Pürüzsüz Bir Cilt İçin Öneriler

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Öneriler

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Öneriler; Yüz, insanlarla iletişim kurarken en çok dikkat çeken ve ilk olarak göze çarpan vücudumuz da göz, burun ,dudak gibi bölümlerini barındıran yerdir. Yüzümüzü güzel ve sağlıklı gösteren bunun içinde her zaman bakım isteyen cildimize gerekli önemi vermeliyiz. Pürüzsüzlük ve canlılık ,sağlıklı bir cildin göstergesidir.

Bebeklikten başlayan cildimizi koruma yöntemleri, ergenlik dönemine girince sancılı bir sürece girer. Bu dönemde cildi önemsememek ileriki yaşlara kötü görünümlü ve sorunlu ciltleri miras bırakır. Cilt sağlığını korumak ve pürüzsüzlüğe giden yollar için altyapı burada başlar.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Bakım Sırları

Şehir hayatında hava kirliliğinin etkilerini her geçen gün daha fazla hisseder olduk. Bu kirliliğin yüzümüzdeki etkisi yine sivilcelenme , ciltte bulunan dalgalanmalardır. Cildimizde pürüzsüzlük istiyorsak mutlaka cildimizi temiz tutmalıyız. Fondöten gibi cilde temas eden makyaj ürünlerini temizlemeden uyumak da cildin gözeneklerini tıkayarak hava almasını önler. Kolay yönden makyajdan arındırmak istiyorsanız, makyaj temizleme mendillerinden yararlanabilirsiniz. Asıl yüz temizleme yöntemi ise geceleri yatmadan önce mutlaka cildinizin tipine göre temizleme sütü, jeli ya da sabunuyla cildinizi temizlemektir.

Gün içindeki cildin absorbe ettiği çeşitli toz ve kirler bu sayede gözeneklerden içeri giremez. Böylece sivilce veya siyah nokta gibi oluşumlardan kaçınmış olursunuz. Toniklerle de gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayarak , yüz ovalini sıkı tutabilirsiniz. Eğer gözeneklerinizi sıkılaştırmazsanız kirler birikerek , sivilcenmelere ve siyah noktalara yol açar. Nemlendirici ile de bakımınızı tamamladıktan sonra hemen yastığınıza sarılmayın . 10 -15 dakika kadar oyalanırsanız nemlendirici cilde nüfuz etmeye başlar ve gece boyunca reaksiyonlar devam eder.

Cildiniz İçin Bol Bol Su İçin

Cildiniz de kuruluk problemi varsa mutlaka haftada bir nem maskesi yapılarak , nem dengenizi kurmaya çalışın . Kuruluk ciltte erken çizgilere sahip olmanıza neden olabilir. Çatlamış topraklar gibi cildinizde kırılabilir. Kuru cildinde bu yüzden çok suya ve neme ihtiyacı vardır. Vücudumuzun büyük bir bölümü sudan oluştuğu için gün içinde içilen su miktarı hem sağlığınız hem de cildiniz için çok önemlidir . Sağlıkla parlayan bir cildin temel yapı taşı sudur . Hem içerden hem de dışardan su ile cildin desteklenmesi şarttır. Beslenme tarzı da su tüketimi kadar önemlidir. Özellikle E vitamini içeren sebze ve meyveleri tüketmek cilde iyi gelir. Cildiniz yağlı bir cilt ise meyve asidinden yapılan yüz temizleyicileri kullanmalıdır. Bunların arındırıcı özelliği cildin kendiliğinden ürettiği yağı dipten temizler. Eğer çok yağlı ise ürününüzü sabah akşam uygulamalısınız. Zamanla normalleştiğini hissederseniz sadece akşamları kullanmalısınız.

Cildimiz kendini belirli dönemlerde kendini yenileyip ve üzerindeki ölü deriyi atsa da zaman zaman yaptığımız peelingler sayesinde bebeksi bir cilde sahip oluruz. Kum tanelerini andıran peeling malzemelerini yüz fırçası ile uygularsanız daha iyi sonuç alabilirsiniz. Dairesel hareketler kullanılarak uygulanan peelingler ölü deriden arındırırken aynı zamanda derinlemesine temizlik sağlar.Çok sık yapılması sakıncalı olup yeni gelen deriye zarar verebilir. 15 – 20 günde yapılan bir yapılan peelingleri yaptığınız an farkı hissedersiniz.

Cilt Bakımı için Peelin Uygulaması

Kozmetik dünyası hayatımızda önemli yer kaplasa da son dönemlerde doğal ve evde bulunan ürünlerde yapılan değişik tariflerde son derece cildimize ve cebimize faydalı olabiliyor. Cilt tipinizi iyi tanımanız hem kozmetik hem de doğal ürün kullanacaklar için çok önemlidir. Kozmetik sektöründen alacağınız ürünlerin bir çoğunun fiyatı bütçemizi zorlaması , cildimize bakmayacağımız ya da boşvericeğimiz anlamına gelmiyor. Çok sıkça adını duyduğumuz bal, domates, zeytinyağ ile yapılan yüz maskeleri evde kolayca yapabileceğiniz, her an elimizin altında bulabileceğimiz malzemelerdir. İçine katacağınız az karbonat ise hem peeling görevi görürken , hemde arındırma görevini çok iyi yapıyor.

Cildi onarırken aynı zamanda pürüzsüzleştiren bu maskeleri hafta bir kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca cildi gerginleştirmek için soda ve sirke, toniğin tahtını sallayacak kadar görevini iyi yapıyorlar . Salata yaparken arta kalan salatalık kabukları ise yüzünüze hem nem hem de dinginlik veriyor. Kahve telvelerinden yapılan siyah nokta yokedici bölgesel maskelerin sonucuna inanamayacaksınz. Cildinizi limonla temizlemek yağdan arındırırken, aynı zamanda sivilce ve yara izlerini de tedavi eder. Yumurta akından maskeler ise cilt yenileyici özelliğinin yanı sıra yağ dengeleme özelliği ile de tanınıyor.

Sıcak yaz günlerinde cilde dost olmayan ultraviole ışınları ciltte lekenlenmelere yol açar. İleri ki yaşlarda ciltte kırılmalar ve çok fazla kırışıklıklarla karşımıza çıkar. Bunun için güneşe çıkmadan önce koruma için güneş kremi kullanmalıyız. Az faktoriyelli olan kullanırsanız yavaş yavaş cildinize zarar vermeden bronzlaşabilirsinizde.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.