Sarı Kantaron Çayının Faydaları ve Zararları

Sarı Kantaron Çayının Faydaları ve Zararları

Sarı Kantaron Çayının Faydaları ve Zararları Çağımızın en büyük sorunlardan biri yoğun tempoda geçen hayattır. Hiçbir şeye yetişememek, zaman ayıramamak, gün 35 saat olsa da bütün işleri bitirsem, kendime ve aileme kaliteli zaman geçirsem diyen birçok insan vardır. Bu durum genelde depresyona yol açan en büyük sorunların arasında neredeyse ilk sıradadır. Sarı kantaron ile yapılan çay sayesinde bu kara bulutların dağılmasını sağlayıp, adeta açık havada bir yelkenli ile deniz üzerinde süzülüyormuş hissi vererek, yorucu hayatla daha kolay başa çıkmanızı sağlar.

Sarı Kantaron Bitkisi Nedir? 

Sarı kantaron yağı ile tanınan sarı kantaron bitkisi adını sahip olduğu sarı çiçeklerden almıştır. İçeriğindeki hiperisin maddesi, adrenalin ve noradrenalini düşürerek, dopamin ve seratonin salgılarını arttırır. Bunlar beyinde duygu durumu değişimleri üzerinde etkin olan başlıca maddelerdir. Bilimsel adı hipersiyım perforatumdur. Dağlık , tepelik, köy ve bakir yerlerde sıklıkla karşımıza çıkar. Dünyanın buzullar hariç her coğrafyasında kolayca kendiliğinden yetişir. Güçlü ışıkta bakıldığında, üzerine binlerce yağ tanecikleri görülür. Bu yüzden halk arasında binbirdelik olarak da tanınır.

Milattan sonra 1. yüzyıldan beri özellikle Roma İmparatorluğu’ndan beri kullanıldığı bazı belgelerde keşfedilmiştir. Orta çağda bulunan lokman hekimler ve krallar tarafından ‘sihirli iksir’ olarak tanımlanır. Bazı kültürlerde ise; akıl hastalıklarına iyi geldiği bilinmese de; kötü ruhları vücuttan kovduğu savunulur.

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

 • Depresyon tedavisinde kullanılır:

İçerdiği monoamin oksidaz maddesi beyinde depresyona neden olan bir enzimi parçalar. Bu yüzden sarı kantaron çayı depresyona iyi gelmesi ile tanınır. Bunun sağlayan ise hiperisin ve hiperforindir. Ayrıca tıbbi açıdan insan vücuduna faydalı, antioksidanlar, flavonoidler, tanenler içerir ki; bu aktif bileşenler vücuttaki kimyasal reaksiyonlara, hormonlara ve dışarıdan fiziksel olarak da etki eder. Aynı zamanda depresyondan başka ruhsal birçok hastalıklar üzerinde etkilidir. Stres bozuklukları, depresyona bağlı aşırı yemek yeme, sosyal fobiler, panik atak, uyku bozukluğu, asabiyet, takıntılı durumlar, anksiyete(endişe) ve strese bağlı ortaya çıkan ağrılar sayılabilir.

Depresyon hastalığına yakalanan kişiler; normal ve mutlu bir hayat süremezler. Beyinde gerçekleşen bu olay için çoğu zaman anti depresan ilaçlarla tedavi yoluna gidilir. Ancak bu ilaçların zamanla bir çok yan etkisi ortaya çıkar. Hatta belirli bir süre sonra vücut alıştığı için, aslında kullanıp kullanmamak biyolojik açıdan pek bir farklılık yaratmaz. Sadece içtiğinizi düşünerek, psikolojik olarak rahatlarsınız. Yani vücut kimyasına zarardan başka bir etki bırakmaz. Çoğu zaman karaciğere ve böbreklerde zarar yaratır. Vücutta ödem, şişmanlama ise; görünür diğer etkilerindendir. Sarı kantaron çayı ise; hafif ve orta derecede seyreden depresyon için yan etkisiz bir tedavi yöntemidir. Ancak şiddetli olanlar da yarardan çok zarara yol açar.

 • Kaygıyı kontrol eder:

Genelde yaşlı ve orta yaşlı kişiler için ‘endişe’ duygusu oldukça yaygındır. Yaşamın gidişatını değiştirecek kararlar, önemli olaylar karşısında insan doğası gereği bu hissi derinden hisseder. Gençlik ve çocukluk çağında bile, endişe olgusuyla sıklıkla karşı karşıya kalınır. Sarı kantaron çayı ise; bu duygu durumu içinde çok fazla kalmanızı engeller. Böylelikle bununla birlikte gelecek, tansiyon yükselmesi, çarpıntı ya da kafa karışıklığı gibi durumlardan korunmuş olursunuz.

 • Menopoza giren kadınların ruh halini kontrol altına alır:

Bir kadının hem fiziksel hem de kimyasal olarak değişim gösterdiği hayatının bu evresi oldukça zor geçer. Her ikisinin de dengesizleştiği bu zamanda sarı kantaron çayı imdada yetişir. Ruh halini ve sıkıntıları düzene koyarken, oluşan krampları, tahriş gibi durumların oluşmasını engeller. Ortaya çıkanları ise iyileştirir.

 • Antiviral özelliği vardır:

Ciddi viral hastalıklar arasında bulunan AIDS, hepatit B gibi hastalıkların önlenmesi ve iyileştirilmesinde yardımcı olduğu bazı bilimsel çalışmalar tarafından ortaya konulmaktadır. Ancak dozaj konusunda hala araştırmalar devam etmektedir. Çünkü birçok yan etkisi olan sarı kantaron çayı bu hastalıklar sırasında yüksek oranda kullanmak gerekmektedir.

 • Hormonal bir denge kurmaya yardımcı olur:

Dengesiz hormonal seviyenin belirtileri arasında yer alan hızlı kilo alma ya da verme, ciltte görülen değişikler, özellikle akneler sayılabilir. Sarı kantaron çayı sayesinde, bu durumların ortaya çıkmasının başlıca nedeni olan tiroid salgı bozukluğunu kolaylıkla kontrol altına alınır. Düşükse yükseltir, yüksekse düşürür. Ayrıca kadınlarda menstrüal döngü sırasında hormon değişimini stabilize eder.

Akşamdan kalma, yani fazla alkol tüketimden sonra oluşan baş ağrısı, ayakta duramama, hatta yataktan kalkmama isteği, baş dönmesi gibi bir durumlar ile karşı karşıya kalınır. Bu istenmeyen durumları ortadan kaldıran etkili yöntem ise; bir bardak sarı kantaron çayını tüketmektir.. Bu çay aynı zamanda alkolizmi de tedavi eder. Alkol bağımlılığından kurtulmak için, günde 2 defa olmak üzere, 4 ila 6 hafta kadar tüketilmelidir. Akşamdan kalma durum için ise; gün içinde 2 ya da 3 bardak taze olarak demlenip içilmelidir.

 • Parkinson hastalığının tedavisine yardımcı olur:

Sarı kantaron çayının dopamin denilen sinirsel iletim maddesini arttırdığından dolayı; bu hastalığı yönetmek için son derece güvenilirdir. Bazı çalışmalar dopaminin işlev bozukluğundan bağlı Parkinson hastalığının ortaya çıktığında hemfikirdir. Ayrıca sarı kantaron çayının güçlü antioksidan etkisi sayesinde Parkinson’un başlangıcındaki sinirsel bazda hasarları önler. Bunun için günlük bir bardak taze demlenmiş sarı kantaron çayı içmek yeterlidir.

 • Tıkanan burun ve sinüz kanallarını açar:

Sarı kantaron çayı sayesinde, kronik öksürük, balgam, grip, burun ve burun boşluğu tıkanıklığı, bronşit gibi sıklıkla karşılaşılan durumları azaltmaya yardımcı olur. Bu da çayın antiviral ve antibakteriyel özelliği sayesinde olur. Bahsi geçen durumlardan biriyle şikayetçi olduğunuz zaman, her yemekten sonra bir bardak sarı kantaron çayı tüketilmelidir.

 • Kan basıncındaki dalgalanmaları kontrol eder.
 • Kalp ve damar sisteminde oluşan iltihapları azaltır.
 • Kalbe binen stres yükünü azaltır.
 • Ağız içi ve çevresinde oluşan, pamukçuk ve uçukların üzerinde etkildir. Bunlardan kurtulmak için; çay demlenerek ağızda gargara yapılmalı ya da yara olan bölgeye sürülmelidir.
 • Gut hastalığında oluşan bazı olumsuz duruumları ortadan kaldırır.
 • Lösemi kanser türüne karşı etkildir. Tedavi etmesinin yanı sıra önleme özelliği de vardır.
 • Sigarayı bırakmaya yardımcı olur.
 • İştah açar.
 • Adet söktürücü etkisi vardır.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Demlenir?

Sarı kantaron bitkisini doğada hemen hemen her yerde bulunabilirsiniz. Sarı küçük çiçekleri vardır. Taze olarak toplanan çiçeklerle  demlenen çay, kurutulmuş çiçeklerle yapılana olana göre daha etkilir. Kuru çiçeklerden demleme yapacaksanız 1 çorba kaşığı, taze çiçekler kullanacaksanız 1 tatlı kaşığı yeterlidir. 200 ml kaynayan suya eklenip, taze çiçekler 4 dakika, kuruları ise 5 dakika boyunca ağzı kapalı olarak demleme yapılmalıdır. Tadı pek hoş değildir. Bal, şeker yada limon ile tadlandırabilirsiniz. Sarı kantaron çayı tarifi verdikten sonra bu çayın bazı zararlarından bahsetmek istiyorum.

 

Sarı Kantaron Çayı Aç Mı Tok Mu

Sarı kantaron çayı aç karnına yada tok karnına içilmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Gün içerisinde fazla içmemek kaydı ile tok yada aç içebilirsiniz.

Sarı Kantaron Çayı Günde Kaç Bardak İçilir

Sarı kantaron çayı günlük en fazla 2 çay bardağı kadar içilmesi önerilir. Fazla içildiğinde bazı yan etkilerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Sarı Kantaron Çayı İle Zayıflayanlar

Bilinen yanlışlardan biri ise sarı kantaron çayı zayıflatır mı sorusudur. Sarı kantaron çayı zayıflama yada kilo verdirme etlisi yoktur. Sarı kantaron çayı içenler genelde zayıflamak yerine kilo aldıklarını söylemişlerdir. Bu bitkisel çay kilo açıcı etkisi olduğundan tam tersine kilo almaya yardımcı olur.

Sarı Kantaron Çayı Bebeklere Verilir Mi

Bu ve diğer bitki çaylarını kesinlikle bebeklere ve çocuklara asla vermeyiniz. Yararlı olduğu kadar istenmeyen bazı sağlık sorunlarına neden olacağından doktora danışmadan asla kullanılmaz.

Emziren Anneler Kullanabilir Mi

Sarı kantaron çayını emziren annelerin asla tüketmemesi gerekmektedir. Bu çayı anne sütüne geçerek bebeklerde kolik, halsizlik ve uyku hali sorununa neden olabilir. Ayrıca hamile kalmayı düşünenler hamile olanlar asla tüketmemelidir.

Sarı Kantaron Çayı Nerede Satılır

Sarı kantaron çayı aktarlarda ve internet üzerinde satılmaktadır. Sarı kantaron çayı fiyatı 5 ile 10 TL arasında değişmektedir.

Sarı Kantaron Çayı Mideye ve Migrene İyi Gelir Mi

Aşırıya kaçmadan tüketildiğinde oldukça faydalı olan sarı kantaron yağı mideye iyi gelen çaylardan biridir. Mide ve sindirim sistemi sorunların azalmasını sağlarken reflü de karşı etkilidir.

Migren atakları ve şiddetli baş ağrısı çekiyorsanız bu çayı bardak içerek atakların hafiflemesine destek olabilirsiniz.

Sarı Kantaron Çayının Zararları Nelerdir?

 • Depresyona iyi gelmesi ile bilinen sarı kantaron çayı diğer çaylar kadar masum değildir. Bazı besinlerle etkileşime girip, zehirlenmelere neden olabilir. Özellikle mayalı yiyecek ve içecekler, şarküteri ürünleri, balık, kakao , avokado, bakla ve hurma başlıca bu çayla alınmaması gereken besinlerdir. Bunlardan çok yiyip, bir de üstüne sarı kantaron çayı içilirse tansiyonu aniden yükselir. Ani yükselen tansiyon yüzünden şiddetli baş ağrısı, felç veya beyin kanaması gelişebilir.
 • Sarı kantaron çayı depresyon ilaçları ile birlikte tüketilmemelidir. Etkileşime girerek ilaçları faydasız hale getirir. Ayrıca kalp, kanser, nöbet önleyen ilaçların etkisini olumsuz yönde etkiler.
 • Ameliyat sırasında kullanılan ilaç ve anestezi maddelerini etkisizleştirdiğinden, planlanan ameliyatlardan 1 hafta önce tüketilmesi durdurulmalıdır. Özellikle organ nakli ameliyatları için son derece tehlikelidir. Nakil olan doku ya da organın vücudun reddetmesine neden olabilir.
 • Cildin güneşe karşı duyarlılığını arttırır. Bu da cilt lekelerine neden olur. Yaz aylarında tüketilmemesi gerekir. Eğer tüketirseniz cildinize yüksek faktoriyelli güneş koruma kremi sürmeniz tavsiye edilir.
 • Cinsel isteksizlik ve cinsel hayatta ortaya çıkabilen bazı problemler görülür.
 • Vücutta su toplar. Yani ödem oluşur. Bu da şişkinlikle beraber rahatsızlık meydana gelir.
 • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite gelişebilir.
 • Hamilelerin tüketmesi sonucu, bebeği kaybetme riski ortaya çıkar. Bu durum hormonları doğrudan etkilemesinden dolayı kaynaklanır.
 • Yüz ve çene kaslarında kasılmalar başlayabilir.
 • Özellikle görme başta olmak üzere, diğer duyu organlarında kayıp gelişebilir.
 • Alerji ortay çıkabilir.
 • Saç dökülmesi görülebilir.
 • Doğum kontrol ilaçlarını etkisiz hale getirir.
 • Alzheimer hastaları için tehlikelidir.
 • Düzenli kullanım şizofren hastalarında ek durumların meydana çıkmasına neden olur.
 • Bipolar bozukluğu olan kişiler için ekstra zararlıdır.
 • Huzursuzluk, mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi ve ağız kuruluğu sarı kantaron çayının yan etkileri arasında sayılır.
 • Sarı kantaron çayı belirli periyotlarda kullanılmalıdır. Uzun dönem ve kesintisiz tüketim sonucu aşırı terleme, titreme, ateş, halüsinasyon görme, kas koordinasyonu kaybı ve bilinçte karışıklık ortaya çıkar.

Sarı kantaron çayı nasıl kullanılmalıdır?

Sarı kantaron çayı 18 yaşından küçük ergenlerde, gençlik depresyonu için günde 3 defa, 8 hafta boyunca kullanılmalıdır.

Yetişkinlerde ise;

 • Kaygı için – 12 hafta boyunca günde 2 kez
 • Kanser için – 2 ay boyunca günde 4 kez
 • Hafif ve orta derece depresyonda – 4 ila 52 hafta boyunca günde 2 kez
 • Takıntı yani obsesif kompulsif bozukluk için- 12 hafta boyunca günde 1 kez
 • Menopoz sorunları için- 12 hafta boyunca günde 3 kez
 • Menstrüasyondan önce ortaya çıkan etkileri gidermek için- 2 adet döngüsü arasında günlük 1-2 kez
 • Sigarayı bırakmak için – 3 ay boyunca günde 1-2 kez
 • Uyku sorunu olanlar- yatmadan önce 1 bardak 1 ay boyunca tüketilmelidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet