Sinameki Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sinameki Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sinameki Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir? Sinameki tropik bir bitki olup, Fabaceae ailesinin, Cassia türüne aittir. Cassia’nın da kendi içinde ise yaygın olarak Cassis Acutifolia (Aleksandra sinamekisi), ve Cassia Angustifolia (Hint sinamekisi) dir. Tropikal iklim kuşağında yetişir.

Sinameki bitkisinin  yaprakları, çiçekleri ve meyveleri çay olarak yüzyıllarca müshil ve bağırsak sistemini rahatlatıcı olarak kullanılmıştır. Bu sayede hemoroit tedavisine yardımcı olur. Vücuda detoks etkisi sağlar. Halk arasında genelde zayıflama çayı bilinse de klinik çalışmalar sonucu, böyle bir etkisi olmadığı, sadece bağırsak hareketlerini düzenlediğinden, karındaki şişkinliği indirdiğinden, görünüm itibariyle zayıflanmış hissettirdiği belirtilmiştir.  Pek çok faydasının olmasının yanında kontrollü bir şekilde tüketilmediğinde yan etkilerinin de varolduğu kanıtlanmıştır. Etken molekülleri ise glikozit ve sennositlerdir.

Tadı, tarif edilemeyecek kadar garip olduğundan, yeşil çay ya da tadı güzel bir bitki ile karıştırılarak içilebilir. Ayrıca bal ile tatlandırılabilinir. Genelde zencefil ile birbirine yakıştığı söylenir.

Sinameki Çayının Faydaları

Sevilerek içilen çaylardan biri sinameki çayı neye iyi gelir? faydaları nelerdir hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım. İşte sinamaki çayının faydaları;

 • Bağırsak parazitlerini giderir:

Sinameki çayının müshil etkisiyle beraber, sağlık için son derece zararlı olan, adeta vücudu içten sömürüp, yararlı besinleri emen parazitleri ve bunların sebep olduğu enfeksiyonları giderir. Vücut kısa zamanda eski sağlığına ve dengesine kavuşur.

 • Sindirim problemlerine iyi gelir:

Sindirim sisteminin işleyişinin aksaklığının belirtileri arasında sayılan kabızlık, şişkinlik, kramplarla yaşamak günlük hayatınızı etkiliyorsa, sinameki çayı tüketmek bu sorunu çözer. Bağırsak sindirimindeki atık akışını arttırmak ve bunu düzenli hale getirmek ise sistemi olması gereken sağlığına kavuşturur. Bağırsakların alışageldiğinden daha hızlı bir şekilde boşaltılması, bazen geçici bir şişkinliğe neden olsa da, kısa zaman vücut olması gerçek şekline gelecektir.

 • Antioksidan etkisi vardır:

Sinameki çayındaki bağırsakları rahatlatan bileşenler aynı zamanda antioksidanlar gibi davranan aktif bileşenlerdir. Stres, bazı kronik hastalıklar, kansere neden olan serbest radikallerle mücadele eder.

 • Vücutta biriken fazla suyu atar:

Diüretik etkisi olan sinameki çayı, vücuttaki suyla birlikte aşırı miktarda tuz, yağ ve toksinlerde atılır. Ancak aşırı kullanımı, su kaybına neden olup, vücuttaki önemli minerallerin atılacağından, bu çayın tüketimi sırasında su tüketimi normalden 2-3 kat fazla olmalıdır.

 • İltihap gidericidir:

Sinameki çayı özellikle eklem ve dokularda meydana gelen iltihapları gidermek için kullanılır. Ancak doğru, ölçülü ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

 • Hemoroit tedavisinde kullanılır:

Hemoroitler genelde bağırsağın son kısmında içerde veya dışarda şişmiş damarlardır. Ikınmak, bağırdak hareketlerini kontrol altına almak adına oluşan gerilmeler sonucu ortaya çıkar. Son derece rahatsız edici bir durum olan hemoroid, çoğu zaman doğal yöntemlerle tedavi edilir. Sinameki içeriğindeki sennosidler sayesine, bağırsak astarını uyarıp, hemoroidi olan kişiler rahatlıkla tuvalete çıkabilirler.

Sinameki Çayının Diğer Faydaları

 • Kolonoskopi denilen, bağırsak içi kameralı görüntüleme yöntemi yapılmadan önce, bağırsağı boşaltmak için kullanılır.
 • İrritabl bağırsak sendromunda bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olur.
 • Deri enfeksiyonlarına iyi gelir. Bakteri ve mikropları giderir.
 • Saçları kuvvetlendirir. Saç dökülmesiyle savaşır. Aynı zamanda saçların hızlı uzamasını sağlar. Dışardan sürülerek yapılabilecek sinameki çayı kürü ile kısa zamanda sonuç alabilirsiniz. Bunun için yarım su bardağı suda, bir tutam sinameki otu demlendirilir. Süzüldükten sonra soğuması beklenerek, içerisine eczaneden satın alacağınız bemiks ampül ve E vitamini kırılarak eklenir. 1 tatlı kaşığı tatlı badem yağıda karıştırıldıktan sonra, karışım fısfıslı bir şişeye alınıp, temiz saçın diplerinden başlanarak tüm saça uygulanır. 2 saat beklendikten sonra, saç ılık su ile durulanır. Etkili sonuç almak için haftada bir kez yapılır.
 • Saç kremi görevi görür. Bunun için saçlarınızı yıkadıktan sonra, son durulama suyu olarak, demlenen sinameki çayı saça dökülür. Tekra durulamaya gerek yoktur.
 • Yüze sürüldüğünde aydınlatıcı etkisi vardır.
 • Akneleri kurutur.
 • Cildi temizler.
 • Soğuktan kuruyan ciltleri iyileştirir.
 • Tonik etkisi vardır.
 • Henüz etkisi kanıtlanmasa karın ve basenlerde oluşan çatlakları düzelttiği söylenmektedir.

Sinameki Çayını Çocuklarda İçebilir Mi

Hayatın bir döneminde herkes bir ara kabızlık sorunu yaşamıştır. Özellikle çocukluk çağlarında meydana gelebilen bu olay hem çocukları hem de ebeveynleri aşırı zor duruma sokar. 2 yaşından büyük çocuklarda sinameki çayının kısa süreli kullanımı güvenlidir. Ancak bu çayın  müshil etkisi olduğundan, kullanılmadan önce yine de doktora danışmakta fayda vardır.

Sinameki çayı için, güvenilir dozaj çocuklar için 8,5 mg olup, 18 yaşına kadar 12 yaşından büyük çocuklar için 17,5 mg kadardır. Sinameki çayı bebeklere verilir mi sorusuna cevap vermek gerekirse kesinlikle bu çayı bebeklere vermeyiniz.

 

 Sinameki Çayı Nasıl Demlenir?

Sinameki çayı marketlerden kolayca ulaşabileceğiniz poşetler halinde temin edilebileceği gibi, aktarlardan kurutulmuş bitki olarak satın alınıp demleyip, kullanmak çok daha etkilidir.

Sinameki çayı demlemek için; 250 ml kaynayan suya 1 çorba kaşığı kuru sinameki yaprağı, çiçeği ve meyvesinden oluşan karışımdan atıp, 10-12 dakika kadar demlendirilelidir. Süzüldükten sonra sıcak olarak tüketilmelidir. 10- 12 dakikadan fazla demlendirilen sinameki çayının son derece acı olabilmektedir. Bu yüzden hem bitkiden en fazla etkiyi sağlamak hem de tadını içilebilir kılmak hem de ekstra mide kramplarına neden olmamak için demlenme süresine ekstra dikkat edilmelidir.

Eğer sık sık mide krampları yaşıyorsanız, ilaç niyetine 1 litre soğuk suda 4 çorba kaşığı sinameki yaprak, çiçeğini ağzı kapalı olarak 10 -12 saat bekletin. Daha sonra içeceğiniz kadarını süzüp, her rahatsız olduğunuzda içebilirsiniz. Mide kaslarınızın kısa zamanda rahatladığını hissedebilirsiniz. Bu karışım buzdolabında yaklaşık 1 ay kadar saklanabilir.

Yetişkinler için güvenilir sinameki çayı dozajı günlük olarak 17 mgdır. Eğer ilk tükettiğinizde bir etki görmezseniz bu dozaj 34 mg kadar çıkabilir.

Sinameki çayı kullanırken bilinmesi için önemli püf noktas ise; kür olarak en fazla arka arkaya 15 gün tüketilmesidir.

Sinameki Çayı Etkisini Ne Zaman Gösterir?

1 fincan sinameki çayı içildikten sonra 6 ila 12 saat içinde etkisi kendisini gösterir. En iyi sinameki çayı tüketme zamanı ise gece yatmadan öncedir. Sabah ise ne şikayetiniz varsa geçtiğini göreceksiniz.

Sinameki Çayını Kimler İçemez

Sinameki çayını kimler içebilir yada kimler içemez sorusu çok sık sorulan sorulardır. Sizlere bu çayın kimler tarafından içilip içilmediği hakkında bilgi vermek istiyorum.

Kimler sinameki çayı kullanmamalıdır?

Ciddi bağırsak tıkanıklığı, ülseratif kolit, crohn hastalığı, akut apandisit, susuz kalmış yani dehidre olmuş vücut, aşırı ishal ve kalp hastalığı olan kişiler sinameki çayını kullanmamalıdır.

Hamile ve emziren anneler sinameki çayı tüketebilir mi?

Bazı anne adayları hamilelik sırasında kabızlıktan şikayet etmektedir. Genelde doktorlar bu durumda müshile başvurmaktadır. Hamilelikte her ilaç her doğal tedavi yöntemine başvurmadan önce mutlaka doktora danışılıp, içilmelidir. Hamilelik sırasında genelde düşük dozda sinameki çayını doktorlarda tavsiye etmektedir. İlk seferinde 10 mg, gün içince tekrar 10 mg kadar alınabilir.

Emziren annelerde ise sinameki çayı güvenle kullanılmaktadır. Ancak günde 17 mg ı aşılmamalıdır. Sinameki çayının çok küçük miktarı anne sütüne geçer ancak, bebeğe etkisi olmamaktadır.

Sinameki Çayı Günde Kaç Bardak İçilir

Genelde bu çayı sevenler bazen aşırı şekilde tüketim yapabilmektedir. Aşırıya kaçmadan günlük 2 yada 3 bardak tüketilmesi önerilir.

Sinameki Çayı Kullananlar

Sinameki çayı kullananlar yaptıkları yorumlarda genelde çayı zayıflamak ve sağlık yaşamak için tükettiklerini dile getirmişlerdir. Sinameki çayı kullananlar kabızlığa iyi gelen bu çayın ayrıca idrar söktürücü etkisi olduğunu dile getirmişlerdir. Sinameki çayı içenler iştah etkisi olduğunu sıklıkla yorumlarda söylemişlerdir.

Sinameki Çayının Zararları

Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen sinameki çayının bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Bilinçsiz olarak ve aşırı tüketildiğinde bazı zararları ortaya çıkabilir.

Sinameki bitkisi oldukça güçlüdür. Bazı bünyelerde ve bilinçsiz kullanım sonucu;

 • Karın ağrısı
 • Ani ve kesilmeyen ishal
 • Bulantı
 • Baş dönemsi
 • Karaciğer hasarı,
 • Potasyum emilimi azalması
 • Dışkı ve idrarda renk değişimi
 • Aritmi
 • Kas zayıflığı
 • İshalin ortaya çıkardığı olumsuz etkilerin arasında sayılan, vücuttan aşırı sıvı atılmasına bağlı solgunluk ve halsizlik görülür.
 • Sinameki çayı doğum konrtol ilacı alan kişilerde, ilacın etkisini azaltmaktdır. Bu yüzden istenmeyen gebeliklere neden olabilir.
 • Vücutta potasyum seviyelerine etki eden sinameki çayı, digoksin, diüretik, at kuyruğu bitkisi içeren bitkisel karışımlar, meyan kökü ile birlikte tüketilmemelidir.
 • Kan inceltici, pıhtı atma önleyici, kalp ilaçları, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçların etkisini beklenmeyen yönde arttırıp, azaltabilir.

Sinameki Çayı Hakkında Tüm Sorular

Sinameki çayı adet geciktirir mi

Sinameki çayı adet geciktirme için etkili olmamasına karşın çok iyi bir adet söktürücüdür. Ayrıca det sancılarına ve ağrılarına iyi gelmektedir.

Sinameki çayı aç mı tok mu içilir

Sinameki bitki çayı aç yada tok içmenizde her hangi bir sakınca yoktur. Eğer bu çay aç karnına içilirse tokluk hissi vererek zayıflamanıza yardımcı olur.

Sinameki çayı anne sütüne geçer mi

Emziren annelerin içmeleri önerilmez. Anne sütüne geçtiği bilinmektedir.

Sinameki bitki çayı zayıflatır mı

Sinameki çayı içmek zayıflamak, yağ yakmak ve kilo vermek için etkili çaylardan biridir. Göbek eritmek ve kilo vermek için bu çayı içebilirsiniz.

Sinameki çayı kabızlığa iyi gelir mi

Kabızlık, ishal yada sindirim sistemi sorunları karşı sinameki çayını içebilirsiniz.

Sizlere bu yazımızda sinameki çayının faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde sinameki çayı hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları