Makyaj Temizliği Nasıl Yapılır? Makyaj Nasıl Temizlenir?

Makyaj Temizliği Nasıl Yapılır? Makyaj Nasıl Temizlenir?

Makyaj Temizliği Nasıl Yapılır? Makyaj Nasıl Temizlenir? İster gündüz, ister gece makyajı olsun, bazı günler güzelliğinize güzellik katan, kadınların olmazsa olmazı makyajı, yüzden çıkarmak zor ve sıkıcı gelebilir. Hatta yüzdeki makyajla yatılıp sabah kalkındığında yastık kılıfında yüzdeki ne malzeme ve renk varsa, adeta bir makyaj paleti haline gelir.

Yüze ve yastık kılıfına bulaşmış, tüm bu batik boya renk karışımını çıkarmak için geçen süre ve uğraş 2 kata çıkar. Bunu önlemek için, hergün düzenli olarak makyaj yapanlardansanız, aynı zamanda düzenli olarak da makyajınızı yüzünüzden uzaklaştırmak gerekmektedir. Bu durum cilt sağlığı ve erken yaşlanma için çok önemlidir.

Genelde yüz temizleme jelleri, losyonları ya da kremleri ile birlikte, cilt sıkılaştırma için tonikler ve bunu takip eden nemlendirici üçlüsü cilt temizliği ve bakımı için her akşam kullanılır. Biraz tembel işi ve son senelerde çok revaçta olan, üçü bir arada karışımı lanse edilerek, piyasaya sürülen makyaj temizleme mendilleri ise ne yazık ki bu üçlünün yerini tutamaz. Çok çaresiz kalmamanız durumunda kullanılmaması önerilmektedir.

Her ne kadar üzerinde parfümsüz, parabensiz ya da katkısız diye ibareler yazsa da katkısız olarak bu malzemelerin uzun süre paket içinde bir arada kalması imkansızdır. Zaten bir çoğunun tam olarak, özellikle cilt makyajını çıkarmadığı görülmektedir. Ancak hiç makyajı çıkarmamaktan yatmaktansa makyaj mendili kullanarak makyajı bir miktarda olsa ciltten uzaklaştırmak daha iyidir.

Kimyasal içerikli makyaj mendili olmadan da evde kendi imkanlarınızla birçok makyaj temizleme mendili, pedi veya ürünü yapabilirsiniz. Bu şekilde evde hiç bitmez ya da diğerleri gibi zararlı kimyasallar içermez. Her zaman elinizin altında olur. Ayrıca uzun dakikalar ardı ardına bir sürü ürün kullanmanıza gerek kalmaz.

Makyaj Nasıl Temizlenir

Makyaj çıkaran doğal ürünler nelerdir? Bitkisel ve doğal yöntemler ile makyaj temizliği nasıl yapılır ayrıntılı olarak yazımızda…

Hindistancevizi yağı 

Cilt bakımına ve sağlığa oldukça faydası olan hindistancevizi yağı, tek başına muhteşem bir makyaj temizleyicidir. Aynı zamanda tonik ve nemlendirme özelliğini de içeriğinde barındırır. Makyaj masanızın üzerinde bulunduracağınız hindistancevizi yağınızı, parmaklarınızla tüm yüzünüze uygulamanız yeterlidir. Doğal halde katı formda bulunan hindistancevizi yağı, vücut sıcaklığı ile birleşince yüzde eriyecektir.

Parmak uçlarınızla dairesel hareketler yaparak yağın cilt sıcaklığınla erimesini sağlayabilirsiniz. Suya dayanıklı olan eyliner, kalem ve rimelinize çıkaracağından, göz çevrenize de rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Daha sonra bir makyaj pamuğu yardımıyla makyajınızı silin. Pamuk temiz oluncaya kadar, pamuk parçalarını ya da pedlerini değiştirin. Son olarak yüzünüzü su ile yıkayıp, havlu kağıdı ile silin.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Vazelin

Her evde mutlaka bulunan aynı zamanda her derde deva vazelin, makyaj çıkarmada da güvenli bir şekilde kullanılabilir. Ayrıca mükemmel bir sonuç elde edilir. Pamuğa bir parça vazelin konulup, tüm yüze dağıtılır. Temiz bir pamuk ya da kağıt havluyla makyaj yüzden çıkarılır. Kolaylık sağlamak için kağıt havluyu ya da pamuğu birkaç damla su ile ıslatabilirsiniz.

Vazelin Nedir? Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı

Zeytinyağının cilde faydası saymakla bitmez. Makyaj temizlemede de kadınların imdadına yetişir.

Zeytinyağı, makyaj malzemelerinin içeriğinde kimyasalların çözülmesini sağlar. Ayrıca derinlemesine gözenek temizlemesi yapar. Cildi yumuşatır ve nemlendirir. Yani günlük makyaj temizleme süresini ve cilt bakımının süresini üçte bir olarak düşürür.

Zeytinyağını makyaj temizlemede kullanırken; birebir ölçüde saf su ve saf zeytinyağı birbirine karıştırılmalıdır. En iyi karıştırma kabı, kozmetik satan dükkanlarda satılan küçük seyahat boyu parfüm şişelerdir. Karışımı şişelerin içine aktararak iyice çalkalanmalıdır. Aynı zamanda bu şişe içinde kolayca saklanabilir. Her zaman elinizin altında olur. Kullaırken karışımı bir pamuğa az miiktarda aktarılarak makyaj temizlenir. Sonra karışımsız bir pamukla yüz silenerek tüm bakım tamamlanır.Her kullanımdan önce şişe mutlaka çalkalanmalıdır.

Zeytin Yağının Cilde Faydaları

Ayçiçek yağı

Kızartmalarda sıklıkla kullanılan ayçiçek yağı da mükemmel bir makyaj çıkarıcıdır. Kokusundan hoşlanmıyorsanız; 1 kahve fincanı ayçiçek yağına, 5 damla lavanta yağı ekleyerek, kokusunu da mükemmel hale getirebilirsiniz. Karışım, hava almayan bir kapta saklanabilir. İsterseniz tek başına ayçiçek yağı da kullanılabilir. Yüzünüzden makyajı çıkarmak için; yağa ya da karışıma pamuğu batırıp, makyajınız temizlenen kadar ovarak ve pamuk değiştirerek işleme devame edilmelidir.

Jojoba yağı

Cildi zararlı oksidanlardan koruyan jojoba yağı, makyajınızı derinlemesine ve nazik bir şekilde temizlerken, aynı zamanda cildi yumuşatır ve nemlendirir. Yağlı ciltlerdeki yağ dengesini yani sebumu normal hale getirir. 15 ml jojoba yağı ilr1 kapsül Evitamini delerek karıştırın. Tercihe göre içine bir kaç damla sevdiğiniz esansiyel yağ karıştırabilirsiniz. Ancak havuç tohumu yağını, tam bir bakım için tercih edebilirsiniz. Her kullanımda yarım çay kaşığı kullanark tüm yüzünüze masaj yapın. Daha sonra bir pamuk ya da yumuşak bir havlu kağıtla yüzünüzden makyajınızı yüzünüzden çıkarın.

Evde Makyaj Temizleme Suyu Yapımı

Derinlemesine makyaj temizleyen doğal makyaj temizleme solüsyonu nasıl yapılır?

Bir kahve fincanı saf zeytinyağı, 8 kahve fincanı gülsuyu veya aloe vera jeli suyu ya da jeli ile karıştırılır. Spreyli bir şişeye konularak, çalkayarak karıştırılır. Daha sonra buzdolabına konulur. Tüm yüze püskürtülerek, makyaj temizleme pamuğu ile makyaj yüzden temizlenir. Püskürtme işlemi, pamuklu pede de yapılabilir. Birkaç tane makyaj temizleme pedi hazır olması için, karışıma emdirilip ufak hava almayan bir kap içinde de saklayabilirsiniz. Karışım ya da hazır pedler, her zaman buzdolabında saklanmalıdır.

Doğal Makyaj Temizleme Pedi Nasıl Yapılır?

Bu karışımı yaptıktan sonra oluşan pedleri küçük bir krem kasedinde yanınızda her zaman taşıyabilirsiniz. Ancak evde ilk karışımı yaparken orta boy bir kavanoza ihtiyacınız olacaktır. Herhangi bir kozmetik mağazasından alacağınız büyük boy yuvarlak dirsek pamuk pedlerine eklenecek karışım için; 1 buçuk su bardağı kaynatılmış, soğutulmuş su, 2 çorba kaşığı göz yakmayan bebek şampuanı, 1 çay kaşığı bebek yağı ya da hindistancevizi yağı ekleyip, kavanozun içinde iyice karıştırın.

Eğer hinditancevizi yağı ekleyeceksiniz; oda sıcaklığında katı halde bulunan hindistancevizi yağı biraz ısıtıp sıvı hale getirilmelşdir . Daha sonra pamuk pedleri karışımın içine koyup, emilmesini sağlayın. Her seferinde karışımın içine 10 ar ped koyup, karışım emildikten sonra, ayrı küçük bir saklama kabına alabilirsiniz. Kurumaması için, saklama kabının kapağının iyice kapalı olmasından emin olmalısınız.

Doğal Makyaj Temizleme Mendili Nasıl Yapılır?

Tuvalet kağıdından yapılacak olan makyaj temizleme mendilleriniz için gerekli olan malzemeler; cadı fındığı yağı, tatlı badem yağı, kaynatılmış soğutulmuş su ve çay ağacı yağıdır. 2 yemek kaşığı cadı fındığı yağı, 2 yemek kaşığı tatlı badem yağı ile karıştırılır. Tatlı badem yağı yerine hindistancevizi yağı, saf zeytinyağı ya da jojoba yağı kullanılabilinir.

Bu yağ karışımına 2 yemek kaşığı kaynatılıp, soğutulmuş su eklenir. Bu şekilde fıs fıslı bir şişeye konulup, pamuk ped ya da parçalara bölünmüş pamuklara püskürtülüp kullanılabilinir. Makyaj temizleme mendilini yapmak için; tuvalet kağıdının ortasındaki kartonu çıkarıp, boyutuna uygun hava almayan plastik bir kaba koyun. Oluşturduğunuz karışıma bakteri ürememesi için bir kaç damla çay yağı ekleyin.

Kabın içine, tuvalet kağıdının üzerine karışımı boşaltın. Tüm rulonun tamamen ıslandığından emin olun. Eğer karışım az geldiyse bire bir oranda tekrar hazırlayıp, kaba ekleyebilirsiniz. Karışımı tamamen emdiğinde doğal makyaj temizleme mendilleriniz kullanıma hazırdır. Kabın dizinde bir miktar karışımdan kalması sorun değildir.ihtiyacınız oldukça, rulonun ortasından çekerek kullanabilirsiniz. Doğal, katkısız ve uzun süre dayanabilen bu makyaj temizleme medillerinden vazgeçemeyeceksiniz.

Kastil sabunlu makyaj temizleyicisi

Kastil sabunu denilen malzeme, aslında bir saf zeytinyağı sabunudur. Saf zeytinyağı ve sabun bazı ile karıştırılarak elde edilir. Son yıllarda ev temizliği, bulaşık ve çamaşır yıkamada bile kullanılmaktadır. Güzellik için ise; saç, vücut ve cilt temizliğinde çok eski çağlardan beri kadınların vazgeçilmezidir. Ayrıca antiseptik özelliği vardır. Kastil sabunu her ne kadar saf zeytinyağı sabunu olarak bilinse de, son yıllarda güzellik için üretilenlerin içinde bir miktar hindistancevizi yağı ve hint yğıda eklenmektedir. Bu formu sıvı olarak piyasada bulunmaktadır. Makyaj temizliğinde yarım yemek kaşığı sıvı kastil sabunu, 1-2 yemek kaşığı cadı fındığı yağı, yağ şişesinin kapağı ölçüsünde 1 kapak çay ağacı yağı, 1 kapsül E vitamini ve 2 yemek kaşığı kaynatılmış soğutulmuş suya

ihtiyacınız olacaktır. Sıvı kastil sabunu, cadı fındığı yağı, çay ağacı yağı ve E vitamini kapsülünü delerek birbiri ile karıştırın. Bir plastik kaba alın. İçine 25 -30 tane makyaj pamuğu pedlerini kaba koyun. Tümünün karışımı çektiğinden emin olun. Daha sonra 2 yemek kaşığı suyu ekleyin. Kapağını kapatıp kullanıma hazır hale gelmiştir. Makyajınızı bu pedlerle temizledikten sonra cildinizi su ile temizlemeye gerek yoktur. Eğer cildiniz yağlı ise E vitaminini kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Makyaj çıkaran organik yüz temizlemem jeli nasıl yapılır?

250 ml sıvı kastil sabunu ile 250 ml distile yani saf su ile karıştırılır. 1 yemek kaşığı tatlı badem yağı ile 20 damla lavanta, 10 damla limon yağı ile eklenir. Uygun kaba alınarak ihtiyacınız olduğunda çalkalayarak, cildinize sürerek su yardımıyla köpürtün. Daha sonra su ile yıkayıp, temizliğinizi tamalayın. Köpürtme sırasında yüz fırçası da kullanılabilir. Havlu kağıt yardımıyla yüzünüzü kurulayın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.