Hamilelikte Adet Görülür Mü? Hamileyken Adet Olunur Mu?

Hamilelikte Adet Görülür Mü? Hamileyken Adet Olunur Mu?

Hamileyken Adet Görülür Mü? Hamileyken Adet Olunur Mu? Hamileyken adet görülür mü sorusunun cevabı pek çok kadın tarafından merak edilmektedir. Kadınlar en son adetini görür ve yumurtlama ile beraber adet dönemi son bulur.

Çok nadir olarak görülen hamilelik döneminde adet görmek istisnai bir durumdur. Bir çok kadın adet olmaya başladıktan sonra hamile olmadığını düşünür ve hamilelik sürecini çok geç öğrenebilir. Unutulmaması gereken önemli konu ise gebelik döneminde görülen kanama adet kanaması değildir.

Bazı kadınlar hamileliğin ilk döneminde yani ilk ayda adet kanaması görebilmektedir. Hamileyken adet kanaması olur mu? Sorusunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Bir çok kadın adet kanamasının ardından yumurtlama döneminde hamile kalır ve adet görmeye o andan itibaren doğum sonrasına kadar son verir.

Ancak bu durumu farklı yaşayan kişiler de mevcuttur. Yani hamilelik döneminde kanaması olan kadınlar da mevcuttur. Fakat bu durum yine de istisnai bir durum olarak görülmektedir. Yani hamilelik döneminde adet olunur ancak bu durum herkes de görülmez genellikle istisnai bir durum olarak kabul edilir.

Hamileyken Adet Belirtileri Olur Mu

Hamilelikte adet olmak normal zamanlar da olunan adet ( regl ) gibi değildir. Hamilelik döneminde adet kanaması olarak yaşanan kanama sıradan bir kanama olarak kabul edilir. Yani düzenli bir adet kanaması değildir bu durum. Bir nevi kanamadır.

Bu kanamalar hamilelik döneminin her ayında görülmez yalnızca hamilelik döneminin bazı birkaç ayında ya da geçirilen tüm hamilelik süresi boyu içinde sadece  bir iki defa yaşanmış bir durum olarak karşınıza çıkabilir.

Hamilelik dönemi boyunca bu süreç esnasında yaşanan bazı kanamalar nedeni ile birçok kadın adet ( regl ) olduğunu düşünerek hamile olmuş olduğu gerçeği ile çok sonradan yüzleşerek hamile olduğunu geç öğrenmiş olur.

Hamileyken adet olmak daha çok genetik bir durum olarak karşımıza çıkan ve genetik sebeplerden dolayı görülen bir durumdur.

Hamileyken adet olan ya da küçük kanamalar ile karşılaşan aile bireyleri varsa sizin de hamileyken adet kanaması ya da ufak tefek kanamalar görmeniz yüksek bir ihtimaldir. Genetik bir durum olarak  eğer aile fertlerinizden herhangi birilerinin başına hamileyken adet kanaması gelmişse bu sizin de başınıza yüksek ihtimal gelebilir. Bu sebep ile hamile kalmak istemiyorsanız, istenmeyen hamilelikler yaşamamak için her ilişkinizde ve her durumda tedbirli olmayı, tedbirinizi almayı ihmal etmemelisiniz.

Her ihtimali göz önüne alarak adet olmuş olsanız bile korunmasız ilişkilerden uzak durmalısınız. ( hamilelik düşünmüyorsanız ) korunmasız ilişkilerinizin sonucunda hamile kalma ihtimalini göz ardı etmemelisiniz.

Hamile olmaktan, gebe kalmaktan korkan ya da hamile olmayı isteyen kadınlar, günlük hayatta yaşadıkları düzensiz adet dönemlerinde hamile kaldım endişesine kapıldıkları gibi aynı zamanda bazen de bu durum, hamile kalmış olmalarına rağmen yaşadıkları düzensiz kanamalarını normal adet kanaması olduğunu zannederek bu kanamaları dikkate almayabilirler.

Hamileyken Adet Sancısı Olur Mu

Hamile kadınlar her ay adet kanaması görür mü?, hamile kadınlar regl kanamasını hangi aralıklarla görür?, hamile kadınların adet sancısı olur mu? gibi sorular kadınların kendi sağlıkları için sormuş olduğu ve merak ettiği sorulardır. Ancak her kadında durum farklı gerçekleşebilir.  Fakat her kadın hamilelik boyunca kesinlikle her ay düzenli olarak adet kanaması görmez.

Pek çok kadın, hamile olmuş oldukları halde bile hamilelik dönemi ile alakalı olmuş olan yaşadığı kanamaları adet ( regl ) kanaması sanarak, hamile olduklarının  farkına varamayabilir.

Hamilelik Döneminde Görülen Kanamalar

Hamilelik döneminde görülen kanamaların mutlaka bir sebebi vardır. Özellikle hamilelik döneminde yoğun kanama görenler ve hamileyken adet sancısı çekenler mutlaka ciddi bir sorun olduğu bilmelidirler. İşte hamilelik döneminde görülen kanama nedenleri;

  • Düşük
  • Dış Gebelik
  • Yerleşme Kanaması
  • Doğum Kontrol Sonrası Kanama
  • Hormonal Değişiklikler
  • Enfeksiyon
  • Molar Gebelik
  • Ektopik Gebelik
  • Erken Doğum

Halk arasındaki deyiş ile “ üstüne görme ” yada  “üste görme” diye bilinen ve ifade edilen bu durumdaki vajinal kanamanın biçimi, düzenli olarak görülmüş olan adet kanamasından ( regl ) farklı bir durumdur.

Hamilelik döneminde yaşanmış olan ve yaşanan kanamalar, beklenen günde ve her zaman görülen adet döneminde ki renginde olmayıp, daha önceki adet kanamalarına göre daha farklıdır. Bunun yanında hamile olmuş olunan dönemlerde yaşanan kanama, miktar olarak da geçmişteki yani hamile olmadığınız dönemde ki kanamalara benzemez.

Kısaca özetleyecek olursak yaşanan ve yaşanmış olan her kanama adet kanaması (regl) demek değildir. Hamilelik döneminde bazı nedenlerden dolayı bazı sebeplerle çeşitli kanamalar meydana gelebilmektedir. Bu kanamalar da tek bir fark vardır.

Hamilelik Döneminde Adet Olunur Mu

Hamilelik döneminde görülmüş olan kanamalar adet dönemi kanaması değildir. Diğer bir yandan hamile olmuş kadınlarda görülen her kanamanın adet dönemi kanaması olmuş olmadığını akıldan çıkarmamakta fayda varıdır.

Hamilelik Döneminde Adet Belirtileri Görülür Mü

Hamileliğin ilk aylarında görülen kanamalar asla adet kanaması değildir. Hamile iken adet belirtileri görülmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.