Böbreklere Çok İyi Gelen Besinler ve Yiyecekler

Böbreklere Çok İyi Gelen Besinler ve Yiyecekler

Böbrekler, son derece önemli organlardır. Bu doğal filtreler, fazla su ile toksinlerin kandan alınmasına, RBC üretiminin büyük oranda uyarılmasına ve kan basıncının tam manasıyla kontrol edilmesine yardımcı olur. Fakat ne yazık ki birçoğumuz, bu hayati organa yeterli oranda önem vermiyoruz. Bundan dolayı milyonlarca insan her geçen gün artan böbrek hastalığından etkileniyor. Bu gibi sorunlar yaşamamak için sağlıklı beslenmek ve böbreklere gereken önemi vermek zorundayız. Şimdi böbreklere çok iyi gelen besinler nelermiş yakından inceleyelim;

Böbreklere İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler

Böbrek sağlığı için tüketilmesi gereken yiyecekler, meyveler ve içecekler;

 • Börek Sağlığı İçin Su Tüketmek

Su, adeta mucize bir iksirdir. Sizi yeniden eski sağlığınıza getirecek güce sahiptir. Her gün tüketilmesi gerekli olan su miktarı, kadınlar için 8, erkekler için 13 bardaktır. Böbreklerin durumuna ve günlük aktivitelere bağlı olarak günde kaç bardak su içilmesi gerektiğini bilmek için doktora danışmanız en iyisi olacaktır.

 • Lahana

Lahana, fitokimyasal maddelerle dolu olan yapraklı bir bitki olarak bilinir. İçerisinde bulunan antioksidanlar, vücutta bulunan zararlı serbest radikalleri derinlemesine temizlemeye yardımcı olarak kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve böbrek fonksiyon bozuklukları riskini ciddi oranda azaltır. Lahana, zengin bir mineral ve vitamin kaynağıdır.

 • Kırmızı Biber

Kırmızı dolmalık biber, potasyum miktarı çok düşük olduğundan dolayı böbrek sağlığına çok iyi gelir. Ayrıca yemeklere, A, B6, C, lif ve folik asit vitaminleriyle beraber tat ile renk katar. Kırmızı dolmalık biber, birçok kanser türüne karşı yüksek koruma sağlayan antioksidan likopen içermektedir.

 • Soğan

Soğan, böbrekleri sağlıklı bir şekilde çalışır durumda tutmanıza yardımcı olacaktır. Yağların, kan damarlarında birikmesini önleyen kersetin ve flavonoidler içerirler. Soğanda, kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltabilecek önemli antioksidanlar bulunmaktadır. Soğan adeta böbrek dostudur ve potasyum oranı oldukça düşüktür. Ayrıca yağları, karbonhidratları ve proteinleri metabolize etmeye yardımcı olan eser miktarda krom içerir.

 • Sarımsak

Soğan gibi sarımsak da çok keskin bir koku içerir. Ancak sarımsak, en güçlü bitkisel ilaçlardan biri olarak bilinir. Eklendiği yiyeceklerin lezzetini yüksek oranda arttırmaya yardımcı olur. Yapılan klinik araştırmalarda, metformin (diyabet tip 2 hastalar için verilen bir ilaç türü) ile beraber sarımsak suyunun renoprotektif tepkiler gösterdiğine dair çok önemli derece kanıtlar bulunmuştur.

 • Karnabahar

Karnabahar, folat, C vitamini ve lif açısından zengin bir kaynaktır ve böbrek dostu olan harika bir besindir. Ayrıca bu bitki, karaciğer için de oldukça önemlidir ve vücutta bulunan toksik maddeleri nötralize eden etkenler içerir. Karnabahar, haşlanmış ve çiğ olarak tüketilebileceği gibi salatalara da eklenebilir.

 • Elma

Elma, zengin bir vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Kötü kolesterol, kanser, kalp hastalığı ve şeker hastalığının azaltılmasına yardımcı olan antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Böbrek yetmezliği diyabet ile çok yakından ilişkili olduğu için elma tüketmek böbrek sorunlarından korunmanıza da yardımcı olur.

 • Kızılcık Suyu

Kızılcık suyu, idrar yolu enfeksiyonu için kullanılan popüler bir doğal ilaçtır. Kızılcık suyunun antioksidan özellikleri, böbreklerde ve sindirim sisteminde bakteri üremesini engelleyen mükemmel bir doğal antibiyotiktir. Yapılan bir araştırma, kızılcık suyunun, böbrek taşını tam manasıyla tedavi etme potansiyeline de sahip olduğunu göstermiştir.

 • Yağlı Balık

Balık, çoklu doymamış yağ asitleri ve yüksek oranda kaliteli bir protein kaynağıdır. Etkenleri arasında iltihabı azaltmak, kalp hastalıklarını engellemek, serbest oksijen radikallerini temizlemek, LDL kolesterolü seviyelerini düşürmek ve böbrekleri korumak için oldukça faydalı olan omega-3 yağ asitleri bulunur.

 • Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, E vitamini, çinko, protein, bakır ve demir yüklüdür. Bu besinin, mesane taşı riskini azalttığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ayrıca fosfor bakımından da yüksek olduğundan ve vücutta bulunan potasyum seviyelerini arttırabileceğinden böbrek sorunlarınız varsa tüketmeden önce doktorunuzla konuşun.

 • Limon Suyu

Limon suyu, böbrek sorunlarını yüksek oranda tedavi etmeye yardımcı olma potansiyeline sahiptir. İçeriğindeki sitrik asit ve C vitamini vücuttaki pH’ı koruyarak daha güçlü ve sağlıklı bağışıklık sistemi sağlar. Sabah veya öğle yemeklerinden önce limon suyu içebilirsiniz.

 • Ahududu

Ahududu, insan vücudundaki zararlı olan serbest radikalleri tamamen etkisiz hale getiren ellagik asit içerir.  Bu meyve, antosiyaninler içerir ve ayrıca iyi bir C vitamini, diyet lifi, folat ve manganez kaynağıdır. Ahududu tüm bunlarla beraber kanser hücresi büyümesini önlemeye de yardımcı olur.

 • Tatlı Patates

Daha önce belirtildiği gibi böbrek yetmezliği, diyabet ile yakından ilgilidir. Şeker hastalığı, kötü beslenme alışkanlıkları ve obezite ile bağlantılıdır. Yani obezseniz böbrekleriniz bu durumdan etkilenebilir. Bu bağlamda uzmanlar, obezleri tatlı patateslerle besleyerek deneyler yaptılar ve deney sonucunda tatlı patatesin, iltihaplanma ve vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olduğunu buldular. Bu durum ayrıca, böbrek fonksiyon bozukluğunun önlenmesine yardımcı olabilir. Ancak, tatlı patatesi tüketmeden önce doktorunuzla mutlaka konuşmalısınız. Çünkü bu besinin potasyum oranı oldukça yüksektir.

 • Yaban Mersini

Yaban mersini, toksinleri vücuttan tamamen temizlemeye yardımcı olan antioksidanlarla doludur. İltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek besinler bakımından da zengindir. Uzmanlar, yaban mersininin metabolik sendromu olan kişilerde böbrek yetmezliğine sebep olan sinyalleme yollarını önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Yani, böbrekleri korumak ve kilo vermek için yaban mersininin tüketilmesi önerilir.

 • Çilek

Çilekler, zengin bir antioksidan, manganez, lif ve C vitamini kaynağıdır. Anti kanser ve antienflamatuar özelliklere sahiptirler. Sağlıklı böbrekler ve kalp için çok iyi bir seçim olacaktır.

 • Kiraz

Kiraz, böbrekleri ve kalbi korumaya yardımcı olan zengin bir fitokimyasal ve antioksidan kaynağıdır. Bu meyveyi günlük olarak tüketmek vücutta, özellikle de böbreklerde, iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

 • Siyah Üzüm

Siyah üzüm, resveratrol olarak da bilinen ve kalp sağlığının güçlendirilmesi ile böbreklerin korunması gibi birçok sağlık yararı sağlayan doğal bir polifenolik etken ile yüklenmiştir. Resveratrol, ilaca bağlı yaralanmalar, iskemi-perfüzyon hasarı ve diyabetik nefropati gibi sorunlu böbrek hasarlarını iyileştirmeye yardımcı olur.

 • Marul

Marul, doğum sonrasındaki kan şekeri seviyelerini düzenleyen çok zengin bir besin kaynağıdır. Böbrek yetmezliği, diyabet ile çok yakından ilişkili olduğu için marul tüketmek hem diyabetik nefropatinin hem de diyabetin korunmasına yardımcı olabilir. Bununla beraber özellikle de böbrek hastalığından muzdarip iseniz marul tüketmeden önce mutlaka doktorunuzla konuşmalısınız.

 • Karpuz

Karpuz, çok güçlü bir antioksidan olan likopen ile doludur. Zararlı olan serbest oksijen radikallerinin temizlenmesine yardımcı olarak böbrek hasarlarını engeller. Ancak karpuzu büyük miktarlarda tüketmemek gerekiyor.

Böbreklerinizi sağlıklı tutmak için rutin olan yaşam tarzınızı büyük oranda değiştirmeyi düşünmelisiniz. Genel olarak sağlığa zararlı olan çok fazla protein yüklü yiyecekleri tüketmekten kaçınmalısınız. Vücudunuzun sağlıklı bir şekilde çalışması için yürüyüşler ve egzersizler yapmalısınız. Son olarak, böbrek hastalığınız bulunuyorsa özellikle sebzeleri çok titiz bir şekilde temizlemeli ve doktorunuzu her durumda yiyecek alışkanlıklarınız hakkında bilgilendirmelisiniz. Aksi takdirde bazı yiyeceklerdeki etken maddeler farklı tepkimelere neden olarak hastalığın ilerlemesine veya böbreklerin hasar görmesine sebep olabilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları