Ağrılı Regl (Adet) Dönemi Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Ağrılı Regl (Adet) Dönemi Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

Ağrılı Regl (Adet) Dönemi Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Biz kadınların en büyük korkulu rüyaları arasında yer alan şiddetli adet sancıları ve karın ağrıları, maalesef ki bu hassas günlerimizin daha da zor geçmesine yol açıyor. Öyle ki ruhsal açıdan daha kırılgan, daha naif olduğumuz bu günlerde bir de bu ruhsal gel-gitlerimize aşırı adet sancıları eklendiğinde maalesef ki tam anlamıyla işkence dolu günler geçirebiliyoruz.

Ağrılı adet dönemi başlıklı bu yazımızda kısaca adet ağrıları ve sancılarının nedenlerine değinmek ardından da bu süreci daha rahat ve ağrısız bir şekilde atlatmanıza yardımcı olacak birtakım yöntemlerle ilgili olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İşte, ağrılı adet dönemine dair bilmeniz gereken o ayrıntılar:

Adet Sancısı Neden Olur?

Bazen adetin ilk gününden birkaç gün önce başlayarak, adet döneminin yaklaştığını adeta haber veren adet ağrıları, özellikle adet kanamasının daha yoğun olduğu günlerde daha da şiddetli bir şekilde hissediliyor.

Çoğu zaman adet sancılarına kadınlarda sinirlilik, gerginlik, huzursuzluk gibi psikolojik; mide bulantısı, baş dönmesi, bel ve sırt ağrıları, grip, yorgunluk gibi fiziksel belirtiler de eşlik ediyor.

Bazı kadınlar ise kusma, tansiyon düşüklüğü, kalp çarpıntısı gibi daha belirgin semptomlarla karşılaşabiliyorlar.

Aslında adet sancıları her kadında görülse de bazı kadınlar bu sancıları daha çok kramp ve ağrı şeklinde hissediyor.

Şiddetli Regl Sancısı Neden Olur

Peki, bazı kadınlarda neden adet sancısı daha şiddetli bir şekilde hissediliyor?

Adet dönemi boyunca rahimden dışarı atılan kirli kanın daha kolay ve kontrollü bir şekilde atılması, rahim kasları sayesinde gerçekleşiyor.

Adet kanamasından sorumlu olan prostaglandin isimli hormonun salgılanımı ile rahim kaslarında kramplara rastlanıyor.

Bu kasılma ve kramplara bağlı olarak rahme giden oksijenin ve kan akışının yavaşlaması, kasılma ve krampların şiddetli sancı ve ağrı şeklinde hissedilmesini beraberinde getiriyor.

Yani kadınların bu süreçte karın ve rahim bölgesinde ağrı hissetmelerinin son derece doğal olduğunu ifade edebiliriz.

Kadınların %60-70 gibi büyük bir bölümünde hafif ve orta şiddetli hissedilen ağrılar, %25 gibi azınlık bir kısımda ise daha şiddetli bir şekilde beliriyor. Öyle ki pek çok kadın, adet sancıları yüzünden işe birkaç gün gidemediği gibi bu dönemi evde yalnızca yatarak, hiçbir iş yapmadan geçirenlere de rastlanıyor.

%25 gibi bir bölümde sancıların şiddetli olmasının ardında ise psikolojik ve genetik faktörler yer alabiliyor. Örneğin, bazı kadınların ağrı algısı daha şiddetli ve farklı olduğundan bu kadınlar, adet döneminin dışında da genellikle şiddetli baş ağrısı, karın ağrısı hatta migren gibi sağlık problemlerine sahip olabiliyorlar.

ÖNEMLİ NOT:

Bazı kadınların ağrı algısının yüksek olmasının nedeninin aslında vücut ve beyinlerinin stres ile bir nevi baş etmeye çalışmaları olduğunu ifade edebiliriz. Adet döneminde kendini daha stresli ve gergin hisseden kadınların beyni, stresle mücadele etmek için sıradan bir ağrının bile daha şiddetli hissedilmesine yol açıyor.

Fibromiyalji hastalarında da görülen yaygın ve şiddetli kas ağrılarının asıl nedenlerinin aslında bu kişilerin vücutlarının ve beyinlerinin stres ve serotonin eksikliğiyle mücadele etme stratejisi geliştirmelerinden başka bir şey olmadığını da hatırlatmak istiyoruz.

Stres, mutsuzluk ve gerginlikle mücadele etme yöntemlerini öğrenerek, hem adet döneminizdeki hem de normal dönemlerdeki ağrılarınızın şiddetini hafifletebilmeniz mümkün!

Regl Ağrısına Ne İyi Gelir

Ağrılı adet dönemi geçiriyor, adetinizin özellikle ilk birkaç gününde yataklara düşüyorsanız; aşağıdaki önerilerimizi dikkate alarak, bu ağrıları ciddi oranda azaltabilirsiniz.

İşte, ağrılı adet döneminde adet sancı ve ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olacak önerilerimiz:

  • Bir sıcak su torbasından yardım alın!

Ağrının tedavisinde sıklıkla tercih edilen sıcak kompres uygulaması, söz konusu adet sancısı olduğunda da oldukça işe yarıyor.

Karın ve rahim bölgesindeki kasların gevşemesini sağlayan sıcaklık, kan akışını hızlandırarak, rahme giden kan akışını hızlandırıyor.

Rahme oksijen iletiminin artmasıyla birlikte kramp ve kasılmalar, birkaç saatliğine olsa da geçiyor.

Adet ağrılarınızla mücadele etmek adına karın ve karın altı bölgenize sıcak su torbası ile 15 dakika boyunca tampon yapmanızı öneriyoruz.

Gün içerisinde 5-6 sefer bu işlemi tekrar ederek, bu süreçte ciddi anlamda rahatlama elde edebilirsiniz.

  • Bitter çikolata tüketin

Mutluluk hormonunun salgılanmasını tetikleyerek, kişinin kendini daha rahat ve huzurlu hissetmesini sağlayan bitter çikolata, tıpkı doğal bir ağrı kesici gibi adet sancısını kesiyor.

Aynı zamanda vücudumuza adet kanaması ile kaybettiğimiz magnezyumun büyük bölümünü geri kazandırıyor.

Adetli olduğunuz günlerde aşırıya kaçmayacak şekilde bitter çikolata tüketmenizi öneriyoruz.

Bu dönemde ağrıyı tetikleyebilecek çay, kahve ve asitli içecek tüketiminden de mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

  • Bol miktarda su tüketin

Vücudumuzda kan akışını uyararak, organlarımıza daha fazla miktarda oksijen iletimini sağlayan suyun özellikle adet döneminde daha fazla miktarda tüketilmesi gerekiyor.

Bu dönemde vücudumuz kanama yoluyla su kaybettiğinden vücudunuzun susuz kalmaması adına mutlaka günde 10 bardak su tüketmeye özen göstermelisiniz.

  • Egzersiz yapın

Adet döneminde yapılan egzersiz; kan akışını hızlandırarak, vücudumuzdaki ağrı, sancı vb. semptomları hafifletiyor.

Aynı zamanda ruhsal açıdan da kendimizi daha dingin ve sakin hissetmemize olanak tanıyor.

Özellikle bu dönemde yapılan yoga ve meditasyon gibi yalnızca bedenimizi değil ruhumuzu da rahatlayan egzersizler, neredeyse bu süreci ağrısız ve sancısız atlatmamıza aracılık ediyor.

  • Tuz tüketimini sınırlandırın

Karın şişkinliği, gaz, hazımsızlık gibi mide-bağırsak şikayetlerinin hat safhaya ulaştığı bu süreçte tuz tüketimini sınırlandırmanız, vücudunuzdaki şişkinlik ve ödem oluşumunu en aza indirgiyor.

Adet döneminizin yanı sıra normal yaşantınızda da yiyeceklerinizi az tuzlu tüketme alışkanlığı kazanarak, mide ağrısı, karın ağrısı hatta baş ağrısını bile hafifletebilmeniz mümkün!

  • Öğünlerinizde bol miktarda kalsiyum içeren besinlere yer verin

Vücudumuzun ve beynimizin ağrıya yanıt verme algısını olumlu bir şekilde etkileyen kalsiyum, tıpkı magnezyum gibi regl semptomlarını önemli ölçüde gideriyor.

Ortalama 3-5 gün süren adet döneminizde koyu yeşil sebzeler, balık, bamya, brokoli, yumurta, elma, tavuk gibi kalsiyum açısından zengin besinler tüketmenizi öneriyoruz.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitkiler

Adet sancısına ne iyi gelir hakkında bilgi verdikten sonra sizlere adet sancısına iyi gelen bitkiler ve bitki çaylarından bahsetmek istiyorum.

Adet Sancısına İyi Gelen Bitki Çayları

Adet döneminde şiddetli sancılardan kurtulmak adına ağrı kesici özelliği bulunan, şifalı bitki çaylarını da tüketebilirsiniz.

Adet sancısını geçiren en etkili bitki çaylarını ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Zencefil çayı:

Karın ve kasık bölgesindeki şiddetli ağrıların doğal tedavisinde yararlanabileceğiniz zencefil çayını adetli olduğunuz dönemde günde iki bardak olacak şekilde tüketerek, adet sancılarınızla mücadele edebilirsiniz.

  • Papatya çayı:

Mide bulantısı ve kusmayı gideren papatya çayı, adet sancılarını gidermenin yanı sıra bu dönemde daha da artan huzursuzluk, gerginlik gibi ruhsal sorunlara da iyi geliyor.

Aynı zamanda uykunuzun düzene girmesini sağlayarak, daha rahat bir uyku çekebilmenize öncülük ediyor.

Yatmadan önce bir bardak papatya çayı tüketerek, adet döneminizi en az hasarla atlatabilirsiniz.

  • Nane çayı:

Daha çok soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ile mücadele edebilmek adına tercih ettiğimiz nane çayı; regl sancılarını gideriyor.

Günde birkaç bardak nane çayı tüketerek, adet dönemini ağrısız ve sakin bir şekilde geçirebilirsiniz.

UYARI:

Düzenli reçeteli ya da reçetesiz ilaç tüketen kişilerin bitki çayları tüketmeleri, birtakım yan etkilere neden olabilir.

Bu yüzden herhangi bir kronik rahatsızlığınız mevcutsa bitki çaylarını tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız!

Ağrılı adet dönemi başlıklı bu yazımızda adet sancısına iyi gelen bitki çaylarını ve ağrıyı dindiren en etkili yöntemleri sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Yazımızın bilgilendirici olması dileğimizle…

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları