplanmalar ve enfeksiyon durumları, ilerleyen zamanlarda daha büyük sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca iltihaplanma ve enfeksiyon çok fazla ilerlediği zaman kişilerin ölümüne bile neden olabiliyor. Eğer iltihap ve enfeksiyon durumlarınız varsa o halde üvez meyvesi tüketebilirsiniz. Üvez meyvesi, hem vücut içi ile iltihapların ortadan kalkmasını sağlar hem de cilt üzerinde yer edinen iltihapların önüne geçer. Yani sivilce ve çıban gibi cilt sorunlarınızda üvez meyvesi kullanabilirsiniz.

 • Üvez meyvesi regl dönemlerinde büyük bir rahatlama sunar ve krampların önüne geçer.

Adet dönemi pek çok kadın için adeta bir kabusa dönebiliyor. Karın ağrıları, bacak krampları ve diğer regl rahatsızlıklarında üvez meyvesini kullanabilirsiniz. Adet söktürücü özelliği ile daha kolay bir adet dönemine girmenize yardımcı olur. Bunun dışında adet düzensizliği yaşayan herkes üvez meyvesini kullanabilir.

 • Üvez meyvesi harika bir şekilde idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

İdrar yolu enfeksiyonları için oldukça başarılı olan  üvez meyvesi, idrar söktürücü özelliği ile de mesane sorunlarının böbrek hastalıklarının ve çeşitli idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

 • Üvez meyvesi ödem birikmesini tedavi eder.

Ödem başta karın bölgesinde, ellerde ve ayaklarda şişlik olarak kendini gösterir. Kişileri olduğundan daha fazla sağlıklı ve daha fazla kilolu göstermeye yeter. Bu gibi durumlarda ise mutlaka üvez meyvesi kullanmanız tavsiye edilir şahane bir şekilde ödem atmaya yardımcı olan üvez meyvesi ile daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşabilirsiniz.

 • Üvez meyvesi demir içerdiği için kansızlığa iyi gelir.

Demir vitaminin yoğun bir şekilde bulunduğu meyvelerden biri de üvez meyvesidir. Dolayısı ile kansızlık ve demir eksikliği gibi durumlarda mutlaka üvez meyvesinden faydalanmak tavsiye edilir. Eğer demir eksikliği gibi sorunlarınız varsa üvez meyvesini düzenli bir şekilde tüketmeniz yeterli olacaktır.

 • Üvez meyvesi çayı kabızlık gibi sindirim sorunlarına iyi gelir.

Kabızlık pek çok kişinin yaşadığı ortak sindirim sorunlarından biridir. Dolayısı ile kabızlık için doğru doğal ürünlerin kullanılması daha avantajlı olacaktır. Başta üvez meyvesi kabızlık için harika bir çözümdür. Üstelik bağırsaklarda biriken toksinleri atarken, aynı zamanda bağırsak yapısının da güçlenmesine yardımcı olur.

Üvez Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Üvez meyvesi, nerede ise herkes tarafından zehirli olarak bilinir. Aslında tam zehirli demek çok doğru olmaz. Ancak üvez meyvesini doğru tüketmediğiniz takdirde ciddi anlamda sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Peki, üvez meyvesinin zararları nelerdir? İşte bu sorunun cevabı…

 • Üvez meyvesi dalından koparılıp doğrudan yenilmez. Çünkü bu meyvenin içinde bulunan kremsi yapısı boğulma gibi veya nefes alamama gibi sorunları beraberinde getirir. Elbette bir iki tane meyveden bir şey olmaz ama uzun vadede bir hastalığın tedavisi için kullanacaksanız kesinlikle dalından koparıldığı gibi tüketmemeniz gerekir.
 • Üvez meyvesi, bazı bünyelerde büyük tahribatlara neden olur. Dikkatli bir şekilde tüketmek faydalı olacaktır.
 • Kusma, mide bulantısı, mide ağrısı ve mide yanması gibi yan etkileri gösterebilir. Ama bu etkiler herkeste aynı şiddette görülmez.
 • Hassas bünyelerde vücut alerjisi görülür.
 • Kronik hastalığı olan kişilere doğrudan kullanması önerilmez. Bir uzman gözetiminde ve bilgisinde tüketilmelidir.

Üvez Meyvesi Nasıl Yenir?

Üvez meyvesini taze olarak yemek isterseniz, dalından topladıktan 5 – 6 gün sonra tüketmeniz önerilir. Ayrıca reçeli ve çayı tazesine göre daha fazla şifalı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet