Evde Peeling Nasıl Yapılır? Evde Peeling Hazırlama

Evde Peeling Nasıl Yapılır? Evde Peeling Hazırlama

Cildimiz çok hassas bir yapıdadır ve düzenli olarak cilt bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Tabi cildimizi temizlerken ölü hücrelerden arındırmamız gerekmektedir. Cildimizi ölü hücrelerden arındırmak için pahalı ürünler almak yerine evde peeling yaparak daha etkili ve sağlıklı sonuç almamız mümkün. Evde peeling nasıl yapılır sorusuna cevap yazımızın devamında.

Cilt yapı olarak 3 katmandan meydana gelmiştir. Bu katmanların en üstünde bulunan kısmına Epidermis denir ve Epidermis belli aralıklarla kendini yeniler. Aslında Epidermisin kendisini yenilemesi cildimizin dahada canlanması anlamına gelmektedir. Cildin kendini yenilemesi sırasında ölü hücreler ciltten atılır. Özellikle yaz aylarında güneş altında uzun süre kalmak yada güneşlenme sonrası el, ayak, omuz ve yüzde soyulmalar başlar ve buna çoğu kez şahit olmuşuzdur işte bu ölü derinin ciltten atılma anıdır ve cilt kendini yenilemesidir.

Peeling Nedir?

Peeling nedir, nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekirse ölü derinin ciltten atılması için cildin kendini yenileme sürecini beklemeden dış müdahalelerle ölü derinin ciltten atılması işlemidir. Peeling yaparak cildin daha canlı ve yenilenmiş olmasını sağlarsınız. Peeling  ürünleri pahalıdır ama evde peeling hazırlama ve uygulaması hem çok ucuz hemde çok sağlıklıdır. Sizlerde evde doğal peeling maskeleri hazırlayabilir ve rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Sağıklı ve doğal olan evde peeling maskeleri hem paranızın cebinizde kalmasını sağlayacak hemde cildinizi kimyasallardan uzak tutmuş olacaksınız.

Peeling yapmak için en uygun zaman gece uyku öncesidir. Hazırladığınız peeling maskesini yüzünüze sürün ve hafiften parmaklarınızla baskı yaparak dairesel hareketler yapın burada amaç peeling’in cilde yedirilmesidir. Peeling işlemini bitirirken mutlaka ılık su ile yüzünüzü durulamalı nemlendirici ile işlemi sonlandır malısınız.

Peeling yapmadan önce dikkat edilmesi gereken kurallar

 • Eğer yüzünüzde sivilce, yanık, kızarıklık, yara, bulunuyorsa sakın peeling yapmayın. Bazı durumlarda bu peeling’ler cildinizde bulunan bu sorunlar yüzünden tahriş olabilir, bunun sonucunda cilde uzun süre yanma ve acı hissi oluşabilir.
 • Peeling yapmadan önce mutlaka cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Cildinizde makyaj varsa mutlaka temizlenmeli ve gözeneklerin açılması sağlanmalıdır. Ben özellikle peeling yapmadan önce gözeneklerimin açılması için yüzüme buhar banyosu yapıyorum bu sayede hem cildim deki gözenekler açılıyor hemde kirden arınmış oluyor.
 • Kesinlikle peeling yaparken gözlere ve göz çevresine dikkat edin. Göz çevresindeki deri yapısı ince ve hassas olduğundan tahriş oluşabilir.
 • Evde peeling yapacaksanız mutlaka bunu düzenli yapmanız gereklidir. Aksi belirtilmedikçe evde peeling hazırlayarak haftada 1 kere uygulamanız yeterlidir.
 • Bazı peeling maskeleri cildinize uygun olmayabilir. Cilt tipine göre tepki veren peeling tariflerini uygulamadan önce mutlaka küçük bir miktar yüzünüze sürüp 1-2 dakika bekledikten sonra işleme başlayın.

Evde Peeling Nasıl Yapılır?

Evde peeling nasıl yapılır, peeling nasıl yapılır, doğal peeling tarifleri ni sizler için derledim ve en çok kullanılan yöntemleri sizler için seçtim tamamen doğal ve sağlıklı olan bu peeling tarifleri ile cildiniz daha sağlıklı olacaktır.

