Adet Gecikmesinin Nedenleri ve Çözüm Önerileri

adet gecikmesi nedenleri, adet gecikmesi
Paylaş
 

Adet olmak için yapılması gerekenler

Ergenlik döneminde başlayan, her ay vücutta çeşitli hormon dalgalanması yaratan, yumurta oluşumunu sağlayan ve bununla birlikte doğurganlığın habercisi olan regl dönemidir. Menopoz ile de son bulur. Menopoz döneminde yumurtlama olayı ve buna bağlı olan hormonlar ortadan kalkar. Vücuttaki bu hormon değişimleri hem fizyolojik hem de psikolojik olarak ister istemez kişiyi etkiler. Adet dönemi, kanama olan dönem sanılsa da, bir bütün olarak ele alınmalıdır. Kişiden kişiye değişmekle beraber, genelde 28 gündür. Kanamalı geçen süre bu günlerin içine dâhil olup 3 gün ila 7 gün arasında değişir. Kanamanın gününde başlamaması, hatta geciken her saati ve dakikası bile bazı sıkıntılar yaratır. Bunun en başında ruhsal olarak sıkıntılar, karında ve göğüslerde şişkinlik, sıcak basmaları, sivilceler, el ve ayaklarda ödem olarak sıralanabilinir.

Adet gecikmelerinin sebepleri

Adet gecikmelerinin sebebi ilk olarak hamilelik gelebilir. Mevsim geçişleri, yemek aşırı yeme ya da hiç yiyememe, stres, içilen bazı ilaçlar, coğrafi değişiklikler, ağır antrenman yapan sporcu ya da sporu yaşamının bir parçası yapmış kişiler, iltihabik durumlar, beyin tomografisi, kafa travmaları veya tümörleri ya da başka hastalıklar olabilir. Tıbbi olarak konuyu ele almak gerekirse; genelde beyin merkezinde bulunan hormonların yumurtalıkları etkilemesinden dolayı adet gecikmeleri meydana gelir. Ruhsal ya da diğer fizyolojik olan etkiler de vardır. Her adet döneminde, kanamayı getirmek için adet söktürücü bitkisel ya da medikal kürlerden yardım alınmamalıdır. Adet düzensizliklerinin nedeni hormonal ya da başka hastalıkların habercisi olabilir. Sık sık adet gecikmesi yaşanıyorsa mutlaka bir uzmanla görüşülmelidir.

adet gecikmesi, adet gecikmesi neden olur, adet getiren bitki, adet getiren çaylar

Adet Gecikmesinin Nedenleri

Adet Gecikmesine Çözümler

Adet gecikmesi bazen can sıkıcı bir durum alabilir. Adet gecikmesine çözümler ve adet gecikmesine ne iyi gelir sorusu adet gecikmesi yaşayan bayanların sıkça yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Sizler etki ve doğal adet söktürücü öneriler ile bu sorunlardan kurtulmanızı yardımcı olmaya çalışacağım.

 • Suna Dumankaya formülü; 500 ml kaynayan suyun içerisine, birer tatlı kaşığı reyhan ve kekik koyup 4 dakika daha kaynattıktan sonra demlemeye bırakın. Günde en fazla 3 kere içerek, adet kanamasının başlamasını sağlayabilirsiniz. Her seferinde taze hazırlanmalıdır.
 • İbrahim Saraçoğlu formülü; birer çorba kaşığı çobançantası ve atkuyruğu otunu öğütücü veya havanda toz haline getirin.1 litre kaynamış suyun içine atarak 25 dakika kadar demlenmeye bırakın. Gün içinde hazırladığınız karışımı tüketin.

