Hamile Kalmanın Yolları, Nasıl Hamile Kalırım

Hamile Kalmanın Yolları, Nasıl Hamile Kalırım

Hamile Kalmanın Yolları, Nasıl Hamile Kalırım Eşinizle bir çocuk sahibi olmaya karar verdiğiniz zaman, hamile kalmak için her iki tarafında kendine düşeni yapması gereklidir. Anne ve baba aday adayları, bu döneme girerken kendilerine birçok yönden dikkat etmelidir. Erkeğin kaliteli ve çok sayıda sperm üretmesi, kadının yumurtasının çatlayabilir ve sağlıklı olması gerekmektedir.

Düzenli bir hayata geçiş ise partnerlere önerilen öncelikli durumdur. Beslenme, uyku, kronik hastalıkları var ise bunların tedavisinde kullandıkları ilaçların yan etkilerine kadar bilinçlenmeleri gereklidir. Ağız ve diş sağlığından başlayarak, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, psikolojik durum, genital bölgelerde bulunan veya geçirilmiş iltihabik durumlar, kilolu veya çok zayıf olmak hamile kalmanın sadece cinsel birleşmeden ibaret olmayıp, etkiyen birçok faktörler içerdiğini kanıtlar. Özellikle tiroid, guatr hastaları ve kullandıkları ilaçlar hamile kalmaya engel olabilir.

Kronik Böbrek, kalp hastalıkları ve rahimde bulunan zararsız olan çikolata kistleri de hamilelik karşıtı problemler arasında sıralanabilir. Ayrıca herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanıyorsanız, bırakmış olmanız gereklidir.

Koruyucu iğnenin süresi bitimi, koruyucu hapın kullanımı sona erdirilmesi ya da rahim içi aletlerin çıkarılmasından sonra rahim ve hormonlar kendini toplama sürecine girer. Yani bu yöntemler bırakılır bırakılmaz hemen hamile kalınmaz. 6 ay ile 1 yıl arasında vücut eski haline döner.

Hamile Kalmanın Yolları

Hamile kalmadan 6 ay önce sigara, alkol, aşırı kafein ve uyuşturucu gibi vücuda zararlı olan maddelerin tüketimini terk etmek gerekir. Anne ve babanın üreme sistemini doğrudan etkileyen bu ürünler hayatınızdayken hamile kalınması halinde ise bebeğin sağlığına son derece olumsuz etkileri vardır. Zihinsel ya da fiziksel problemi olan bir bebek sahibi olma yüzdesi artar. DNA sarmalına etki yapar.

B vitamini türevi olan folik asit yani B9 özellikle sinir ve bağışıklık sistemi üstünde olan etkisi sayesinde anne adayını iyi bir hamilelik sürecine hazırlar. Anne rahmine düşen bebeğin anomalilerden uzak olmasını sağlarken, sağlıklı hücre bölünmesi, kemik iliği oluşumu, sinir sistemi ve genetiğine etki eder. Yeşil sebzelerin hepsinde bulunur. Özellikle ıspanak iyi bir folik asit deposudur. Baklagiller, fındık, ceviz, badem, kahvaltıda yenen çok tahıllı gevrekler, fıstık, yumurta, maydanoz, somon balığı, böbrek folik asit bakımından zengindir. Kapsül olarak tüketimi ise doktor kontrolü altında olmalıdır. Her ne kadar böbreklerden kullanılmayan kısmı atılsa da, bazı durumlarda folik asidi bilinçsizce almak zararlı olabilir.

Hamile kalmak için, doğru beslenme, herhangi bir diyet yapmamada çok önemlidir. Protein, karbonhidrat, doğal şeker (sebze ve meyvelerden alınan), zeytinyağı veya tereyağ gibi ürünler, süt ve süt mamulleri tüketimi son derece önemlidir. askorbik asit, arjinin, karnitin ise hücreler enerji sağlayacağından vücuda alınmasında fayda vardır. Absorbik asit en çok turunçgillerde, badem, sarımsak ve soğanda vardır. Arjinin; elma, biber, lahana, kuşkonmaz, havuçta bulunur. Karnitin ise Hindistan cevizi, salatalık, kabak ve armutta vardır. Bu hem kadın hem de erkek için geçerlidir. Omega 3 kaynağı olan somon ise mutlaka haftada 2 kez tüketilmeli, kapsül olarak almak yerine doğal yol tercih edilmelidir. Ağır metal içerebilecek balık türlerinden uzak durulmalıdır. Bunlar genelde dip balıkları olup; dil, kalkan, logos, mercan ve barbun gibi sıralanabilir. Erkekler ise çinko, E vitamini, selenyum ve C vitamini yiyecekler tüketerek güçlü spermler elde edebilirler. Çinko bakımından zengin besinler ise kereviz, patlıcan, patates, incir olarak sıralanabilir. Ahududu yapraklarıyla yapılan çay ve ahududuyu meyve olarak tüketmek rahim yapısına iyi gelmekle beraber kuvvetlendirir.

Hamile Kalmak İçin Ne Yapılmalı

Vücutta ki yağ oranı dengesi kurulmalıdır. Aşırı yağlı olmak ya da aşırı kaslı olmak hamile kalmaya engel olmaktadır. Sporcu bayanlarda hamile kalamamak sıklıkla şikayet edilen bir durumdur. Bir kadındaki vücut yağ oranı %20 – 30 arasında tutulmalıdır.

Stres hamile kalınamamayla en çok ilişkilendirilen durumdur. 2-3 ay deneyip umutsuzluğa düşmek, her an oldu mu olacak mı diye düşünmek, cinsel hayatı olumsuz etkileyebileceği gibi, stres yüzünden vücutta salgılanan bazı hormonlar yüzünden ise hamile kalınmanın önüne geçer. Akışına bırakıp, hamile kaldığınızda kendinize sunulan bir sürpriz gibi karşılamakta yarar vardır.

Hamile Kalmak İçin Hangi Günler İlişkiye Girilir

Menstrüasyon takvimi ve adet düzeni bu dönemde büyük önem taşımaktadır. Kadınların adet dönemi genelde 28 gün olarak kabul edilir. Bu gün sayısı kişiden kişiye değişebilir. 28 günde bir adet gören kadın için yumurtanın döllenmesi için en uygun zaman Aralığı 10 ile 14 günleri arasındadır. Bu dönemde girilen cinsel ilişki sayesinde yumurtanın spermle buluşması sağlanabilir.

Düzensiz regl dönemlerine sahip kadınlarda yumurtlamanın ne zaman gerçekleşeceği ise LH testi ve ateş ölçme sistemi ise bulunabilir. Eczanede satılan lüteinleştirici hormon ölçümünü sağlayan testleri vardır. Bu hormon hem erkekte hem de kadında bulunur. Kadınlarda yumurta oluştururken, erkelerde sperm meydana getirir. Yumurtlamanın olduğu dönem idrarda fazlalaştığı görülür. Testi idrardan faydalanarak yapılır.25 ila 80 arasında olması, yumurtlamanın olduğunu gösterir.

Ateş ölçme sistemi ise dilaltından sabah kalkınca her gün aynı saatte alınan dereceden yola çıkılarak o gün yumurtlamanın olup olmadığı tespit edilir. Yumurtlama olmadan önce vücut ısısında normal göre 0,2 ila 0,4 derece arasında düşüş yaşanır. Vücut ısısını etkileyen birçok faktör olabilir. Uykusuzluk, aşırı yorgunluk ve çeşitli hastalıklar vücut ısısını doğrudan etkileyebilir.

Cinsel yaşamın normal bir düzende olması gereklidir. Sadece yumurtlamanın olduğu zaman cinsel ilişkiye girmek, hamile kalmayı kolaylaştırmaz. Haftada 3-4 kez rutin yapılan cinsel birleşme, hem erkeği hem de kadını sistemsel olarak hazırlar. Spermlerin maksimum 5 gün rahim içinde canlı kaldıkları bilinmektedir. Bu yüzden kişiler kendini zorlamadan ve kendinden gelişen bir düzenli cinsel hayata geçmelidir. Haftada bir cinsel birleşme yapan bir çiftin, yumurta çatlama dönemindeki yapılan 3-4 kezlik birleşmesi, sperm kalitesini düşük ve az olmasına sebep olacaktır. Bu yüzden hamile kalınmak istenen dönem de bu rutini belirlemek gereklidir. Ayrıca isteksiz yapılan birleşmeler, vücutta olan salgıların azalmasına neden olacağından, yumurta ve spermi yeterince uyarmayacaktır.  Bu dönemde A ve D vitamini içeren doğal ürünler kullanmak ise cinsel isteği arttıracak niteliktedir. Yine de her şey beyinde ve partnerinizle sizin aranızda canlanır.

Erkeklerin testislerini aşırı soğuk ve sıcaktan korumaları gerekmektedir. Dar pantolonlar, saatlerde kucakta tutulan lap top, ıslak mayo spermlerin doğal ortamından uzaklaşmasına ve verimsiz hale gelmesini sağlar.

Hamile kalmakta özellikle bayanlarda yaş çok önemli bir yer tutuyor. Ergenlikten başlayıp, menopoz döneminde kadar görülen regliler her zaman hamile kalınacağı anlamına gelmiyor. Yaş ilerledikçe vücuttaki hormonsal ve üreme sistemindeki değişimler bundaki en büyük etkendir. 35 yaşından sonra bu düşüş vücutta başlamaktadır. Genetik faktörler ve ilerleyen tıp ise ileriki yaşlardaki hamileliği çeşitli yöntem ve desteklerle mümkün kılabiliyor.

Hamileliği garantileyen cinsel pozisyon bilimsel olarak yoktur. Halk arasında misyoner denilen, en çok bilinen pozisyon hamile kalmaya yardımcı olduğu söylenmektedir. Ayrıca spermlerin içerde kalmasını sağlayabilmek için, erkeğin boşalmasından sonra, kadın 5 dakika kadar bulunduğu yerde düz bir şekilde yatmalı, ayağa kalkmamalıdır.

Hamile Kalmayı Sağlayan Yöntemler

Hamile kalmak istiyorum diyenlerin evde yapacağınız kürler ise rahimi hamileliğe hazırlarken aynı zamanda kaliteli yumurta elde etmenizi ve yumurtanın kolay çatlayarak spermi içeri almasını sağlar. Sizlerde hamile kalmak için bitki çayları yada hamile kalmayı sağlayan bitkiler ile doğal ve sağlıklı şekilde hamile kalabilirsiniz.

Hamile kalmayı kolaylaştıran bitkiler ve Hamile kalmayı sağlayan kürler

Bunlardan en bilineni ve en çok sonuç alınanları İbrahim Saraçoğlu ‘nun önerdiği  2 kürdür. Hamile kalmak istiyorum diyenlerin sıklıkla denediği yöntemlerden biridir.

İncir kürü: 8-9 tane kuru inciri ortadan elinizle bölerek, yarım litre veya biraz fazla olan içme suyunda 15 dakika kadar kaynatın. Bunu 21 ila 25 gün arasında günde 1 kere içiniz. 1 hafta ara verip ikinci kerede yapılabilir.

Adet günü 30 günün üzerine çıkan bayanlar ise; 3 havucu yarım litre suda ayrı bir kapta 20 dakika kaynatmalıdır. Havuçlar ise kolay bükülmeyecek ve kütür kütür olan türden seçilmelidir. İnciri ise ayrı kapta 15 dakika yukarıdaki tarife göre kaynatın. Ilındıktan sonra incir ve havuç sularını karıştırın. Her gün 1-1,5 bardak kadar tüketilmelidir.. Buzdolabında saklanmalıdır.. 2 günde bir taze hazırlanmalıdır.

Soğan kürü için orta boy kuru soğanı 6 ya bölüp 1,5 bardak suda 5 dakika kaynattıktan sonra, süzüp uyu içilmelidir. Regl dönemi başlamadan 10 gün önce başlayıp, günde 2 defa, 15 gün boyunca içilmelidir. Kırmızı soğan kullanılmamalıdır. .

Diğer bir kür ise civanperçemi, aslanpençesi ve adaçayından oluşuyor. Adaçayı yerine çobançantası bitkisi de kullanılabilinir. Sabahları aç karnına, bu üç bitkiden birer çay kaşığı olmak üzere, kaynayan bir bardak suyun içine atın. 15 dakika demlendikten sonra için.  3 hafta boyunca küre devam edin.

Erkeklerde hareketli spermi arttırmak için 6-7 tane keçiboynuzunu kırarak, kaynamakta olan yarım litre suya atılır.7- 8 dakika boyunca kaynatmaya devam edilir. 1,5-2 ay boyunca, gün içinde sabah akşam olmak üzere tüketilmelidir FSH’ ı 12,5 tan yüksek olanlar kullanmamalıdır.

Erkekler için diğer bir formül ise; Zencefil, adamotu(ginseng), yerelması, çakşirotu, zerdeçaldan oluşur. Bunları toz halinde 100 er gram olmak üzere , 1 kg balın içine atılıp, tahta kaşık ile karıştırılır. Tercihen içine cevizde eklenebilir. Bunları bulamazsanız birer çorba kaşığı ceviz, yerfıstığı, Antep fıstığı, fındık,, bir kavanoz bala katılarak macun hale getirilir. Sabah , öğle ve akşam yenir.

Sizlere bu yazımızda nasıl hamile kalınır konusunda bilgi vermeye çalışırken, hamile kalmayı sağlayan bitkiler, hamile kalmayı sağlayan bitki çayları ve hamile kalmayı sağlayan kürler den bahsetmeye çalıştım. Hamile kalmak kolaylaştıran yöntemler ile sağlıklı şekilde hamile kalabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.