Çilek ve Yoğurt ile Yapılan Peeling Maskesi

Ortalama olarak 5-6 tane çileği iyi temizleyip yıkadıktan sonra bir kabın içerisine önce çilekleri sonrada 2 kaşık yağsız yoğurdu ekliyoruz ve bunu bir çatal yardımı ile güzel bir şekilde eziyoruz. Hazırladığımız karışımı ellerimiz yardımı ile yüzümüze ve boynumuza iyice sürüyoruz. Göz çevresine sürmemeye dikkat edin çilekte bulunan asit gözlere zarar verebilir. Bu çilek ve yoğurt peeling tarifi uyguladıktan sonra ortalama yarım saat bekledikten sonra işlemi bitirmek için ılık su ile güzel bir şekilde yıkamanız yeterlidir. Haftada 1 defa yapmanız yeterlidir dileyen haftada 2 defa rahatlıkla uygulayabilir. Daha ilk aydan itibaren etki sonucu görmeniz mümkündür.Bu işlemi yaparken çilek bulamadığınız durumlarda diğer asitli meyvelerden limon yada portakal ile yapmanız mümkündür. 1 Adet limon yada Portakal ile işlemi yapabilirsiniz.

Tülin Şahin’in Kullanığı Peeling Tarifi

Malzemeler:

 • 1 Tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 Tatlı kaşığı yarım yağlı süt
 • 1 Çay kaşığı toz şeker
 • 1 Çay kaşığı tuz
 • 1 Çay kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız bütün malzemeleri bir kabın içerisine ekliyoruz iyice karıştırıyoruz. Pütürlü bir karışım elde ettikten sonra ellerimiz yardımı ile cildimize baskı yapmadan ovalayarak sürüyoruz ovalama işlemi ortalama olarak 3 dakika kadar sürmelidir. Bu karışımı isterseniz yüzünden hariç boyun bölgesine ve kollarınıza da sürebilirsiniz.  Tuz ve şeker siyah noktaların yok olmasını da sağlamaktadır, zeytinyağı ve süt ise cildin nemlenmesini sağlarken ayrıca cildinize beslemektedir, limon ise cildin yağ dengesini sağlayarak cilt renginin açılmasını ve parlak bir görüntü kazanmasını sağlamaktadır. Tülin Şahin’in düzenli uyguladığı  peeling tarifi hafta 1 kere yapmanız yeterlidir. Mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Kuru Ciltler İçin Peeling Tarifi

Peeling yapmadan önce mutlaka cilt tipinizi bilmeniz gereklidir. Eğer cilt tipinizi bilmiyorsanız cilt tipini belirlemek için cilt tipine göre bakım yöntemleri yazımızı okuyarak cilt tipinizi belirleyebilirsiniz. Cilt tipiniz eğer kuru cilt tipi ise sizin için doğal bir peeling maskesi tarifimiz var. Bu peeling tarifinde 1 yemek kaşığı yoğurdu ve 1 yemek kaşığı mısır ununu bir birine karıştırarak kıvam almasını sağlıyoruz. Hazırladığımız karışımı ellerimiz yardımı ile cildimize baskı yaparak yediriyoruz, ovalama işlemi ortalama 2-3 dakika sürmelidir. İşlem bittikten sonra yüzümüzde 10 dakika kadar kurumasını bekliyoruz. Kuru cilt yapısına sahip kişiler bunu haftada 2 defa uygulamalıdır, Maskeyi yaptıktan sonra nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Suna Dumankaya’nın Yağlı Ciltlere Önerdiği Evde Peeling Tarifi

İsmini sık sık duyduğumuz Suna Dumankaya yağlı cilt tipine sahip olanlar bayanlar için evde peeling hazırlama ve doğal peeling tarifini açıkladı tamamen doğal ve sağlıklı olan bu maskeyi  gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Suna Dumankaya’nın evde peeling tarifi yapmak için az miktarda suya az miktarda bira mayası  eklenerek iyi karıştırılır karışımımız hamur kıvamına geldikten sonra ellerimiz ile yüzümüze oval hareketler ile sürüyoruz.Bu peeling maskesi cildimizdeki gözenekleri açarken ölü derininde ciltten atılmasını sağlamaktadır. Bu maskeyi haftada 2 yada 3 defa uygulayabilirsiniz.

