Adet Gecikmesi Nedenleri, Adet Gecikmesine Bitkisel Çözüm

Adet Gecikmesi Nedenleri, Adet Gecikmesine Bitkisel Çözüm

Adet Gecikmesi Nedenleri, Adet Gecikmesine Bitkisel Çözüm Adet düzensizliği yada diğer adı ile adet gecikmesi kadınların en sık yaşadığı sorunlardan biridir. Genelde bazı soruların etkisine bağlı oluşur.

Her ay yenilenen adet dönemi bazen kullanılan bir ilaca, strese, mevsimsel değişikliğe yada bir hastalığa bağlı olarak gecikebilir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre her 4 kadından birinde görülen adet düzenliği görülmektedir.

Sizlere bu yazımızda adet gecikmesi nedenleri, adet gecikmesi sebepleri, adet gecikmesi neden olur sorularına cevap vererek adet gecikmesine doğal ve bitkisel çözüm önerileri vermeye çalışacağım.

Adet Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Ergenlik döneminde başlayan, her ay vücutta çeşitli hormon dalgalanması yaratan, yumurta oluşumunu sağlayan ve bununla birlikte doğurganlığın habercisi olan regl dönemidir. Menopoz ile de son bulur. Menopoz döneminde yumurtlama olayı ve buna bağlı olan hormonlar ortadan kalkar.

Vücuttaki bu hormon değişimleri hem fizyolojik hem de psikolojik olarak ister istemez kişiyi etkiler. Adet dönemi, kanama olan dönem sanılsa da, bir bütün olarak ele alınmalıdır. Kişiden kişiye değişmekle beraber, genelde 28 gündür. Kanamalı geçen süre bu günlerin içine dâhil olup 3 gün ila 7 gün arasında değişir. Kanamanın gününde başlamaması, hatta geciken her saati ve dakikası bile bazı sıkıntılar yaratır. Bunun en başında ruhsal olarak sıkıntılar, karında ve göğüslerde şişkinlik, sıcak basmaları, sivilceler, el ve ayaklarda ödem olarak sıralanabilinir.

Adet Gecikmesi Neden Olur

Adet gecikmesi neden olur ve adet gecikmesinin nedenlerini sizlere maddeler halinde yazmak istiyorum. İşte adet gecikmesinin belirtileri ve nedenleri;

 1. Stres : Adet düzensizliğine ve gecikmesine neden olan stres  sadece ve stresli yaşam adet gününün gecikmesine neden olur.
 2. Gebelik : Adet gecikmesinin ilk nedenlerinden biride adet gecikmesidir. Eğer adet günü geldiğinde adet olmamış iseniz hamilelik testi yaptırabilirsiniz.
 3. Düşük kilo : Çok zayıf bir bünyeye sahip iseniz adet gecikmesi çok sık karşıla çok karşılaşılan sorunlardan biridir.
 4. Aşırı Kilo : Zayıf kilolu olmanın tam tersi olarak fazla kiloya sahip olmak ve obezite adet gecikmesine ve düzensizliğe neden etkenlerin başında gelmektedir.
 5. Doğum kontrol hapları : Gebelikten korunmak için kullanılan doğum kontrol hapları belirli bir süre adet düzensizliğine ve adet gecikmesine neden olmaktadır.
 6. Hormonların etkisi : Hormonların bazılarında sorun çıkması nedenlerden biridir. Tiroid, yumurtalık hormonu bozukluğu en büyük etkendir
 7. Kronik hastalıklar : Bazı kronik ve tekrarlayan hastalıklar adet düzenliğine neden olmaktadır.
 8. Enfeksiyon : Vajinal mantar ve vajina bölgesinde gölgesinde görülen enfeksiyonlar adet düzensizliğine neden olur.
 9. Menopoz : Genelde kadınlarda 45 ile 55 yaş arasında görülen menopoz süresi 40 yaşında yada daha erken görüldüğünde yumurta sayısı ve kalitesi düşer. Bunun sonucunda 2 adet dönemi arasındaki süre uzar ve adet düzensizliği çok sık görülür.

Adet Gecikmesi Nedenleri

Adet gecikmelerinin sebebi ilk olarak hamilelik gelebilir. Mevsim geçişleri, yemek aşırı yeme ya da hiç yiyememe, stres, içilen bazı ilaçlar, coğrafi değişiklikler, ağır antrenman yapan sporcu ya da sporu yaşamının bir parçası yapmış kişiler, iltihabik durumlar, beyin tomografisi, kafa travmaları veya tümörleri ya da başka hastalıklar olabilir.

Tıbbi olarak konuyu ele almak gerekirse; genelde beyin merkezinde bulunan hormonların yumurtalıkları etkilemesinden dolayı adet gecikmeleri meydana gelir. Ruhsal ya da diğer fizyolojik olan etkiler de vardır. Her adet döneminde, kanamayı getirmek için adet söktürücü bitkisel ya da medikal kürlerden yardım alınmamalıdır. Adet düzensizliklerinin nedeni hormonal ya da başka hastalıkların habercisi olabilir. Sık sık adet gecikmesi yaşanıyorsa mutlaka bir uzmanla görüşülmelidir.

Adet Gecikmesinin Çözümleri

Adet gecikmesi bazen can sıkıcı bir durum alabilir. Adet gecikmesine çözümler ve adet gecikmesine ne iyi gelir sorusu adet gecikmesi yaşayan bayanların sıkça yaşadığı sorunların başında gelmektedir. Sizler etki ve doğal adet söktürücü öneriler ile bu sorunlardan kurtulmanızı yardımcı olmaya çalışacağım.

Adet Gecikmesine Bitkisel Çözüm

Suna Dumankaya formülü; 500 ml kaynayan suyun içerisine, birer tatlı kaşığı reyhan ve kekik koyup 4 dakika daha kaynattıktan sonra demlemeye bırakın. Günde en fazla 3 kere içerek, adet kanamasının başlamasını sağlayabilirsiniz. Her seferinde taze hazırlanmalıdır.

İbrahim Saraçoğlu formülü; birer çorba kaşığı çobançantası ve atkuyruğu otunu öğütücü veya havanda toz haline getirin.1 litre kaynamış suyun içine atarak 25 dakika kadar demlenmeye bırakın. Gün içinde hazırladığınız karışımı tüketin.

Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir

Adet gecikmesi ve adet düzensizliği yaşıyorsanız sizlere bazı doğal yöntemlerden bahsetmek istiyorum.

Adet olmak için ne içilir diyenlere; Hazır olarak alabileceğiniz kekik suyu ise adet getirici niteliktedir. Ayrıca evde kaynamış bir fincan suyun içine atacağınız 1 tatlı kaşığı kekik ile de hazırlayıp, günde 3 kere içmeniz önerilir. Demleme süresi 15 dakikadır. Evde yapacağınız karışım,  içmeden önce taze yapılmalıdır. Tadını sevmezseniz içine bal karıştırabilirsiniz.

Adet gecikmesine biberiye çayı

Biberiye çayı hem adet getirici özellikte olup hem de adet döneminizi rahat bir şekilde geçirmeniz yardımcı olur. Kaynayan 1 fincan suyun içine kuru biberiyeniz var ise 2 tatlı kaşığı, taze biberiyeniz var ise 1 tatlı kaşığı koyarak 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Gün içinde en az 2 defa içmelisiniz.

Dereotu tüketin

Dereotunu ister salatalar içinde çiğ olarak, ister çay şeklinde demleyerek tüketerek adet olmanıza yardımcı olabilirsiniz. Çay şeklinde tüketecekseniz; 1 fincan kaynar suya, saplarıyla beraber 3-4 dal dereotu atıp, 15 dakika kadar, ağzı kapalı olarak bekletilip içilmelidir. Ayrıca üzerine limon sıkılarak da sade olarak yenebilir.

Adet gecikmesine ve düzenliğine karşı kereviz

Kereviz kokusu pek hoş olmayan bir sebze olsa da adet olmak için son derece etkilidir. Salatanın içinde, çorba olarak ya da yemeği olarak tüketilebilir. En etkili olan şekli ise çiğ olarak salata halinde yenenidir. Gün içinde 2 kez tüketilmelidir. Kereviz ile yapılan bir başka kür ise maydanoz eklenerek yenendir. Maydanoz adet getirici özelliğinin yanında vücuttan ödemi de uzaklaştıracaktır. Yarım kerevizi rendeleyip, içine yarım demet maydanozu rondodan geçirip karıştırın. 1,5 litre ılık suyun içinde gece boyunca bekletin. Gün içinde hepsini tüketin. İkinci gün aynı tarifi tekrarlayın.

Maydanoz Suyu

Üreme sistemini ve hormonları düzenleyici etkisi bilinen maydanoz en etkili adet getiricidir. 1 demet maydanozu iyice yıkayıp temizleyin. 1 litre kaynayan suyun içine, saplarınla birlikte ve elinizle küçük parçalara ayırıp atın. Yarım saat kadar demlendirin. Soğuyunca süzüp için.

Rezene 

Rezene tohumu, adet kanamasının gelmesini rahmi uyararak sağlar. Geceden 1 su bardağında 2 yemek kaşığı rezene tohumunu atıp bekletin. Sabah aç karnına, süzerek için.

Adet gecikmesine karşı soğan kürü

Soğan kabuğu suyu ise 12 saat içinde etkisini gösteren bir adet söktürücüdür. Tercihen kırmızı soğanın daha iyi sonuç vermektedir.  1 litre kaynayan suyun içine 1 soğanın kabukları atılır. 5 dakika kaynatmaya devam edilir. Daha sonra yarım saat demlendirilir. Vücut ısısında yani ılıkken içilmesi tavsiye edilir. Etkiyi arttırmak için, maydanozda eklenebilir. 1 litre su için yarım demet yeterlidir. Soğanla birlikte kaynatılır.

Zerdeçal

Zerdeçal adet kanını, akışa geçmesi için zorlar. Tadı yakıcı olduğundan sütle içilmelidir. Gece yatmadan önce ılık sütün içine, bir tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyip için. Kanama gelinceye kadar içmeye devam edin. Gün içinde tüketmek isterseniz, bir kâse yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal eklenerek iyice karıştırılıp yenir.

Çörek otu

Adet kanamasını getirmek için çörek otundan da faydalanılır. Çörek otu yiyeceklere katılarak ya da bal ile tüketilebilinir. Günlük 1 tatlı kaşığı kadar tüketmek yeterlidir.  Çörek otu çay olarak da içilebilir. Kaynatılıp, ılık hale gelmesi beklenen 1 bardak suyun içine 1 çorba kaşığı çörek otu atılıp, 15 dakika bekletilir. Yemeklerden sonra içilmesi tavsiye edilir.

Havuç tüketin

Havuç veya havuç tohumu ise adet getirici özelliktedir. Adetinizin geciktiğini fark ettiğinizde çiğ olarak havuç yemek ya da taze havuç suyu içmek iyi bir çözümdür. Havuç tohumu ise çay şeklinde demlenerek tüketilir. Kaynayan 1 fincan suya 1 tatlı kaşığı eklemek yeterlidir. 15 dakika demlenmesini bekledikten sonra içilir.

Adet Gecikmesine İyi Gelen Bitki Çayları

Adet getirici ve bu dönemdeki stresten uzaklaşmak için papatya çayı içebilirsiniz.

Çiriş otundan demlenen çay ise oldukça etkilidir.

Çok etkili bir formül hazırlamak isterseniz; 1,5 litre kaynayan suya ekleyeceğiniz birer çay kaşığı civanperçemi, maydanoz, kimyon, kiraz sapı, adaçayı, papatya, nane, karabaş otu ve zerdeçal karışımı ise etkisini hemen gösterecektir. 7-8 dakika kaynatıp, ağzı kapalı 20 dakika demlendirilmelidir.

Sarı kantarondan yapılan çay ise papaya çayı ile aynı etkiyi göstermektedir.

Alıç bitkisi çok bilinmese de önemli bir adet getiricidir. 1 fincan kaynayan suya 1 çorba kaşığı atıp, 10 dakika demlendirilmelidir. Günde en az 3 kere tüketilmelidir.

Adet söktürücü çaylar ve adet getirici bitki çayları doğal ve en etkili adet söktürücü bitki ile yapılmaktadır.

Adet Olmak İçin Ne Yapmak Lazım

Adet kanamasının gelmesi için bu bölgeyi uyaran egzersizlerden de faydalanabilinir. Adet getirici hareketler ile adet olmak isteyenlerin sıklıkla yaptığı hareketlerdir. Bunlardan bazıları ise;

 • Sırt üstü yatıp, dizlerinizi bükün. Önce başınızı sonra omuzlarınızı, en son sırtınızı yerden kaldırıp ve ellerinizle bilekleriniz arkadan yakalayın. Bu pozisyondayken ayaklarınızı yerden az kaldırmaya çalışın. Bacaklarınızın kırıklığını kendinize göre ayarlayın. Daha sonra bırakarak yavaşça aynı düzende geriye yatın. 12 kez bu şekilde hareketi tekrarlayın.
 • Yatarak yapılan başka bir egzersiz ise; sağ bacağınızı dizden kırarak, sol iç bacağınıza değdirin. Sırtı bir blok gibi kullanarak aksi yöne yani sola doğru çevirin. Uzanabildiğiniz ve esneyebildiğiniz yere kadar vücudunuzu gerdirin. 20-25 saniye bekleyin. Aynısını aksi yönde tekrar edin.
 • Yüzüstü yatılarak yapılan bir hareket ise; midenizin üzerine kalkıp, dizlerinizi kırıp ayaklarınızı kalçanız değdirirken, ellerinizle yakalamanızdır. Önemli olan mideye ağırlık vermek değildir. Alt karnı hissetmenizdir. Düzenli bir şekilde nefes alıp vermek önemlidir.
 • Oturarak gerçekleştiren bir pozisyon ise; sandalyede bir ayağınız diğer ayağınızı üzerine koyun ve düz bir şekilde tutun. İlk önce vücudunuzu blok şeklinde sola döndürüp, yana doğru hareketle, sağ elinizle uzattığınız ayağınızı tutun. Daha sonra ayak değiştirip aksi yöne dönerek uygulayın. Her yönde 20 saniye bekleyerek 3-4 kez tekrarlayın.

Adet Gecikmesi Kaç Gün Olur

Adet gecikmesi kaç gün olur, adet gecikmesi en fazla kaç gün sürer sorusu adet günü geçenlerin sıkça sorduğu bir sorudur. Adet gecikmesi 7 güne kadar normal sayılmaktadır. Ancak aylarca süren adet gecikmesi yaşayan bayanlarda bulunmaktadır.

Sizlere bu yazımızda hemen adet olmak için ne yapılmalı adet olmayı sağlayan bitkiler ve adet getirici bitki çaylarından bahsetmeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.