Alerji Neden Olur? Alerji Belirtileri Nelerdir?

Alerji Neden Olur? Alerji Belirtileri Nelerdir?

Birçok insanın belirli şeylere alerjisi bulunmaktadır. Bu nedenle bazen çok tedirgin şekilde hareket edebilirler. Bu yayınımızda sizlere cildimizde ortaya çıkan alerjik hastalıklar hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Eğer bir şeye alerjiniz varsa normalde verilecek olan tepkinin çok üzerinde vücudunuz tepki verebilir hatta aşırı alerjik reaksiyonlar kişinin ölümün ile sonuçlanabilir.

Alerjik hastalıkların yanı sıra ayrıca atopik hastalıklarda vardır. En bilinen atopik hastalıklar saman nezlesi, ekzema ve astımdır. Kişide alerjik durumların oluşmasına neden olacak çok farklı faktörler bulunmaktadır. Alerjik hastalıklar detaylandırmak için bu faktörleri tanımamız gerekiyor.

Alerjik Rahatsızlıkların Ortay Çıkmasına Neden Olacak Faktörler

Sıra ile Alerjik hastalıkların ortay çıkmasına neden olan sorunları yazalım. Bunlardan birisi nedeniyle sizlerde alerjik tepkimeler ortaya çıkabilir.

  • Bulunulan ortamın aşırı sıcak olması ya da ani ateş basması insanda beklenmedik tepkimelere neden olabilir. O nedenle bu şekilde bir hastalığınız olduğu biliyor ya da düşünüyorsanız böyle yerlerden uzak durmalısıdır.
  • Giyim ve yıkanma tarzınızda alerjik hastalıklar için önemlidir. Örneğin hayvansal ürünlerden yapılan ipek, deri ve kürk gibi giyim eşyalarına karşı alerjiniz olabilir. Bunlar sadece giyim eşyalarında değil günlük kullandığımız alanlardan da uzak tutulmalıdır. Bu sorunu olan kişilere daha çok pamuklu ürünlerden kullanmaları tavsiye edilmektedir. Elbiseler yıkanırken yumuşatıcı ve soldurucu ürünler kullanılmamalıdır. İyice durulandığından emin olmanız gerekiyor.
  • Havada aşırı nemli olması kuru olan alerji sahibi insanlar için tetikleyici görevi görmektedir. Bu durum nedeniyle bir rahatsızlık yaşama riskiniz varsa açık havada temiz bir şekilde yürümek sizlere iyi gelecektir.
  •  Alerjik hastalık denildiğinde ilk akla hayvanlarla temas edilmemesi gelmelidir. Özellikle aşırı tüyleri olan hayvanlardan uzak durulmalıdır. Kedi, köpeği buna örnek olarak gösterebiliriz. Ebeveynler alerjik rahatsızlığı olan çocuklarını özellikle bu konuda uyarmalıdır.
  • Bitkilerle Temas etmekte alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Çünkü bitkilerde bulunan polenler insanların metabolizmasında alerjik hastalıklara neden olabilir.
  • Vücudu alerjik hastalıklara karşın gerekli bakımı yapılmalıdır. Alerjik sorunların tedavi edilmesi ve tekrarlama riskinin azaltılması için vücuda yapılacak olan bakım çok önemlidir.

Alerjik Rinit Nedir?

Alerjik rinit diğer adın ile mevsimsel alerji belirtileri hapşırma,gözde yanma,burunda kaşıntı,burun akıntısı ve bazende baş ağrı görülmektedir. Alerjin rinit genel olarak mevsin geçişlrinde olsada bazı kişilerde bütün mevsimlerde görülmektedir. Bu alerjiyi neden olan etkenler genel olarak çin,oy,ponel ve tozlardır. Alerjik rinit beraberinde başka hastalıklarında görülmesine sebep olabilir bunlar özelikle sinüzit, astım, burun tıkanıklığı başlıca görülen rahatsızlıklarıdr.

Son yapılan araştırmalara göre alerjin rinit ile sinüzit arasında yakın bir başlantı olduğu anlaşılmıştır. Yıllarca bazı alerjik rinit hastaları bazı durumlarda sinüzit tedavisi için karıştırıldıkları için antibiyotik tedavisi görmektedirler. Diğer yandan baş ağrısı, burun akıntısı gibi yakınmaları olan hastaların ayrıntılı bir şekilde muayene olması ve hastalığın tam belirlenmesi çok önemlidir.

Alerji Tedavisi

Alerjiden kurtulmanın en etkili yöntemi alerjiye sebep olan unsurların ortadan kaldırılmasıdır. Her alerji olanda ilaç kullancaak diye birşey yoktur, ama alerjininde her hastada tamamiyle geçeceğinizde tam söyleyemeyiz. Genel olarak alerji tekrarlayan bir hastalıktır ve bazen iyleşme görülsede ilerde tekrarlama durumu vardır. Uygulanacak tedavi yöntemi hastalığın sıklığına, şiddetine, hastalığa neden olan sebeplere göre değişir.Buruna uygulacak ilaçlar bu tedavide çok önemlidir ve asla tedavi yarıda bırakılmamalıdır.

Alerjiye sebep olan yünlü yastılar, yordanlar, hayvasal ürünler, oyuncaklar, evin yada bulunduğumuz ortamın çok tozlu olması, evde böceklerin olması, evin yada bulunduğumuz ortamn çok küflü olması gibi nedenleri ortan kaldırmalıdır. Ayrıca rüzgarlı havalarda tozların ve polenlerin çok olmasından dolayı alerji daha hızlı ortaya çıkar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.