Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları ( Özel ve Devlet)

Burun Estetiği Ameliyatı Fiyatları ( Özel ve Devlet)

Burun Estetiği Fiyatları; Yüz şeklimizle uyumlu, dış görünümümüzü tamamlayan, güzelliğimizi ön plana çıkan, göze hoş görünen bir burna hangimiz sahip olmak istemiyoruz ki?

Yüzümüzün tam da merkezinde yer alan burnumuzun, eğri, uzun, büyük olması; maalesef ki yüzümüzün hoş görünmemesine neden olarak, moralimizi bozuyor.

Özellikle kadınlar tarafından yoğun ilgi gören burun estetiği; günümüzde teknolojinin kullanıldığı tedavi yöntemleri ile hastalara hayalindeki burna kısa sürede kavuşabilme şansı tanıyor.

Kimi zaman burnun kötü görünümünü iyileştirmek yani burnu düzeltmek için yapılan burun estetiği, bazen de burundaki sorunları çözüme kavuşturmak yani hastanın daha kolay bir şekilde nefes alıp verebilmesini sağlamak adına yapılıyor.

Burun estetiği, tıp dilindeki adıyla rinoplasti ile burundaki kıkırdak ve kemiklere şekil verilerek, burnun yeni şekline sahip olması hedefleniyor.

Burun uç kısmındaki sarkıklıklar, burundaki kemerli yapı, burundaki aşırı kalınlık ya da incelik; burun estetiği ile gideriliyor.

Hastanın yüzüyle orantılı bir burna kavuşmasına olanak tanıyan rinoplasti, burnun fonksiyonlarını iyileştirip, hastanın sağlığını tekrar geri kazanmasına öncülük ediyor.

Ameliyat sonrası yüzüyle birebir uyumlu bir burna sahip olan hastaların ruh halini de olumlu yönde etkileyen rinoplasti, hastanın özgüvenini yükseltiyor.

Bu yazımızda burnuna estetik yaptırmayı düşünen hastalar için burun estetiği fiyatları nelerdir? Burun estetiği nasıl yapılır? vb. en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Burun Estetiği Ameliyatı (Rinoplasti) Nasıl Yapılır?

İşlem esnasında kesiler, genellikle burnun iç kısmına yapıldığı için dışarıdan bu kesiler, gözle görülmüyor.

Kimi zaman da gerekli olan kesi işlemleri, delikleri birbirinden ayıran cilde uygulanıyor.

İşlem esnasında burundan yeterli ve gerekli miktarda kıkırdak ve kemik çıkarılıyor. Geri kalan kemiğe ve kıkırdağa ise yeniden şekil veriliyor.

Ameliyat sonrası burna yerleştirilen tampon, ameliyattan sonraki günün sabahında hasta tarafından kolaylıkla çıkarılabiliyor.

Şayet hastaya burun ateli takılmışsa bu atel, işlemden yaklaşık 7 gün sonra çıkarılıyor.

Ameliyat sonrası hastanın burun ve burun çevresinde oluşan morluk ve şişlikler; maksimum 2 hafta içerisinde kendiliğinden kayboluyor.

Hastanın ameliyat sonrası 1 ay boyunca güneş ışınlarına maruz kalmaktan, burnunun yara almasına neden olabilecek aktivitelerden de kaçınması gerekiyor.

Hastanın normal hayatında gözlük kullanması halinde burna ekstra yük binmesine engel olabilmek adına hastanın mutlaka doktor tarafından tavsiye edilen burun bantlarını kullanmayı da ihmal etmemesi gerekiyor.

Burun Estetiği Çeşitleri

Burun estetiği fiyatları, hastaya uygulanacak olan estetik türüne göre değişiklik gösterebiliyor. Yani ameliyatın kapalı mı açık mı olacağı, burna hangi işlemlerin uygulanacağı estetik fiyatları üzerinde belirleyici oluyor.