Adet Olmak İçin Ne İçilir

 • Adet olmak için ne içilir diyenlere; Hazır olarak alabileceğiniz kekik suyu ise adet getirici niteliktedir. Ayrıca evde kaynamış bir fincan suyun içine atacağınız 1 tatlı kaşığı kekik ile de hazırlayıp, günde 3 kere içmeniz önerilir. Demleme süresi 15 dakikadır. Evde yapacağınız karışım,  içmeden önce taze yapılmalıdır. Tadını sevmezseniz içine bal karıştırabilirsiniz.
 • Biberiye çayı hem adet getirici özellikte olup hem de adet döneminizi rahat bir şekilde geçirmeniz yardımcı olur. Kaynayan 1 fincan suyun içine kuru biberiyeniz var ise 2 tatlı kaşığı, taze biberiyeniz var ise 1 tatlı kaşığı koyarak 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Gün içinde en az 2 defa içmelisiniz.
 • Dereotunu ister salatalar içinde çiğ olarak, ister çay şeklinde demleyerek tüketerek adet olmanıza yardımcı olabilirsiniz. Çay şeklinde tüketecekseniz; 1 fincan kaynar suya, saplarıyla beraber 3-4 dal dereotu atıp, 15 dakika kadar, ağzı kapalı olarak bekletilip içilmelidir. Ayrıca üzerine limon sıkılarak da sade olarak yenebilir.
 • Kereviz kokusu pek hoş olmayan bir sebze olsa da adet olmak için son derece etkilidir. Salatanın içinde, çorba olarak ya da yemeği olarak tüketilebilir. En etkili olan şekli ise çiğ olarak salata halinde yenenidir. Gün içinde 2 kez tüketilmelidir. Kereviz ile yapılan bir başka kür ise maydanoz eklenerek yenendir. Maydanoz adet getirici özelliğinin yanında vücuttan ödemi de uzaklaştıracaktır. Yarım kerevizi rendeleyip, içine yarım demet maydanozu rondodan geçirip karıştırın. 1,5 litre ılık suyun içinde gece boyunca bekletin. Gün içinde hepsini tüketin. İkinci gün aynı tarifi tekrarlayın.
 • Üreme sistemini ve hormonları düzenleyici etkisi bilinen maydanoz en etkili adet getiricidir. 1 demet maydanozu iyice yıkayıp temizleyin. 1 litre kaynayan suyun içine, saplarınla birlikte ve elinizle küçük parçalara ayırıp atın. Yarım saat kadar demlendirin. Soğuyunca süzüp için.
 • Rezene tohumu, adet kanamasının gelmesini rahmi uyararak sağlar. Geceden 1 su bardağında 2 yemek kaşığı rezene tohumunu atıp bekletin. Sabah aç karnına, süzerek için.
 • Soğan kabuğu suyu ise 12 saat içinde etkisini gösteren bir adet söktürücüdür. Tercihen kırmızı soğanın daha iyi sonuç vermektedir.  1 litre kaynayan suyun içine 1 soğanın kabukları atılır. 5 dakika kaynatmaya devam edilir. Daha sonra yarım saat demlendirilir. Vücut ısısında yani ılıkken içilmesi tavsiye edilir. Etkiyi arttırmak için, maydanozda eklenebilir. 1 litre su için yarım demet yeterlidir. Soğanla birlikte kaynatılır.
 • Zerdeçal adet kanını, akışa geçmesi için zorlar. Tadı yakıcı olduğundan sütle içilmelidir. Gece yatmadan önce ılık sütün içine, bir tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyip için. Kanama gelinceye kadar içmeye devam edin. Gün içinde tüketmek isterseniz, bir kâse yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal eklenerek iyice karıştırılıp yenir.
 • Adet kanamasını getirmek için çörek otundan da faydalanılır. Çörek otu yiyeceklere katılarak ya da bal ile tüketilebilinir. Günlük 1 tatlı kaşığı kadar tüketmek yeterlidir.  Çörek otu çay olarak da içilebilir. Kaynatılıp, ılık hale gelmesi beklenen 1 bardak suyun içine 1 çorba kaşığı çörek otu atılıp, 15 dakika bekletilir. Yemeklerden sonra içilmesi tavsiye edilir.
 • Havuç veya havuç tohumu ise adet getirici özelliktedir. Âdetinizin geciktiğini fark ettiğinizde çiğ olarak havuç yemek ya da taze havuç suyu içmek iyi bir çözümdür. Havuç tohumu ise çay şeklinde demlenerek tüketilir. Kaynayan 1 fincan suya 1 tatlı kaşığı eklemek yeterlidir. 15 dakika demlenmesini bekledikten sonra içilir.
 • Adet getirici ve bu dönemdeki stresten uzaklaşmak için papatya çayı içebilirsiniz.
 • Çiriş otundan demlenen çay ise oldukça etkilidir.
 • Çok etkili bir formül hazırlamak isterseniz; 1,5 litre kaynayan suya ekleyeceğiniz birer çay kaşığı civanperçemi, maydanoz, kimyon, kiraz sapı, adaçayı, papatya, nane, karabaş otu ve zerdeçal karışımı ise etkisini hemen gösterecektir. 7-8 dakika kaynatıp, ağzı kapalı 20 dakika demlendirilmelidir.
 • Sarı kantarondan yapılan çay ise papaya çayı ile aynı etkiyi göstermektedir.
 • Alıç bitkisi çok bilinmese de önemli bir adet getiricidir. 1 fincan kaynayan suya 1 çorba kaşığı atıp, 10 dakika demlendirilmelidir. Günde en az 3 kere tüketilmelidir.

Adet söktürücü çaylar ve adet getirici bitki çayları doğal ve en etkili adet söktürücü bitki ile yapılmaktadır.

adet gecikmesi nedenleri, adet gecikmesi

Adet Gecikmesi

Adet Getirici Hareketler

Adet kanamasının gelmesi için bu bölgeyi uyaran egzersizlerden de faydalanabilinir. Adet getirici hareketler ile adet olmak isteyenlerin sıklıkla yaptığı hareketlerdir. Bunlardan bazıları ise;

 • Sırt üstü yatıp, dizlerinizi bükün. Önce başınızı sonra omuzlarınızı, en son sırtınızı yerden kaldırıp ve ellerinizle bilekleriniz arkadan yakalayın. Bu pozisyondayken ayaklarınızı yerden az kaldırmaya çalışın. Bacaklarınızın kırıklığını kendinize göre ayarlayın. Daha sonra bırakarak yavaşça aynı düzende geriye yatın. 12 kez bu şekilde hareketi tekrarlayın.
 • Yatarak yapılan başka bir egzersiz ise; sağ bacağınızı dizden kırarak, sol iç bacağınıza değdirin. Sırtı bir blok gibi kullanarak aksi yöne yani sola doğru çevirin. Uzanabildiğiniz ve esneyebildiğiniz yere kadar vücudunuzu gerdirin. 20-25 saniye bekleyin. Aynısını aksi yönde tekrar edin.
 • Yüzüstü yatılarak yapılan bir hareket ise; midenizin üzerine kalkıp, dizlerinizi kırıp ayaklarınızı kalçanız değdirirken, ellerinizle yakalamanızdır. Önemli olan mideye ağırlık vermek değildir. Alt karnı hissetmenizdir. Düzenli bir şekilde nefes alıp vermek önemlidir.
 • Oturarak gerçekleştiren bir pozisyon ise; sandalyede bir ayağınız diğer ayağınızı üzerine koyun ve düz bir şekilde tutun. İlk önce vücudunuzu blok şeklinde sola döndürüp, yana doğru hareketle, sağ elinizle uzattığınız ayağınızı tutun. Daha sonra ayak değiştirip aksi yöne dönerek uygulayın. Her yönde 20 saniye bekleyerek 3-4 kez tekrarlayın.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesi en fazla kaç gün sürer sorusu adet günü geçenlerin sıkça sorduğu bir sorudur. Adet gecikmesi 7 güne kadar normal sayılmaktadır. Ancak aylarca süren adet gecikmesi yaşayan bayanlarda bulunmaktadır.

Sizlere bu yazımızda hemen adet olmak için ne yapılmalı adet olmayı sağlayan bitkiler ve adet getirici bitki çaylarından bahsetmeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

loading...
 • Site Yorum

Bir yorum bırak


Cilt Güzellik

Cilt Güzellik ve cilt bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz. www.ciltguzellik.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan ciltguzellik.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.