Kürtaj Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Kürtaj Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Kürtaj nasıl yapılır; Kürtaj halk arasında çocuk aldırma işlemi olarak adlandırılır. Hamileliği sonlandırma yani rahim için boşaltılması kadınların en zor aldığı kararlardan biridir. Kürtaj için en uygun dönem 5 ile 6 haftalık olmasına karşın kanunen 10. haftaya kadar kürtaj yapılmaktadır.

Sizlere bu yazımızda kürtaj nedir, kürtaj nasıl yapılır, kürtaj sonrası, kürtaj en erken kaçıncı haftada yapılır, kürtaj hangi durumlarda yapılır sorularına cevap vererek sizlere ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

Kürtaj Nedir

Kürtaj istenmeyen genelik yani gebeliği sonlandırma işlemidir. İstenmeyen gebeliği tıbbi yöntemlerle sonlandırma işleminde kişinin rızası alındığı gibi evli ise mutlaka eşinin rızası kesinlikle alınmaktadır.

Kimine göre günah olarak adlandırılan kürtaj ülkemizde bazı yasal düzenlemeler ile kısıtlanmış ve kanunlar ile belirtilmiştir. 18 yaşından büyüklere ve kendi rızası ile yapılan kürtaj 18 yaşından küçükler için ailesinin rızası ile yapılır.  Kürtaj yapıldıktan sonra bilgiler gizli tutulur ve asla kimse ile paylaşılmaz. Kürtaj nasıl yapılır hakkında bilgi vermeden önce kürtaj kaç aya kadar yapılır, kürtaj yasal süreç hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kürtaj Ne Zaman Yapılır

Kürtaj Kaç Aya Kadar Yapılır

Kürtaj kaçıncı haftaya kadar yapılır, kürtaj en erken ne zaman yapılır sorusunu kürtaj yapmayı düşünenlerin sıklıkla sorduğu ve merak ettiği bilinmektedir. Kürtaj için en ideal dönem hamileliğin 5 ile 6 olmasına karşın yasal olarak 10 haftaya kadar kürtaj yaptırabilirsiniz. Bu süre ortalama 2.5 aydır. Eğer 10 haftayı 1 gün bile geçerseniz yasal olarak kürtaj yaptıramazsınız.

Kimler Kürtaj Yaptırabilir

Kimlerin kürtaj yapacağı her ülkede olduğu gibi ülkemizde de yasalar ile belirtilmiştir. Kürtaj diğer adı ile küretaj gebeliğin sonlandırma işlemi tıbbi bir işlemdir ve bazı özel durumlarda uygulanır.

Kürtajın zorunlu olduğu durumlar ve kürtaj yapılmasını nedenleri ise,

 • Bebeğin canlılığını kaybetmesi
 • Bebeğin ölmesi
 • Boş gebelik
 • Bebekle kalıcı sorunlar
 • Bebeğin anne sağlığı tehdit etmesi
 • Düşük sonrası parça kalması

10. haftanın sonuna kadar yapılan kürtaj ortalama 15 dakika kadar sürer. 15 yaşından küçük ise adli makamlar onay vermeden asla kürtaj yapılmaz.

Kürtaj Nasıl Yapılır ve Hangi Yöntemlerle Yapılır

Kürtaj nasıl yapılır, kürtaj işlemi nasıl yapılır hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Kürtaj işlemi genelde vakum yöntemi ile yapılmaktadır. Kürtaj yapılışı ise;

Hasta ilk olarak jinekolojik muayene yapılır. Muayene aşamasında anne ve bebek hakkında bilgi alınır. Hasta bilgilendirilir.Bebeğin kaç haftalık olduğunu belirlemek için ultrason ile tam gebelik haftası belirlenir. Bu işlem yapılmadan önce mesanenin boşaltması için idrarın yapılması gerekmektedir. Özel kürtaj masasına ayaklarını koyarak ilk muayenesini olur. Doktor gebelik için muayene yaparken ultrason ile bebeğin tam varlığını mutlaka tespit eder.

Kürtaj ya lokal anestezi yada genel anestezi ile yapılır. Genel anestezi koldan iğne yapılır.Lokal anestezide ise rahim ağzının sağına ve soluna iğne yapılır. Kürtaj en çok genel anestezi yöntem ile yapılır. Bu sayede acı hissedilmez.

Vajina içerisine spekulum yerleştirilir ve enfeksiyon kapmaması için vajina içerisinin hijyeni sağlanır. Vakum yöntemi ile gebelik sonlandırılır. Vakum işleminde gebelik vakum ile çekilerek alınır. İşlem sonrası spekulum çıkarılır. Genel anestezi yapılmış ise hasta uyandırılır. Son kontroller yapılarak parça kalıp kalmadığı tespit edilir.

Hasta uyandıktan sonra hemen evine gidebilir. Genelde kürtaj sonrası kasık ağrısı ve kanama çok sık görülür.

Kürtaj Sonrası Yapılması Gerekenler

Kürtaj yapıldıktan sonrası yapılması gerekenler sizlere paylaşmak istiyorum. Genelde kürtaj sonrasında kanamalar görülmesine karşı bunlar lekelenme şeklindedir. Sizlere kürtajdan sonra yapılması gerekenleri ayrıntılı olarak anlatmak istiyorum.

 • Ateş 38 üzerinde ise mutlaka doktora gidilmeli
 • Kanamalar lekelenme şeklinde olur. Kanama artıyorsa doktorunuza bilgi vermelisiniz.
 • Kürtajdan sonra rahimde parça kalması
 • Kötü kokulu akıntı geliyorsa
 • Siddetli ağrı ve sancı varsa
 • Kürtajdan sonra adet kanamasında gecikme

Kürtaj Sonrası Cinsel İlişkiye Girilir Mi

Kesinlikle kürtaj yapıldıktan kesinlikle en az 10 gün boyunca cinsel ilişkiye girilmez. İyileşme süreci tamamlanmadan ilişkiye girmek enfeksiyona neden olabilir.

Kürtaj İşlemi Ne Kadar Sürer

Kürtaj işlemi bilinenin aksine çok uzun süren bir işlem değildir. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra hasta lokal anestezi yapıldı ise 15 dakika, genel anestezi yapıldı ise 5 dakika içerisinde uyanır ve 1 saatlik dinlenmeden sonra evine gönderilir. Kürtaj işlemi ortalama 10 dakika sürer.

Kürtaj Psikolojisi Nasıl Atlatılır

Kürtaj olan kişiler bazen bu durumu atlatmaları kolay olmayabilir. Kürtaj kadının ruhen ve bedenen dengesini bozabildiği gibi sosyal hayata tekrar adapte olması zor olabilir. Özellikle bebek hazırlığı yapan ve istenmeyen durumlarda bebeğini aldıran anne adaylarını daha derinden etkileyen  kürtaj her kadını derinden etkiler.

Yapılan bir araştırmaya göre gebelik süreci ne kadar ilerlemişse duygusal çöküntü daha fazla olmaktadır.

Kürtaj Sonra Akıntı Nedenleri

Kürtajdan sonra akıntı ve lekelenme görülmesi normal olarak kabul edilir. Kürtajdan akıntı normal olmasına karşın bu akıntı devamlı oluyorsa kesinlikle hekime bilgi verilmelidir. Eğer akıntı 1 haftadan uzun sürerse bu parça kaldığı anlamına gelebilir.

Kürtajdan Adet Kanaması Ne Zaman Olur

Kürtaj olduktan sonra genelde 2 haftaya kadar olan kanamalar rahmin temizlenmesini sağlayan kanamalardır. Bu kanama adet kanaması değildir. Genelde kürtajdan sonra 35 ile 45 gün sonunda adet kesinlikle görülür.

Kürtaj Nasıl Yapılır Videosu

Kürtaj nasıl yapılır video bir görüntüyü sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sizlere bu yazımızda kürtaj nasıl yapılır, kürtaj nasıl olur hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Belediye Yardımları