En çok tercih edilen yani yararlanılan burun estetiği türlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Kapalı burun ameliyatı:

Hastanın burnunda herhangi bir iz kalmaksızın estetik operasyonun başarı ile tamamlanabilmesini sağlayan bu yöntemde direk olarak burnun iç kısmına işlem uygulanıyor.

Kapalı burun ameliyatı, açık burun ameliyatına göre daha zor bir ameliyat olduğundan hastanın ameliyatı yapacak olan hekim tercihinde oldukça titiz ve seçici davranması gerekiyor.

 • 3D Burun ameliyatı:

Gelişen teknolojinin bizlere tanıdığı en büyük avantajlardan biri olan 3D burun ameliyatında hastanın burnu farklı açılardan fotoğraflanıyor.

Hastanın burnu incelendikten sonra hastaya en uygun burun hekim tarafından tasarlanıyor.

Bu süreçte hastaya da ameliyat sonrasında nasıl bir burna kavuşacağı hakkında fotoğraflarla bilgi veriliyor. Yani hastanın görüşleri ve onayı da ameliyat süresince alınıyor.

 • Video endoskopik burun ameliyatı:

Ameliyat süresini önemli ölçüde kısaltan bu yöntemle yüksek çözünürlüklü ve 2 boyutlu kameralar kullanılıyor.

Endoskopik videolama yöntemi sayesinde milimetrik boyuttaki en küçük noktalara bile erişilebiliyor.

Bu yöntem, kapalı burun ameliyatının bir alt yöntemi olduğundan ameliyat sonrasın burunda dışarıdan fark edilen herhangi bir iz kalmıyor.

Dinamik burun estetiği, tamponsuz burun ameliyatı, kompozit burun ameliyatı, finesse burun ameliyatı; tercih edebileceğiniz diğer ameliyat çeşitleri arasında bulunuyor.

Hangi yöntemi seçeceğiniz üzerinde burnunuzdaki mevcut sorun yani burnunuza hangi işlemin uygulanması gerektiği belirleyici oluyor.

Bu süreçte hekiminizin görüşlerini dikkate almalı, size en uygun ameliyata birlikte karar vermelisiniz.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Burna herhangi bir kesi işlemi uygulamadan, ufak dokunuşlarla yapılan estetik operasyonlara ameliyatsız burun estetiği ismi veriliyor.

Bu işlemler esnasında herhangi bir cerrahi operasyon yani ameliyat söz konusu olmadığından ameliyatsız burun estetiği fiyatları, daha uygun fiyatlarda seyrediyor.

Fazla belirgin olmayan burun kemerlerinin görünümünün iyileştirmesi için yapılan burun dolgusu, burnun ucunun yükselmesini sağlayan burun ucu botoksu, burun kemerinin törpülendiği burun törpüleme; en çok tercih edilen ameliyatsız burun estetiği türleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Ameliyatlı burun estetiğinden farklı olarak, ameliyatsız işlemlerin etkisi belirli bir süre sonrasında kayboluyor. Bu süre, işlemin türüne göre değişebiliyor.

Örneğin burun ucu botoksu, yaklaşık 6 ay etkisini gösterirken; burun dolgusunda süre 18 aya kadar uzayabiliyor.

Bu süreler dolduğunda hastanın tekrar ameliyatsız burun estetiği yaptırması gerekiyor.

Burun Estetiği Fiyatları 2024

Burun estetiği fiyatları, daha önce de belirttiğimiz gibi burna uygulanacak işleme göre değişiklik gösterebiliyor.

Fiyatlar; 15000 TL gibi oldukça ekonomik fiyatlardan başlayıp 50 BİN TL gibi yüksek rakamlara kadar ulaşabiliyor.

Örneğin, burna uygulanacak ufak revizyonlar yani düzeltme işlemleri söz konusu olduğunda 7.000 TL yeterli gelirken, burundaki kemerin düzeltilmesi gereken yani daha zahmetli ve büyük operasyonlarda fiyatlar 15.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Burun küçültme ameliyatı fiyatları, 50.000 TL’ye kadar uzanabilirken, nefes alamama, horlama vb. sağlık sorunlarından kaynaklanan ameliyat fiyatları 10.000-15.000 TL gibi daha uygun rakamlarda seyrediyor.

Burun dolgusu, burun ucu botoksu, burun törpüleme vb. ameliyatsız burun estetiği fiyatları ise ortalama 15000-25000 TL arasında değişiyor. Bir diğer deyişle daha çok dış görünüşü iyileştirmeye yönelik ameliyatların sağlık sorunlarına bağlı ameliyatlara nazaran daha pahalı olduğunu ifade edebiliriz.

Estetik operasyon yaptıracağınız klinik ve hekime göre de fiyatlarda değişiklik görülebiliyor.

Profesyonel bir hekim tarafından yapılan ameliyat fiyatları, daha pahalı olabiliyor.

Son olarak, estetik ameliyatı yaptıracağınız şehir de fiyatları etkileyebiliyor. İstanbul, İzmir, Ankara vb. şehir farklılıkları, fiyatları direk olarak belirliyor.

Burun estetiği son derece önemli bir estetik operasyon olduğundan yalnızca uygun fiyatlı olduğu için yanlış kişilere yönelmemelisiniz.

Operasyon öncesinde hekimlerin referanslarını kontrol etmeli, size en çok hitap eden hekimden randevu almalısınız.

Burun Estetiği Fiyatlarını SGK Karşılar mı?

Burun estetiklerin yalnızca bir kısmı SGK tarafından karşılanıyor. Bir kaza sonrası burnun şeklinin değişmesi, burun kırılması vb. önemli durumlarda SGK kapsamında ameliyat olabiliyorsunuz.

Lakin sadece daha güzel görünmek, burnunuzu küçültmek ya da burun ucunuzu kaldırmak istediğinizde ameliyat fiyatları, SGK tarafından hiçbir şekilde karşılanmıyor.

Burun Estetiği Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Estetiğin türü, yapılacak işlemin büyüklüğü, işlemin yapılacağı hastane, işlemin hangi hekim tarafından yapılacağı, fiyatları direk olarak belirliyor.

Aynı zamanda ameliyat esnasında kullanılacak araç ve gereçler, ameliyat süresi de fiyatları etkiliyor.

Son olarak devlet hastanelerinde yapılan ameliyatların fiyatlarının özel hastanelerde yapılan ameliyatlara göre daha yüksek rakamlarda seyrettiğini söyleyebiliriz.

Bu durum, genellikle özel hastanelerin ameliyat sonrası süreçte yani hastanın iyileşme sürecinde de hizmet vermelerinden kaynaklanıyor.

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Estetik operasyon sonrasında ameliyatın başarı ile sonuçlanmasını sağlayabilmek adına birtakım noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Burnunuzu olası darbe ve travmalardan korumak için geceleri yatarken yastıklarla başınızı mümkün olduğunca yukarıda tutmalısınız.
 • Kan sulandırıcı etkiye sahip ilaçları ve yemekleri tüketmekten kaçınmalısınız.
 • 10 gün boyunca aktivitelerden 30 gün boyunca ise ağır sporlardan uzak durmalısınız.
 • İlk birkaç gün boyunca burnunuza banyoda su kaçırmamalısınız. Mümkünse başınızı yıkamamalısınız.
 • Düzenli ve dengeli beslenmelisiniz.
 • Geceleri uykunuzu almaya özen göstermelisiniz.
 • Burun tabanına baskı yaptığından dişlerinizi sert hareketlerle ve hızlı fırçalamaktan kaçınmalısınız.
 • Doktorunuzun önerdiği burun bantlarını ve atellerini mutlaka kullanmalısınız.
 • Yara iyileşme sürecini hızlandırmak için burun kanatlarından gözlerinize doğru ve burun sırtı boyunca hafif burun masajı hareketleri yapabilirsiniz.

Burun Estetiği Ameliyatı Özel ve Devlet Hastanesi Fiyatları

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.