Cildi Geren Kırışık Önleyici Salatalık Peeling Maskesi

Malzemeler

 • 1 Adet salatalık kabukları soyulup rendelenir
 • 1 adet yumurta akı
 • 1 Çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız malzemeleri robota atarak iyi karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz karışımı yüzümüze sürüyoruz ortalama olarak 20 dakika bekledikten sonra yüzümüzü soğuk suyla iyice kuruluyoruz. Haftada 1 defa yapmanız yeterlidir. Bu peeling tarifi ile ayrıca kırışıklıkların önüne geçmiş olursunuz.

Bu maskeye alternatif başka bir peeling maskesi ise taze 1 adet ananasın yarısı rendelenerek 1 yemek kaşığı balla birlikte mutfak robotunda çekilir. Hazırladığımız karışımı yüzünüze sürerek 15 dakika kadar beklemeniz yeterlidir. İşlemi bitirmek için ılık su ile yüz durulanır ve nemlendirici sürülür. Haftada 2 defa bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Ebru Şallı’nın  Evde Yaptığı Peeling Tarifi

Güzelliği ile her daim bizleri kendisine hayran bırakan Ebru Şallı Vücut güzelliğini pilatase borçlu olsa da yaptığı açıklamada yüzünün güzelliği ve tazeliği için evde peeling tarifleri ile cildine her zaman gereken önemi verdiğini söyledi. Genelde çok ağır olan makyaj yapmaktan kaçınan Şallı evde uyguladığı peeling maskesini bizlerle paylaştı. İşte Ebru Şallı’nın evde uyguladığı peeling tarifi;

Malzemeler:

 • Eczaneden alacağınız Yeşil çay kreminden 1 kaşık
 • 1 Yemek kaşığı gül suyu
 • 1 Çay kaşığı irmik

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız malzemeleri bir kabın içerisinde iyice karıştırıyoruz. Hazırladığımız karışımı göz ve göz çevresi hariç yüzümüze ve boynumuza masaj yapar şekilde uyguluyoruz. 10 dakika bekledikten sonra bol ılık su durulanır ve nemlendirici sürülür. Etki bir karışım olan bu maskeyi 2 haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir.

Siyah Noktalar İçin Evde Peeling Maskesi Nasıl Yapılır?

Eğer cildinizde siyah noktalar var ise bu peeling tarifi tam size göre bu peeling sayesinde hem siyah noktalardan kurtulacaksınız hemde cildinizin yenilenmesini sağlayacaksınız. Peki evde peeling nasıl yapılır siyah noktalarda nasıl kurtulurum diyorsanız işte tarifimiz;

Malzemeler

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığım bütün malzemelerden az miktarda bir kabın içerisine eklenir ve karıştırılır, Hazırladığımız karışımı parmaklarımız yardımı ile hafiften baskı yaparak oval şekilde yüzünüze sürün ve 5 dakika kadar bekledikten sonra ılık su ile ellerinizi ıslatın ve tekrardan ovalayarak maskesi cildinizden sökün. Uygulamada sınır olmayan bu maskeyi gün aşırı rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Kısa sürede cildinizin yenilendiğini ve parladığını göreceksiniz.

Evde Doğal Karbonat Peelingi Nasıl Yapılır?

Sizlere çok etkili karbonat ile peeling nasıl yapılır videolu şekilde anlatmaya çalışacağız.

 

Cildi Canlandıran Peeling Uygulaması

Malzemeler

 • 2 Çay kaşığı  iyice öğütülmüş Kahve ( Un kıvamında olmalıdır)
 • 2 Çay kaşığı Bal
 • Yarım çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yukarıda saydığımız Malzemeleri cam kasenin içerisinde iyice karıştırıyoruz ve cildimize uyguluyoruz. Ortalama 5 dakika bekledikten sonra ovalayarak çıkartıyoruz ve ılık su ile yüzümüzü kuruluyoruz. Haftada 1 defa uygulamanız yeterlidir. Düzenli şekilde yapıldığında 1 ay içerisinde etkisini görmeniz mümkün cildinizin ve paarladığını temizlediğine şahit olacaksınız.

Sizlere elimden geldiği kadar en çok kullanılan ve doğal olan peeling yöntemlerini bahsetmeye çalıştım. Sizlerde kullandığınız yada yukarıda yazılan peeling tariflerinden uyguladığınız peelingleri ve etkisini yorum kısmına yazarak diğer kişilere yorumlarınız ile destek olabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet